PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Grupa:...

download PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Grupa: mare Tema de studiu: Când/Cum şi de ce se întâmplă? Subtema:,,Primăvară mult dorită

If you can't read please download the document

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Grupa:...

  • PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT Grupa: mare

    Tema de studiu: Cnd/Cum i de ce se ntmpl?

    Subtema: ,,Primvar mult dorit fii la noi binevenit!

    Activiti de nvare:

    I ADP: ntlnirea de diminea:Salutm musafirii!

    mprtirea cu ceilali, prezena copiilor, calendarul

    naturii, activitate de grup, noutatea zilei.

    Tranziii: poezioare

    II ALA 1: tiine: Alege i grupeaz flori

    Art: Albina culege nectarul din flori, desen

    Construcii: Flori de primvar - mozaic

    Bibliotec: Primvara n livad citire de imagini

    III ADE: Domeniul tiin (DS) :

    Cine tie catig-joc didactic

    Domeniul om i societate (DOS):

    n lumea minunat a primverii- activitate practic

    IV ALA 2: Jocuri de micare :

    A zburat un flutura

    Form de realizare: Activitate integrat

    Form de organizare: frontal, pe grupe i individual

    Tipul de activitate: consolidare, sistematizare de cunotine, priceperi i deprinderi

    Durat: o zi

    Scopul:

    verificarea i consolidarea cunotinelor privind utilizarea numerelor n limitele 1-10 (sortare, grupare, aprecierea cantitii);

    fixarea locului numerelor n irul numeric;

    consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;

    educarea simului estetic. Obiective operaionale:

    ALA:

    Activiti pe centre de interes:

    tiin:

    *S grupeze florile dup culoare;

    *S raporteze numrul la cantitate i invers;

    *S stabileasc diferenele cantitative dintre dou grupe prin punere n

    coresponden, s identifice soluii pentru a avea tot attea, mai multe,

    mai puine obiecte;

    Art:

    *S coloreze dup contur;

    *S foloseasc culorile adecvate

    Construcii: *S realizeze tema dat prin mbinare asamblare, alturare;

    *S coopereze cu colegii n relizarea temei. ,

  • Biblioteca:

    *S citesc imaginile;

    *S alctuiasc propoziii pe baza imaginilor;

    *S reprezinte grafic propoziia

    ADE:

    D- Activitate matematic

    * S numere n ir cresctor i descresctor n limitele 1-10;

    * S identifice lipsa unui obiect sau a mai multor obiecte ntr-un ir numeric format, utiliznd

    numeralul ordinal corespunztor, s cunoasc vecinii numerelor;

    *S asocieze cifra corespunztoare obiectului care lipsete din irul numeric format;

    *S dea rspunsuri corecte la ghicitorile rostite de educatoare;

    *S rezolve probleme simple ilustrate;

    *S compun probleme pe baza imaginilor date;

    DOS-Activitate practic

    *S foloseasc tehnicile de lucru nsuite anterior;

    *S aplice indicaiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru n vederea realizrii temei;

    *S-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i fa de lucrrile altora.

    Elemente de joc: surpriza, nchiderea i deschiderea ochilor , aplauze , ghicitorile , recompensa.

    Strategii didactice:

    Metode i procedee:conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, trierea aseriunilor,

    turul galeriei.

    Material didactic: tabl magnetic, cifre, imagini cu diferite flori, flanelograf cu elemente de

    primvar, plane cu probleme ilustrate, fie de munc independent, o rndunic, modelele

    educatoarei, cartoane colorate, elemente specifice anotimpului primvara , past de lipit.

    Material bibliografic:

    Curriculum pentru nvmntul precolar( 3-6/7 ani) , 2008, Bucureti;

    Activitatea integrat din grdini- ghid metodic, Editura DHP, Bucureti, 2008

    Revista nvmntul precolar , Editura Arleqiun , Bucureti nr. 1-2/2011

    Jocuri didactice matematice pentru precolari , Editura Didactic si Pedagogic, Bucureti,

    1972

    ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)

    ntlnirea de diminea: Copiii sunt aezai n cerc pentru a putea stabili fiecare un contact

    vizual cu toi membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un model de comportament, zmbete

    , i privete, transmite cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare-verbal i non-verbal.

    Educatoarea rostete urmtoarele versuri: Bun dimineaa, dragi pitici/ M bucur c suntei

    aici,/ n cerc s ne adunm,/ Cu toi s ne salutm/ A-nceput o nou zi/ Bun dimineaa, copii!

    Astzi avem n mijlocul nostru civa musafiri. S-i salutm!

    Se completeaz Calendarul zilei, discutndu-se despre condiiile meteorologice, stabilindu-se ziua

    sptmnii, luna i anotimpul.

    Noutatea zilei este o rndunic care poart n cioc o scrisoare. Aceasta le cere s o ajute pe

    prietena ei, primvara, care este foarte suprat, pentru c una din surorile ei vrea s-o alunge din

    ar. Precolarii vor demonstra c tiu multe lucruri despre primvar, c o ndrgesc i doresc s

    mai rmn la noi.Ce spunei o ajutm?

  • mprtirea cu ceilali: ,, Ce frumoas e primvara!

    Copii sunt invitai s-i exprime sentimentele de fericire, bucurie fa de anotimpul primvara:

    Tranziii:

    n fiecare diminea

    S avem gndul bun pe fa (copiii i terg faa cu palmele)

    Ctre soare s privim ( copiii privesc ctre soare)

    Iubire s druim ( copiii duc minile la inim)

    De gnd ru s ne ferim ( alung cu o mn)

    S-adunm doar bucurie ( minile la piept)

    i mai mult veselie ( copiii fac srituri)

    Iar acum s ne-apucm de treab

    S fim voioi ziua-ntreag (se bucur).

    Bat din palme, 1,2,3/ Din picioare 1,2,3/ Ne-nvrtim , ne rsucim/ i spre centre noi pornim.

    ade raa pe butoi/ Numrnd din doi n doi/ 2,4,6,8 / Cozonacul este copt / Dar ca s-l mncm / Pe mini ne splm.

    ade raa pe butoi / Mcind cu drag la noi/ Mac,mac,mac i iar

    mac/ Pe copii i vd ce fac/ Iar noi nvm / Ca s numrm.

    1,2 stai cu noi/ 3,4 hai la teatru/ 5,6,7 hai s bem cafea cu lapte/ 8 mlai copt/ 9,10 un pahar cu ap rece / Copilul cuminte la msu trece.

    ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)

    tiine: Alege i grupeaz flori

    Sarcini de lucru: - s clasifice flori dup criteriul culoare;

    - s stabileasc corespondena ntre mulimi(mai multe, mai putine,

    tot attea).

    Materiale folosite: jetoane cu flori de diferite culori

    Art: Albina culege nectarul din flori, desen

    Sarcini de lucru:- s deseneze fr a iei din contur ;

    - s lucreze rapid i corect.

    Materiale folosite: creioane colorate, plane.

    Construcii: Flori de primvar - mozaic

    Sarcini de lucru:- s mnuiasc materialele puse la dispoziie;

    - s realizeze construciile respectnd tema dat;

    Materiale folosite: tblie din plastic perforat, pioneze colorate

    Biblioteca: Primvara n livad citire de imagini

    Sarcini de lucru:- s citesc imaginile;

    - s alctuiasc propoziii pe baza imaginilor;

    - s reprezinte grafic propoziia ;

    - s adopte i s pstreze o poziie corect la scris;

    Materiale folosite: fie de lucru,creioane

  • Evenimentul

    didactic

    Coninutul tiinific Strategii

    didactice

    Evaluare

    Moment

    organizatoric

    Captarea ateniei

    Anunarea temei

    i a obiectivelor

    Desfurarea

    activitilor

    Asigurarea

    feedback-ului

    ncheierea

    activitii

    Pentru buna desfurare a activitii se iau

    urmtoarele msuri:

    - aerisirea slii de grup; - pregtirea materialelor didactice necesare. Introducerea n activitate se va realiza prin

    prezentarea musafirului surpriza rndunica care

    poart n cioc o scrisoare. Aceasta le cere s o ajute

    pe prietena ei, primvara, care este foarte suprat,

    pentru c una din surorile ei vrea s-o alunge din ar.

    Voi anuna activitile ce urmeaz a fi desfurate n

    fiecare centru de interes, invitnd grupa de copii s le

    viziteze i s-i aleag tema dorit.

    Bat din palme........

    Pentru fiecare centru voi purta discuii referitoare la

    ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la

    dispoziie i modul de utilizare a ustensilelor.

    Se reamintete copiilor comportamentul adecvat n

    cazul acestor activiti:

    -vorbim n oapt pentru a nu deranja pe alii;

    -s lucrm frumos,

    -s utilizm cu grij materialele;

    -apreciem i protejm lucrrile fcute de colegi;

    -fiecare lucrare trebuie terminat.

    Copiii se organizeaz n centrul dorit , intuiesc i se

    familiarizeaz cu materialele pregtite.

    La sectorul tiine copiii vor clasifica flori dup

    criteriul culoare i vor face corespondena

    cantitate/numr.

    La sectorul Art copiii vor colora albina care

    culege polen fr a iei din contur .

    La sectorul Construcii copiii vor realiza flori i

    fluturi din perle col