Proiect de Lecție -Opriș Ovidiu

10
PROIECT DE LEC IE Ț Unitatea de învă ământ: ț coala generală cu clasele I-VIII ,,George Co buc” Medie u Aurit, Medie u Aurit, Satu Mare Ș ș ș ș Propunător: Opri Ovidiu ș Data: 151!"!1# Clasa: a VII-a Aria curriculară: O$ i societate ș Oiectul!Disciplina: Istorie "uiectul!Tema: Orientul antic%Su$erul Tipul de lec ie: ț &ec ie de dob'ndire de cuno tin e ț ș ț Oiective de re#erin ă!Competen e speci#ice: ț ț 1 1 (tili)area ter$enilor speci*ici cronologiei, +reistoriei i epocii antice, n di*erite situa ii de co$unicar ș ț &ocali)area n ti$p i n spa iu a *aptelor istorice din Antic.itate, pe ba)a surselor istorice ș ț # /elatarea unui *apt istoric din Antic.itate, utili)'nd in*or$a ii selectate din surse istorice, cunoscute sau ț Oiective opera ionale: ț O10 Sa de$onstre)e necesitatea apari iei ora elor si statelor in vec.iul Su$er ț ș O"0 Sa pre)inte ele$ente de istorie politică a unor ora e-state din Su$er ș O 0 Sa descrie unele ele$ente ale $odului de viată a vec.ilor su$erieni O#0 Sa pre)inte si sa aprecie)e principale reali)ări ale civili)a iei su$eriene ț

description

lectie

Transcript of Proiect de Lecție -Opriș Ovidiu

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala general cu clasele I-VIII ,,George Cobuc Medieu Aurit, Medieu Aurit, Satu MarePropuntor: Opri OvidiuData: 15.10.2014Clasa: a VII-aAria curricular: Om i societateObiectul/Disciplina: IstorieSubiectul/Tema: Orientul antic/Sumerul Tipul de lecie: Lecie de dobndire de cunotineObiective de referin/Competene specifice: 1. 1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de comunicare scris sau oral.3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice. 3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.

Obiective operaionale:O1: Sa demonstreze necesitatea apariiei oraelor si statelor in vechiul Sumer;O2: Sa prezinte elemente de istorie politic a unor orae-state din Sumer;O3: Sa descrie unele elemente ale modului de viat a vechilor sumerieni;O4: Sa prezinte si sa aprecieze principale realizri ale civilizaiei sumeriene;

Strategia didactic: Metode i procedee didactice: Conversaia, Expunerea, R.A.I., Turul galeriei, Proiector, Mozaicului; Mijloace i materiale didactice: Fisa de lucru, Catalogul, Calculator, Stick, Video-proiector, Scotch, Tabla; Forme de organizare a clasei: Colectiv-dirijat, grupe-dirijat si individual-dirijat; Tipuri de nvare: Inteligibila, Creativa si receptiv-reproductiva; Evaluare: Orala, Formativa-continua scrisa si orala, Formatoare orala.Bibliografie: Teoria i practica evalurii naionale, coord. Marian D. Ilie; Teoria i metodologia instruirii, coord. Marian D. Ilie;

Secvena leciei

Timp

Obiective operaionale

Coninutul nvriiStrategia didactic

Evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForme de organizare

CGI

1. Organizarea leciei/nvrii

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare

3. Captarea ateniei

2 min.

5 min.

2 min.

O1

Salutarea clasei, se va face prezena, i se va distribui materialul suport.

Prin intermediul ntrebrilor: Precizai trei cauze ale apariiei oraului-stat?; Cum era organizat un ora-stat?; Care sunt primele orae-state aprute in Orient? Elevii au posibilitatea sa-si actualizeze cunotinele despre lecia anterioara pentru a putea nelege lecia actuala.

Elevilor li se va atrage atenia asupra importantei leciei care urmeaz a fi prezentata prin menionarea faptului ca se va vorbi despre cea mai veche civilizaie a omenirii.

Conversaia

Conversaia

Conversaia CatalogulMaterialul suport

Receptiv-reproductiva

inteligibila

d

d

d

Formativ/continua - orala

Secvena leciei

Timp

Obiective operaionale

Coninutul nvriiStrategia didactic

Evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForme de organizare

CGI

4.Anuntarea subiectului si a obiectivelor urmrite3 min. Profesorul scrie pe tabla titlul leciei ,,Sumarul si anuna obiective leciei.Conversaia

Tabla d

5.Prezentarea noului coninut

25 min

O1, O3

O2

O3

O4Profesorul mparte clasa in 5 grupe a cate patru elevi. Fiecrui elev i se atribuie un numr de la 1 la 4. Se vor forma grupe din elevii care au acelai numr, deci vom avea 4 grupe de cate 5 elevi. Fiecrei grupe i se va atribui un subcapitol al leciei, din care va trebui sa extrag ideile principale si sa le noteze pe fisa de lucru care le-a fost data la nceputul leciei. Dup aceea elevii se vor regrupa in forma iniiala 1-2-3-4. Fiecare elev, ncepnd cu elevul numrul 1 va prezenta subcapitolul pe care l-a studiat anterior, in cadrul noului grup. Dup ce fiecare elev a prezentat subcapitol studiat se reformeaz grupele de lucru in funcie de acelai numr si fiecare grupa i alege un reprezentant. Utiliznd metoda turului galeriei profesorul va cere fiecrui reprezentant al grupei, ncepnd cu grupa numrul 1, sa lipeasc pe tabla fisa de lucru a grupei sale care conine ideile principale ale subcapitolului studiat. Dup vi fiecare reprezentant va fi lipit fisa de lucru aferenta grupului sau, profesorul va trece la corectarea si la completarea fiselor, avnd astfel de a interveni pe lng elevi pentru o mai buna nelegere a leciei. Profesorul va avea grija ca fisele completate sa conin urmtoarele informaii: Fisa 1 - Ocupaiile vechilor sumerieni -agricultura-construcia unui sistem ingenios de irigaii-cultivarea cerealelor (orz, gru), legume, pomi fructiferi-creterea animalelor (capre, oi, vite mari)-uneltele folosite (plugul de lemn tras de boi, seceri din materiale rudimentare)-meteugritul (confecionau vase de ceramica, unelte, bijuterii, arme, etc.-negoul (cu negustori nomazi)Aceasta dezvoltare a duc la formarea unor orae mari precum: Ura, Nipluri, Lagos, Umma, Uruk Fisa 2 - Oraele-state-mileniul III i.d. Hr.-in fruntea lor erau regi ajutai de nobili, comandani militari si de funcionari.-un rol important li aveau preoii-regele din Lagos, Urukagina (cca 2370-2360 i.d. Hr.) venea in sprijinul oamenilor de rnd. -Sumerul a fost apoi cucerit de regele akkadian Sargon I (2371-2315 i.d. Hr)(imagine Sargon pag. 29) pentru ca mai trziu sa renscu sub conducerea regelui din Gudea (2144-2124 i.d. Hr. din Lagos Fisa 3 - Modul de viat-aezri mici construite din lut si crmid arsa, mobilierul era alctuit doar din rogojini.-hrana si butur erau simple. Fisa 4 - Civilizaia sumerienilor-cel mai vechi tratat despre muncile agricole-invenia rotii si a rotii olarului-cea mai veche scriere (cuneiforma)-cel mai vechi cod de legi (regele Ur-Nammu din Ura)-primele scoli si primele opere literare scrise ,,Epopeea lui Ghilgames-construcia de importante turnuri-temple numite zigurate.Metoda mozaicului

Metoda turului galeriei

ExpunereaFisa de lucru, Manual

Tabla, fisa de lucru, scotch.

Fisa de lucruInteligibila prin cooperare

Inteligibila-Prin colaborare

inteligibila

d

d

dFormatoare

Formatoare/contientizata

Secvena leciei

Timp

Obiective operaionale

Coninutul nvriiStrategia didactic

Evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForme de organizare

CGI

6. Intensificarea transferului

7. Asigurarea reteniei

7

8 O4

O2 Cu ajutorul proiectorul elevilor le vor fi prezentate mai multe imaginii care au legtura cu tema leciei, precum: imagine reprezentant un zigurat, o roata rudimentara, o roata a olarului, scriere cuneiforma, etc.

Pe baza imaginilor prezentate elevilor li se va cere sa numeasc obiectul sau persona reprezentata de imagine cat si sa descrie trsturile care le gsesc interesante, ceea ce ii va da profesorului ocazia sa-i lmureasc pe elevi cu privire la unele obiceiuri din epoca.

Pe urma se va folosi metoda R.A.I. cu scopul de a se observa cunotinele elevilor si de asemenea reactualizarea lor.Posibile ntrebri in aplicarea metodei R.A.I.:-Cum se numeau fluviile principale ale Mesopotamiei?-Care erau principalele orae sumeriene, numii cel puin trei?-Cine a fost Urukagina ?-Cum se numea scrierea sumeriana?-Ce este un zigurat?

Video-proiectorului

R.A.I.

Calculator, video-proiector, stick

Minge Creativ-reproductiva

Receptiv-reproductiva d

dFormativa-continua

Formatoare/contientizat

Secvena leciei

Timp

Obiective operaionale

Coninutul nvriiStrategia didactic

Evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForme de organizare

CGI

8.Asigurarea conexiunii inverse

3 min

Chiar daca secvena acesta are loc pe parcursul ntregii ore, la final elevilor li se va cere sa pun ntrebri cu privire la lucrurile pe care nu le-au neles sau care le sunt neclare.

Conversaie

Inteligibila

dFormativa/continua

9.Incheierea activitii

2 minSunt notai elevii care au fost activi pe perioada leciei. Tema de lucru pe data viitoare: rezolvarea exerciiului 4 de la pag. 30. Se va saluta clasa.

ConversaieCaietul profesoruluid