Pro i Ect Figuri Geo

5
Grupa: mare Categoria de activitate: Educaţie pentru ştiinţă – Activitate matematică Aria de conţinut: Forme geometrice Tipul de activitate: consolidare Mijloc de realizare: Joc didactic „ Săculeţul fermecat ” Scopul: Dezvoltarea deprinderii de a percepe cele trei atribute ale piesei (formă, mărime, grosime) cu ajutorul simţului tactil şi de a utiliza deducţia logică pentru recunoaşterea culorii. Obiectie operaţionale: O 1 – să descopere prin pipăire forma, mărimea, grosimea pieselor din Trusa Dienes; O 2 – să descopere culoarea prin deducţie logică; O 3 – să descrie piesa folosind limbajul matematic corespunzător. Sarcina didactică: Recunoaşterea numai cu ajutorul simţului tactil a formei, mărimii şi grosimii figurilor geometrice; deducerea culorii.

description

proiect didactic

Transcript of Pro i Ect Figuri Geo

Page 1: Pro i Ect Figuri Geo

Grupa: mare

Categoria de activitate: Educaţie pentru ştiinţă – Activitate matematică

Aria de conţinut: Forme geometrice

Tipul de activitate: consolidare

Mijloc de realizare: Joc didactic „ Săculeţul fermecat ”

Scopul:

Dezvoltarea deprinderii de a percepe cele trei atribute ale piesei (formă,

mărime, grosime) cu ajutorul simţului tactil şi de a utiliza deducţia logică pentru

recunoaşterea culorii.

Obiectie operaţionale:

O1 – să descopere prin pipăire forma, mărimea, grosimea pieselor din Trusa

Dienes;

O2 – să descopere culoarea prin deducţie logică;

O3 – să descrie piesa folosind limbajul matematic corespunzător.

Sarcina didactică: Recunoaşterea numai cu ajutorul simţului tactil a formei,

mărimii şi grosimii figurilor geometrice; deducerea culorii.

Elemente de joc: Mânuirea materialului, aplauze, surpriza.

Reguli de joc: descrierea atributelor (formă, mărime, grosime) piesei se va face

prin pipăirea pieselor din sac. Denumirea culorii se va face după ce vor fi scoase

din sac câteva piese.

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia,

problematizarea, munca independentă, evaluarea.

Material didactic: Trusa Dienes (48 piese), fişe de lucru, carioca, un săculeţ.

Page 2: Pro i Ect Figuri Geo

Material bibliografic: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de

copii (proiect), 1998; C.Lupu, D.Săvu7lescu, Metodica predării matematicii, cl. A

XI-a, Licee Pedagogice, 1998; Silvia Dima, Daniela Pâclea, Elena Tarcă, Jocuri

logico-matematice, 1998

Durata: 30 de minute

Organizarea activităţii:

- aerisirea sălii de clasă;

- aşezarea mobilierului după modelul claselor;

- asezarea pieselor trusei Dienes într-un săculeţ;

- intrarea organizată a copiilor;

- controlul ţinutei.

Desfăşurarea activităţii

I. Captarea atenţiei

Se realizează prin prezentarea săculeţului cu piesele trusei Dienes trimis de către

elevii de la şcoală care îi roagă să descopere ce este în el şi să le spună şi lor.

II. Enunţarea scopului şi a obiectivelor

Se precizează că, pentru realizarea acestei dorinţe a elevilor, va trebui desfăşurat

jocul logico-matematic „ Săculeţul fermecat ”.

III. Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării

1. Explicarea şi demonstrarea jocului

Educatorul explică modul în care copiii numiţi trebuie să vină la masa unde

este săculeţul cu piese din trusa Dienes, să prindă o piesă în mână, fără să o scoată,

şi să pună care este forma, mărimea şi grosimea ei. Apoi piesa va fi scoasă din

săculeţ, descrisă din nou şi aşezată la vederea tuturor copiilor.

Page 3: Pro i Ect Figuri Geo

2. Executarea jocului de probă

Jocul de probă se va executa în scopul verificării înţelegerii regulilor de joc

de către toţi copiii şi a respectării sarcinilor didactice.

IV. Obţinerea performanţei (asigurarea conexiunii inverse)

3. Executarea jocului propriu-zis

Se va da semnalul de începere a jocului, timp în care copiii numiţi, dacă

răspund corect, vor fi aplaudaţi, iar cei care întâmpină greutăti vor fi ajutaţi de

colegi.

V. Asigurarea retenţiei şi a transferului

4. Complicarea jocului

Se va realize cerându-li-se copiilor, pe lângă ghicirea, prin pipăire, a formei,

mărimii şi grosimii, deducerea prin eliminare a culorii. De exemplu: „ Această

piesă este un triunghi mare şi gros, dar nu este roşu, pentru că acesta este pe masă,

şi nici albastru, din acelaşi motiv. Este deci de culoare galbenă.” Jocul poate

continua de mai multe ori.

VI. Evaluarea performanţei

Se va realiza prin rezolvarea itemilor din fişa de muncă independentă, care

conţine două sarcini:

Page 4: Pro i Ect Figuri Geo

1. Desenează în a doua casetă figura geometrică de mai sus.

2 Scrie în a treia casetă numărul figurilor geometrice pe care le vezi în

desenul ce reprezintă o clădire.

VII. Încheierea activităţii

- fixarea temei jocului;

- aprecieri generale şi individuale;

- împărţirea stimulentelor.