primavara, soare, flori

download primavara, soare, flori

of 9

Transcript of primavara, soare, flori

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    1/9

    Grdinia ,,Madona Dudu

    Proiect de activitate integrata

    Legume timpur i i

    Grupa Iepurasilor

    Educ. Sandulescu Teodora

    Data: 19.03.2014

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    2/9

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    Data: 19.03.2014

    Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Normal "Madona Dudu"

    Educatoare: Sandulescu TeodoraNivel : II (Grupa Mare)

    Tema anuala de invatare: "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"

    Subtema: "Tablou de primavara"

    Tema activitatii: "Legume timpurii"

    Tipul activitatii: Consolidare de cunostinte

    Forma de realizare: Activitate integrate

    Activitati de invatare:

    1. ADP: Intalnirea de dimineata: "Cand se intampla?"

    Tranzitii: "Misca vantul frunzele"

    2. ALA I: Constructii: "Sera de legume "

    Joc de Masa: "Alege legumele de primavara!"

    Biblioteca: "Ghici, ghicitoarea mea!"

    3. ADE: DS (Activitate Matematica): "Cine stie mai bine? " (joc didactic)

    DEC (Activitate Artistico-Plastica): "Ridichea" (pictura)

    4. ALA II: Joc de miscare: "Hora legumelor"

    Joc de atentie: "Ghici, cine a plecat!"

    Forma de organizare: pe grupuri, colectiv, individual

    Strategii didactice:

    1. Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul

    didactic, exercitiul, lucrul individual.

    2. Mijloace de invatamant: cuburi din lemn, lego, jetoane reprezentand legume,

    carti de ghicitori, jetoanecifre, tempera, palete, pensule, carton colorat, plansamodel, pahare.

    Locul de desfasurare: sala de clasaDurata: o zi

    Metode de evaluare:

    Evaluare oral, Evaluare practic aplicativ Recompense: bulinute rosii.

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    3/9

    Scopul activitatii:

    1. Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a notiunilor despre legumele

    timpurii precum si valorificarea potentialului intelectual al fiecarui copil.

    2. Stimularea curiozitatii prin explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare;3. Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura.

    Obiective de referinta:

    ALA:

    - Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de

    vorbitor, cat si in calitate de auditor;

    - Sa cunoasca unele elemente ale lumii inconjuratoare;

    - Sa negocieze si sa participe la decizii comune.

    ADE:

    - Sa numere de la 1 la 10 recunoscand grupele cu 1-10 obiecte si cifrele

    corespunzatoare;

    - Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati, in limitele 1-10;

    - Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice

    picturii;

    - Sa interpreteze liber, creativ lucrari plastice exprimand sentimente estetice.

    Obiective operationale:

    ALAActivitati liberalese:

    1. Constructii: "Sera de legume ":- s selecteze, s mbine i s asambleze adecvat piesele puse n joc;- s manifeste stabilitate i perseveren n aciune.

    2. Joc de Masa: "Alege legumele de primavara!" :

    - sa recunoasca legumele reprezentate pe jetoane ;

    - sa selecteze adecvat legumele de primavara.

    3. Biblioteca:"Ghici, ghicitoarea mea!"

    - sa se exprime corect din punct de vedere gramatical;

    - sa raspunda corect la ghicitori.

    ADE : -Activitati pe domenii experientiale :

    1. DS(Activitate Matematica): "Cine stie mai bine? " (joc didactic):

    - Sa numere corect in limitele 1-10;

    - Sa ordoneze multimi in sir crescator si descrescator;

    - Sa raporteze numarul si cifra la cantitate si invers;

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    4/9

    - Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10.

    2. DEC(Activitate Artistico-Plastica): "Ridichea" (pictura):

    - sa paricipe cu interes la activitate;

    - s manifeste o atitudine corecta fata de munca;

    - s creeze lucrri originale prin folosirea tehnicilor de pictura invatate;- sredea tema plastica specifica picturii.

    Bibliografie:

    1. CULEA, Laurenia, coord.,Activitatea integrat din grdini, Didactica PublishingHouse, Bucureti, 2008.

    2. CULEA, Laurenia, coord.,Aplicarea noului curriculum, Editura Diana, Piteti, 2009.3. DIMA, Silvia, PACLEADaniele, Venii s ne jucm copii!, Antologie de jocuri editat

    de Revista nvmntului Precolar, Bucureti, 1995.

    4. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005.5. NISTOR, Constana; COMANDaniela, Fantezii florale, Didactica Publishing House,Bucuretin, 2009.

    6. OPREA, Crengua-Lcrimioara, Strategii didactice interactive, Editura Didactic iPedagogic, Bucureti, 2007.

    7. Revista nvmntului Precolar, nr. 3-4/2013, Editura Arlequin, Bucureti, 2013.8. SECRIERU, Ana, coord.,Aspecte teoretice i practice n abordarea metodei

    proiectelor la vrste timpurii, Editura coala Glean, Galai, 2007.

    SCENARIUL ZILEI

    INTALNIREA DE DIMINEATA

    SALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii asezati in

    semicerc, vor rosti salutul de dimineata sub forma unei poezii :

    Dimineata a sosit,Toti copiii au venit,

    A-nceput o noua zi,

    Buna dimineata, copii!IMPARTASIREA CU CEILAL TI: "Cand se intampla?"

    - Copii, astazi vom vorbi despre legumele timpurii.

    CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi.NOUTATILE ZILE I : Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe

    care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in

    cadrul activitatilor.

    ACTIVITATI LIBER ALESE I

    Copiii descopera centrele pregatite si sarcinile de lucru si isi aleg centrul

    preferat. La centrul Joc de masa vor selecta jetoane cu legume de primavara, la

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    5/9

    Constructii vor construi sere pentru legume, iar la centrul Biblioteca, copiii vor

    raspunde la ghicitori tematice.

    Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor

    trece pe la centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.

    TRANZITIE : Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale,

    copiii vor imita miscarea vantului : "Misca vantul frunzele".

    ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

    1. DOMENIUL STIINTEActivitate matematicaIn continuare se va desfasura jocul didactic ,,Cine stie mai bine ?.Atentia

    copiilor va fi indreptata spre elementul surpriza: saculet cu jetoane. Explic etapele

    desfasurarii activitatii si se trece apoi la desfasurarea propriu-zisa a activitatii.

    2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV-Activitate artistico- plasticaIn cadrul acestei activitati copiii vor realiza prin pictura o lucrare cu tema

    Ridichea. Se vor antrena copiii intr-o scurta discutie despre legumele de primavara si

    importanta acestora. Se explica copiilor ce au de facut si se motiveaza actiunile ce

    urmeaza a fi derulate prin prezentarea pe intelesul copiilor a obiectivelor. Copiii intuiesc

    materialele respectand indicatiile primite. Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind

    efortul colectiv si individual.

    RUTINE: Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini, iar apoi vor servi

    gustarea de fructe.

    ACTIVITATI LIBER ALESE IICopiii por participa la un joc de atentie "Ghici, cine a plecat", urmand apoi un ultimo

    joc de miscare "Hora legumelor"

    La finalul zilei toi copiii vorfi apreciati si vor primi recompense.

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    6/9

    EVENIMENTULDIDACTIC

    CONINUTUL TIINIFIC STRATEGIIDIDACTICE

    EVALUAREA

    1. Momentulorganizatoric

    Pentru ca activitatea s sedesfoare n bune condiii se vaavea n vedere urmtoarele:

    - aerisirea slii de grup;- aranjarea scunelelor i

    msuelor pe cinci centre deinteres;

    - pregtirea materialului didacticla ndemna copiilor.

    2. Captarea ateniei Se va realiza in mod direct. Conversaia

    3. Anunarea temei

    zilei i a obiectivelorEducatoarea va anuna copiii castzi vom discuta despre legumetimpurii. Pentru nceput copiii sevor merge la centrele de interes.

    Conversaia Evaluare oral

    4. Prezentareaoptim a

    coninutuluiidirijarea nvrii

    Copiii vor putea alege dinurmtoarele sectoare:

    1.Joc de mas

    Copiii vor sorta jetoane, avandreprezentate ca imagini legume, iarcopiii le vor allege pe cele de

    primavera pentru a realiza Alegelegumele de primavara.

    2. Constructii

    Punndu-i n valoare creativitateai talentul vor construi libersere

    pentru legume.

    3.Biblioteca

    Muncaindividual

    Conversaia

    Evaluarepracticaplicativ

    Evaluare oral

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    7/9

    Copiii vor raspunde ghicitorilortematice puse de educatoare.

    Dup ce educatoarea i varecompensa prin aprecieri verbale

    pentru implicarea activ nactivitatilepropuse i originalitateandeplinirii sarcinilor, i voi invita

    pe copii in semicerc pe pernute.

    Tranzitia: ,,Misca vantul frunzele.

    Se va prezenta un element subform de surpriz: saculet cu

    jetoane.Le captez atentia copiilor cucontinutul sacuetului. Va trebui sao ajutam pe primavara sa numere sisa calculeze simboluri specificacestui anotimp .

    Ii voi anuna tema i obiectiveleactivitatii matematice Cine stie

    mai bine?.

    n activitatea de astzi copiii vordescoperi mai multe surprize:Primavara ne-a trimis imagini,uramand ca pe baza acestora, noi sasa le numaram, ordonam, calculam

    prin adunari si scaderi cu 1-2unitati in limitele 1-10.

    Le voi executa eu joculdemonstrative pentru a intelegeexact ce trebuie sa faca, urmand ase trece la desfasurarea propriu-zisaa activitatii.

    Explicaia

    Conversaia

    Surpriza

    Explicaia

    Demonstraia

    Exerciiul

    Evaluarepractic-aplicativ

    Evaluare oral

    Evaluare

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    8/9

    practica

    5. Obinereaperformanei

    Pe parcursul activitatii, copiii suntstimulati pentru implicarea activain rezolvarea sarcinilor.

    Conversaia

    Exercitiul Evaluare oral

    6. Asigurareareteniei i a

    transferului

    ncntat de angajamentul copiilor,intenioneazs le descopar copiiloro alt surpriz i anume o legumede primavara ,,Ridichea.

    Astfel, copiii vor picta cu degetelulo pupaza.

    Copiii vor imbraca halatele pentrupictura si se vor aseza pe scaunelein fata sevaletelor.

    Dup intuirea materialului serealizeaz observarea unui model

    pe care l au de executat, iareducatoarea va explica modul derealizare a lucrrii.

    Este solicitat un copil de la

    fiecare msu s repete etapelede lucru; Se reactualizeaz cerinele

    privind corectitudinea iacurateea lucrrilor, cooperareantre copii;

    Se realizeaz exerciii de

    Conversaia

    Explicatia

    Observaia

    Demonstraia

    Evaluare oral

  • 7/22/2019 primavara, soare, flori

    9/9

    nclzire a muchilor mici aiminilor;

    Se trece apoi la realizareapropriu-zis a modelului;

    n timp ce copiii lucreaz,educatoarea i ndrum,stimulndu-le ncrederea nforele proprii i ncurajndu-i.

    Exerciiul

    Muncaindividual

    Evaluarepractica

    7. Evaluareaperformanei

    Se realizeaz evaluarea lucrrilor,evideniind efortul copiilor.

    Conversaia Evaluare oral

    9. ncheiereaactivitii

    Se desfasoara in continuare un jocde Atentie : " Ghici, cine a plecat!".

    Activitatea se incheie printr-un jocde miscare: ,,Hora legumelor

    Se fac aprecieri asupra desfasurariiactivitatilor.

    Se recompenseaza cu o bulinutarosie fiecare copil.

    Conversaia

    Jocul

    Evaluare oral

    Recompense