PROIECT DE ACTIVITATE B+P

6
PROIECT DE ACTIVITATE TERAPIA TULBURARILOR DE LIMBAJ Numele copilului: Niculai Iuliana Cristina Clasa/Grupa:Cls. a IV-a A, Grupa 4 Activitatea terapeutică: Corectare dislexo – disgrafie Etapa terapeutică: Consolidare Tema activităţii: Diferenţiere consonantică „b – d” Data: .04.2015 Profesor logoped: Iancu Elena Corina Durata: 35 min CAPACITĂŢI DE INVĂŢARE: Niculai Iuliana Cristina – se situează spre nivelul mediu al cerinţelor programei, dispune de o capacitate bună de asimilare a cunoştinţelor. Obiective: O1: Să diferențieze sunetele b, p”pe baza unor imagini. O2: Să aleagă literele “b, B, p, P” de tipar dintr-un şir de litere O3 . Să scrie corect literele „b, p” în cuvinte date

description

plan de lectie

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE B+P

PROIECT DE ACTIVITATETERAPIA TULBURARILOR DE LIMBAJ Numele copilului: Niculai Iuliana CristinaClasa/Grupa:Cls. a IV-a A, Grupa 4 Activitatea terapeutic: Corectare dislexo disgrafieEtapa terapeutic: ConsolidareTema activitii: Difereniere consonantic b dData: .04.2015 Profesor logoped: Iancu Elena CorinaDurata: 35 min

CAPACITI DE INVARE: Niculai Iuliana Cristina se situeaz spre nivelul mediu al cerinelor programei, dispune de o capacitate bun de asimilare a cunotinelor.

Obiective: O1: S diferenieze sunetele b, ppe baza unor imagini.

O2: S aleag literele b, B, p, P de tipar dintr-un ir de litere

O3 . S scrie corect literele b, p n cuvinte date

OBIECTIVE OPERAIONALEEVENIMENTUL INSTRUCIONAL - TERAPEUTICCONINUTUL ADECVATSTRATEGII TERAPEUTICEEVALUARE FORMATIV ( ITEMII TESTULUI DE EVALUARE)

SARCINI PTR: ELEVISITUAII DE NVARE

CAPTAREA ATENIEI

Elevului i se pune la dispoziie plastilin (culoarea portocalie pentru litera p i culoarea albastr pentru litera b) cu care va modela literele b i pElevul trebuie s verbalizeze in timp ce modeleaz literele si in acelai timp s recunosc cele 2 culori Invarea asociativ-verbal

ANUNAREA TEMEIAstzi o s exersm literele b- p i cuvinte cu ele.

ACTIVITATE TERAPEUTIC CU CARACTER GENERALExerciii pentru dezvoltarea motricitii fine - Splatul pe mini (frecarea palmelor); - nchiderea i deschiderea pumnului; - ndoirea articulaiilor degetelor;

- ndoirea ncheieturii minii; - intoarcera palmelor n sus i jos; - evantaiul (desfacerea i unirea degetelor); - cntm la pian, cu ambele mini, ncepnd de la degetul mare la cel mic i invers; - ploaia se bate cu vrful degetelor n mas de la uor la tare;- catecul cu degeeleleDemonstraiaExplicaiaExerciiul

Pe parcursul activitii copilul trebuie s fie capabil:O1. S diferenieze sunetele b, ppe baza unor imagini.

O2. S aleag literele b, B, p, P de tipar dintr-un ir de litere

O3 . S scrie corect literele b, p n cuvinte date

ACTIVITATE TERAPEUTIC SPECIFIC; DIRIJAREA NVRII;

OBINEREA PERFORMANEI

Asocierea literei cu cuvntul cheie

Identificarea literelor (b,p)

Diferenierea sunetelor i literelor b, p n cadrul cuvintelor

Se arat elevului imagini cu literele b,p de tipar , nsoite de imagini cu cuvinte cheie;Elevul clasifica cuvintele n doua grupe, respectiv grupa cuvintelor ce conin litera b i grupa cuvintelor ce conin litera p

Prin intermediul unei prezentri PowerPoint, copilul s recunoasc literele b, B, p, P , dintr-un ir de litere

.

Copilului i se prezint o fi cu imagini a cror denumire incomplet e scris dedesubt, i se cere s scrie litera care lipsete

ConversaiaExplicaiaExerciiul

ConversaiaExerciiul

Citirea de imaginiExerciiul jocDemonstraia

EVALUAREA PERFORMANEI

Se prezint o fi i elevul e solicitat s asocieze imaginile cu literele b, d Fi Privete imaginile i face ascocierea imagine liter ; pentru imaginile ce conin cuvinte cu litera p se va folosi culoarea portocalie i pentru literele ce conin litera b culoarea albastruExerciiul

APRECIEREA ACTIVITIIEste apreciat pozitiv activitatea copilului i i se acord o recompens.