Pro i Ect Didactic Vb

5
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: DATA:11.I.2010 CLASA: a V-a B OBIECTUL:LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL LECŢIEI: Domnu Trandafir de Mihail Sadoveanu TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe COMPETENŢĂ GENERALĂ : Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă/orală COMPETENŢE SPECIFICE: A) COGNITIVE:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili de: C.1. realizarea unei lecturi corecte, urmărind secvențele narative și pe cele logice, cu respectarea particularităților fonetice și de punctuație ale textului; C.2. identificarea cuvintelor noi din text și cunoașterea înțelesului; C.3. alcătuirea unor enunțuri cu cuvintele noi; C.4. rezolvarea exercițiilor lexicale propuse de către profesor; B) AFECTIVE: C.5. manifestarea interesului pentru lecție; C). PSIHOMOTORII C.6. însușirea tehnicilor de lucru cu textul; STRATEGIA DIDACTICĂ 1. Metode şi procedee: lectura expresivă şi explicativă a textului, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul;

description

proiect didactic

Transcript of Pro i Ect Didactic Vb

Page 1: Pro i Ect Didactic Vb

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

DATA:11.I.2010

CLASA: a V-a B

OBIECTUL:LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

SUBIECTUL LECŢIEI: Domnu Trandafir de Mihail Sadoveanu

TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENȚĂ GENERALĂ : Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă/orală

COMPETENȚE SPECIFICE:

A) COGNITIVE:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili de:

C.1. realizarea unei lecturi corecte, urmărind secvențele narative și pe cele logice, cu respectarea particularităților fonetice și de punctuație ale textului;

C.2. identificarea cuvintelor noi din text și cunoașterea înțelesului;C.3. alcătuirea unor enunțuri cu cuvintele noi;C.4. rezolvarea exercițiilor lexicale propuse de către profesor;

B) AFECTIVE: C.5. manifestarea interesului pentru lecţie;

C). PSIHOMOTORII C.6. însuşirea tehnicilor de lucru cu textul;

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: lectura expresivă și explicativă a textului, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul;

2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

4. Resurse, mijloace de învăţământ: manual, culegere;5. Bibliografie: Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, Ed. Petrion

Page 2: Pro i Ect Didactic Vb

Etapele lecţiei

Competențe

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric2. Verificarea temei şi a cunoştinţelor elevilor

3. Captarea atenţiei

4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor5. Cunoașterea treptată a textului, dirijarea acestui proces

C1

C5C6

C1

C6

C2C3

-Notarea absenţilor;-Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii;

-Se verifică efectuarea temei scrise acasă-descrierea învățătoarei;-Se discută despre operele literare care zugrăvesc viața de elev;

- Li se spune elevilor că şi Mihail Sadoveanu, a evocat figura învăţătorului său, într-o operă pe care o vom studia astăzi;- Vom citi, împreună, una din scrierile lui Mihail Sadoveanu, Domnu Trandafir. Va trebui ca, la sfârşitul orei, să fiţi capabili să: O1, O2, O3, O4, O5,O6;

-Citirea expresivă a operei;-Se verifică înțelegerea textului prin adresarea unor întrebări: Ce impresii ne trezește lectura textului?Ce figură evocă autorul?Din ce punct de vedere este descris învățătorul?

-Profesorul notează pe tablă titlul;-Cuvintele necunoscute sunt explicate;

-Se pregătesc pentru lecţie;

-Elevii verifică tema pentru acasă;-Răspund la întrebări;

-Elevii urmăresc lecția;-Răspund la întrebări legate de perceperea textului;

-Elevii sunt solicitați să identifice cuvinte neînțelese;

Conversaţia euristică,problematizarea, exerciţiul

Lectura expresivă

Manualul

Conversaţia euristică

Evaluare formativă

Evaluare frontală prin aprecieri verbale;observaţia curentă

Page 3: Pro i Ect Didactic Vb

6.Fixarea cunoştinţelor C4

C1

-Exerciții de vocabular- alcătuirea unor enunțuri cu unele cuvinte noi( apostol, afecțiune, eroic);-Se indică forma literară a cuvintelor:domnu, nemulțămire, felicitează, prietin, sara;-Se alcătuiește familia lexicală a cuvântului om;-Se recitește , în final, expresiv fragmentul inițial;

-Anunţarea temei pentru acasă.

-Notarea propozițiilor;

-Rezolvarea exerciţiilor;

-Elevii sunt antrenați în exerciții de lectură expresivă;

Conversaţia

ExerciţiulExplicația