Planul Lectie PRODUCATORUL

10
PROIECT DIDACTIC Profesor: Nedeloiu Claudia Tema : Comportamentul consumatorului Clasa a XI-a I Data: 13 noiembrie 2012 Tipul lectiei: predare-invatare Obiective generale: - Sa-si formeze capacitatea de analiza si sinteza - Sa-si dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor economice - Sa-si formeze obisnuintele de alegere corespunzatoare a limbajului economic in abordarea sarcinilor de lucru - Sa-si exprime un mod de gandire creativ, in structurarea si rezolvarea sarcinilor de lucru. - Studiul, analiza si clasificarea factorilor de productie pe criteriul naturii lor. Competente: 1. Caracterizarea producatorului/intreprinzatorului, ca purtator al ofertei. 2. Sa identifice si sa analizeze principalii factori de productie necesari in organizarea unei activitati economice; 3. Corelarea constituirii ofertei cu folosirea factorilor de productie in activitatea economica Obiective operationale Pana la sfarsitul orei elevii vor fi capabili: O1: Sa defineasca notiunile de: producator, firma (intreprindere), factori de productie. O2: Sa mentioneze scopul producatorului. O3: Sa exemplifice raportarea factori de productie la resurse.

description

proiect de lectie

Transcript of Planul Lectie PRODUCATORUL

Page 1: Planul Lectie PRODUCATORUL

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Nedeloiu Claudia

Tema : Comportamentul consumatorului

Clasa a XI-a IData: 13 noiembrie 2012Tipul lectiei: predare-invatareObiective generale:- Sa-si formeze capacitatea de analiza si sinteza- Sa-si dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor economice- Sa-si formeze obisnuintele de alegere corespunzatoare a limbajului economic in abordarea sarcinilor de lucru- Sa-si exprime un mod de gandire creativ, in structurarea si rezolvarea sarcinilor de lucru.- Studiul, analiza si clasificarea factorilor de productie pe criteriul naturii lor.Competente:

1. Caracterizarea producatorului/intreprinzatorului, ca purtator al ofertei. 2. Sa identifice si sa analizeze principalii factori de productie necesari in organizarea unei activitati economice; 3. Corelarea constituirii ofertei cu folosirea factorilor de productie in activitatea economicaObiective operationale

Pana la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:O1: Sa defineasca notiunile de: producator, firma (intreprindere), factori de productie.O2: Sa mentioneze scopul producatorului.O3: Sa exemplifice raportarea factori de productie la resurse.O4: Sa clasifice factorii de productie dupa continutul si natura actiunii lor.O5: Sa exemplifice cateva notiuni despre fiecare factor de productie in parte.Resurse :Materiale: coli flipchart, marker, creta, tabla.Procedurale: conversaţia euristică,explicaţia, demonstraţia cu ajutorul graficelor şi a tabelelor, problematizareaTipul de activitate: frontală, în grupe, individuală.Timp: 50 minBibliografie: Programa şcolară pentru clasa a XI-a.

Page 2: Planul Lectie PRODUCATORUL

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Ob.Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tipul de activitate

Resursemateriale procedurale timp

Moment organizatoric

Trecerea absentelor in catalog;Verificare existenta cretei, buretelui ;Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie.

Preiau sarcinile propuse de professor

OralFrontal

-conversaţia 2 min

Verificarea temei

Verific tema frontal, p r i n sondaj. Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.

Raspund la intrebari - frontal -caiete cu tema

-conversaţia, exreciţiul

5 min

Reactualiza-rea cunoştinţelor anterioare

Ce inseamna “eficienta in consum”Cum se realizeaza alegerea in cazul bunurilor cu preturi egale, dar in cazul bunurilor cu preturi inegale?

Formulează răspunsuri. -orala individuala

-conversatie 5 min

Prezentarea temei

Se anunta titlul cap: Capitolul 4: “COMPORTAMENTUL PRODUCATORULUI” lectia “Producatorul si factorii de productie”

Noteaza in caiet titlul capitolului si al lectiei.

-frontal -tabla, creta -expunere 1 min

Anunţarea obiectivelor

-Azi vom învăţa despre producator, scopul acestuia precum si despre factorii de productie.

Ascultă cu atenţie.Retin obiectivele urmarite

-frontal, individual

- -explicaţia 1min

Prezentarea noilor continuturi

O1 O2O3O4

Anexa 1

Noteaza in caiet, asculta,urmaresc expunerea. Sunt atenti si ajuta la definirea unor termeni, precum si la realizarea unor clasificari.

-frontal, individual

manualTabla creta

-expunereexplicare

10min

Feed-back-ul Împart clasa în patru grupe: Formează patru grupe. -pe grupe -manual -expunere 5 min

Page 3: Planul Lectie PRODUCATORUL

O5Grupa 1: muncaGrupa 2: naturaGrupa 3:capitalul fixGrupa 4: capital circulant Solicit elevilor sa realizeze o prezentare generala a celor patru factori de productie pe grupe, pentru ca apoi sa prezinte si celorlalti ideile conceppute de ei.

Asteapta sa primeasca tema care le corespunde fiecarei grupe. Asculta cu atentie ceea ce au de facut. In cazul unor nelamuriri solicita profesorului explicatii. Dupa primirea temei, lucreaza in liniste pe grupe. Grupa 1: MUNCA - Munca privita ca factor de productie este reprezentata de totalitatea resurselor umane(fizice si intelectuale) care sunt efectiv antrenate in activitati economice. Munca este un proces (o relaţie) între om şi natură, proces în cadrul căruia omul, folosindu-şi energia, aptitudinile fizice şi intelectuale, transformă forţele şi obiectele naturii în produse necesare satisfacerii multiplelor sale trebuinţe. Grupa 2: NATURA - Natura ca factor de producţie subsumează pământul, apa, resursele minerale şi cosmice (lumină, căldură, etc.) la care omul face apel pentru a produce şi pe care le influenţează prin muncă. ▪ Pământul are o însemnătate deosebită pentru că reprezintă, pe de o parte, cadrul de desfăşurare a oricărei activităţi şi purtătorul resurselor minerale, iar, pe de altă parte,constituie baza şi izvorul producţiei agricole şi alimentare.

Page 4: Planul Lectie PRODUCATORUL

 ▪ Resursele de apă au o funcţie vitală pentru viaţa biologică, dar şi o funcţie economică, întrucât aproape nicio activitate nu poate avea loc în absenţa lor.Grupa 3: CAPITAL FIX - ▪ este acea parte a capitalului format din bunuri care participă la mai multe acte (cicluri) de producţie (ex.: clădiri, utilaje, instalaţii, etc.), se consumă treptat, prin uzură, şi se înlocuiesc după mai mulţi ani de utilizare (cauzează amortizarea).Grupa 4: CAPITAL CIRCULANT -este format din bunuri care participă la un singur ciclu de producţie (ex.: materii prime, materiale, combustibil, energie, apa tehnologica etc.), sunt consumate sau profund transformate în cursul acestuia şi trebuie înlocuite cu fiecare nou ciclu de producţie

Încheierea activităţii-aprecieri finale

Evaluarea performantei elevilor

Fac aprecierile corespunzătoare.

Se prezinta testul pentru sistematizarea cunostintelor. Se verifica realizarea lui de catre elevi si seanalizeaza rezultatele obtinute. Anexa 2

Ascultă cu atenţie. Adresează eventuale întrebări. Noteaza in caiete.

Rezolva testul,comenteaza rezultatele.

-frontal

Individualfrontal fise de lucru

-conversaţia

Exercitiul,conversatia

10 min

11 min

Page 5: Planul Lectie PRODUCATORUL

Anexa 1: Prezentarea continutului lectiei

Producătoru l (întreprinzătorul) Producătorul îi desemnează generic pe toţi agenţii economici care îndeplinesc rolul de realizare a bunurilor materiale şi a

serviciilor pe piaţă, care transformă resursele în bunuri şi care oferă aceste bunuri consumatorilor, prin procesul de schimb.Producatorul isi desfasoara activitatea intr-un cadru organizat, creandu-si conditiile necesare, isi pprocura unelte, instalatii

materii prime, materiale etc si angajeaza lucratori. Într-o economie, producătorul este purtătorul ofertei.

Factorii de producţieTotalitatea elementelor de care întreprinderile au nevoie pentru a produce bunuri economice poartă numele de factori de

producţie.Factorii de producţie sunt de fapt resurse atrase şi utilizate pentru a produce bunuri economice.După conţinutul şi natura acţiunii lor, factorii de producţie se clasifică în trei mari categorii:muncă, natură şi capital. Munca reprezintă o activitate specific umană, conştientă şi cu o finalitate precisă.

Munca este un proces (o relaţie) între om şi natură, proces în cadrul căruia omul, folosindu-şi energia, aptitudinile fizice şi intelectuale, transformă forţele şi obiectele naturii în produse necesare satisfacerii multiplelor sale trebuinţe.  Natura ca factor de producţie subsumează pământul, apa, resursele minerale şi cosmice (lumină, căldură, etc.) la care omul face apel pentru a produce şi pe care le influenţează prin muncă. ▪ Pământul are o însemnătate deosebită pentru că reprezintă, pe de o parte, cadrul de desfăşurare a oricărei activităţi şi purtătorul resurselor minerale, iar, pe de altă parte,constituie baza şi izvorul producţiei agricole şi alimentare. ▪ Resursele de apă au o funcţie vitală pentru viaţa biologică, dar şi o funcţie economică, întrucât aproape nicio activitate nu poate avea loc în absenţa lor.

În cadrul activităţii economice, munca şi natura sunt factori de producţie primari (originari)  pentru că orice operaţie economică, oricât de simplă, este posibilă numai prin interacţiunea om – natură.

Capitalul ca factor de producţie reprezintă ansamblul bunurilor produse prin muncă şiutilizate pentru obţinerea altor bunuri şi/sau servicii destinate vânzării. Se mai numeşte şi capital tehnic.Capitalul tehnic este un factor de producţie derivat, deoarece rezultă din interacţiunea factorilor de producţie primari.

 După modul în care participă la activitatea economică, capitalul tehnic se împarte în capital fix şi capital circulant.▪ Capitalul fix este acea parte a capitalului format din bunuri care participă la mai multe acte (cicluri) de producţie (ex.: clădiri, utilaje, instalaţii, etc.), se consumă treptat, prin uzură, şi se înlocuiesc după mai mulţi ani de utilizare (cauzează amortizarea).

Uzura reprezintă deprecierea capitalului fix în funcţiune care sub formă valorică(bănească) îmbracă forma de amortizare. Uzura poate fi de două tipuri:

 ▪ uzură fizică: constă în deprecierea treptată a caracteristicilor funcţionale ale capitalului fix, ca urmare a folosirii şi acţiunii agenţilor naturali. ▪ uzură morală(involuntara): apare sub incidenţa progresului tehnic şi a condiţiilor pieţei care asigură capital fix mai ieftin sau mai performant, ceea ce face ca vechiul capital fix, aflat în funcţiune, să pară „depăşit”.

Page 6: Planul Lectie PRODUCATORUL

▪ Capitalul circulant este format din bunuri care participă la un singur ciclu de producţie (ex.: materii prime, materiale, combustibil, energie, apa tehnologica etc.), sunt consumate sau profund transformate în cursul acestuia şi trebuie înlocuite cu fiecare nou ciclu de producţie.

Anexa 2: Evaluarea performantei elevilor

Fisa de lucru individuala:

1. Mentionati scopul producatorului. 1pct2. Definiti factorii de productie si realizati clasificarea acestora dupa continutul si natura actiunii acestora. 2 pct3. Alegeti varianta corecta: 5 pct

Legãtura dintre factorii de productie si resurse constã în aceea cã:a) factorii de productie participã la producerea resurselor;b) factorii de productie reprezinta resurse atrase si utilizate pentru a produce bunuri economice;c) resursele sunt din abundenþã si factorii de productie sunt limitati;

Munca reprezintã:a) activitate inconstientã;b) activitate fãrã finalitate;c) Factorul activ si determinant al productiei;d) Un factor de productie derivat.

Natura ca factor de producþie include:a) Pãmântul si apa;b) Pãmântul, apa si resursele minerale;c) Pãmântul, apa si resursele minerale si cosmice;d) Pãmântul, apa si resursele cosmice.

Capitalul ca factor de productie se refera la : a) bunuri reproductibile în general;

b) bunuri produse prin munca si utilizate pentru obtinerea altor bunuri sau servicii destinate vanzariic)  bunuri economice care fac obiectul tranzactiilor pe piata;

Capitalul circulant :a) Participã la un singur ciclu de producþie;b) Se uzeazã în mod treptat;c) Pe termen scurt rãmâne neschimbat;d) Include materiile prime si o parte a salariilor.

Oficiu: 2 puncte