Proi Did Eval Afacerii

10
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învătământ - Colegiul Economic „Gheorghe Dragoş” Profesor – Marin Cristina Mihaela Data Clasa - a X-a Disciplina - Educaţie antreprenorială Unitate de învăţare– Iniţierea şi derularea unei afaceri Tema Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei Tipul lecţiei - mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat – 50 min. 2.Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico-social 1

description

Proiect didactic Educatie antreprenoriala

Transcript of Proi Did Eval Afacerii

Page 1: Proi Did Eval Afacerii

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale

Unitatea de învătământ - Colegiul Economic „Gheorghe Dragoş”Profesor – Marin Cristina MihaelaData – Clasa - a X-a Disciplina - Educaţie antreprenorialăUnitate de învăţare– Iniţierea şi derularea unei afaceriTema – Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmeiTipul lecţiei - mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţeTimp alocat – 50 min.

2.Obiectivele instruirii:

a) Competenţe generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico-social - Formarea de atitudini si exersarea de comportamente  democratice si antreprenoriale. - Evaluarea schimbărilor si a tendinţelor care intervin în mediul de afaceri  

  b) Competenţe specifice:

C1 - Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatuluiC2 - Definirea evaluării şi a evaluării unei întreprinderi C3 - Enumerarea principiilor fundamentale de evaluareC4 – Stabilirea nivelurilor de diagnosticare a firmei C5 – Definirea lichidităţii, solvabilităţii, a cifrei de afaceriC6 - Aprecierea modului în care întreprinderea îşi gospodăreşte resurseleC7 -  Evaluarea posibilitaţilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luând în considerare interesele comunităţii

1

Page 2: Proi Did Eval Afacerii

3. Strategia didactică

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point, conversaţia euristică,explicaţia, problematizarea

b) Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, fişa de feed-back, videoproiector

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Forme de desfăşurare a instruirii : frontal, individual, pe grupe

Modalităţi de evaluare: formativă

Surse de documentare:

1. Educaţie antreprenorială. Manual pentru clasa a X-a. Autori: Natalia Lazăr, Maria

Mirache, 2009

2. Educaţie antreprenorială. Manual pentru clasa a X-a. Autori: Cristiana Mateiciuc,

Mihai Nedelcu, Elena Nedelcu, Nicoleta Singureanu, 2005

3. Educaţie antreprenorială. Compania Afacerea mea pilot. Autor: Junior

Achievement – Young Enterprise, 2012

2

Page 3: Proi Did Eval Afacerii

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELELECTIEI

COMPET

ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEV STRATEGIIMETODE FORME MIJL

1 2 3 4 5 6 7MOMENT

ORGANIZATORIC( 1 min)

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR

ANTERIOARE(5-7 min)

CAPTAREAATENTIEI şi

ANUNTAREA NOII TEME(1 min)

DIRIJAREA INVATARII

(30 min)

C1

C2

se stabileşte prezenţa.se asigura existenta bazei materiale se aşează elevii pe grupe

Se realizează pe bază de intrebari:- Ce este planul de afaceri şi care

este importanţa acestuia?- Enumeraţi resursele necesare

realizării unei afaceri

- Enumeraţi sursele de obţinere a banilor necesari pentru demararea unei afaceri?- Precizaţi elementele capitalului

fix şi ale capitalului circulant.

Se anunţa titlul noii teme: „Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei”

Evaluarea unei întreprinderi presupune stabilirea valorii afacerii la un moment dat, măsurarea avuţiei reale, a potenţialului acesteia de a-şi mări bogăţia în perioada imediat următoare .

Elevii răspund la auzul numelui lor, pregătesc pentru lecţie. Sunt solicitaţi sa se organizeze în 3 grupe în funcţie de stilul de învăţare

- elevii răspund la întrebări

- elevii notează in caiete titlul lecţiei.

- elevii definesc evaluarea având în vedere cunoştinţele interdisciplinare

Conversaţia Frontal

Video-proiector

3

Page 4: Proi Did Eval Afacerii

C3

Profesorul atrage atenţia asupra a cinci principii fundamentale care stau la baza activităţii de evaluare a afacerii:1.Valoarea întreprinderii depinde direct de performanţa acesteia de a genera în viitor fluxuri pozitive. (fluxuri reale, de bunuri şi servicii şi fluxuri monetare)2.Piaţa determină rata de fructificare (rentabilitate) a capitalului aşteptată de investitor, ştiut fiind faptul că forţele pieţei: rata dobânzii la creditele pe termen scurt şi lung, raportul cerere-ofertă pe piaţa investiţiilor şi a întreprinderilor, categoria de cumpărători, motivaţia şi „filosofia” lor de a face investiţii, determină ratele reale de fructificare a capitalului.3.Valoarea întreprinderii este estimată la un moment dat de timp, în funcţie de informaţiile existente şi de previziunile făcute în legătură cu evoluţia întreprinderii.4.Valoarea întreprinderii este echivalentă cu valoarea prezentă a tuturor fluxurilor viitoare anticipate. Cu cât incertitudinea cu privire la performanţele viitoare ale

- Elevii urmăresc prezentarea video Cei cu stil de învăţare vizual citesc cele cinci principii sesizate de profesor. Elevii cu stil de învăţare auditiv pun întrebări:- La ce se referă fluxurile economice pozitive? Elevii cu stil de învăţare practic răspund la întrebări.

Elevii precizează care sunt forţele pieţeiRăspund la întrebările profesorului:- Ce este dobânda?- De ce rata dobânzii influenţează demararea unei afaceri? - Consumatorii pot influenţa existenţa unei afaceri?

Elevii dau exemple de firme nerentabile

Conversaţia

Conversaţiaeuristică

Frontal

Individual

frontal

Video-proiector

Video-proiector

4

Page 5: Proi Did Eval Afacerii

C4

întreprinderii este mai mare, cu atât riscul perceput este mai mare şi valoarea întreprinderii va fi mai mică.5.Cu cât este mai mare valoarea activelor tangibile, cu atât este mai mare valoarea întreprinderii. Valoarea include contribuţia terenurilor, clădirilor, maşinilor, echipamentelor, precum şi alte elemente intangibile (goodwill)

Profesorul enumeră nivelurile de diagnosticare a firmei:a. comercial - estimare a pieţei actuale şi potenţiale, a poziţiei firmei pe piaţă;b. juridic - analiza aspectelor legale privind activitatea firmei evaluate;c. operaţional – analiza factorilor tehnici, a tehnologiilor de fabricaţie, precum şi a organizării activităţii operaţionale;d. resurse umane şi management – cunoaşterea de către evaluator a resurselor umane şi a potenţialului de management, gradul de realizare a criteriilor de performanţă;e. economico-financiar – se analizează în ce măsură întreprinderea este rentabilă şi dacă există posibilitatea dezvoltării şi

Elevii explică ce sunt activele tangibile

Elevii cu stil de învăţare practic desenează la tabla schema nivelurilor de diagnosticare

Explicaţia

Metoda ciorchinelui

frontal

Individual

Video-proiector

Tabla

5

Page 6: Proi Did Eval Afacerii

REALIZAREA FEED-BACK-ului

(10 MINUTE)

TEMA PENTRU ACASĂ

( 1 MIN.)

C5

C6

C7

diversificării afacerii.

Profesorul enumeră indicatorii de evaluare a afacerii: lichiditate, de acoperire financiară, de profitabilitate şi de activitate

Se definesc şi se explică indicatorii de evaluare a afacerii

Se distribuie fiecărui elev un test de autoevaluare. Prof verifica testele si argumentează notele si stabileşte rezultatele pe clasa (procentual)

Identificaţi căile de creştere a cifrei de afaceri

Elevii calculează cifra de afaceri, profitul, rata profitului

Elevii rezolvă testul

problematizarea

Fişe de lucru

Test de auto-evaluare

6