PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2...

9
PROIECT DE LECȚIE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială ,,Aurel Vlaicu” PROF. ÎNV. PRIMAR: Novac Alexandra CLASA: a III-a A DATA: 29 ianuarie 2019 ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică și mișcare UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Mișcarea pe muzicăSUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cântece și jocuri populare” TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi COMPETENŢE SPECIFICE: Muzică și mișcare : 1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe ; 2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental - interpretarea vocală a cântecelor, cu utilizarea percuţiei; 3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive Oc1: Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor ; Oc2: Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale; Oc3: Să reproducă corect textul și linia melodică a unui cântec cunoscut;

Transcript of PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2...

Page 1: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială ,,Aurel Vlaicu”

PROF. ÎNV. PRIMAR: Novac Alexandra

CLASA: a III-a A

DATA: 29 ianuarie 2019

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică și mișcare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Mișcarea pe muzică”

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cântece și jocuri populare”

TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:

Muzică și mișcare:

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe ;

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental - interpretarea

vocală a cântecelor, cu utilizarea percuţiei;

3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

Oc1: Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor;

Oc2: Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale;

Oc3: Să reproducă corect textul și linia melodică a unui cântec cunoscut;

Page 2: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

b)Psiho-motorii:

Om1: Să execute corect, după indicații, exercițiile de încălzire și pașii de dans popular;

Om2: Să păstreze poziţia corectă a corpului, respectiv poziționarea în cadrul coregrafiei dansului;

c)Afectiv-atitudinale:

Oa1-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;

RESURSE:

I. Metodologice

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul

Material didactic : costume populare, calculator, negative și pozitive ale cântecelor

Forme de organizare: frontal, perechi, grupe

Forme de evaluare: orală, observare sistematică, aprecieri globale, individuale, calificative

II. Umane

22 elevi, din care 3 elevi cu CES (2 cu certificat).

III.Temporale: 50 minute

IV. Bibliografice:

Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare ,

clasele a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014;

Curs de formare dansuri populare, Centrul de Creație Brăila;

Aldea G. , Munteanu G., Didactica educației muzicale în învățământul primar", EDP-R.A., Bucureşti, 2005

Motora-Ionescu, Ana, Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1978;

Radu, Dumitra, Perțea, Alina, Muzică și mișcare, Manual pentru clasa a III-a, Semestrul I, Editura Aramis, București, 2015;

Site-ul www.didactic.ro;

Page 3: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE

LECŢIEI

Ob

op.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL

AL LECŢIEI

ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

(2 min)

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea

materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.

Elevii se pregătesc pentru începerea orei.

Conversaţia

Frontal

Observarea

2. Exerciții de

cultură vocală (10 min)

Oc1

Se asigură poziția relaxată a corpului,

astfel încât aparatul fonator să aibă capacitatea de a emite corect sunete. Invit elevii să-și pregătească vocea pentru cânt:

1. Exerciţii prevocale

a) Exerciții de respirație

• Oftatul - înainte de a inspira se scoate aerul din plămâni printr-un

oftat: Offf! • Mirositul florilor- miros floarea-

inspiră nazal, expiră nazal pe cuvintele: Ce frumos miroase

floarea! • Zboară fulgul - elevii îşi

imaginează că au un fulg în palmă,

pe care trebuie să îl ridice suflându- l după ce, în prealabil, au

inspirat pe nas. • Stinge lumânările de pe tort! -

elevii înspiră și expiră prelungit pe

gură, ca şi când ar sufla uşor peste

Elevii se vor așeza în semicerc.

Elevii execută exercițiile de respirație.

Explicația Demonstra-ția Exercițiul

Frontal Colectiv

Observarea Aprecieri individuale, colective

Page 4: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

Oc2

Oc3

Om1

flacăra unei lumânări, simultan cu aplecarea din talie înainte.

b ) Exerciţii de dicţie:

„Rici, rici, măi arici, scoate ţepele de-aici,

Buş-buş, cărăbuş ieşi afară din culcuş.”

2. Exerciţii de cultură vocală:

Intonez model sunete de înălţimi diferite, după care la comanda mea vor intona şi

elevii (pe vocale, pe silabe deschise, pe silabe închise): a a a a a a a a a a a a a a ……..

ma ma

ma ma ma ma maaaaaaa ta ta

ta ta ta ta taaaaaaaaa

A, a, a, a venit iarna, da! E, e, e, plăcută vreme e!

I, i, i, la săniuș, copii! O, o, o, se-aude ho-ho-ho!

U, u, u, a venit și frigul! ma...me...mi...mo...mu

2. Exerciții de încălzire pentru dans Execut model câteva exerciții de încălzire a

mușchilor.

Elevii execută exercițiile de

dicție.

Intonează împreună cu învăţătorul, exercițiile de cultură vocală. Elevii, așezați în semicerc, execută pașii de încălzire.

Demonstra-ția Exercițiul Explicația Exercițiul muzical Explicația Demonstra-ția Exercițiul

Frontal Colectiv Frontal Colectiv

Frontal Colectiv

Observarea Aprecieri individuale, colective

Observarea Aprecieri individuale, colective

Observarea

Page 5: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

3.Captarea

atenţiei

(5 min)

Prezint elevilor un costum national purtat de mine, realizând o scurtă conversație despre acesta - zona de

proveniență, modul de purtare a costumului popular, evenimentele la care

era îmbrăcat în trecut și ocaziile potrivite pentru a-l îmbrăca în prezent. (ne referim aici la sărbătoarea de 1 decembrie, 24

ianuarie, șezători etc) Voi face astfel legătura între costumul

popular și jocurile populare.

Elevii își expun părerile cu

privire la subiectul discutat.

Explicația Conversa-ția

Frontal Colectiv

Observarea

4.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

(5 min.)

Oc2

Oc3

Anunț elevii că astăzi, la ora de

muzică și mișcare, vom arăta că suntem

români adevărați și că prețuim folclorul

românesc , prin cântece și dansuri populare.

Pentru început, propun elevilor intonarea a 2

strofe din ,,Hora Unirii” .

,,Hai să dăm mână cu mână

Cei cu inima română

Să-nvârtim hora frăției

Pe pământul României!

......................................

Unde-i unul, nu-i putere

La nevoi și la durere

Unde-s doi, puterea crește

Și dușmanul nu sporește!

Elevii se așează în cerc și

intonează strofele indicate din ,,Hora Unirii”.

Frontal Colectiv

Observarea Aprecieri verbale

5. Sistematiza-

rea și

consolidarea

priceperilor și

deprinderilor

( 16 min)

Oc2

Oc3 Om1 Om2

• Propun intonarea cântecului ,,Acasă-i

România” și executarea unor pași de dans.

Elevii se așează în semicerc și intonează cântecul, executând

în același timp pași de doime. (față 2, spate 2, stanga 2,

dreapta 2)

Conversaţia

Calculator

Frontal Colectiv

Observarea

Aprecieri verbale

Page 6: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

Oc2

Oc3 Om1

Om2

Oc2

Oc3 Om1 Om2

Oc2 Oc3

Om1 Om2

• În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea cântecului ,,Grâușor din Bărăgan ” de către fete.

• Suita continuă cu ,,Hora de la Zăvoaia”.

• Urmează jocurile populare ,,Alunelul și Floricica 1”

Fetele se așează în semicerc iar băieții pe laterale, cu toții executând pasul 1 de Horă de la

Zăvoaia (4 în față, 4 în spate, 4 la stânga, 4 la dreapta)

B B

F

Băieții și fetele vor forma semicerc, după care, pe pas de horă vor pleca și vor forma un

cerc. În cerc vor executa următorii

pași și vor cânta: -pasul 1 de Horă Zăvoaia x2

,,Cine-n horă nu se leagă

E bătrân o viață-ntreagă Foaie verde și-o alună,

Hai, prindeți-vă de mână!” -pas doime x2

,,Înainte și-napoi

C-așa-i hora pe la noi” - pasul 1 de Horă Zăvoaia x1

,,Înaintea tuturora Am iubit sârba și hora” - pas doime x2

,,Le-am iubit și le iubesc Cât pe lume mai trăiesc”

- pasul 1 de Horă Zăvoaia x1

,,Asta-i hora românească Cine-o joacă, să trăiască”

Din cerc, elevii vor forma un

semicerc, iar apoi vor executa: -pasul 1 de Alunel x1

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

Calculator Calculator

Grup de fete

Frontal Colectiv

Frontal Colectiv

Observarea

Observarea Observarea

Page 7: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

Om1 Om2

• Suita se încheie cu jocul ,,Tărășelul”.

,,Alunelu, alunelu, hai la joc! Să ne fie, să ne fie cu noroc! -pasul 1 de Floricică x2

bat, bat, bat

,,Cine-n horă o să joace, Mare, mare se va face!

Cine n-o juca defel Să rămână mititel!”

-pasul 2 de Alunel x2

(5 pași adugați lateral la stânga, 5 la dreapta cu bătaie dublă)

,,Alunelu, alunelu, hai la joc!

Să ne fie, să ne fie cu noroc!” -pasul 3 de Alunel

(stânga-dreapta câte un pas cu

bătaie simplă, la ultimul bătaie dublă)

,,Cine-n horă o să joace, Mare, mare se va face! Cine n-o juca defel

Să rămână mititel!” - se repetă pasul 1 de

Alunelx2 și pasul 1 de

Floricicăx2

Pe prima parte a cântecului elevii formează perechi.

-execută primul pas de

Tărășel x2

(câte 5 pași față-spate, cu bătaie

dublă în spate – Hei! Hei! pe bătaie)

- execută al doilea pas de

Tărășel x8

Exercițiul

calculator

Perechi

Observarea

Page 8: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea

(rotirea perechii în 3 pași cu bătaie simplă - Hei! pe bătaie)

6. Obţinerea

performanţei

și asigurarea

feed-back-ului

( 10 min)

Oc2

Oc3

Om1

Propun elevilor interpretarea cântecelor ,,Aseară ți-am luat basma” și ,,Văleleu”,

în varianta unui ,,dialog” muzical.

Lecția se încheie cu cântecul ,,Suntem

români mereu”.

Fetele formează un grup și băieții un alt grup. Băieții vor

cânta ,,Aseară ți-am luat basma”, iar fetele vor interpreta refrenul. Apoi fetele vor cânta ,,Văleleu”,

băieții intervenind doar la refren.

Elevii se așează din nou în semicerc, cântând și dansând pe pasul de Horă de la Zăvoaia.

Exercițiul

calculator

Grup de fete

și grup de băieți

Frontal Colectiv

Observarea

7. Încheierea

și evaluarea

activităţii

(2 min)

Fac o serie de aprecieri şi recomandări privind activitatea de la ora de muzică și mișcare, referitoare la modul în care au

lucrat.

Elevii sunt atenți.

Conversaţia

Frontal

Aprecieri verbale

Acordare de calificative

Page 9: PROIECT DE LECȚIE - isjbraila.ro Alexandra... · Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 Oc2 Oc3 Om1 Om2 În continuare urmează o suită de jocuri populare, care începe cu interpretarea