Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

8
PROIECT DE ACTIVITATE Elev practicant: Mandache Ionuț Grupa: Voiniceilor- Nivel I Educator:Ursache Maria Profesor coordinator: Manolache Cristina Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic “N. Iorga” Botoșani Tema anuală: „Cine și cum planifică/organizează o activitate ” Tema săptămânală: Ne pregătim pentru a deveni școlari” Tema zilei: Povestea cărții cu povești Mijloc de realizare: povestire Domeniul experiențial: Domeniul om și societate Scopul activității: Educarea atitudinii pozitive a copiilor față de cărți, de a avea grijă de ele. Familiarizarea lor cu procesul de fabricație , cu persoanele implicate în realizarea cărților. Obiective operaționale: O 1 - Să asculte cu atenție textul povestit O 2 - Să povestească întâmplarea din povestirea ”Povestea cărții cu povești” O 3- Să enumere persoanele care lucrează pentru crearea unei cărți: scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful și legătorul. O4- Să explice învățătura întâmplării ( să prețuim și să avem grijă de cărți ) Strategii didactice: inductiv-deductive Metode și procedee didactice:

description

Proiect de activitate

Transcript of Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

Page 1: Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

PROIECT DE ACTIVITATE

Elev practicant: Mandache Ionuț

Grupa: Voiniceilor- Nivel I

Educator:Ursache Maria

Profesor coordinator: Manolache Cristina

Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic “N. Iorga” Botoșani

Tema anuală: „Cine și cum planifică/organizează o activitate ”

Tema săptămânală: Ne pregătim pentru a deveni școlari”

Tema zilei: Povestea cărții cu povești

Mijloc de realizare: povestire

Domeniul experiențial: Domeniul om și societate

Scopul activității: Educarea atitudinii pozitive a copiilor față de cărți, de a avea grijă de ele. Familiarizarea lor cu procesul de fabricație , cu persoanele implicate în realizarea cărților.

Obiective operaționale:

O1- Să asculte cu atenție textul povestit

O2- Să povestească întâmplarea din povestirea ”Povestea cărții cu povești”

O3- Să enumere persoanele care lucrează pentru crearea unei cărți: scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful și legătorul.

O4- Să explice învățătura întâmplării ( să prețuim și să avem grijă de cărți )

Strategii didactice: inductiv-deductive

Metode și procedee didactice:

Explicația, conversația introductivă, conversația euristică, povestirea, demonstrația,

Forme de organizare:

frontal; individual.

Forme și strategii de evaluare:

aprecieri verbale; interevaluare observația sistematică a comportamentului elevilor.

Page 2: Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

recompensa

Materiale și mijloace didactice:

fișă de lucru. Buline Fișa de lucru

Timp: 20 minute.

Page 3: Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

EvenimenteleActivității

Ob.Op.

Activitatea didactică ResurseEvaluare

Conținuturi Acțiuni și operațiiProcedurale Materiale

Metode și procedee

Forme de organizare

1.Moment organizatoric

Asigurarea climatului optim de ordine și disciplină, necesar desfășurării activității.

Copiii se pregătesc pentru activitate.

Conversația Frontal Observația sistematică

2.Captarea atenției

”Bună dimineața, copii! Astăzi dimineață m-am întâlnit cu cel mai mare bibliotecar din lume și mi-a povestit cea mai frumoasă întâmplare dintre toate. După ce a făcut aceasta m-a rugat să v-o spun și vouă și să îmi ziceți la urmă ce părere aveți.”

Sunt atenți. Conversația introductivă

Frontal

3.Anunțarea temei și a obiectivelor

”Așadar copii, astăzi o să vă spun POVESTEA CĂRȚII DE POVEȘTI . ”Se prezintă cele două planșe cu imagini sugestive , ce vor fi utilizate în care subiectul poveștii este sugestiv pentru imagine.

Urmăresc activitatea educatorului.

Conversația introductivăExplicațiaDemonstrația

Frontal Planșele sugestive

Observația sistematică

4.Dirijarea învățării

O1 Se face un rezumat al povestirii prin care se surprind punctele esențiale ale întâmplării . Întrebări pentru repetarea firului narativ:Ce a primit în dar copilul de

Sunt atenți la firul narațiunii.

Răspund la

PovestireaDemonstrația

Frontal Planșele cu imaginile sugestive

Observația sistematică

Page 4: Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

O.3

O.2

O.4

ziua lui?Cum credeți că a procedat copilul din poveste când a rupt foaia din carte, corect sau greșit? Ce oameni au lucrat pentru realizarea cărții? (Scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful, legătorul.Cum a procedat copilul pentru a repara o parte din greșeala făcută?Se numesc copii pentru a povesti întâmplarea, cu ajutorul imaginilor.” Ei bine, copii, ce trebuie să reținem noi din această poveste, cum trebuie să ne comportăm noi față de cărți?

întrebări( răspunsuri așteptate ) : Copilul a primit de ziua lui, o carte.Copilul a procedat greșit când a rupt foaia din carte.Oamenii care au lucrat pentru realizarea cărții sunt: scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful și legătorul.El a procedat corect când a lipit foaia înapoi.Cine este numit, povestește întâmplarea.

Noi trebuie să prețuim cărțile. Trebuie să avem grijă de ele.

Conversația euristică

5.Obținerea performanței

Se împarte fișa de lucru. ANEXA 1 și se explică cerința elevilor.

Elevii rezolvă fișa de lucru.

Exercițiul Individual Fișă de lucru

Aprecierea verbală

6.Feed-back și evaluare

Se numesc copiii pentru aprecierea fișelor colegilor

Își exprimă opinia despre fișele colegilor.

Interevaluare Aprecierea verbală

Frontal Buline Recompensa

Page 5: Proiect de activitate : Povestea cărții cu povești

ANEXA 1 ANEXA 1

Colorează fișa de lucru. Colorează fișa de lucru.