Pro i Ect Didactic Saru Ri

7
Proiect didactic Clasa a VIII-a Tema : Săruri: obţinerea şi proprietăţile chimice ale sărurilor Tipul lecţiei : Lecţie de recapitulare curentă Conţinutul conceptual: ² Săruri - definiţie ² Săruri - clasificare ² Săruri - denumire ² Săruri - obţinere ² Săruri - proprietăţi chimice ² Săruri - importanţă practică. Obiective operaţionale: După participarea la lecţia de recapitulare, elevii trebuie să fie capabili: O 1 – Să definească sărurile şi să le recunoască dintr-un şir de săruri. O 2 – Să indice metode de obţinere a sărurilor şi tipul de reacţie cui aparţine fiecare metodă indicată. O 3 – Să indice proprietăţile chimice, să recunoască o proprietate chimică a sării şi să indice tipul de reacţie cui aparţine proprietatea. O 4 – Să efectueze calcule chimice pe baza obţinerii sărurilor şi a proprietăţilor chimice. Metode şi procedee: - problematizarea,

description

modul pedagogic

Transcript of Pro i Ect Didactic Saru Ri

Proiect didactic

Proiect didacticClasa a VIII-aTema: Sruri: obinerea i proprietile chimice ale srurilorTipul leciei: Lecie de recapitulare curentConinutul conceptual: Sruri - definiie Sruri - clasificare Sruri - denumire Sruri - obinere Sruri - proprieti chimice Sruri - importan practic.Obiective operaionale:Dup participarea la lecia de recapitulare, elevii trebuie s fie capabili:O1 S defineasc srurile i s le recunoasc dintr-un ir de sruri.O2 S indice metode de obinere a srurilor i tipul de reacie cui aparine fiecare metod indicat.O3 S indice proprietile chimice, s recunoasc o proprietate chimic a srii i s indice tipul de reacie cui aparine proprietatea.O4 S efectueze calcule chimice pe baza obinerii srurilor i a proprietilor chimice.Metode i procedee:- problematizarea,- exerciiul,- deducerea,- analiza,- conversaia,- munca independent i n echip.Materiale didactice: - fie de exerciii i probleme

Desfurarea activitii:Captarea atenieiSrurile sunt substane pe care zilnic le folosim n gospodrie. Sarea n bucate este o poveste concludent pentru a evidenia rolul srii de buctrie n alimentaie. Piatra vnt, clorura de var, ngrmintele chimice sunt doar cteva din sruri pe care le folosim n gospodrie. De aceea este important s cunoatem cteva sruri i aciunea lor.Comunicarea obiectivelor la nivelul elevilorNe propunem ca prin rezolvri de exerciii i probleme s stabilim comportarea srurilor i obinerea lor. Se va lucra pe trei grupe difereniate.O1 S defineasc srurile i s le recunoasc dintr-un ir de sruri.Exerciiul nr. 1

A- Srurile sunt substane--------- formate din atomi de------------- alturi de --------- ----------B + CAlegei srurile din irul de substane, iar acolo unde formula srii este scris greit, corectai formula pentru a corespunde unei substane: CaCl, CO2, SO2, NaNO3, CuSO3, CuSO4, K2S, KCl2, CaPO3, HCl, H2SO4, Na(SO4)2

O2 S indice metode de obinere a srurilor i tipul de reacie cui aparine fiecare metod indicatSe va proiecta filmul Sruri - obinere apoi se va rezolva exerciiul urmtor comentnd n acelai timp i filmul vizionat.Exerciiul nr. 2Se d schema: Metal + Nemetal Acid + Baz Acid + Metal Acid + Oxid bazic Sare Acid + Sare Baz + Sare Baz + Oxid acid

ADin ce categorii de substane se pot obine srurile?Ce fel de tipuri de reacii ntlnii n aceast schem?BObinei prin mai multe metode posibile FeSO4 (cel puin patru metode). Folosii schema dat. Scriei ecuaiile reaciilor.Precizai tipul reaciei ntlnite.CPropunei 6 metode de obinere a ZnCl2 diferite. Scriei ecuaiile reaciilor chimice.Precizai tipul reaciilor ntlnite

Exerciiul nr. 3

A + BCompletai n csuele libere din dreapta, numerele care indic corespondena dintre reactani i produi de reacie. Stabilii coeficienii acolo unde este nevoie.CAvnd la dispoziie substanele: Mg, S, (NH4)2CO3, pilitur de Fe, sol CuSO4, Na2SO4, BaCl2, HCl, obinei ct mai multe sruri.Scriei ecuaiile reaciilor chimice.

Nr.crt.Reactani

1Zn + HCl

2CuO + H2SO4

3CuCO3 + HCl

4BaCl2 + H2SO4

5AgNO3 + HCl

Produi de reacieNr. crt

CuSO4 + H2O

CuCl2 + CO2 + H2O

AgCl + HNO3

ZnCl2 + H2

BaSO4 + HCl

O3 S indice proprietile chimice ale srurilor, s recunoasc o proprietile chimice ale srurilor i s specifice tipul de reacie cui aparine proprietatea evideniat Se vizioneaz filmul Sruri proprieti chimice, i se comenteaz proprietile chimice.Exerciiul nr. 4 Se d schema urmtoare: METAL1 SARE + MATAL2 ACID1 SARE + ACID2 SARE + temp produi de reacie SARE1 SARE + SARE2 BAZ1 SARE + BAZ2

ACe categorii de substane sunt puse n eviden n schem?Ce tipuri de reacii ntlnim?BLund n considerare schema, la ce reacii din schem putem folosi CuSO4. Scriei ecuaiile reaciilor chimice.CFolosind schema de mai sus ce proprieti chimice prezint CaCO3?

Exerciiu nr. 5

ADai 2 reacii chimice la care particip NaClBExemplificai trei proprieti chimice ale srurilor utiliznd AgNO3 i alte dou folosind Na2CO3.CAvnd la dispoziie Fe, Cu, CuSO4, FeSO4, BaCl2, alegei perechi de reactani pentru a pune n eviden proprietile chimice ale srurilor.

O4 S efectueze calcule chimice pe baza reaciilor de obinere a srurilor i proprietilor chimice.Exerciiul nr 6

ACalculai masele moleculare i molare a CuCO3, CuSO4, CuCl2, Cu(NO3)2.BCe cantitate de Zn n grame i moli poate fi atacat de 196g H2SO4. Ce cantitate de ZnSO4 rezult?CCe cantitate de HCl i AgNO3 s-au consumat pent5ru obinerea a 861g AgCl? tiind c s-a utilizat HCl soluie 20%, calculai ce cantitate de soluie HCl s-au folosit.

Dup terminarea rezolvrii fielor de lucru, se va face analiza activitii i se vor rezolva selectiv la tabl cteva exerciii ora viitoare.Tema pentru acasExerciiile 10 i 11 pag 184 din manualul de chimie clasa a VII a, autori: Cornelia Gheorghiu i Claudia Panait, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, ediia 1990.