Proiect Activitate ESTETIC-CREATIV

5
Proiect de activitate Data: 22.04.2015 Gradinița: Gradinita cu program prelungit nr. 191 Cadru didactic/Practicant: Dona Cristina/Stoica Ana-Maria Tema anuala: “Cand/Cum si de ce se intampla?” Tema saptamanala: “Magia primaverii” Tema activitatii: “Copacul primaverii” Domeniul experiential: Om si societate-Activitate practica Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostiinte Mijloace de realizare: lipire Material didactic: coli,crengute,floricele de porumb,lipici. Scopul activitatii: -consolidarea cunostiintelor despre anotimpul primavera

Transcript of Proiect Activitate ESTETIC-CREATIV

Proiect de activitate

Data: 22.04.2015Gradinia: Gradinita cu program prelungit nr. 191Cadru didactic/Practicant: Dona Cristina/Stoica Ana-MariaTema anuala: Cand/Cum si de ce se intampla?Tema saptamanala: Magia primaveriiTema activitatii: Copacul primaveriiDomeniul experiential: Om si societate-Activitate practicaTipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostiinteMijloace de realizare: lipireMaterial didactic: coli,crengute,floricele de porumb,lipici.Scopul activitatii:-consolidarea cunostiintelor despre anotimpul primavera-stimularea imaginatiei creatoare si compunerea originala a unui copac de primavara

Obiective operationale:

O1:sa lipeasca corespunzator floricele de porumb pe crenguteO2:sa aplice lipici pe o suprafata dataO3: sa manifeste spirit cooperant in vederea realizarii temei propuseO4: sa participle afectiv si active la activitate

Sarcini didactice:sa foloseasca materiale didactice in vederea realizarii copacului de primavara.

Strategii didactice:a) metode si procedee: observatia,conversatia,explicatiab) mijloace didactice: silueta copac,crengute,coli,etc.c) forme de organizare:frontal,pe grupe,individual.

Locul de desfasurare:sala de grupa.

Scenariul activitatii

Secventa didacticaObiec-tiveContinutMetode si procedeeMijloace didacticeForme de organizareEvaluare

1.Momentul organizatoricO4Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii:-aerisirea salii de grupa-pregatirea materialelor-distribuirea materialelor

2.Captarea atentieiO4Aparitia plansei cu reprezentarea copaculuiConversatiaSurprizaPlansaFrontal

3.Reactualizarea cucunostintelorO3Copiii sunt solicitati de cadrul didactic sa raspunda la intrebari.ConversatiaIntrebarileIndividualPrecizeaza aspecte caracteristice anotimpului primavara.

4.Desfasurarea activitatiiO2

O1Educatoarea explica sarcinile de lucru distribuind coli fiecarui copil .Copiii primesc cate o crenguta pe care vor aplica floricele de porumb cu ajutorul lipiciului.Floricelele vor fi distribuite pe bancute.Pentru asigurarea intelegerii,intreaba ce au de facut.

In timpul desfasurarii cadrul didactic acorda ajutor copiilor.Dupa ce educatoarea se asigura ca fiecare a terminat,copiii sunt rugati sa ataseze crengutele cu floricele pe silueta copacului astfel formand Copacul primaverii.ConversatiaExplicatiaCrenguteFloricele de porumbLipiciFrontalAsculta cu atentie si interes explicatiile educatoarei.Lucreaza in vederea realizarii temei propuse de educatoare.

5.Asigurarea feedback-uluiO3Sa identifice transformarile pe care le suporta copacul in anotimpul primavara.ConversatiaPlansaFrontal

6.Incheierea activitatiiO4Se fac aprecieri verbale generale asupra implicarii copiilor in desfasurarea activitatii.Copiii sunt recompensati cu bratara prieteniei.ConversatiaBratara prietenieiFrontal IndividualPrimesc recompense:bratara prieteniei.Se bucura de aprecieri.