PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

10
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Gradinita P.P „Colibri „ Educatoare: Flaut Lavinia Elena Data: 27.11.2015 Tema anuala: „Cine sunt, suntem?” Subtema: „Noi suntem romani” Tema zilei: „1 Decembrie” Durata: 1 zi Nivelul II (5/7 ani) Forma de realizare: activitate integrata SCOPUL ACTIVITATII: - dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive - dezvoltarea capacitatii de cunoastere a tarii si localitatii unde traiesc - dezvoltarea simtului patriotic si cunoasterea evenimentului marcat - 1 Decembrie CENTRE DE INTERES: BIBLIOTECA: „Album cu frumusetile tarii” (selectam si imagini)

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Gradinita P.P „Colibri „

Educatoare: Flaut Lavinia Elena

Data: 27.11.2015

Tema anuala: „Cine sunt, suntem?”

Subtema: „Noi suntem romani”

Tema zilei: „1 Decembrie”

Durata: 1 zi

Nivelul II (5/7 ani)

Forma de realizare: activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII:

            - dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive

            - dezvoltarea capacitatii de cunoastere a tarii si localitatii unde traiesc

            - dezvoltarea simtului patriotic si cunoasterea evenimentului marcat - 1 Decembrie

CENTRE DE INTERES:

BIBLIOTECA:

„Album cu frumusetile tarii” (selectam si imagini)

„Scriem dupa model numele tarii, capitalei si localitatii”

ARTA:

„Steagul tarii” (desen dupa sablon)

CONSTRUCTII:

„Conturul Romaniei” (cu materiale la alegere)

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

JOCURI DE MISCARE:

„Hora”

DOMENII EXPERENTIALE

DS + DOS: „1 Decembrie”

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE

DS:      - sa cunoasca unele informatii despre tara in care traiesc;

- sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate;

DOS:   - sa isi exprime sentimente pentru tara lor prin exprimare si obtinerea unei lucrari

            - sa poata realiza fisa cu conturul tarii respectand formele de relief ale acesteia lipind hartie colorata;

            - sa poate decora costumul national al celor doi copii si vasele taranesti cat mai frumos;

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

SARCINI DE LUCRU:

BIBLIOTECA:

- sa observe cu atentie imaginile cu peisaje din tara noastra;

- sa se poata exprima corect in relatarea imaginilor;

- sa poata reproduce numele tarii, capitalei si localitatii lor dupa modelul dat;

Materialele folosite: album cu imagini; fise; creioane.

ARTA

- sa deseneze steagul tarii respectand culorile si conturul dupa sablon;

- sa cunoasca culorile care ii apartin steagului Romaniei (rosu; galben si albastru)

Materialele folosite: creioane colorate, fise.

CONSTRUCTII:

- sa realizeze conturul Romaniei cu diferite materiale

- sa stie forma tarii si sa o poata contura corect dupa imaginea hartii date ca model.

Materiale folosite: snur colorat, coli albe.

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

SCENARIUL ZILEII. ADP. Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: „Buna dimineata, romanasii mei!”

Impartasirea cu ceilalti: Cred ca am spus bine, nu? Sunteti romani? De ce credeti ca v-am numit asa, astazi?

Sunteti bucurosi ca sunteti romani? De ce v-ati imbracat asa?

Activitate de grup: Pentru ca ati sosit toti vom completa calendarul naturii Astazi este miercuri a treia zi din saptamana si o zi a lunii decembrie care este o luna de iarna.

Noutatile zilei: La un moment dat se aude la usa un zgomot. Este un fulg de zapada care odata cu sosirea lui ne anunta plecarea toamnei si sosirea iernii. El ne anunta si sarbatoarea pe care vrem sa o sarbatorim. Fulgul de zapada tine in mana un steag. Copiii recunosc steagul Romaniei si il aplauda.

            Acest fulg de nea este foarte firav, fiind primul fulg de zapada si nu poate fi atins de copii. El le spune cateva cuvinte copiilor despre Ziua Romaniei si pleaca fiindca incepe sa se topeasca pentru ca la noi in clasa este foarte cald, si stiti voi zapada din ce este facuta!

            II. Copii pornesc spre masutele de lucru tinandu-se de mana ca la hora si cantam cantecelul „Hora Unirii”. (TRANZITIA). Copiii isi continua ziua cu activitatile la centrele de interes; la sectorul Biblioteca, copiii au gasit albumul cu imagini, fisele cu denumirea tarii, capitalei si localitatii lor; la sectorul Arta au gasit fise cu stegulete si creioane colorate, la sectorul Constructii snur colorat si conturul hartii.

III. ADE Mesajul zilei: „Ziua Romaniei”

INDRUMARI METODICE

            DOMENIUL EXPERIENTIAL: DS; DOS (Activitate integrata „Noi suntem romani!”

            MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire dupa imagini.

            Tipul activitatii: verificare - consolidare a cunostintelor;

            SCOP:

            - invatarea unor aspecte despre tara unde traiesc;

            - completarea progresiva a temei prin strapungerea barierelor dintre discipline;

            - educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti, a deprinderilor de observare si exprimare dupa imagini;

            - educarea spiritului cooperativ;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

            - sa alcatuiasca proportii simple si dezvoltate;

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

            - sa cunoasca tara unde locuiesc si denumirea acesteia;

            - sa stie denumirea capitalei Romaniei si localitatea unde locuiesc;

            - sa stie ce sarbatorim la 1 Decembrie;

            - sa stie ce sunt formele de relief;

            - sa stie sa decoreze costumul national si vasele taranesti cat mai frumos.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

            Mijloace de invatamant: fise sablon; creioane colorate; hartie colorata; diferite imagini; harta Romaniei; steagul Romaniei; ;lipici.

DEMERS DIDACTIC

Evenimente didactice

Continutul

invatariiStrategii didactice

Evaluare

(instrumente si indicatori

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

Se memoreaza poezia: „Tara mea de dor” de Rusalin Muresan:

„Tara mea de dor si vis

Mama buna, Romanie,

Ca pe-o floare mi-ai deschis

Mandra mea copilarie.

Tu, in care eu imi cresc

Ani frumosi de bucurie,

Tara scumpa, te iubesc,

Mama buna, Romanie.”

Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:

- aerisirea salii de grupa;

- aranjarea materialului si a mobilierului;

- introducerea copiilor in sala de grupa.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se descopera panoul cu imagini.

Fulgul de zapada a plecat din clasa dar va veni sa vada ce fac copiii, daca stiu sa vorbeasca despre imaginile de pe panoul expus in fata salii de grupa. Fulgul de nea se afla pe undeva prin apropiere si aude toata conversatia copiilor.

- expunere

- explicatia

- frontala

4. Explicarea sarcinii

Li se propune copiilor sa vorbeasca pe rand despre ce observa pe

- explicatia - frontala

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

Evenimente didactice

Continutul

invatariiStrategii didactice

Evaluare

(instrumente si indicatori

fiecare ilustratie in parte. Ei formuleaza propozitii cat mai frumoase despre ceea ce vad dandu-si seama cat de frumoasa este tara noastra.

- exercitiul

5. Dirijarea invatarii

Dupa ce fiecare copil si-a exprimat sentimentele si opiniile in legatura cu imaginile prezentate se pun intrebari in legatura cu sarbatoarea de 1 Decembrie.

Ce sarbatorim noi in aceasta saptamana? Cum sarbatoresc romanii Ziua Romaniei?

- conversatia

- conversatia

6. Obtinerea performantei

Copiii inteleg semnificatia zilei de 1 Decembrie. Ei si-au construit o imagine frumoasa despre tara si stramosii lor.

- atentia

7. Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte

Rezultatele activitatii sunt realizate prin stapanirea constienta a cunostintelor de catre copii. Ei au observat cu atentie imaginile si au reusit sa observe detalii despre tara unde traiesc.

- analiza

8. Evaluare Copiii au fost laudati de educatoare pentru felul cum au realizat convorbirea despre imaginile afisate pe panou. Ei vor face Hora Unirii si vor canta impreuna cu educatoarea.

- joc popular

DOS

2. Captarea atentiei

Copiii se aseaza pe scaunele in semicerc si extrag din „Cutia fermecata” trei plicuri care contin fiecare un numar de cate 5 stelute (galbene, rosii si albastre). In

- atentia - frontala

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

Evenimente didactice

Continutul

invatariiStrategii didactice

Evaluare

(instrumente si indicatori

functie de culoarea stelutelor primite copiii se aseaza la masute, grupati in trei grupe.

4. Explicarea sarcinii

1. Grupa I (stelutele rosii) va lipi hartie mototolita pe suprafata desenului cu conturul Romaniei respectand formele de relief.

2. Grupa II (stelute galbene) va lipi hartie rupta pe costumul national al celor doi copii incercand sa-l decoreze cat mai frumos.

3. Grupa III (stelute albastre) va decora un vas taranesc cu hartie rupta, dupa sablon.

- explicatia

- explicatia

- explicatia

- pe grupuri

- pe grupuri

5. Dirijarea invatarii

Odata descoperite materialele de lucru, copiii incep sa lucreze cu atentie tinand cont de sfaturile propuse. Li se atrage atentia copiilor, ca trebuie sa lipeasca hartia pe suprafata hartii, astfel incat sa respecte culorile reliefului tarii, pe costumele nationale sa fie puse culori cat mai apropiate de cele reale, iar pe vasele taranesti sa se creeze modele cat mai frumoase.

- exercitiul

- explicatia

6. Obtinerea performantei

Copiii reusesc sa-si exprime sentimentele fata de cum isi iubesc tara, atat prin cuvinte cat si prin realizarea lucrarii unde isi folosesc creativitatea si imaginatia.

- analiza

7. Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte

Copiii realizeaza harti interesante care scot in evidenta relieful tarii, dar si sentimentele de dragoste fata de tara lor. Costumele nationale si vasele taranesti sunt decorate foarte

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA NOI SUNTEM ROMANI.docx

Evenimente didactice

Continutul

invatariiStrategii didactice

Evaluare

(instrumente si indicatori

frumos. Fiecare copil este impresionat de lucrarea lui.

8. Evaluare Copiii sunt compensati cu ecusoane si covrigi taranesti, iar lucrarile lor sunt puse la expozitie.