PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ......

6
PROIECT DE ACTIVITATE PROPUNĂTOR: VINTILĂ ALEXANDRA GRĂDINIŢA: CU P.P. NR. 17 SIBIU GRUPA: MARE TEMA: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM? PROIECT TEMATIC: CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CUI TE-A SCRIS! TEMA ZILEI: DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE „Ursul păcălit de vulpe” după Ion Creangă FORMA DE REALIZARE: Repovestire TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea cunoştinţelor SCOP: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la povestea „Ursul păcălit de vulpe” OBIECTIVE: O1 – să povestească conform cerinţei fiecărei pălăriiîn parte; O2 – să se exprime corect din punct de vedere gramatical; O3 – să intervină în discuţii făcând completările necesare; O4 – să răspundă la întrebări alegând imaginea corespunzătoare; O5 – să coloreze pălăriile în funcţie de preferinţă. STRATEGIE DIDACTICĂ: -metode: metoda „Pălăriilor gânditoare” conversaţia, explicaţia, demonstraţia, diamantul - mijloace de învăţământ: pălării de culorile albastră, albă, verde, galbenă, neagră, roşie, 8 imagini din poveste, medalii, foi flip-chart, măşti cu vulpe si urs, Ursuleţul Puffy - forme de organizare a activităţii: frontală, individuală BIBLIOGRAFIE: - Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii V&I Integral 2005

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ......

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNĂTOR: VINTILĂ ALEXANDRA

GRĂDINIŢA: CU P.P. NR. 17 SIBIU

GRUPA: MARE

TEMA: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?

PROIECT TEMATIC: CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CUI TE-A SCRIS!

TEMA ZILEI: DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE

„Ursul păcălit de vulpe” după Ion Creangă

FORMA DE REALIZARE: Repovestire

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea cunoştinţelor

SCOP: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la povestea „Ursul păcălit de vulpe”

OBIECTIVE:

O1 – să povestească conform cerinţei fiecărei pălăriiîn parte;

O2 – să se exprime corect din punct de vedere gramatical;

O3 – să intervină în discuţii făcând completările necesare;

O4 – să răspundă la întrebări alegând imaginea corespunzătoare;

O5 – să coloreze pălăriile în funcţie de preferinţă.

STRATEGIE DIDACTICĂ:

-metode: metoda „Pălăriilor gânditoare” conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

diamantul

- mijloace de învăţământ: pălării de culorile albastră, albă, verde, galbenă, neagră,

roşie, 8 imagini din poveste, medalii, foi flip-chart, măşti cu vulpe si urs, Ursuleţul

Puffy

- forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:

- Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii V&I Integral 2005

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITĂ-

ŢII

OB. CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII DIDACTICE Evaluare formativă Metode şi instrumen-te

METODE MIJLOACE FORME DE ORG.

1. Moment organizato-ric

2.Captarea atenţiei

3.Enunţarea obiectivelor 4.Prezentarea şi intuirea materialului nou

5. Dirijarea învăţării

Vor fi create condiţiile necesare desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialului didactic şi a mobilierului, intrarea copiilor în grupă. Prezint copiilor un urs de pluş care doreşte să afle exact din ce cauză au rămas urşii fără coadă. Azi vom juca rolul unor pălării care gândesc şi încearcă să-i explice ursuleţului de pluş cum a rămas ursul din poveste fără coadă Sunt prezentate cele 6 pălării de culori diferite care vor fi aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile colorate Sunt explicate copiilor rolurile fiecărei pălării în

Conver-saţia Conver-saţia Conver-saţia Conver-saţia Conver-saţia Explica-ţia Demon-

Ursuleţul Puffy Pălăriile colorate Pălăriile colorate Pălăriile colorate, imagini din poveste

Frontală Frontală Frontală Frontală Frontală

Observa-rea comporta-mentului copiilor Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aplauze

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile

6.Desfăşu-rarea propriu zisă

O1 O2 O3

parte: - pălăria albă prezintă faptele aşa cum s-au întâmplat, fără a le comenta - pălăria roşie are rolul de a exprima sentimentele trezite de poveste - pălăria neagră are rolul de a prezenta lucrurile negative din poveste - pălăria galbenă are rolul de a aprecia lucrurile pozitive - pălăria verde are rolul de a găsi o altă rezolvare la problema din poveste - pălăria albastră are rolul de conducător al discuţiilor dintre celelalte pălării pălăria albă: copiii vor descrie câte 2 imagini din poveste în ordinea desfăşurării lor pălăria roşie: în urma discuţiilor din cadrul grupului sunt prezentate sentimentele trezite de poveste – tristeţe şi milă pentru urs şi ciudă pe vulpe pălăria neagră: critică comportamentul vulpii care e şireată şi încearcă să profite de încrederea celor din jur pentru a-şi rezolva propriile probleme, apelând la minciună şi vicleşug; de asemenea, este criticată şi atitudinea credulă a ursului pălăria albastră: intervine în discuţii şi ajută acolo unde e

stratia Metoda Pălăriilor gândi-toare Conver-saţia Metoda Pălăriilor gândi-toare Explica-ţia Demon-stratia

Flip-chart Pălăriile colorate, imagini din poveste Flip-chart

Frontală Indivi-duală

Aprecieri verbale Aplauze

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile

7. Obţinerea performan-ţei

O4

nevoie, aprobă sau dezaprobă prin simple interjecţii, urmăreşte respectarea regulilor pălăria galbenă: prezintă aspecte pozitive ale poveştii, spunând că poate ursul, în urma durerii îndurate nu va mai avea încredere în vicleană şi va şti pe viitor că iarna apa îngheaţă pălăria verde: oferă soluţii de rezolvare a problemei – ursul să–şi caute hrana în pădure, să nu încerce o rezolvare simplă, cerând de la vulpe; când simte că apa începe să îngheţe, să-şi scoată coada din apă. Cer copiilor să completeze rebusul în formă de diamant. Copiii răspund la întebări aşezând jetoanele la locul potrivit. - Cine este personajul principal? (Ursul) - Cine venea pe drum în timp ce vulpea se prefăcu moartă? (Boierul/ Căruţa) - Ce face vulpea când se aproprie căruţa? ( Se preface moartă/ Fură peştele/ Mănâncă peştele) - Care sunt cele două animale sălbatice? (Ursul/ Vulpea) - Cine a rămas fără coadă? (Ursul)

Explica-ţia Diaman-tul

Fişa pentru metoda diamantul Jetoane cu personaje

Frontală Indivi-duală

Aprecieri verbale Aplauze

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile

8. Evaluare O5 Copii grupei colorează pe carton o pălărie în funcţie de preferinţă La sfârşitul lecţiei fiecare copil va primi câte o medalie.

Explica-ţia Conver-saţia

Culori Carton Fişa de ucru

Frontală Indivi-duală

Aprecieri verbale Aplauze Medalii

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim- · PDF file„Ursul păcălit de vulpe” dup ... aşezate pe o măsuţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc iar în faţa lor sunt aşezate pălăriile