Plan de Lectie-Intreprinzator Si Manager

9
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învătământ – Liceul Tehnologic Ion Creanga Curtici Profesor – Pernes Rosu Laura Ionela Data Clasa - a X-a Disciplina - Educaţie antreprenorială Capitolul – Managementul resurselor personale Tema Întreprinzător şi manager Tipul lecţiei-mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat - 50min. Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. b) Competenţe specifice: 1

description

educatie antreprenoriala

Transcript of Plan de Lectie-Intreprinzator Si Manager

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

1. Date generaleUnitatea de nvtmnt Liceul Tehnologic Ion Creanga Curtici

Profesor Pernes Rosu Laura IonelaData

Clasa - a X-a

Disciplina - Educaie antreprenorialCapitolul Managementul resurselor personaleTema ntreprinztor i managerTipul leciei-mixt, de verificare, transmitere de cunotine

Timp alocat - 50min.

Obiectivele instruirii:

a) Competene generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaa real.

- Aplicarea cunotinelor n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare.

- Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice.- Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n schimbare.

- Participarea la luarea deciziilor i la rezolvarea problemelor comunitii.

- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunitii, privind iniierea i derularea afacerilor.

b) Competene specifice: C1 - Identificarea prevederilor legislative referitoare la ntreprinztorC2 - Definirea ntreprinztorului C3 - Enumerarea factorilor care influeneaz manifestarea spiritului antreprenorial

C4 Definirea managerului C5- Corelarea nivelurilor de management cu aptitudinile necesareC6- Compararea ntreprinztorului cu managerul.Strategia didactic

a) Metode i procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point, conversaia euristic,explicaia, joc de rolb) Mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru, fia de feed-back, videoproiector

Locul de desfurare: sala de clasaForme de desfurare a instruirii: frontal, individual, pe grupe

Bibliografia

-Educaie antreprenorial manual pentru cls.a X-a, Natalia Lazar, Maria Mitrache, EDP, Bucuresti, 2011;-Programa colar pt. Educaie antreprenorial cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004

-Economia ntreprinderii i elemente de legislaie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economic Preuniversitaria2. Desfurarea leciei

MOMENTELE

LECTIEICOM

PETACTIVITATE PROFESORACTIVITATE ELEVSTRATEGII

METODEFORMEMIJL

1234567

MOMENT ORGANIZATORIC

( 1 min)

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE

(5-7 min)

CAPTAREA

ATENTIEI i ANUNTAREA NOII TEME

(1 min)

DIRIJAREA INVATARII

(30 min)

REALIZAREA FEED-BACK-ului(10 MINUTE)

TEMA PENTRU ACAS

( 1 MIN.)C1C2C3C4

C5

C6

se stabilete prezena.se asigura existenta bazei materiale

se aeaz elevii pe grupe

Se realizeaz pe baz de intrebari:

Ce este cariera? Ce este planul personal de carier?

Enumerai factorii care influeneaz planificarea carierei Ce doresc astzi angajatorii?

Se anuna titlul noii teme: ntreprinztor i managerProfesorul atrage atenia asupra a patru aspecte care caracterizeaz ntreprinztorul:-ntreprinztorul este un iniiator (nu numai n domeniul economic, chiar dac acesta este cea mai extins arie de manifestare a spiritului antreprenorial);

-ntreprinztorul i asum riscurile derivate din aciunea sa (materiale, psihice, sociale);

-ntreprinztorul este un inovator (n sensul c exploateaz noi combinaii a ceea ce exist deja);

-ntreprinztorul i manifest spiritul antreprenorial n vederea obinerii unor satisfacii(materiale, psihologice, sociale sau morale).Profesorul enumer factorii care influeneaz manifestarea spiritului antreprenorial:

1) Factori macroeconomici:

a) starea general a economiei (existena unor faze de cretere sau reducere a activitii economice)b )rata inflaiei

c) rata dobnzii (multe dintre afaceri se fac n baza unor mprumuturi)

d) accesul la capital (existena unor posibiliti de finanare a activitilor economice nou demarate)

e) reglementri juridice (legate de ex. de faciliti guvernamentale pentru afaceri).

2) Factori microeconomici:

a) competena antreprenorial (deinerea unui potenial propriu n acest sens: cunotine legate de producie, marketing, domeniul financiar, etc);

b) resursele umane (pregtirea i loialitatea salariailor);

c) atitudinea fa de munc;

d)planificarea activitilor.

Profesorul definete managerul:Managerul este persoana care duce la ndeplinire obiectivele unei organizaii, realiznd patru activiti de baz ale managementului: planificare, organizarea, coordonarea i controlulProfesorul prezint corelaiile ntre nivelurile managementului i aptitudinile necesare fiecrui nivel.Prezentarea caracteristicilor ntreprinztorului i manageruluiSe distribuie fiecrui elev un test de autoevaluare.

Prof verifica testele si argumenteaz notele si stabilete rezultatele pe clasa (procentual)

Identificai pentru o unitate comercial factorii macroeconomici i microeconomici care pot determina succesul afacerii.Elevii rspund la auzul numelui lor, pregtesc pentru lecie. Sunt solicitai sa se organizeze n 3 grupe n funcie de stilul de nvare- Tema despre care s-a vorbit ora trecuta este: Cariera

- elevii rspund la ntrebri- elevii noteaz in caiete titlul leciei.

- elevii definesc ntreprinztorul avnd n vedere cunotinele interdisciplinare- Elevii urmresc prezentarea video Cei cu stil de nvare vizual citesc cele patru aspecte sesizate de profesor. Elevii cu stil de nvare auditiv pun ntrebri:

- Ce este un iniiator? Dar un inovator?

Elevii cu stil de nvare practic rspund la ntrebri.

Precizeaz care sunt riscurile asumate de ntreprinztor.

Elevii precizeaz factorii care influeneaz intrarea n afaceriRspund la ntrebrile profesorului:

- Ce este inflaia?

- De ce rata dobnzii influeneaz demararea unei afaceri?

- Legislaia din ara noastr este favorabil pentru realizarea unei afaceri?

Elevii dau exemple privind aciunea factorilor micro i macroeconomici asupra manifestrii spiritului antreprenorialElevii identific funciile de baz ale managerului

Elevii explic ce sunt abilitile conceptuale, umane i tehnice.Elevii cu stil de nvare practic deseneaz la tabla schema care pune n eviden corelaia ntre nivelurile managementului i abiliti

Elevii compar ntreprinztorul cu managerul.Doi elevi cu stil de nvare vizual i practic joac rolul ntreprinztorului, respectiv managerului.

Elevii rezolv testulConversaia

Conversaia

Conversaiaeuristic

Studiu de caz

Explicaia

Joc de rol

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

GrupalFrontalVideo-proiectorVideo-proiectorFie de lucru

Video-proiectorTest de auto-evaluare

Pe parcursul leciei s-au folosit si realizat:

Principiul integrrii teoriei cu practica prin folosirea datelor asimilate n lecia anterioara, ca antecedente pentru rezolvarea unor sarcini ulterioare si prelungirea procesului de nsuire a unor cunotine prin recursul la activiti materiale, concrete, motrice.

Principiul respectrii particularitilor de vrsta si individuale

Principiul accesibilitii cunotinelor, priceperilor si deprinderilor prin dimensionarea coninutului nvmntului in funcie de posibilitile psihice de vrsta si individuale ale copiilor.Principiul sistematizrii si continuitii in invatare prin predarea integrata a informaiilor, asigurarea unei continuiti si conexri fireti si prin trecerea de la antecedentul la consecventul explicativ,

Principiul intuiiei,

Principiul participrii active si contiente a elevului la activitatea de predare, invatare, evaluare prin participarea la aflarea cunotinelor pe care profesorul l propune in mod difuz, indirect.

PAGE 6