pretutindenitraiesccopii.doc

7
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data 28 mai 2015 EDUCATOARE:Plesu Iulia GRĂDINIŢA: Hreasca NIVEL: grupa mare TEMA DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?” TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,De ziua ta, copile drag” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ALA+ADE (DŞ, DEC)+ADP ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP: * Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimp, în ce zi a săptămânii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizează ziua *Rutine *Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt. ALA:CENTRE DE INTERES: Bibliotecă: Copil ca tine sunt şi eu- citire de imagini Artă: Colorează imagini cu copii din diferite colţuri ale lumii Construcţii: Parcul copiilor ADE: DŞ- lectură după imagini”Drepturile copiilor în imagini”-DVD, DEC- cântec”Iu, iu,iu, sunt iunie”, j.m pe melodia cântecului SCOPUL ACTIVITĂŢII: *Înţelegerea semnificaţiei zilei de întâi iunie; *Cuoaşterea drepturilor copiilor; *Formarea capacităţii de exprimare prin muzică OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ALA: Bibliotecă: Să utilizeze corect cărţile, fără a le deteriora, Să descrie imagini, exprimându-se în propoziţii corect formulate. Artă: *Să coloreze imagini cu copii, respectând conturul dat şi ordinea firească a culorilor; Construcţii: * Să selecteze, dintre mai multe materiale, pe cele din care pot construi parcul de joacă al copiilor. ADE: : Lectură după imagini-DVD”Drepturile copiilor”

Transcript of pretutindenitraiesccopii.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data 28 mai 2015

EDUCATOARE:Plesu IuliaGRDINIA: HreascaNIVEL: grupa mareTEMA DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?

TEMA SPTMNII: ,,De ziua ta, copile drag

FORMA DE REALIZARE: activitate integrat ALA+ADE (D, DEC)+ADP

ACTIVITI DE NVARE:

ADP:

* ntlnirea de diminea:discuii despre anotimp, n ce zi a sptmnii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaz ziua

*Rutine

*Tranziii: exerciii ritmice, numrtori, joc cu text i cnt.

ALA:CENTRE DE INTERES:

Bibliotec: Copil ca tine sunt i eu- citire de imagini

Art: Coloreaz imagini cu copii din diferite coluri ale lumii

Construcii: Parcul copiilor

ADE: D- lectur dup imaginiDrepturile copiilor n imagini-DVD, DEC- cntecIu, iu,iu, sunt iunie, j.m pe melodia cntecului

SCOPUL ACTIVITII:

*nelegerea semnificaiei zilei de nti iunie;

*Cuoaterea drepturilor copiilor;

*Formarea capacitii de exprimare prin muzic

OBIECTIVE OPERAIONALE:

ALA:

Bibliotec:

S utilizeze corect crile, fr a le deteriora,

S descrie imagini, exprimndu-se n propoziii corect formulate.

Art:

*S coloreze imagini cu copii, respectnd conturul dat i ordinea fireasc a culorilor;

Construcii:

* S selecteze, dintre mai multe materiale, pe cele din care pot construi parcul de joac al copiilor.

ADE:

D: Lectur dup imagini-DVDDrepturile copiilor

S descrie imaginile, exprimndu-se n propoziii corect formulare,

S neleag care sunt drepturile copiilor;

S participe la activitate att n calitate de vorbitor, ct i de auditor.

DEC: cntecIu, iu, iu, sunt iunie, joc muzical pe melodia cntecului

S audieze n linite cntecul, s rein versurile;

S cnte cu dezinvoltur, respectnd linia melodic i poziia corect n timpul interpretrii;

S execute micri spaiale i recitative sugerate de textul i melodia cntecului

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, lucrul individual.

Mijloace de nvmnt:

ALA: cri i reviste, fie pentru colorat, creioane colorate, truse de construit;

ADE: calculator, DVD

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFURARE: sala de grup

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar , nivel

3-5 ani;

Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar

SCENARIUL ZILEI

ADP:

ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul ,,Bun dimineaa, copilai; se face prezena prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezeni. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul n care ne aflm, ziua din sptmn, i fenomenele naturii specifice zilei respective.

Jocul de grup: Educatoarea prezint copiilor Pilafeta, care dorete s se joace cu ei jocul Spune ceva frumos despre prietenul tu. Pilafeta va ajunge pe rnd la cte un copil, iar acesta va spune ceva frumos despre prietenul su/prietena sa:

,,Pilafeta se rotete

i la tine se oprete!

- Spune ceva despre prietenul tu/prietena ta

- Bun, eu sunt Andreea i-mi place foarte mult s m joc cu prietena mea, Melissa, pentru c este drgu i istea.

Surpriza zilei. n buzunrelul cu surprize, copiii vor descoperi imaginea unor copilai n zi de srbtoare i vom stabili mpreun c la nti iunie se srbtorete ziua internaional a copiilor.

Copiii primesc medalioane colorate cu chipuri de copii i sunt ndrumai spre centrele pregtite pentru ei: bibliotec, art i construcii. n funcie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate.Voi explica pe rnd copiilor ce sarcini au de ndeplinit, dup care copiii vor lucra n grupuri mici. Voi urmri activitatea copiilor pe centre i voi interveni ori de cte ori va fi nevoie, n special la bibliotec, unde copiii vor fi stimulai s descrie imaginile n propoziii corect formulate. La terminarea activitii pe centre, copiii vor intona cntecul Dac-ar fi copilria, cntec care va fi elementul de tranziie pentru urmtoarea activitate, ADE.

n ncheierea activitilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului i activitii copiilor, iar copiii vor pstra medalioanele primite.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT

DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGII

DIDACTICEEVALUARE

1. Momentul

organizatoric-aerisirea slii de grup i asigurarea unui climat benefic pentru desfurarea activitii;

-pregtirea centrelor i a materialelor necesare

2. Captarea atenieiCopiii descoper n buzunrelul cu surprize un jeton pe care sunt redai copii. Vom stabili mpreun c, la nti iunie, este srbtorit ziua copiilor.-explicaia;

-conversaia;

-frontal;

3.Reactualizarea cunotinelorLe prezint copiilor cele trei centre i dup ce toi copiii i-au ocupat locul, explic pe rnd sarcinile de lucru pentru fiecare centru.

Centrul ,,Bibliotec- citire de imaginiCopil ca tine sunt i eu

- Copiii au ca sarcin s utilizeze corect crile i revistele puse la dispoziie, s descrie imaginile, formulnd propoziii corecte, s fac schimb de impresii.

Centrul,,Art

- Copiii au sarcina de a colora imaginea primit, utiliznd culori adecvate i fr a depi conturul

Centrul Construcii

- Copiii vor selecta materialele i vor construi mpreun obiectele de joac din parcul copiilor.

Voi face o scurt evaluare a activitii copiilor pe centre, dup care, se va face tranziia spre urmtoarea activitate prin intonarea cntecului Dac-ar fi copilria.

-pe centre;

-explicaia;

-conversaia;-urmresc cu atenie explicaiile date;

-se urmrete realizarea corect a sarcinilor;

4. Anunarea temei- Copii, astzi vom viziona mpreun un DVD, vom nva care sunt drepturile copiilor, apoi vom cnta cntecul Iu, iu, iu, sunt iunie pentru a srbtori ziua copiilor.-conversaia;

-explicaia;

5. Dirijarea nvriiLectur dup imagini

Voi prezenta pe rnd cte un slide. Copiii vor citi imaginea, apoi vom stabili mpreun despre ce drept al copiilor este vorba:

-Dreptul la educaie,

-Dreptul de a fi protejat mpotriva exploatatrii,

-Dreptul de a avea o familie, de a menine relaii i contacte directe cuprinii, rudele,

-Dreptul la identitate,

-Dreptul la odihn i vacan,

-Dreptul de a beneficia de un nivel de trai care s permit dezvoltarea sa fizic, mental, spiritual, moral, social,

-Dreptul de a se bucura de cea mai bun sntate,

-Copilul cu handicap are dreptul la ngrijire special.

Dup prezentarea slaidurilor, vom enumera mpreun drepturile copiilor

Cntec

-Pentru c n prima zi din luna iunie srbtorim ziua tuturor copiilor, o s cntm cntecelul Iu, iu, iu, sunt iunie i ne vom juca un joc pe melodia lui.

Pentru a putea cnta corect i frumos, o s facem cteva exerciii pentru nclzirea vocilor.

- Educatoarea intoneaz integral cntecul, dup care explic unele cuvinte: guree, nbdioi,

- Educatoarea intoneaz prima strof a cntecului, dup care copiii vor cnta strofa de dou-trei ori;

-Educatoarea intoneaz ambele strofe, dup care i copiii vor intona de 2-3 ori

- Se intoneaz cntecul pe grupuri mici i individual.-conversaia;

- explicaia;

- demonstraia

- exerciiul;

-explicaia;

-demonstraia;

-munca individual; -urmresc i apreciez corectitudinea redrii versurilor;

-observarea modului n care copiii realizeaz sarcinile individual

-aprecieri;

6. Asigurarea feed-back-uluiJoc muzical pe melodia cntecului

-Vom forma un cerc i ne vom juca un joc muzical pe melodia cntecului. Copiii execut micri spaiale i recitative sugerate de melodia i textul cntecului..Voi face bilanul asupra activitii desfurate pe parcursul ntregii zile.-conversaia;

7. ncheierea activitiiVoi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului n care au nvat despre drepturile copiilor, au cntat i s-au jucat.

Copiii pstreaz medalioanele primite drept recompens.-conversaia;-aprecieri verbale;

-recompense.