Precizari Privind Activitatile Integrate
-
Upload
tatiana-mihai -
Category
Documents
-
view
27 -
download
6
Transcript of Precizari Privind Activitatile Integrate
![Page 1: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/1.jpg)
Precizări privind activităţile integrated-na inspector Preda Viorica
![Page 2: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/2.jpg)
Pentru activitatea integrată:
• integrarea se realizează ALA+ADE/ ADE-uri/ pe o zi;
• se trece o singură temă a activităţii (povestea zilei!);
• se realizează un singur proiect didactic respectându-se etapele acestuia;
![Page 3: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/3.jpg)
• se trec 3-5 obiective operaţionale fără a le defalca în cognitive, afective, motrice; • la centrele de activitate se trece sarcina
nu obiectivele (avem deja stabilite obiectivele operaţionale pentru toată ziua!);• captarea atenţiei se face o singură dată
(după care se pleacă în “călătoria zilei”, se derulează “povestea zilei”);
![Page 4: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/4.jpg)
• un singur final al activităţii;
• la veriga asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe se poate face activitate practică sau artistico-plastică, pregătirea pentru activitate făcându-se în cadrul tranziţiei dacă este necesară ( încălzirea mâinilor);
![Page 5: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/5.jpg)
• se ţine cont de puterea de concentrare a copilului - dacă scade interesul pentru o activitate se face o scurtă tranziţie, se trece la activitatea următoare apoi se reia cea precedentă;
![Page 6: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/6.jpg)
ADE-urile din tura II:
• sunt o continuare a activităţilor de dimineaţă;• se repetă sub alt nume, alt
conţinut, mod de realizare, cu alt material.
![Page 7: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/7.jpg)
ATENŢIE:• folosiţi doar fişele psihopedagogice trimise
de la minister şi afişate pe site-ul http://isj.vs.edu.ro/ la secţiunea Învăţământ preşcolar sau pe site-ul www.edu.ro !
• la completarea fişelor comportamentele pot fi în dezvoltare şi la finalul grădiniţei, chiar şi în clasa I- pentru argumentare se verifică portofoliul copilului;
![Page 8: Precizari Privind Activitatile Integrate](https://reader036.fdocumente.com/reader036/viewer/2022082411/563dbb6d550346aa9aad0e32/html5/thumbnails/8.jpg)
• fără caiet de observaţii tipizat!• Pentru Caietul de observaţii rezervaţi o
pagină-două fiecărui copil, notaţi pe stickere dacă observaţi o evoluţie sau involuţie într-o zi, iar în cadrul orelor de activitate metodică treceţi observaţiile în caiet, la pagina copilului.