Plan de lectie - Influenta Mediului Asupra Ereditatii

8
Proiect de lectie A. ALGORITM INTRODUCTIV Unitatea de invatamant: Disciplina:Biologie Clasa: a IX-a Data: Student: Unitatea de invatare(capitolul): Ereditatea si variabilitatea lumii vii Tema lectiei:Influenta mediului asupra ereditatii Tipul lectiei : Dobandirea de noi cunostinte, priceperi si deprinderi Locul de desfasurare: Sala de clasa Competente generale: C1 –receptarea informatilor despre lumea vie C2 –explorarea sistemelor biologice C3 –utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principilor lumii vii C4 –comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei C5 –Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi

description

biologie, clasa a IX Plan de lectie - Influenta Mediului Asupra Ereditatii

Transcript of Plan de lectie - Influenta Mediului Asupra Ereditatii

Proiect de lectie

Proiect de lectieA. ALGORITM INTRODUCTIVUnitatea de invatamant:

Disciplina:Biologie

Clasa: a IX-a

Data: Student: Unitatea de invatare(capitolul): Ereditatea si variabilitatea lumii vii

Tema lectiei:Influenta mediului asupra ereditatii

Tipul lectiei : Dobandirea de noi cunostinte, priceperi si deprinderi

Locul de desfasurare: Sala de clasa

Competente generale:

C1 receptarea informatilor despre lumea vie

C2 explorarea sistemelor biologice

C3 utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principilor lumii viiC4 comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei

C5 Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi

Competente specifice1.1.culegera de date din surse variate de informare despre organizarea lumii vii

2.2. prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea concluziilor

3.1. reprezentarea lumii vii pe baza modelelor

4.1. utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare

5.1.aplicarea in viata cotidiana a cunostintelor referitoare la structurile si organismele cu potential patogn precum si la actiunea factorilor mutageni.

Obiective operationale :- cognitive- CD1-definirea mutatiilor

- CD2-clasificarea mutatiilor

- CD3-definirea factorilor mutageni

- formative-CD4- recunoasterea mutatiilor dupa modul de aparitie - CD5- recunoasterea mutatiilor dupa tipul de celule in care apar-CD6-recunoasterea mutatiilor dupa cantitatea de material genetic

-CD7- Identificarea factorilor mutageni atitudinale Obiectivele evaluarii: - cognitive- elevii trebuie sa fie capabili sa:

-OE1- defineasca mutatiile

-OE2- clasifice tipurile de mutatii

-OE3- defineasca factorii mutageni

- formative elevii trebuie sa fie capabili sa:

- OE4- identifice tipurile de mutatii dupa modul de aparitie, dupa tipul de celule in care

apar, dupa cantitatea de material genetic si sa identifice factorii mutageni

- atitudinale Instrumente de evaluare: orala si scrisa

Resurse:- materiale : Manualul

- procedurale : conversatia euristica, observarea si explicatia

- umane:24 elevi , clasa a IX-a I

-de timp:50 minute

Formele de activitate: frontala Bibliografie : Manualul de Biologie clasa a IX-a

B. DEMERS DIDACTIC

Desfasurarea demersului didactic

Secvenele demersului didactic

Coninuturi vizateCompe-tente

vizateActivitatea clasei

Resurse

Evaluare

profesoreleviMaterialeProceduale

1) Moment organizatoric Captarea atetieiSe pregaresc pentru ora

2) Reactualizarea cunostintelor anterioare

Verificarea cunostintelor prin intrebari adresate frontalRaspund la intrebarile profesoruluiConversatiaFrontala

3) Dobandirea de noi cunostinte

Definirea mutatiilorCD1Defineste mutatiileAsculta explicatiile si noteaza in caietemanualul

Conversatia euristica si explicatia

Clasificarea mutatiilorCD2Clasifica tipurile de mutatii dupa cele trei moduriAsculta explicatiile si noteaza in caietemanualul

Conversatia euristica si explicatia explicatia

Definirea factorilor mutageniCD3Defineste factorii mutageni

fizici , chimici , biologici Asculta explicatiile si noteaza in caietemanualulConversatia euristica si explicatia

4) Asigurarea retentiei si transferului

Recunoasterea tipurilor de mutatii dupa cele trei moduri si identificarea factorilor mutageniCD4-CD7Cer elevilor sa recunoasca cele trei tipuri de mutatii si sa identifice factorii mutageniIdentifica cele trei tipuri de mutati s factorii mutageni

manualulconversatiaindividual

5) Evaluare

Enunta elevilor patru intrebari din lectia predataRaspund la intrbarile profesoruluiconversatiaindividual

Schita lectiei

Influenta mediului asupra ereditatiiMutatiile genetice sunt schimbari ereditare in structura si functia materialului genetic care nu sunt consecinta recombinarii genetice

Procesul prin care se produc mutatiile poarta denumirea de mutageneza.

Clasificarea mutatiilor:

1)Dupa modul de aparitie :-naturale:aparuta spontan( fara interventia omului)

-artificiale : induse experimental de cxatre om cu agenti mutageni

2)Dupa tipul de celule in care apar:-somatice(afecteaza celulele somatice)

- gametice( afecteaza gametii )

3)Dupa cantitatea de material genetic :- genice

- cromozomiale

- genomice

Mutatiile genetice afecteaza ordinea nucleotidelor din molecula de ADN .

Mutatiile cromozomiale reprezinta modificarea functiei si structurii cromozomiale

Mutatiile genomice afecteaza anumiti cromozomi care pot fi in plus (aneuploidia) sau intregul genom (poliploidia)

Aneuploidia consta in modificarea numarului de cromozomi si determina maladii rezultate in urma non disjunctiei cromozomiale in timpul diviziuni celulare.

Poliploidia conta in multiplicarea intregului genom

Efectele autopoliploidiei:- obtinerea unor soiuri mai productive

- marirea intregului organism (gigantism)

- marirea rezistentei la diferiti factori de stres

Factorii mutageni

1) Factorii mutageni fizici sunt reprezentati prin:

radiatiile neionizante ( razele ultraviolete)

radiatii ionizante (razele gamma , alfa , beta , neutroni)

socurile termice

2) Factorii mutageni chmici sunt reprezentati prin:

analogi ai bazelor azotate, unele antibiotice, ierbicide, droguri , fumul de tutun.

3) Factorii mutageni biologici sunt reprezentati prin:

unele vrusuri sau microplasme

Fisa de evaluare

1) Cum se clasifica mutatiile dupa tipul de celule in care apar ?

2) In ce consta Poliplodia ?

3) Care sunt efectele autopoliplodiei ?

4) Prin ce sunt reprezentati factorii mutageni chimici ?