Podisul Getic Si Podisul Mehedinti

4
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA: LICEUL DE ARTĂ SIBIU CLASA: a VIII- a OBIECT: GEOGRAFIA ROMANIEI DATA: 10.11.2009 PROFESOR: DINCĂ ADRIANA MIOARA SUBIECT: Podişul Getic,Podişul Mehedinţi TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ SCOPUL: cunoaşterea de către elevi a condiţiilor naturale a Podişul Getic şi a Podişului Mehedinţi (mod de formare, petrografie, altitudini, tip de relief, diviziuni şi alte aspecte specifice) COMPETENŢE GENERALE: C1 – utilizarea terminologiei (generale şi specifice) în prezentarea, descrierea şi explicarea realităţii geografice (cu sisteme, structuri, elemente, procese şi fenomene caracteristice); C2 – dobândirea unor deprinderi (abilităţi) şi metode (mecanisme) generale de învăţare care să faciliteze o pregătire permanentă, asumată, inclusiv a metodologiei de investigare a mediului geografic ca realitate obiectivă; C3 – relaţionarea elementelor, fenomenelor şi sistemelor din realitatea geografică cu reprezentarea lor (cartografică). COMPETENŢE SPECIFICE: S1 – descrierea verbală şi explicarea specificului realităţii geografice, prin identificarea elementelor, proceselor şi fenomenelor caracteristice; S2 – utilizarea terminologiei disciplinare specifice (concepte, termeni generali, termeni specifici, denumiri) pentru prezentarea unei informaţii pertinente cu privire la o realitate geografică; S3 – prezentarea unei realităţi într-o formă lingvistică coerentă şi corectă; S4 – elaborarea unor texte explicite, bazate pe explorarea proprie a realităţii; S5 – utilizarea tehnologiei documentării bibliografice eficiente; S6 – accesarea informaţiei cartografice; S7 – utilizarea convenţiilor în citirea şi interpretarea hărţilor CORELAREA COMPETENŢELOR GENERALE CU COMPETENŢELE SPECIFICE: 1

Transcript of Podisul Getic Si Podisul Mehedinti

Page 1: Podisul Getic Si Podisul Mehedinti

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA: LICEUL DE ARTĂ SIBIUCLASA: a VIII- a OBIECT: GEOGRAFIA ROMANIEIDATA: 10.11.2009PROFESOR: DINCĂ ADRIANA MIOARASUBIECT: Podişul Getic,Podişul MehedinţiTIPUL LECŢIEI: MIXTĂSCOPUL: cunoaşterea de către elevi a condiţiilor naturale a Podişul Getic şi a Podişului Mehedinţi (mod de formare, petrografie, altitudini, tip de relief, diviziuni şi alte aspecte specifice)

COMPETENŢE GENERALE:C1 – utilizarea terminologiei (generale şi specifice) în prezentarea, descrierea şi explicarea realităţii geografice (cu sisteme, structuri, elemente, procese şi fenomene caracteristice);C2 – dobândirea unor deprinderi (abilităţi) şi metode (mecanisme) generale de învăţare care să faciliteze o pregătire permanentă, asumată, inclusiv a metodologiei de investigare a mediului geografic ca realitate obiectivă;C3 – relaţionarea elementelor, fenomenelor şi sistemelor din realitatea geografică cu reprezentarea lor (cartografică).

COMPETENŢE SPECIFICE:S1 – descrierea verbală şi explicarea specificului realităţii geografice, prin identificarea elementelor, proceselor şi fenomenelor caracteristice;S2 – utilizarea terminologiei disciplinare specifice (concepte, termeni generali, termeni specifici, denumiri) pentru prezentarea unei informaţii pertinente cu privire la o realitate geografică;S3 – prezentarea unei realităţi într-o formă lingvistică coerentă şi corectă;S4 – elaborarea unor texte explicite, bazate pe explorarea proprie a realităţii;S5 – utilizarea tehnologiei documentării bibliografice eficiente;S6 – accesarea informaţiei cartografice;S7 – utilizarea convenţiilor în citirea şi interpretarea hărţilor

CORELAREA COMPETENŢELOR GENERALE CU COMPETENŢELE SPECIFICE:C1 – S1, S2, S3;C2 – S4, S5, S6;C3 – S7.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

- Materiale didactice : - manualul- Harta fizică a Romaniei- Atlasul geografic al României – Ed. CORINT- Indicatorul, tabla, creta- fotografii- Surse bibliografice :

1

Page 2: Podisul Getic Si Podisul Mehedinti

MIHAI IELENICZ SI COLAB. – Dicţionar de geografie fizică – Edit. Corint, 1999

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:- conversaţia- explicaţia- observaţia -

problematizarea- ciorchinele structurat - descoperirea

dirijată- lucru cu harta

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

I. ORGANIZAREA CLASEI PENTRU LECŢIE:- apelul elevilor, notarea absenţelor, corectarea ţinutei elevilor

II. VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR DIN LECŢIA ANTERIOARĂ:- elevii vor localiza pe hartă Subcarpaţii, îi vor delimita şi vor prezenta

principalele aspecte specifice; vor explica anumiţi termeni geografici utilizaţi .

III. ANUNŢAREA LECŢIEI NOI:- profesorul anunţă titlul lecţiei noi, îl scrie pe tablă, iar elevii îl notează în

caiete.

PODIŞUL GETIC

Aşezare: În partea de sud a ţăriiLimite: - În N – Subcarpaţii Getici, Podişul Mehedinţi - În S – Câmpia Română - În V – Valea Dunării - În E – Valea DâmboviţeiCaracteristici ale reliefului: - s-a format prin procesul de sedimentare respectiv depunere de sedimente aduse de râurile din regiunile mai înalte. - este alcătuit din roci sedimentare( nisip, pietriş, argilă). - prezintă altitudini medii de 500-700 m. - înclinarea reliefului este nord-sud. - tip de relief pe argilă, ce determină alunecări de teren. - prezintă suprafeţe netede numite platforme.

2

Page 3: Podisul Getic Si Podisul Mehedinti

Diviziuni: Platforma Strehaiei, Platforma Jiului, Platforma Olteţului, Platforma Cotmeana, Platforma Argeşului, Platforma Cândeşti .

PODIŞUL MEHEDINŢI

Aşezare: În partea de sud-vest a ţării.Limite: În N: Carpaţii Meridionali În S: Podişul Getic În V: Valea Dunării În E: Valea MotruluiCaracteristici ale reliefului: - este cel mai mic podiş ca întindere.

-s-a format prin încreţirea scoarţei terestre. - prezintă altitudini medii de 500-700m. -prezintă roci dure( şisturi cristaline) şi calcare. -tip de relief carstic( peşteri, chei).

IV. REALIZAREA FEED-BACK-ULUI:

Elevii vor fi împărţiţi în două echipe:- Prima echipă - va realiza o comparaţie între Subcarpaţi şi Podişul Getic,

precizând 2 deosebiri şi două asemănări privind relieful, cu referire la: mod de formare, petrografie, altitudini, alte aspecte specifice

- A doua echipă - va realiza o comparaţie între Subcarpaţi şi Podişul Mehedinţi, , precizând o asemănare şi două deosebire privind relieful, cu referire la: mod de formare, petrografie, altitudini, alte aspecte specifice.

3