Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

11
Proiect de activitate Data: 13.11.2015 Propunător: Cămărășan Paula-Maria Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5 Reghin Grupa Mare „Prichindeii voioși” Tema: ,,Cum este, a fost aici pe Pământ?” Subtema: „Timpul, prietenul meu” Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe Categorii de activități: ADP: Întâlnirea de dimineață- „Cum ți-ar plăcea să-ți petreci timpul astăzi?” Rutine: „Noapte bună, bună dimineața!” Tranziții: „Cubul orelor” (joc distractiv) ADE: DLC „Aceste zile săptămâna are, cu ce literă începe fiecare?” (joc didactic); DEC „Calendar în imagini” (desen din imaginație) ALA 1 : Bibliotecă „Dis-de-dimineață” de GH. Vasile (memorizare) Arte „Fiecare zi cu simbolul ei” (lipire) 1

Transcript of Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

Page 1: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

Proiect de activitate

Data: 13.11.2015

Propunător: Cămărășan Paula-Maria

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5 Reghin

Grupa Mare „Prichindeii voioși”

Tema: ,,Cum este, a fost aici pe Pământ?”

Subtema: „Timpul, prietenul meu”

Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe

Categorii de activități:

ADP: Întâlnirea de dimineață- „Cum ți-ar plăcea să-ți petreci timpul astăzi?”

Rutine: „Noapte bună, bună dimineața!”

Tranziții: „Cubul orelor” (joc distractiv)

ADE: DLC „Aceste zile săptămâna are, cu ce literă începe fiecare?” (joc didactic);

DEC „Calendar în imagini” (desen din imaginație)

ALA1: Bibliotecă „Dis-de-dimineață” de GH. Vasile (memorizare)

Arte „Fiecare zi cu simbolul ei” (lipire)

Joc de masă „Anotimpul preferat” (puzzle)

ALA2: „Alunelu-alunelu”

Scopul activității:

Consolidarea cunoștințelor cu privire la zilele săptămânii și lunile anului.

Obiective operaționale:

1

Page 2: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

Să povestească cum ar vrea să-și petreacă timpul astăzi.

Să rezolve corect sarcinile de lucru ale jocului didactic.

Să deseneze creativ calendarul .

Să rezolve corect sarcinile de lucru pe centre de interes.

Să participe cu interes la activitate.

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația, explicația, jocul didactic, demonstrația, memorizarea.

Material didactic: calendarul naturii, coli albe, creioane colorate, imagini cu diverse

activități, lipici, puzzle.

Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Durata: o zi

Bibliografia:

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, „Curriculum pentru învăţământul preşcolar

(3 – 6/ 7 ani)”, 2008

Revista preșcolar și primar 3-4/2014, Editura Arlequin

Laurenţia Culea , „Îndrumător metodic-Bine te-am găsit grădiniţă!”,editura Diana, 2015

2

Page 3: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

Scenariul zilei

Ziua debutează cu Întânirea de dimineață care la rândul ei începe cu salutul de

dimineața:„Bună dimineața dragi voinici/Măbucur că sunteți aici/A-nceput o nouă zi/Bună

dimineața copii!” după care copiii vor observa cum este vremea afară pentru a putea completa

calendarul naturii.

Momentul de captare a atenției se realizează prin intermediul discuției cu tema „Cum ți-

ar place să-ți petreci timpul astăzi?” unde fiecare copil spune cum și-ar dori să-și petreacă timpul

astăzi.

Apoi copii trec la următoarea activitate respectiv la jocul didactic lingvistic unde copiii trebuie să

identifice litera cu care începe fiecare zi a săptămânii.

Pe urmă copiii trec la activitatea unde vor desena „Calendarul în imagini”.

Iar apoi prin intermediul tranziției „Cubul orelor” copiii trec la rezolvarea sarcinilor de lucru pe

centre de interes. Centrele de interes puse la dispoziție sunt: bibliotecă, arte și joc de masă.

La sfârșitul zilei copiii participă la jocul distractiv ,,Alunelu-alunelu”.

3

Page 4: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

Demersul didactic

Momentele activității Conținutul științific Metode și procedee Forma de

organizare

1. Momentul

organizatoric

Pentru asigurarea unei

bune desfăşurări a

activităţii se vor lua

următoarele măsuri:

- aerisirea sălii de grupă;

- aranjarea pernutelor în

semicerc, a panoului în

faţa clasei;

- introducerea copiilor în

sala de grupă.

Frontală

2. Captarea atenției Se realizează prin

intermediul discuției cu

tema „Cum ți-ar place să-

ți petreci timpul astăzi?”.

Conversația Frontală

3. Reactualizarea

cunoștințelor

Educatoarea le adresează

copiilor câteva întrebări

recapitulative:

-Cu ce putem măsura

timpul?

-Din câte luni este format

un an?

-Dar anotimpuri?

Copiii răspund la

întrebări.

Conversația Frontală

Individuală

4. Anunțarea temei

și a obiectivelor

„Astăzi vom vorbi despre

cum ne-am dori să ne

petrecem timpul astăzi,

Conversația Frontală

4

Page 5: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

apoi ne vom juca un joc

didactic și vom desena n

calendar ca apoi să

rezolvăm diferite sarcini

de lucru pe centre de

interes.”

5. Dirijarea învățării Educatoarea îi anunță pe

copii că vor juca un nou

joc didactic.

a) Explicarea și

demonstrarea

jocului:

Copiii vor fi împărțiți în

două echipe. Fiecare

echipă va alege un lider,

membrii echipei se vor

sfătui cu liderul iar acesta

va transmirerăspunsul

final al echipei.

Prima echipă va identifica

literele cu care încep

denumirile zilelor

săptămânii iar cealaltă

echip va găsi alte cuvinte

care încep cu aceleași

litere.

Pe urmă cea de-a doua

echipă va identifica litera

cu care începe denumirea

lunilor anului iar echipa

adversă va da exemple de

Conversația

Explicația

Demonstrația

Frontală

Pe grupe

5

Page 6: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

alte cuvinte care încep cu

aceleași litere.

Erchipa care dă cele mai

multe răspunsuri corecte

va fi declarată

câștigătoare.

b) Jocul de probă:

Se va executa un joc de

probă.

c) Desfășurarea

propriu-zisă a

jocului:

Copiii desfășoară jocul,

identifică literele

corespunzătoare și dau

exemple de alte cuvinte

care încep cu aceleași

litere.

6. Obținerea

performanței

După finalizarea jocului

didactic copiii vor desena

din imaginație

„Calendarul în imagini”.

Apoi prin intermediul

tranziției „Cubul orelor”

copiii trec la rezolvarea

sarcinilor de lucru pe

centre de interes:

La centrul

bibliotecă copiii

vor memora poezia

„Dis-de-

Conversația

Explicația

Memorizarea

Frontală

Individuală

6

Page 7: Proiect de Activitate 13.11.2015 Doc

dimineață” de Gh.

Vasile.

La centrul arte

copiii vor selecta

câte un simbol (o

imagine cu o

jucărie/obiect) și îl

vor lipi în dreptul

zilelor săptămânii

(Fiecare zi cu

simbolul ei).

Iar la centrul joc

de masă copiii vor

rezolva puzzle cu

„Anotimpul

preferat”.

Demonstrația

Pe grupe

7. Evaluarea

performanței

La sfârșitul activității

educatoarea face aprecieri

verbale asupra activității.

Conversația Frontală

Individuială

8. Încheierea

activității

La sfârșitul zilei copiii

participă la jocul distractiv

„Alunulu-alunelu”.

Frontală

7