prevenirea violentei

download prevenirea violentei

of 4

description

prevenire

Transcript of prevenirea violentei

Proiect didactic

*Propus de prof. psiholog Camelia Gheorghe, Colegiul Tehnic Pontica Proiect didactic

Data:

Clasa Unitatea colar: Profesor:Tema: Cuvinte care nfloresc inimiScopul: Formarea unui stil pozitiv de relaionare interpersonala

Obiective Elevii vor identifica relaia dintre comportamentul lor i rspunsul comportamental al celor din jur; Vor identifica comportamentul adecvat n relaiile interpersonale; Vor interioriza acest tip de comportament.Metode i procedee: exerciii de spargere a gheii,fia de lucru, discuia, povestirea, conversaia problematizat.

Mijloace de nvmnt: flipchart sau tabl, fie de lucru, posit-uri, coli A4, coli mari

Forma de organizare: frontal, pe grupe i individual.

1. Momentul organizatoric asigurarea condiiilor didactico-materiale; stabilirea prezenei i a aspectelor de disciplin colar.

2. Anunarea temei i a obiectivelor

3. Exerciiu de spargere a gheii

Consilierul cere elevilor s scrie pe o foaie toate cuvintele frumoase pe care ar dori s le aud de la colegii de clasa.Apoi le va mpri posit-uri i i va ruga s aleag i s scrie pe pe posit doar trei cuvinte frumoase , cele pe care ar dori s le aud rostite de colegii lor cel mai des.

Ct timp elevii scriu consilierul se va nfura ntr-o coala de carton (ca un or).n continuare elevii vor npacheta posit-ul i vor veni s lipeasca bileelele cu dorinele pe coala cu care este nfurat profesorul. Acesta le va spune c se numete Copacul speranelor. Apoi le va povesti c n America exist obiceiul ca dorinele, scrise pe hartie, s se prind ntr-un copac astfel nct ele s zboare n univers i s se mplineasc.

Aceste dorine pot deveni un mod de comunicare ntre colegi la a cror ndeplninire pot contribui nemijlocit.

4. Desfurarea activitii

Profesorul va vorbi despre importana utilizrii cuvintelor i gesturilor frumoase ntre colegi. Elevii vor fi provocai s se gndeasc la toate cuvintele i comportamentele frumoase pe care le-au ntlnit la cei din jurul lor, apoi profesorul va scrie aceste cuvinte/comportamente pe flipchart sau pe tabl. Cnd tabla este plin profesorul le va citi povestea casei cu o mie de oglinzi (anexa 1). Dup povestire le va mpri fia de lucru Colegul meu-prietenul meu cel mai bun( anexa 2). Sarcina de lucru va fi aceea de a alege un coleg de clasa i a-i adresa gndurile cele mai frumoase. 5. Asigurarea reteniei i a transferului

Elevii vor discuta despre importana comunicrii pozitive n mbuntirea relaiile interpersonale; Vor identifica noi moduri de relaionare i comunicare ntre colegi. Evaluarea

Se fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecie iar daca acetia sunt de acord, profesorul va citi n faa tuturor cele scrise de elevi pe fia de lucru. Anexa 1.

CASA CELOR 1000 DE OGLINZIfolclor japonez

Cu mult timp n urma, ntr-un stuc, se gsea un loc cunoscut drept "Casa celor 1000 de oglinzi". Un celu mititel, vesel din fire, aflnd de acest loc, s-a hotrt s-l viziteze. Cnd a ajuns, srea fericit pe scri i a intrat n casa. S-a uitat pe hol cu urechiuele ridicate i dnd din coad.

Spre marea sa surpriz, s-a trezit privind la ali 1000 de celui fericii, care ddeau din coad ca si el. A zmbit, si a primit napoi 1000 de zmbete, la fel de calde i prietenoase. Cnd a plecat, s-a gndit: "Este un loc minunat. M voi ntoarce s-l mai vizitez!"In acelai sat, alt cine, care nu era la fel de fericit ca primul, s-a hotrt si el s viziteze casa. A urcat cu greu scrile, cu coada ntre picioare, i capul lsat. Cnd a vzut 1000 de cini neprietenoi uitndu-se la el, s-a speriat i s-a zbrlit pe spate, mrind. Cnd ceilali 1000 de cini au nceput si ei s mrie, a fugit speriat. O dat ieit afar, s-a gndit: "E un loc ngrozitor, nu m mai ntorc acolo niciodat".

Morala: n via toate chipurile sunt oglinzi. Tu ce fel de reflexie vezi pe chipurile celor pe care-i ntlneti? Anexa 2. Fis de lucruColegul meu-prietenul meu cel mai bun......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

PAGE 1