Plan de Lecţie

5
PLAN DE LECŢIE Prof. Dr. Ing. CARMEN BAL Cursant: ZOIKAŞ MONICA

Transcript of Plan de Lecţie

Page 1: Plan de Lecţie

PLAN DE LECŢIE

Prof. Dr. Ing. CARMEN BAL

Cursant: ZOIKAŞ MONICA

2014 - 2015

Page 2: Plan de Lecţie

Profesor ( instructor) : Zoikaş MonicaCurs Calificare, nivel 2, Infirmiere

Domeniul : Sănătate Calificarea: InfirmierăModul: Acordarea îngrijirilor de igienă persoanelor îngrijiteTema: Spălarea mâinilorTipul lecţiei: Lecţia de formare de priceperi şi deprinderi

Obiective : Aplică măsuri de igienă personalăObiective operaţionale:

La finalul lecţiei cursanţii vor fi capabili :O1. Să precizeze cele trei nivele de decontaminare a mâinilor.O2. Să execute corect tehnica de spălare a mâinilor conform planşeiO3. Să identifice cele 5 momente-cheie pentru spălarea mâinilor, conform

planşei.

Forma de activitate: Frontală.Metode : Conversaţia euristică, Demonstraţia , Metoda R.A.I. ( răspunde – aruncă – interoghează) Mijloace : sala de clasă, proiector, ecran de proiecţie, planşe şi fişe, efectuarea tehnicii, manual, o minge uşoară.

Desfăşurarea lecţiei:

Momentul organizatoric: sunt consemnate eventualele absenţe şi se stabilesc detalii privind activitatea ce urmează a se desfăşura.

Precizarea temei şi a obiectivelor : Anunţarea temei Enunţarea obiectivelor Prezentarea mijloacelor ce vor fi folosite în

timpul lecţieiÎnsuşirea unor cunoştinţe necesare desfăşurării activităţii:

„ Spălarea mâinilor salvează vieţi” este motto-ul lunii Mai lansat in 2009 de OMS ( Organizaţia Mondială a Sănătăţii).

Spălarea regulată a mâinilor si folosirea unor bariere de protecţie precum mănuşile sau măştile pot fi mai eficiente decât medicamentele în prevenirea infectării cu diverşi viruţi.

Deci, spălatul pe mâini, un gest atât de simplu si de banal, reprezintă ceamai eficientă cale de a preveni şi stopa răspândirea germenilor şi a infecţiilor.                                     Mâinile sunt cea mai expusă parte a corpului la germenii care pot produce diverse tipuri de boli. Datorită faptului că în timpul zilei atingem foarte multe obiecte (haine, telefon, cărţi, clanţe, toalete, bani, etc.) şi efectuăm diverse activităţi care chiar dacă nu

Page 3: Plan de Lecţie

murdăresc mâinile, le pot contamina cu diverţi germeni. Prin atingerea cu mâinile mai puţin curate a gurii, nasului, ochilor sau alimentelor pe care le consumăm, germenii pot ajunge în organismul nostru şi declanşa diferite boli.

Prezentarea celor trei nivele de decontaminare a mâinilor:- Spălarea simplă a mâinilor- Spălarea chirurgicală a mâinilor- Dezinfectarea mâinilor

Vizualizarea filmuleţelor cu spălarea mâinilor.Prezentarea planşei cu tehnica corectă de spălare a mâinilor. Fiecare

cursant primeşte o fişă identică cu planşa.Discuţii pe seama planşei cu cele 5 momente-cheie ale spălării mâinilor.

Fiecare cursant primeşte o fişă identică cu planşa.Demonstraţia sau execuţia model :

Durata minim 20 de secundeTehnica: 1. Udaţi mâinile

2. Aplicaţi săpun suficient pentru a acoperi toată suprafaţa mâinilor 3. frecaţi mâinile palmă peste palmă 4. palmă peste palmă cu degetele împletite 5. palma dreaptă peste dosul palmei stângi cu împletirea degetelor şi

viceversa 6. frecări rotative cu degetul mare stâng prins în palma dreaptă şi

viceversa 7. dosul degetelor pep alma opusă, cu degetele împreunate 8. frecări rotative cu degetele împreunateale mâinii drepte, pep alma

stângă şi viceversa 9. spălarea încheieturii mâinilor 10. uscaţi mâinile cu un prosop de unică folosinţă 11. inchideţi robinetul cu ajutorul unui prosop de unică folosinţă.

Antrenarea cursanţilor în realizarea activităţii cu ajutorul profesorului: fiecare cursant execută tehnica corectă de spălare a mâinilor.

Metoda R.A.I. : pentru o mai bună cunoaştere şi înţelegere a noilor cunoştinţe. Este un joc de aruncare a unei mingi mici şi uşoare de la un elev la altul.

Cel care aruncă mingea trebuie să pună o întrebare din lecţia predată celui care o prinde. Cel care prinde mingea răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui coleg, punând o nouă întrebare. Evident interogatorul trebuie să cunoască şi răspunsul întrebării adresate. Elevul care nu cunoaşte răspunsul iese din joc, iar răspunsul va veni din partea celui care a pus întrebarea. Acesta are ocazia de a mai arunca încă o dată mingea, şi, deci, de a mai pune o întrebare. În cazul în care, cel care interoghează este descoperit că nu cunoaşte răspunsul la propria întrebare, este scos din joc, în favoarea celui căruia i-a adresat întrebarea. Eliminarea celor care nu au răspuns corect sau a celor care nu au dat niciun răspuns, conduce treptat la rămânerea în grup a celor mai bine pregătiţi.

Posibile întrebări: Ce sunt fluidele corporale?Care credeţi că sunt principale boli care se pot transmite cu

ajutorul mâinilor murdare?

Page 4: Plan de Lecţie

Crezi că bijuteriile trebuie îndepărtate de pe degete în timpul spălării mâinilor?

Metoda R.A.I. este un joc de constatare reciprocă a rezultatelor obţinute, modalitate care se constituie în acelaşi timp şi ca o strategie de învăţare ce îmbină cooperarea cu competiţia. Este o metodă de a realiza un feedback rapid, într-un mod plăcut, energizant şi mai puţin stresant decât metodele clasice de evaluare. Se desfăşoară în scopuri constatativ – ameliorative şi nu în vederea sancţionării prin notă sau calificativ.

Institutorul supraveghează desfăşurarea jocului şi în final lămureşte problemele la care nu s-au găsit soluţii.