Proiect de Lecție Contracte Economice

7
Proiect de lecție Data: . 25 noiembrie 2015 Nume: Arhire Denisa - Marina Disciplina: Contracte economice Unitatea de învățare: Tema lecției: Etapele constituirii unei societati comerciale Tipul lecției: lecţie mixtă Obiectivul general: - informativ: transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoștiințe despre constituirea unei societati comerciale - formativ: Formularea unor opinii referitoare la modalitatea de infiintare a societatilor comercial ; Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili sa: O 1 - să definească notiunile de S.A., S.R.L., S.R.L.-D., S.N.C., S.C.S, S.C.A ; O 2 - să identifice 2 diferente intre S.A. si S.R.L; O 3 – să enumere cel putin 2 etape ale înființării unei societăți comerciale; O 4 - să alcătuiască pe grupe o societate comercială conform cerintelor; O 5 – să răspundă corect la cel putin 2 exerciţii din 3 de pe fişa de lucru ; Metode și procedee: conversația euristică, expunerea, explicația, învățarea prin descoperire, observația; Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe și individuală; 1

description

Proiect de Lecție Contracte Economice

Transcript of Proiect de Lecție Contracte Economice

Page 1: Proiect de Lecție Contracte Economice

Proiect de lecție

Data: . 25 noiembrie 2015

Nume: Arhire Denisa - Marina

Disciplina: Contracte economice

Unitatea de învățare:

Tema lecției: Etapele constituirii unei societati comerciale

Tipul lecției: lecţie mixtă

Obiectivul general:

- informativ: transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoștiințe despre constituirea

unei societati comerciale

- formativ: Formularea unor opinii referitoare la modalitatea de infiintare a societatilor

comercial ;

Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili sa:

O1 - să definească notiunile de S.A., S.R.L., S.R.L.-D., S.N.C., S.C.S, S.C.A ;

O2 - să identifice 2 diferente intre S.A. si S.R.L;

O3 – să enumere cel putin 2 etape ale înfiinţării unei societăţi comerciale;

O4 - să alcătuiască pe grupe o societate comercială conform cerintelor;

O5 – să răspundă corect la cel putin 2 exerciţii din 3 de pe fişa de lucru ;

Metode și procedee: conversația euristică, expunerea, explicația, învățarea prin descoperire,

observația;

Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe și individuală;

Mijloace de învățământ:

- material bibliografic

- prezentare Power Point

- Mapa cu fișe de lucru;

- filmulet educational;

1

Page 2: Proiect de Lecție Contracte Economice

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele lecției și conținuturile

Ob.Op. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii

didactice (metode, procedee și forme de organizare)

Mijloace de învățământ, resurse de

timp.

Evaluare

I. Moment organizatoric

- notează absențele- verifică mijloacele de învățământ;

-se pregătesc pentru lecție;

- 1 min.

II. Verificarea lectiei anterioare

-pune elevilor întrebări cu privire la tema discutata anterior: Documentaţia pentru înregistrarea în registrul comerţului a PFA, ÎI și ÎF;

- răspund la întrebările adresate;

- conversatia euristica- explicatia

- 5 min- aprecierea răspunsurilor

III. Captarea atentiei

- le prezinta elevilor un filmulet educational;

- sunt atenti la filmuletul prezentat de profesor

- observatia

- 2 min

IV. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor operationale O1

- prezentarea lectiei noi si a obiectivelor operationale;- scrie titlul pe tabla si structura lectiei

- vor nota in caiet titlul lectiei si etapele acesteia

- expunerea;- activitatea frontala;

2 minute - tabla, creta

2

Page 3: Proiect de Lecție Contracte Economice

V. Predarea lectiei noi O1,

O2,

O3, ,

- prezinta elevilor notiunea de societate comerciala;- Stie cineva vreo etapa a infiintarii unei societati comerciale? - prezinta etapele de infiintare a unei societati comerciale: 1.Stabilirea obiectului de activitate-Cum se stabileste obiectul de activitate al unei societati?2. Alegerea formei juridice a societatii- Care sunt formele juridice de societate comerciala?- Cum le-ati putea defini?- Cum se numesc membrii acestor forme juridice3. Rezervarea denumirii societatii4. Stabilirea sediului social5. Realizarea actului constitutiv(S.R.L.)6. Depunerea capitalului social in banca7. Specimen de semnatura- Ce reprezinta specimenul de semnatura8. Depunere acte la Registrul

- utilizand suportul dat de profesor, elevii vor raspunde la intrebarile adresate de profesor in timpul prezentarii celor 11 etape

- conversatia- invatarea prin descoperire- expunerea- explicatia

- 15 minute - prezentare power point

- aprecierea rapiditatii gandirii

3

Page 4: Proiect de Lecție Contracte Economice

Comertului 9. Ridicare acte- Ce acte vor fi ridicate de persoana fizica? 10. Etape ulterioare11. Avize si autorizatii de functionare

VI. Fixarea cunostintelor/ obtinerea performantelor si asigurarea feed-back

O4

- înmaneaza elevilor fisa de lucru

- profesorul explica aplicatia de pe fisa de lucru

- elevii se impart pe grupe si primesc sarcinile date de profesor, dupa care pe caiete infiinteaza o societate comerciala dupa cerintele date de profesor in fisa de lucru

-activitate pe grupe- explicatia

15 minute - caiet - fisa de lucru

- aprecierea creativitatii gandirii

- aprecierea gandirii logice

VII. Evaluarea rezultatelor

O5 - elevii vor primi un test de evaluare a cunostintelor, pe care il vor corecta tot in clasa impreuna cu profesorul

- profesorul va nota elevii care au raspuns corect la cerintele de pe testul de evaluare

- activitate indivituala-conversatia-explicatia

10 minute - aprecierea asimilarii informatiilor pe parcursul orei.

4

Page 5: Proiect de Lecție Contracte Economice

5