Proiect Activitate Integrata Grad. Cu p.p. Dumbrava Minunata Rm. Valcea

download Proiect Activitate Integrata Grad. Cu p.p. Dumbrava Minunata Rm. Valcea

of 3

description

m

Transcript of Proiect Activitate Integrata Grad. Cu p.p. Dumbrava Minunata Rm. Valcea

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATDATA: NIVELUL: I (Grupa mica A)Ed. Ispir Iuliana-Florentina - Grd. Cu P.P. Sud, Rm. VlceaTema anual: Au fost si sunt in jurul nostru..

SUBTEMA: Animale domestice Tema zilei: Animale din ograda bunicii

Durata: 1 zi

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat

Scopul activitii: - Dezvoltarea capacitatii de intelegere a unui text audiat, cu ajutorul unui suport de imagini, prin retinerea momentelor principale ale acestuia. Cunoaterea i utilizarea uneltelor simple de lucru pentru realizarea activitii de dactilopictura Exprimarea prin micare a strii sufleteti create de muzica audiat;

Consolidarea deprinderii de a interpreta expresiv un cntec;

- Dezvoltarea capacitii copiilor de a stabili diverse legturi ntre cunotinele dobndite despre animale domestice.

- Dezvoltarea deprinderii de a construi diverse adaposturi pentru animale din materiale de constructii diferite;DOMENII EXPERENIALE

DLC + DEC Cine a spus Miau?/ Azorel

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:ADE: - DLC: Educarea limbajului lectura educatoarei Cine a spus miau de A. Suteev- DEC: Educaie muzical invatarea cntecului Azorel , repetare joc muzical Uite cum mai ninge-afara

- audiie cntece despre animaleALA: ART - Animalul preferat dactilopictura-lucrare individual:

STIINTA -Curiozitati despre animale imagini PPTCONSTRUCTII - Adapostul animalelor conctructii din diferite materiale de constructii ADP : - ntlnirea de diminea - Salutul, Prezena, Calendarul naturii, - Rutine - Micul dejun

- M pregtesc pentru activitate - exersarea unor deprinderi de autoservire; -Singurel mi fac ordine la locul de munc - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc. - Tranziii - joc: Cine face asa? Spune cum face..., Micm degeelele, Gimnastica de inviorare

- Activitate de grup - Ce mi-ar placea sa fiu? -joc intelectual - noutatea zilei

- Recunoaste animalul Joc cu jetoane cu animale domestice

- Este bine, este rau sa...discutii despre igiena si protectia animalelor

- Pisica si pisoii joc distractiv

TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-consolidare de cunotine i deprinderiFORME DE ORGANIZARE: n grupuri, individual, frontal OBIECTIVE DE REFERIN: ADE: DLC - Educarea limbajului: S participe la activitatea de grup att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor; Sa audieze cu atentie un text, sa retina principalele momente ale acestuia;DEC Educaie muzical:

S asocieze micrile sugerate de textul jocului muzical cu ritmul acestuia;

S intoneze cntece pentru copii;

ALA:

STIINTA: - S cunoasc animalele domestice;

S enumere partile componente ale animalelor; S compare grupurile de buline, mai multe, mai puine;ART: - S compun n mod original i personal spaiul plastic conturul animalului preferat prin dactilopictura CONSTRUCTII: - Construieste adaposturi pentru animale din diverse materiale de constructii; OBIECTIVE OPERAIONALE: ALA: Grupa pisicutelor i Grupa catelusilor La sfarsitul activitatii copiii sa fie capabili sa:

ART - S realizeze corect o lucrare plastica prin dactilopictura;

- s respecte modul de lucru, lucrnd ngrijit i frumos. CONSTRUCTII S utilizeze corect materialul pus la dispoziie, s construiasc adposturi pentru animalele-jucrie - S descrie i s numeasc adpostul realizat, n funcie de animalul pentru care au construit.

STIINTA sa recunoasca si sa numeasca animalele;

- sa enumere parti componenete ale corpului aratand utilitatea lor;

- sa puna intrebari cu aspecte ce prezinta interes pentru el;ADE: DLC Educarea limbajului: - S rein personajele, ntmplrile din poveste;- S participe la activitate att n calitate de vorbitor, ct i de auditor.

DEC Educaie muzical:

- s interpreteze corect jocul muzical Uite cum mai ninge-afara, nsuit anterior, respectnd linia melodic a acestuia i asociind cntecului micrile sugerate de text ;- s invete cntecul AzorelADP : - s recunoasc anotimpul n care ne aflm;- s cunoasca cateva caracteristici ale anotimpului iarna;- s discute ntre ei despre ce animal si-ar dori sa fie si de ce.STRATEGII DIDACTICEMETODE I PROCEDEE: Conversaia

Elemente de problematizare Expunerea Explicaia

Demonstraia

Observaia Exercitiul Jocul

Turul galerieiRESURSE UMANE: copiii grupei mici A, cadrul didactic coordonator

RESURSE MATERIALE: 1. ARTA: imagini cu animale cainele, pisica, foi de bloc A4 pe care este desenat conturul animalului, acuarele, recipiente cu apa;2. CONSTRUCTII:diverse jocuri de constructii si animalute de plastic;3. STIINTA: jetoane cu animale domestice; imagini in PPT, DVD cu rase de caini;4. DLC: imagini pe calculator cu povestea PPT si planse expuse, text literar Cine a spus miau-A. Suteev, 5. DEC: culegere de cntece, ecusoane cu pisicute, catei, cntece in PPTELEMENTE DE JOC: surpriza, ntrecerea, micarea, aplauzele, recompensele.FORME DE EVALUARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

Ziua bun se recunoate de la ntlnirea de diminea, Editura Tehno-art.

Curriculum pentru nvmntul precolar, prezentare i explicitri, Editura Copyright, Bucureti, 2009

Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar, Editura Humanitas educaional, ediia a II-a, Bucureti, 2005

Didactic.ro-surse on-lineSCENARIUL ZILEIntlnirea de diminea va debuta cu salutul ,,Bun dimineaa, prezena se va face prin strigarea copiilor stabilind astfel si numarul celor prezeni. Se stabilete anotimpul, ziua sptmnii i fenomenele caracteristice. n ciorapelul cu surprize, copiii vor descoperi pe rnd cte un jeton pe care este reprezentat un animal domestic, respectiv: vaca, calul, cinele, pisica. n continuare ne vom juca jocul ,,Ce mi-ar placea s fiu?:

,,Spune baghete fermecata

Cine sa-mi raspunda-ndata?

Copilaul care este numit de bagheta, se prezint, apoi spune ce animlu i-ar place s fie i de ce. Ex. ,, Bun! Eu sunt Mihai i mi-ar place s fiu un clu. Cluul alearg repede.

La finalul jocului, copiii primesc medalioane cu pisicute-fetele si catei-baietii i sunt ndrumai spre calculator unde vor viziona si asculta povestea incepand activitatea zilei de astazi.

Tranzitie: Trecerea la etapa urmtoare a activitii din zi se va realiza cu ajutorul unor miscari ale corpului, ca o gimnastica de inviorare, finalizate cu jocul Mingea sare. DEMERSUL DIDACTICEVENIMENTUL DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORICAerisirea slii de grup i asigurarea unui climat benefic pentru desfurarea activitii;

pregtirea centrelor i a materialelor necesare.Copiii vor fi introdui n sala de grup,

unde vor participa la ntlnirea de diminea.ntlnirea de diminea

Conversaia

2. CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELORCopiii descoper n ciorapelul cu surprize jetoane cu animale domestice, pe care le vor denumi si vor spune tot ceea ce stiu despre ele. In continuare, cu ajutorul baghetei, copiii numiti vor spune ce animal si-a dori sa fie si de ce.Elementul surpriz

Explicaia

ConversaiaSesizarea ateniei copiilor

3. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELORSe va realiza n mod direct, prin anunarea temei i a scopului activitii, n termeni accesibili precolarilor: Azi, vom ncerca s invatam cateva lucruri noi despre catel si pisicuta cu ajutorul unei povesti, a unui cantecel, imagini haioase si de ce nu sa le si pictam. Voi anuna copiii c astazi ne vom si intrece si vom vedea cine va castiga: echipa pisicutelor-fetele sau echipa cateilor baietii.Expunerea

4. DIRIJAREA ACTIVITIII. DLC + ALA(Art) Partea I:Introducerea n activitate se face cu ajutorul unor ghicitori:Roade oase,Sta n cusca,Pe dusmanii sai i musca. (Cinele)

Sta n lant, doarme n cusca,Doar pe hot l muscai vesteste pe oricineVine-n vizita la mine.Ham, ham, ham,Ce nume am? (Cinele)Are blana matasoasa,La caldura toarce-n casa;La labute-are ghetute Stau ascunse n pernute. (Pisica)Are si mustati si gheare,Uneori ca tigrul sare.Lnga mine n-o mai las!Am si-acuma semn pe nas! (Pisica)

Sa ne asejam pe covor la calculator si sa ascultam o poveste in care un catel a dorit sa afle Cine a spus miau? asa se numeste si povestea si este scrisa de A. Suteev.

Voi prezenta povestea in PPT copiilor iar la final voi adresa cateva intrebari copiilor sa vedem daca au inteles textul. Voi expune si imaginile secventelor principale ale povestii pentru a le fi mai usor sa-si aminteasca povestea.

In continuare ii voi ruga sa se aseze la masute pentru realizarea activitatii de dactilopictura.Grupai-v dup ecusonul pe care l-ai primit i aezai-v la mese sa ne pregatim pentru a picta catelul-pisica cu degetelul, asa cum am invatat.

Conform ecusoanelor, copiii se vor mpri pe cele 2 grupe. Se vor aeza la msue, ateptnd instruciuni ulterioare . Tranzitie: joc muzical Miscam degetelele.Copiii intuiesc materialele de la fiecare grup, ascult cerinele educatoarei i sarcinile corespunztoare, realizeaza lucrarile. Inainte insa vor efectua cateva exercitii de incalzire ale degetelor, palmelor, mainilor. Copiii care termina primii se vor spala pe manute si vor realiza puzzle cu animale pana la finalizarea tuturor lucrarilor.Partea a-II-a: DEC + ALA (Constructii + Stiinta)Dupa ce toti copii s-au spalat pe manute voi invita o pisicuta, un catelus sa aleaga cea mai frumoasa lucrare de la echipa adversa.

Tranzitie Cine face asa? - face trecerea la activitatea de educatie muzicala unde vor invata cantecelul Azorel. Acum sa ne asezam pe covor si sa invatam un cantecel frumos despre un catel pe nume Azorel. Mai intai le voi prezenta copiilor un filmulet amuzant despre o pisicuta care canta.

Copiii voi trebuie sa stiti ca nu doar pisicuta canta ci toate animalele prin graiul lor. Va voi prezenta acum cantecul in PPT despre Azorel, catelul primit de nepotica de la bunica sa. Inainte de asta insa sa va arat o noua surpriza. Astazi a venit la noi un prieten si il cheama tot Azorel, dar acesta este un catelus alb si nu negru ca in cantecel. Le voi prezenta jucaria surpriza. Vreti sa aveti si voi un Azorel? Bine dar inainte de asta sa invatam cantecelul pentru a putea sa il cantam. Inainte sa incepem vom efectua cateva exercitii de incalzire a vocii. Spatele drept si sa inspiram pe nas, respiram pe gura (de trei-patru ori).Cum fac copii vrabiutele in copaci? Cirip-cirp sa repetam toti, impreuna. Dupa ce am ascultat cum canta vrabiutele sa cantam si noi ceva: aaaaaaaaaaa; mmmmmmm; ma-ma-mi; oooooooo. Acum haideti sa ascultam cantecelul. Voi pune cantecul pe calculator si il vom asculta de doua ori dupa care il vom interpeta impreuna de doua trei ori. Apoi vom relua cantecelul fara suport muzical pe strofe pana il invatam.AZOREL

Muzic i versuri: Temistocle Popa

AM ACAS UN CEL, AZOREL.

E CEL MA FRUMOS CEL, AZOREL.

NASU-I CT UN NSTUREL,Dar cat e de mititel ...

E I EL UN SUFLEEL,

AZOREL, AZOREL, A-ZO-REL.

AM ACAS UN CEL, AZOREL.

I M JOC MEREU CU EL, AZOREL.

PARC E UN GHEM DE PLU, NEGRU TOT MUIAT N TU I E TARE JUCU,

AZOREL, AZOREL, A-ZO-REL.

AM ACAS UN CEL, AZOREL.

CEL MAI ALINTAT CEL, AZOREL.

ESTE MIC DAR E FRUMOS, E CU TOI PRIETENOS,

DIN CODI D VOIOS,

AZOREL, AZOREL, A-ZO-REL.Dupa ce invatam cantecelul voi intreba copii titlul cantecelului pe care l-am invatat si vom continua activitatea prin repetarea jocului muzical Uite cum mai ninge-afara , insusit anterior. Tranzitie: Jocuri de miscare fac trecerea la urmatoarea activitate a zilei.Conversaia

Expunerea

Elemente de Problemati-zareExplicaia

Demonstraia

Exerciiul

Turul galerieiConversatiaExerciiul

Aprecierea rspunsurilor la ghicitoriObservarea interesului pentru activitate

Aprecierea modului n care copilul a recunoscut locul su la msua de lucru. Si a modului in care isi realizeaza lucrareaAprecieri verbale asupra lucrarilorProb oral

Observarea interesului pentru activitate

Aprecieri verbale asupra modului in care copii au ascultat si au invata cantecelul si au interpretat jocul muzical

5. OBINEREA PERFORMANEIPartea a III-a Arta (Constructii+ Stiinta)

In continuare voi trimite copiii impartiti pe centre Constructii si Stiinta si vor realiza activitatile pe centre. La constructii copiii vor realiza din materiale de constructii adaposturi pentru animale iar la stiinta vor viziona filmulete cu animale domestice. Explicaia

Munca n echip

Proba practicaProb oral

7.NCHEIEREA ACTIVITIISe vor face aprecieri verbale asupra modului n care s-a desfurat activitatea, se se vor mpri recompense.

Activitatea se va ncheia cu jocul Pisica si pisoii.Acordarea surprizelor de ctre educatoareAprecieri colective, stimulative adresate copiilor.

PAGE 1