Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

11
PROIECT DIDACTIC DATA: 22.06.2013 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. “Perluţele Mării” - CONSTANŢA NIVELUL I (4 - 5 ani) GRUPA MARE: ”Peştişorii cântăreţi” EDUCATOARE: Niţă Frusina Dănuţa TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA: Animale domestice DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă şi Comunicare, Domeniul Om şi Societate; TEMA ACTIVITĂŢII: “Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă - poveste MIJLOC DE REALIZARE: repovestire, aplicaţie FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare, sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi; LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă DURATA ACTIVITATII: 35-40’ SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale; Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

description

Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

Transcript of Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

Page 1: Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.06.2013 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. “Perluţele Mării” - CONSTANŢA NIVELUL I (4 - 5 ani) GRUPA MARE: ”Peştişorii cântăreţi” EDUCATOARE: Niţă Frusina Dănuţa TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA: Animale domestice DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă şi Comunicare, Domeniul Om şi Societate; TEMA ACTIVITĂŢII: “Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă - poveste MIJLOC DE REALIZARE: repovestire, aplicaţie FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare, sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi; LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă DURATA ACTIVITATII: 35-40’ SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor

verbale orale; Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate

de auditor; Să fie capabil să realizeze lucrări practice valorificând deprinderile de lucru însuşite;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 2: Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

Cognitiv - informaţionale:O1. - să repovestească după imagini povestea ,,Punguţa cu doi bani”, exprimându-se în propoziţii clare şi

corecte din punct de vedere gramatical;O2. - să se orienteze în spaţiu pe baza reprezentărilor spaţiale şi a indicaţiilor scurte şi clare pentru a distribui

decorul şi personajele poveştii:O3. - să formuleze descrieri sintetice, creând scurte poezii tip ghicitoare, ale aspectelor caracteristice pentru

cocoş, găină;O4. - să folosească tehnica decupaj, lipire (colaj) pentru a realizarea ciorchinelui însumând informaţiile din

poveste: Psiho - motorii:

O5. - să mânuiască materialul didactic cu atenţie şi îndemânare;O6. - să se deplaseze pe traseul poveştii (în clasă) orientându-se în spaţiu, pentru a distribui elementele din

conţinutul poveştii şi măsurând distanţele în ,,paşi”;O7. - să folosescă corect foarfecele şi pasta de lipit.

Afectiv - motivationale:O8. - să cultivare spiritul de echipă.

STRATEGII DIDACTICE:a. Metode şi procedee didactice:

- Explicaţia;- Expunerea; - Exerciţiul verbal;- Exerciţiul;- Conversaţia;- Algoritmul;

- Metoda “Călătoria misterioasă”;- Tehnica “Ghicitori”;- Ciorchinele;- Munca independentă;- Munca în echipă.

b. Materiale şi mijloace didactice:

Page 3: Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

- traseul parcurs de cocoş, construit în spaţiul clasei; elemente din conţinutul poveştii: babă, moş, căsuţe, cocoş, găină, punguţă, trasură cu boier, fântână, cuptor, cireadă, pivniţă;

- imagini sugestive pentru ghicitori: cocoş-pinteni, deşteptător, găină-cuibar, ou;- fişe de decupat conţinând elemente din poveste; fişe-ciorchine cu elemente centrale pentru

patru echipe: cocoş, găină, babă, moş; foarfece, lipici;- elemente de separare pe echipe şi stimulente: buline colorate, figurine autocolante;- elemente de joc: manipulare material didactic, mişcarea, aplauze, competiţie.

c. Forma de organizare: frontal, individual, în grup;d. Strategii de evaluare:

* observarea comportamentului copiilor;* aprecierea verbală;* chestionarea orală.

Bibliografie: - „Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani”, 2008; - „Didactica învăţământului preşcolar’’, Anton I, Cozma J, Soriteu E, Editura UAV, Arad, 2005; - „Metode interactive de grup’’, Breben S, Ruiu G, Fulga M, Editura Arves, 2002; - Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţele de copii, Bucureşti, 2000.

Page 4: Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

EVENIMENTE DIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII

- Crearea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţilor;- Aranjarea clasei: măsuţele şi scunelele se organizeză pe 4 echipe. Pe măsuţe se află distribuit materialul didactic: elemente din povestea ,,Punguţa cu doi bani”. Centrul clasei este marcat cu traseu pentru drumul parcurs de cocoş. Pe panou se află imaginile din poveste pentru reactualizarea cunoştinţelor.- Se intră în sala de grupă pe ritmul cântecului „Câte unul pe cărare”.

Exerciţiul

Imagini din poveste,elemente-figurine din conţinutul poveştii.

Observarea comportamentului copiilor.

CAPTAREA ATENŢIEI

- Se face captarea atenţiei prin prezentarea formei de organizare a clasei, se extrag bulinele şi se face distribuţia copiilor pe echipe.

SurprizaExpunerea

Bol cu buline în 4 culori pentru formarea echipelor.

Observarea comportamentului copiilor.Stimularea interesului pentru activitate.

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

- Astăzi vom repovesti ,,Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă şi vom face împreună călătoria misterioasă a cocoşului, după cum avem traseul amenjat în clasă. Apoi vom face mici poezii ghicitori despre cocoş şi găină iar la sfârşitul activităţii vom realiza un tablou din acestă poveste.

Explicaţia verbală

Observarea comportamentului copiilor.Copiii manifestă interes, atenţie, curiozitate, dorinţă de învăţare şi joc.

REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR

Descoperim imaginile şi prin înlănţuire (4-5 copii) se repovesteşte pentru reactualizarea cunoştinţelor.Cel care povesteşte cel mai frumos va fi povestitorul ghid care va depăna firul poveştii.

PovestireaExplicaţia

Traseul călătoriei,elementele din poveste.

Evaluare orală.

DIRIJEAREA ÎNVĂŢĂRII

Copiii vor descoperi elementele pe care le au de distribuit în călătoria mesterioasă a cocoşului; distanţa dintre elemente va fi de doi paşi. Copiii vor

Exerciţiul verbalMişcarea

Fişe de lucru cu imagini sugestive.

Observarea comportamentului copiilor.

Page 5: Pr. Didactic Interactiv - Punguta Cu 2 Bani

CIORCHINELE