Proiect de Lecție

12
Proiect didactic Unitatea școlară: Colegiul National Octav Onicescu Botoșani Profesor : Sandu Ovidiu Iulian Data : 09. 06. 2015 Clasa: a – IX a A Disciplina: Istorie Unitate de învățare: Războiul de 30 de ani Conținut : Războiul de 30 de ani și diplomația europeană Tipul lecției : dobândire de cunoștințe Timp: 50 min Locul de desfășurare: sala de clasă Competențe generale: 1.Utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea orală sau scrisă 2. Întelegerea importanței fenomenului religios în acea perioadă Competențe specifice:

description

Proiect de Lecție

Transcript of Proiect de Lecție

Page 1: Proiect de Lecție

Proiect didactic

Unitatea școlară: Colegiul National Octav Onicescu BotoșaniProfesor : Sandu Ovidiu Iulian Data : 09. 06. 2015Clasa: a – IX a ADisciplina: Istorie Unitate de învățare: Războiul de 30 de aniConținut : Războiul de 30 de ani și diplomația europeanăTipul lecției : dobândire de cunoștințeTimp: 50 minLocul de desfășurare: sala de clasă

Competențe generale:

1.Utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea orală sau scrisă 2. Întelegerea importanței fenomenului religios în acea perioadă

Competențe specifice:

1. Identificarea cauzelor ce au dus la declanșarea acestui război. 2. Conștientizarea impactului păcii din Westfalia pentru spațiul european. 3. Utilizarea adecvata a coordonatelor temporale si spatiale relative referitor la acest subiect

Page 2: Proiect de Lecție

Obiectiv general: Identificarea corectă a cauzelor declanșării acestui război, ce țin mai mult de factorii economici și de

politici decât de cei religioși. Evidențierea faptului ca este primul război de anvergură european(multe state implicate).

Importanța tratatului din Westfalia.

Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. să descrie un fapt/proces istoric;

2. să utilizeze date provenite dintr-un document, hartă;

3. să folosească tehnici de argumentare variate în contexte diferite;

4. să formuleze opinii legate de contextul istoric al vremii.

Strategii didactice:

Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe

Metode: Expunere, Conversație catehetică, lucru cu manualul, învățare prin descoperire, demonstrație, exercițiu, comparatie

Page 3: Proiect de Lecție

Mijloace : Manual clasa a IX a, autori, Nicoleta Dumitrescu, Mihai Manea, Ovidiu Cătălin Bojică, Editura Didactică

și Pedagogică, București, 2004

Harta istorica: Europa în secolul XVII

Tabla

Bibliografia

Berstein, Serge, Milza Pierre, Istoria Europei, volumul III, Editura Institutului European, București, 1998.

Carpentier, Jean, Lebrun, Istoria Europei, Editura Humanitas, București, 1997.

Darby, Graham, Războiul de 30 de ani, Editura All, București, 2004.

Page 4: Proiect de Lecție

Momentele lecției

Detalieri de continut Timp alocat

Strategii didacticeActivitatea profesorului Activitatea

elevuluiMetode Forme Evaluare

Momentul introductiv

- consemnează absenţele;

- organizează materialele;

- organizează clasa

- răspund

cerinţelor

profesorului

- îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei;

2 min Conversația frontală

Verificarea cunoștințelor anterioare

-adresează întrebări despre monarhii absolutiști -încurajează elevii să-şi răspundă unul celuilalt.

răspund la întrebările profesorului

5 min Conversație catehetică

Lucru cu manualul

frontală predictivă

Desfășurarea activității

Anunță titlul lecției și conținutul temei. Sunt enunțate obiectivele specifice.Prezintă pe scurt despre

Vorbesc despre reforma religioasă.

34min

ExpunereConversaţie catehetică

formativă

Page 5: Proiect de Lecție

impactul reformei lui Martin Luther în Europa(adresează întrebări și elevilor).Vorbește despre principalele cauze care au dus la declanșarea războiului. Descrie cele patru etape ale confruntării.Amintește statele beligerante și câțiva conducători mai însemnați.Urmările războiului(interactiv, împreună cu elevii). Pacea din Westfalia și echilibrul european.

Localizează statele care au participat la război.

Menționează câteva urmări ale războiului.

Demonstraţie

Lucru cu manualul

Învățare prin descoperire

IndividualăFrontală

Fixarea și sistematizarea cunoștințelor

Fișă de lucru pe bază de hartă. Câteva întrebari legate de geopolitica europeană a vremii – identificarea unor posesiuni habsburgice și a unor state protestante.Contribuția Franței la acest război.

Identifică pe hartă statele protestante, provinciile habsburgice austriece.

8 min Lucru cu harta.Comparatie.Lucru cu manualul.

Individuala, frontală

sumativă

Aprecierea 1 min Conversație frontala

Page 6: Proiect de Lecție

activității elevilor

Profesorul evidențiază elevii cei mai activi.

catehetica

SCHIŢA LECŢIEI

1. Forţe participante:

o Uniunea protestantă

o Liga catolică

2. Cauzele:

o Conflictul dintre Habsburgi (catolici) şi principii protestanţi

o Dominaţia habsburgică asupra Cehiei

o Franţa era împotriva creşterii puterii habsburgilor

o Existenţa celor două biserici – catolică şi protestantă

o Interesele comerciale în zona Mării Baltice

- debutează în Germania ca un război civil între nobilimea catolică în frunte cu împăratul şi principii protestanţi

- prin implicarea altor state devine un război european

3. Desfăşurarea războiului:

Page 7: Proiect de Lecție

FAZA CEHĂ ( 1618-1625)

în 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradčani, doi comisari imperiali (defenestrare), fapt ce a

declanşat războiul.

Cehii au fost înfrânţi de trupele imperiale în bătălia de pe Muntele Alb în 1620

Cehia (Boemia) a fost transformată în provincie habsburgică

FAZA DANEZĂ ( 1625-1629)

s-a format o coaliţie condusă de regele danez Christian al IV-lea.

Coaliţia a fost înfrântă de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,

A participat şi principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost învins în 1626.

FAZA SUEDEZĂ ( 1631- 1635)

Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanţilor

Gustav-Adolf a obţinut o victorie importantă lângă Lepzig, în 1631

În 1632, Gustav-Adolf a fost ucis în lupta cu trupele imperiale conduse

de generalul Wallenstein la Lützen.

FAZA FRANCEZĂ ( 1635 - 1648)

Franţa a intrat în război alături de Suedia.

Protestanţii obţin victoria

Bătălia de la Rocroi, - 1643

Page 8: Proiect de Lecție

Bătălia de la Lenz,- 1648

Bătălia de la Podul Carol (Cehia) - 1648

4. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)

Franţa obţine unele teritorii germane

●Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al Germaniei

●Imperiul German rămânea fărâmiţat

●Olanda devine independentă

●Se garantează libertatea cultelor protestant şi catolic

Tratatul de la Münster a fost încheiat între Franţa şi Imperiul Romano –German, iar cel de la Osnabrück între Suedia şi

Imperiul Romano - German

5. CONSECINŢELE RĂZBOIULUI

Franţa devenea cea mai mare putere de pe continent

Germania rămânea ruinată economic şi depopulată

Suedia devine mare putere în nordul Europei

Spania decade ca mare putere europeană

A crescut ponderea armelor de foc

Graniţele stabilite în 1648 vor rămâne, în linii mari, neschimbate până în 1789

Page 9: Proiect de Lecție