PROIECT DE LECŢIE 1

9
PROIECT DE LECŢIE DATA:13.01.2014 UNITATEA DE APLICAŢIE:Scoala Gimnaziala nr 11 CLASA: a III-a D INSTITUTOR/ ÎNVĂŢĂTOR:Tautu Olimpia PROPUNĂTOR:Morar Sanziana-Alexandra ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii DISCIPLINA:Matematica UNITATE DE INVATARE:Impartirea numerelor naturale SUBIECTUL:Imartirea la 2,3 si la 4 deduse din tabla inmultirii TIPUL LECŢIEI:lectie de dobandire a noilor cunostinte OBIECTIVE CADRU: 1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii 2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare si rezolvare de probleme 3.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic 4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: OR 1.4 –sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100 OR 2.2 –sa descopere, sa recunoasca si sa utilizeze corespondente simple si succesiuni de obiecte sau numere asociate dupa reguli date. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OO1- sa cunoasca terminologia specifica operatiilor matematice invatate OO2-sa rezolve corect exercitiile de impartire OO3-sa scrie corect si estetic ,in ritm rapid OO4-vor participa cu interes la lectie

description

educationa

Transcript of PROIECT DE LECŢIE 1

PROIECT DE LECIE

DATA:13.01.2014UNITATEA DE APLICAIE:Scoala Gimnaziala nr 11CLASA: a III-a DINSTITUTOR/ NVTOR:Tautu OlimpiaPROPUNTOR:Morar Sanziana-AlexandraARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturiiDISCIPLINA:MatematicaUNITATE DE INVATARE:Impartirea numerelor naturaleSUBIECTUL:Imartirea la 2,3 si la 4 deduse din tabla inmultiriiTIPUL LECIEI:lectie de dobandire a noilor cunostinte

OBIECTIVE CADRU: 1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii 2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare si rezolvare de probleme 3.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic 4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.

OBIECTIVE DE REFERIN:OR 1.4 sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100 OR 2.2 sa descopere, sa recunoasca si sa utilizeze corespondente simple si succesiuni de obiecte sau numere asociate dupa reguli date. OBIECTIVE OPERAIONALE: OO1- sa cunoasca terminologia specifica operatiilor matematice invatate OO2-sa rezolve corect exercitiile de impartire OO3-sa scrie corect si estetic ,in ritm rapid OO4-vor participa cu interes la lectie OO5-vor colabora cu invatatorul pentru realizarea obiectivelor propuse

METODE I PROCEDEE DIDACTICE:explicatia,exercitiul,conversatia

MIJLOACE DE NVMNT:manualul ,fise de lucru

BIBLIOGRAFIE: PROGRAMA SCOLARA PENTRU CLASA A III-A MATEMATICA (APROBAT PRIN ORDIN AL MINISTRULUI NR.5198/01.01.2004),MANUALUL SCOLAR.

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE LECIEI/ DOZARE TIMPOOACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1.Moment organizatoric

2.Pregtirea psihologic

3.Anunarea subiectului i a obiectivelor

4.Dobndirea noilor cunotine

5.Fixarea cunotinelor

6. Evaluare/Aprecieri criterii

7.Tema pentru acas. Indicaii pentru studiul individual

8.ncheierea leciei-aerisirea clasei de elevi .pregatirea unstumentelor de scris ,manualul de Matematica ,caietele .

-voi incepe prin a numi cate un elev raspunzand la inrebarile adresate de mine ,de exemplu:-2x3-3x5-3x8-3x9-4x9-10x4

-Bravo copii! Iar acum vom deschide cartile la pagina 77

-Dupa cum observati in carte astazi vom invata Impartirea la 2,3 si la 4 deduse din tabla inmultirii.Vom deschide caietele ,vom trece data si titlul lectiei.

Impartirea la 2,3 si la 4 deduse din tabla inmultirii-numesc un elev pentru a-mi spune tabla inmultiri cu 2,dupa care va merge la tabla si o va scrie-Bravo!

-numesc un alt elev pentru a-mi spune tabla inmultirii cu 3 dupa care va merge la tabla si o va scrie -Bravo!

-numesc un alt elev pentru a-mi spune tabla inmultirii cu 4 ,dupa care va merge la tabla si o scrie.-Bravo!

-dragii mei vreau sa va spun ca impartirea este inversul inmultirii, iar tot timpul cand avem impartire numarul pe care il impartim adica DEIMPARTITUL trebuie sa fie mai mare sau egal decat IMPARTITORUL.-de exemplu : 3x5=15 Iar 15:3=5

-de ce am facut asa?pentru ca am luat rezultatul inmultirii iar dupa aceea am efectuat operatia de impartire.-cine vine la tabla sa scrie tabla impartirii cu 2.nu va fie frica deoarece va ajut.-Bravo!

-iar acum tabla impartirii la 3-Bravo!

-si ne-a mai ramas tabla impartirii la 4 -Bravo dragii mei ! acum ati inteles!

-iar acum dragii mei vom rezolva exercitiile din carte pe care le vom scrie si pe tabla dar si in caiete.-numesc un copil pentru a veni la tabla

1.Scrie si rezolva operatia prin care afli:a) un numar de 3 ori mai mic decat 9,6,0,21,27,30-dragii mei pentru a afla un numar de 3 ori mai mic vom folosi impartirea -Bravo dragii mei!

b)catul numerelor 24 si 416 si 40 si 43 si 38 si 2-Bravo!

c) un factor daca produsul este 21 iar celalalt factor este 7-dragii mei aici cum vom face ?ce operatie?-Bravo! 2.Efectueaza:2x7+3x5=9x3+10x3=36:4+32:4=27:3-24:4=10x4-9x4=9x2-3x5=

3.Efectueaza apoi verifica-te15:3= 27:3=30:3=12:2=18:2=16:2=16:424:4=36:4=10:2=21:3=40:4=14:2=32:4=18:3=28:4=

-pentru fixarea cunostintelor vi-am pregatit o fisa de lucru .le explic ce au de facut la fiecare sarcina de lucru .

-Multumesc dragii mei ca ati colaborat cu mine intr-un mod placut ,v-ati descurcat de minune.

-ca tema pentru acasa va ramn exercitiile 4 si 5 din manual -rugamintea mea este ca pentru tema de acasa sa reciti din nou tabla inmultiri cu 2 3 si 4 si totodata tabla impartirii la 2 3 si 4-Mult succes!

-iar acum dragii mei pentru ca ati fost cuminti cu totii v-am pregatit o mica problema ciripindu-mi o vrabiuta ca va plac foarte mult problemele....scrieti cu totii pe caiete urmatoarea problema Alexia are 28 de bomboane .In cate pungi poate pune ea cate 4 bomboane?.Vreau sa o rezolvati toti iar la final vreau sa aud in cor rezultatul.-copiii striga 7 pungi -ce operatie matematica ati folosit? Bravo dragii mei va urez mult succes in tot ceea ce va doriti sa realizati!

-elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei de matematica.

-6-15-24-27-36-40

-copiii isi deschid cartile la pagina indicata.

2x1=22x2=4 2x3=62x4=82x5=102x6=122x7=142x8=162x9=182x10=20

3x1=33x2=63x3=93x4=123x5=153x6=183x7=213x8=243x9=273x10=30

4x1=44x2=84x3=124x4=164x5=204x6=244x7=284x8=324x9=364x10=40

2:2=14:2=26:2=38:2=410:2=512:2=614:2=716:2=818:2=920:2=10

3:3=16:3=29:3=312:3=415:3=518:3=621:3=724:3=827:3=930:3=10

4:4=18:4=212:4=316:4=420:4=524:4=628:4=732:4=836:4=940:4=10

-copiii isi deschid caietele isi noteaza indicatia de munca .

a)9=>9:3=36=>6:3=20=>0:3=021=>21:3=727=>27:3=930=>30:3=10

24:4=616:4=40:4=03:3=18:2=4

-tot impartire -vom imparti pe 21 la 7 iar rezultatul este celalalt factor21:7=3 V=>3x7=21V(verificare)

14+15=2927+30=579+8=179-6=340-36=418-15=3

15:3=5 V=3x5=1527:3=9 V=3x9=2730:3=10 V=3x10=3012:2=6 V=6x2=1218:2=9 V=2x9=1816:2=8 V=2x8=1616:4=4 V=4x4=1624:4=6 V=4x6=2436:4=9 V=4x9=3610:2=5 V=2x5=1021:3=7 V=3x7=2140:4=10 V=4x10=4014:2=7 V=2x7=1432:4=8 V=4x8=3218:3=6 V=3x6=1828:4=7 V=4x7=28

-Si noi va multumim !

-copiii isi noteaza in caiete tema pentru acasa

-copiii sunt incantati de felul in care se incheie lectia ei fiind atenti la sarcina pe care eu le-am dat-o

Rezolvare:28:4=7 pungi

-impartire!

-multumim la fel!