Proiect de Lecție Dirigenție

5
PROIECT DIDACTIC PENTRU DIRIGENŢIE Nume: Ramona Cocis Scoala Gimnaziala Omega Clasa a X-a Data: 25.02.2015 Modulul : Comunicare si abilitati sociale Titlul lecției: Comunicarea nonverbală Tipul lecției- de formarea a deprinderilor şi priceperilor Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare): - metode şi procedee:prelegerea, demonstrația, dezbaterea, exercițiul - forme de organizare: frontal, pe perechi - resurse materiale: retroproiector, fragment film „Lie to me”, Prezentare PPT despre comunicarea nonverbală Obiective operaționale: -rezolvarea problemelor de disciplină și organizatorice ale clasei O1 - elevii vor cunoaște importanța limbajului nonverbal in comunicare O2 - dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contextul interviului de angajare O6 -dezvoltarea stimei de sine O3 -deprinderea stângerii de mână corecte la un interviu O4

description

Dirigentie-comunicarea nonverbala

Transcript of Proiect de Lecție Dirigenție

Page 1: Proiect de Lecție Dirigenție

PROIECT DIDACTIC PENTRU DIRIGENŢIE

Nume: Ramona Cocis

Scoala Gimnaziala Omega

Clasa a X-a

Data: 25.02.2015

Modulul : Comunicare si abilitati sociale

Titlul lecției: Comunicarea nonverbală

Tipul lecției- de formarea a deprinderilor şi priceperilor

Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):

- metode şi procedee:prelegerea, demonstrația, dezbaterea, exercițiul

- forme de organizare: frontal, pe perechi

- resurse materiale: retroproiector, fragment film „Lie to me”, Prezentare PPT despre comunicarea nonverbală

Obiective operaționale:

-rezolvarea problemelor de disciplină și organizatorice ale clasei O1

- elevii vor cunoaște importanța limbajului nonverbal in comunicare O2

- dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contextul interviului de angajare O6

-dezvoltarea stimei de sine O3

-deprinderea stângerii de mână corecte la un interviu O4

-deprinderea mersului corect in situații de tensiune datorate evaluarii O5

-dezvoltarea atenției O6

Page 2: Proiect de Lecție Dirigenție

Desfăurarea activității

Momentele

lecţiei

Ob. oper.

Conţinutul informaţional al lecţiei

Activitatea dirigintelui Activitatea elevilorDozare

Moment organizatoric

(5min)

O1 Inițiază discuții despre evenimentele cere au avut loc in clasa in saptamâna dinaintea orei de dirigenție.. Rezolvă eventualele probleme de disciplină. Motivează absențe

Relatează evenimente semnificative din săptămână precedentă.

Predau adeverințele medicale pentru motivarea absențelor

Captarea atenţiei 5 min)

O2 Le va prezenta elevilor primele 5 min din episodul pilot al serialului “LIE TO ME”

Urmăresc filmul pe ecranul proiectorului

Comunicarea subiectului și a obiectivelor

Va comunica subiectul și obiectivele lecției Ascultă cu atenție

Actualizarea cunoștințelor necesare desfașurarii activității

va iniţia apoi un dialog cu elevii despre-importanţa comunicării nonverbale în transmiterea informaţiei

Vor răspunde la intrebările:

Voi credeţi puteţi să vă daţi seama atunci când cineva vă minte ?

Ce alte gesturi, posturi sau microexpresii mai cunoaşteţi ?

Care sunt semnificaţiile lor ?

După părerea voastră cât la sută din informaţia pe care o transmitem

O3

Page 3: Proiect de Lecție Dirigenție

o facem prin cuvinte şi căt prin gesturi , mimică , postură adică limbaj

nonverbal ?

Demonstrația sau execuția de model

Când dialogul devine neproductiv dirigintele prezintă materialului în PPT despre comunicarea nonverbală

Urmăresc materialul și pun întrebări atunci când au neclarități

Fixarea

(5 min)

Se va continua discutia reluând subiectul fiecărui slide;

-importanţa primei impresi ,

- despre importanta ţinutei,

-semnificaţia gesticulaţiei în timpul interviului

-poziţia faţă de interlocutor

-cele 5 lucruri care nu trebuiesc făcute la un interviu

-semnificaţia gestului de a strange mâna interlocutorului

-strângerea de mână corectă

Iși exprimă punctele de vedere în legătură cu subiectul fiecărui slide.

Pun întrebări și răspund întrebărilor dirigintelui și colegilor

Efectuarea de către elevi a activității (5 min)

Se vor face câteva exemplificări pentru a înţelege modul în care poţi să întinzi mâna sau poţi strânge o mână întinsă păstrând poziţii de egalitate între interlocutori.

Exersează mai întăi împreună cu dirigintele si apoi cu alți colegi, postura, mersul si strângerea de mână corectă pentru prezentarea la un interviuO4, O5

O3,O6

O7

Page 4: Proiect de Lecție Dirigenție

Aprecierea performanțelor elevilor.

(5 min)

Dirigintele întreabă:

In ce consta importanța limbajlui nonverbal? Dați exemple.

Care sunt cele mai importante 5 lucruri pentru participarea la un interviu

Elevii vin cu propriile exemple din viața de zi cu zi referitoare la importanța limbajului nonverbal și realizează impreună o clasificare a celor mai inportante 5 aspecte de luat în considerare pt. prezentarea la un interviu

Precizări privind modul de continuare a activității

La final se va aborda subiectul importanţei limbajului nonverbal la reuşita primei întâlniri (ultimul slide din prezentare)

cerându-le elevilor să se pregatească pentru continuarea discuţiei cu prilejul următoarei ore de dirigenție

O2, O3