Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

9
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 29.03.2012 Școala Nr 1 Bradu Clasa: a II- a Învățător: Bălașa Iuliana Aria curriculara: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de invatare: Copilăria Subiectul: Grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi Scopul lecției: Folosirea corectă a grupurilor de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă în exprimarea scrisă și orală Obiective de referință: 1.3. să sesizeze intuitiv structurile gramaticale corecte sau incorecte dintr-un enunț oral 1.5. să distingă vocalele, consoanele și silabele dintr-un cuvânt dat 2.3. să pronunțe clar și corect enunțuri 3.2. să desprindă informații dintr-un text citit 4.3. să respecte ortografia cuvintelor și pronunția în scrierea enunțurilor sau a textelor Obiective operationale:

Transcript of Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

Page 1: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 29.03.2012

Școala Nr 1 Bradu

Clasa: a II- a

Învățător: Bălașa Iuliana

Aria curriculara: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de invatare: Copilăria

Subiectul: Grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă

Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi

Scopul lecției: Folosirea corectă a grupurilor de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă în exprimarea scrisă și orală

Obiective de referință:

1.3. să sesizeze intuitiv structurile gramaticale corecte sau incorecte dintr-un enunț oral

1.5. să distingă vocalele, consoanele și silabele dintr-un cuvânt dat

2.3. să pronunțe clar și corect enunțuri

3.2. să desprindă informații dintr-un text citit

4.3. să respecte ortografia cuvintelor și pronunția în scrierea enunțurilor sau a textelor

Obiective operationale:

A. Cognitive:

OC1. Să pronunțe correct, în cuvinte, grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă.

OC2. Să scrie correct, în cuvinte, grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă, după dictare sau transcriere

Page 2: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

OC3. Să grupeze cuvinte diferențiând grupurile de sunete conținute

OC4. Să combine litere în cuvinte cu sens

OC5. Să alcătuiască enunțuri cu cuvinte care conțin grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă

OC6. Să corecteze cuvinte și propoziții scrise greșit

OC7. Să transforme propoziții cu acțiuni la timp prezent în propoziții cu acțiuni la timp trecut folosind ortogramele” s-a” și “s-au”.

B. Psihomotrice:

OM1. Să folosească optim spațiul de scris- pagină, tablă

OM2. Să respecte instrucțiunile și explicațiile învățătorului și ale colegilor

OM3. Să aprecieze corect propriile rezultate și pe cele ale colegilor

OM4. Să găsească soluții eficiente pentru situații-problemă noi.

C. Afective:

OA1. Să participe cu plăcere și interes la activitate

OA2. Să-și cunoască rolul și sarcinile în munca de echipă

OA3. Să-și valorizeze propriile rezultate în raport cu așteptările celorlalți

Strategia didactică:

1. Forme de organizare: frontal, pe echipe de câte doi copii, individual2. Metode si procedee: conversația, explicația, problematizarea, ciorchinele,

cadranele, diagrama Venn Euler, jurnalul cu dublă intrare.3. Mijloace didactice: fișe de lucru (Anexa 1 și Anexa 2), imagini cu

primăvara și animale, jetoane cu semnele de punctuație, ghicitori.

Desfășurarea activității

ETAPE DESFĂȘURAREA ETAPELOR

FORMA DE ORG.

METODE, MIJ. DID.

1. Moment organizatoric

Vor fi pregătite materialele necesare desfășurării activității.

2. Verificarea temei și actualizarea

Va fi verificată tema, cantitativ și calitativ.Va fi amintită structura grupurilor de sunete învățate în orele precedente de limba română .

frontaloral, scris, la

conversația. explicația,

Page 3: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

cunoștințelor Copiii vor identifica din propoziția “Ursoaica luă mierea gustoasă.”cuvintele care conțin grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă și vor completa un “ciorchine” cu alte cuvinte care cuprind aceleași grupuri.

tablă ciorchinele

cartonașe cu grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă

3. Captarea atenției

Copiii vor citi de pe tablă următoarele jocuri de limbă, încercuind ulterior grupurile învățate:* “ Baba, baba oarba, Unde-ți este roaba Roaba ici-colea Ia-te după ea.”* “Găinușă nouă, Ouă, ouă nouă.”* “ Croitoreasa Crăiasa croiește, în croitorie, croitura cu croiala croită croitorește de croitor.”

frontaloral, scris, la tablă

conversația, exercițiul, problematizare

“frământări de limbă”

4. Anunțarea subiectului și a obiectivelor operaționale

Învățătorul va anunța copiii că își vor consolida cunoștințele, priceperile și deprinderile de identificare și folosire corectă, oral și scris, a grupurilor de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă.

frontaloral

conversația

5. Consolidarea priceperilor și a deprinderilor

Copiii vor scrie următoarele cuvinte în diagrama corespondentă grupurilor de sunete “ie”, “ie+oa”, “oa”: moale, piersică, oaie, miere, coase, ploaie, vioaie.

Aflați cuvântul. Despărțiți în silabe, pe caiete. Alcătuiți, oral, propoziții enunțiative, interogative sau exclamative, după cum arată cartonașul cu semnele de punctuație “.”, “?”, “!”.

POAEIL (ploa- ie)AIOA (oa- ia)DIE (ied)PĂLCEA (plea- că)NUOĂ (no- uă)

Găsiți perechea animalelor din imagini. Subliniați grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, uă din cuvintele găsite:Leu (leoaică)Lup (lupoaică)Urs (ursoaică)Iepure (iepuroaică)Șoarece (șoricioaică)

Treceți acțiunile de la timp prezent la timp trecut, după model. În propozițiile modificate

frontalscris, la tablă

individualscris, pe caiete, oral

individualscris, pe caiete

diagrama Ven Euler ie ie+oa oa

explicația, exercițiulcartonașe cu semnele de punctuație “.”, “?”, “!”.

explicația, exercițiul

imagini cu animalele amintite în exercițiu

Page 4: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

colorați cu o culoare vocalele și cu alta consoanele.Model: Copiii se pierd în pădure. Copiii s-au pierdut în pădure.Cocoșii se iau la trântă........................................Prăjitura se coace în cuptor..............................................Azi se pleacă în excursie, la ora nouă...............................................................

Fiecare echipă de câte doi copii primește o fișă cu 2 exerciții. (Anexa 1)

echipe de câte 2 copii, scris

explicația, exercițiul

fișă de lucruAnexa 1

6. Obținerea performanței

Copiii vor completa o fișă de lucru alcătuită pe baza metodei cadranelor (Anexa 2).

individualscris

metoda cadranelor,fișă de lucruAnexa 2

7. Asigurarea retenției și a feed-back-ului

Copiii vor scrie, pe caiete, după dictare, următorul text:“Ioana s-a întors din excursie. Mama sa o întreabă:-Ioana, ți-a plăcut plimbarea?-Da, mamă. M-am distrat foarte bine! S-au întâmplat multe lucruri haioase.-Abia aștept să-mi povestești!-Mamă, acum mi-e foame.-Vrei fidea cu lapte sau o piersică?”

individualscris, pe caiete

dictareexercițiul

8. Evaluarea participării la activitate

Va fi corectată dictarea. Pentru o rezolvare mulțumitoare copiii vor primi o bulină galbenă, iar pentru una nesatisfăcătoare, una verde. Va fi apreciată participarea fiecărui copil la întreaga activitate. Copiii vor nota pe caiete ce deprinderi le aveau bine formate înaintea orei, care au fost consolidate și care au rămas insuficient formate.

individual buline galbene și verzijurnalul cu dublă intrare

9. Încheierea activității

Se va da ca temă alcătuirea unui text folosind cuvinte care conțin grupurile de sunete învățate.

frontal explicațiaconversația

Page 5: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

Anexa 1

Page 6: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie
Page 7: Proiect Activitate Lb. Romana Inspecie

Anexa 2

Taie cuvântul scris greșit:

epure – iepure

fluare – floare

pieptene – peptăn

oo -ouă

Desparte în silabe cuvintele corecte.

………………………………………..

…………………………………………

………………………………………..

………………………………………..

Sortează cuvintele după grupurile conținute.

ie - …………………………………..

oa - ………………………………….

uă - ………………………………….

Desenează ceea ce arată cuvintele cu care ai lucrat.