Proiect Civilizatii Preistorice(Stravechi) Cls 8 S2(1)
description
Transcript of Proiect Civilizatii Preistorice(Stravechi) Cls 8 S2(1)
PROIECT DE LECTIE
DATA: SCOALA Gimnazială nr.1, com. Bălăşeşti, jud. GalaţiCLASA a VIII-aDISCIPLINA: Istoria romanilorUNITATEA DE INVATARE: Civilizatii preistorice si anticeTEMA: Civilizatii preistorice (străvechi)TIPUL LECTIEI:mixtTIMP: 50 minutePROFESOR: Cristi Amăriuţei
Competente specifice:2.1 rezolvarea unor situatii problema prin utilizarea adecvata a surselor istorice referitoare la fapte din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si Evul Mediu3.1 localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si in Evul Mediu, pe baza surselor istorice
Obiectivul general: dobandirea de cunostinte referitoare la principalele progrese materiale si spirituale realizate de om in epoca preistorica
Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:O1: identifice principalele subdiviziuni ale epocii pietreiO2. analizeze progresele materiale realizate de om in epoca pietreiO3. precizeze subdiviziunile epocii metalelorO4. descrie viata spirituala a oamenilor preistorici
Strategia didactica:Metode.expunere, conversatia examinatoareForme: frontal, individualMijloace: manual, caietul de notite, catalog, tabla, creta, harta geografica a Romaniei
Bibliografie:*Manual de istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2001*Caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2001*Paun Stefan, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucuresti, 2007*Florin Constantiniu, O istorie sincera a poporului roman, Editura Univers enciclopedic, Bucuresti, 1997*Marea istorie ilustrata a lumii- Romania, Editura Litera International , Bucuresti, 2009
1
MOMENTELE LECTIEI
OBIECTIVE OPERATIONALE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGIA DIDACTICAMETODE FORME MIJLOACE
Moment organizatoric 2 min.
*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa
*raspund la salutul profesorului, comunica eventualii absenti, pregatesc materialele necesare lectiei
*conversatia
*frontal*individual
*catalog
Verificarea cunostintelor anterioare15 min.
*avand harta geografica a Romaniei se evalueaza lectia Mediul si oamenii, elevii solicitati aratand la harta principalele forme de relief, ape si ocapatiile oamenilor.
*indica la harta principalele forme de relief si ape de pe teritoriul Romaniei, precizeaza in funtie de acestea ocupatiile locuitorilor
*conversatia examinatoare*expunere
*frontal*individual
*hrata georgafica a Romaniei
Comunicarea noilor cunostinte23 min.
*astazi discutam despre prima epoca a istoriei si anume preistoria si subdiviziunile acesteia*noteaza titlul lectiei noi, p. 20 in manual, si realizeaza schema lectiei la tabla
*noteaza tutlul lectiei in caietul de notite
*expunere*explicatia
*frontal*individual
*manual*caietul de notite*tabla
Fixarea si sistematizarea cunostintelor10 min.
O1,O2,O3,O4,
*intreaba despre paleolitic si subdiviziunile acesteia*intreaba despre viata spirituala a popoarelor stravechi
*raspund la cerintele profesorului cu cat mai multa acuratete in raspunsuri
*expunere*explic
*frontal*individual
2