Plan de lecție

7

Click here to load reader

Transcript of Plan de lecție

Page 1: Plan de lecție

Plan de activitate didactică

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ”George Barițiu”

Data: 21.05.2012, ora 13:00

Clasa: a X-a C

Profesor: Jecan Ioana

Disciplina: Consiliere și orientare

Unitatea de învățare: Managementul informațiilor și învățării

Tema (Lecția): Stiluri de învățare

Conținutul învățării: Rolul și importanța stilurilor de învățare în performanța școlară

Competențe specifice: Argumentarea importanței stilurilor de învățare în obținerea performanței școlare

Competențe derivate:

o Cognitive:

Identificarea stilului de învățare dominant

Identificarea stilului de învățare mai puțin dezvoltat

Înțelegerea distincției dintre diferitele stiluri de învățare

Explicarea relației de îmbinare a stilurilor de învățare

Identificarea unor strategii specifice stilurilor de învățare,

a unor puncte tari și slabe ale stilurilor

Identificarea unor modalități de dezvoltare a stilului

personal de învățare

o Afectiv-atitudinale: Îmbunătățirea stilului de învățare

o Comportamentale: Implicarea activă în cadrul activităților lecției

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, descoperirea, explicația, chestionarul, lucrul în grup

Mijloace didactice: fișe, chestionare

Forma de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală

Durata: 50 minute

Bibliografie:

Băban, A. (coord.), Consiliere educațională. Cluj-Napoca: Editura ASCR, 2009.

Lemeni, G. și Porumb, M. (coord.), Consiliere și orientare: ghid de educație pentru carieră. Cluj-Napoca: Editura ASCR, 2011.

Păunaș, A. (n.d.), Stiluri de învățare. [Online] la adresa http://www.didactic.ro/materiale-didactice/22785_despre-stilurile-de-invatare

Page 2: Plan de lecție

Scenariul activității

Evenimentele

instruirii

Activitatea profesorului Activitatea

elevilor

Metode și

procedee

Mijloace

didactice

Forma de

organizare

Durata

1.Moment

organizatoric

Se prezintă, verifică prezența și se asigură de

existența condițiilor necesare pentru începerea orei.

Răspund

Conversația

Activitate

frontală

2 min.

2.Captarea

atenției

Le prezintă elevilor tema lecției: ”Stiluri de

învățare” și obiectivele lecției:

- să identifice stilul de învățare dominant și pe cel

mai puțin dezvoltat

- să înțeleagă distincția dintre diferitele stiluri de

învățare

- să explice relația de îmbinare a stilurilor de

învățare

- să identifice strategii specifice stilurilor de învățare,

puncte tari și slabe ale stilurilor

- să identifice modalități de dezvoltare a stilului

personal de învățare

Cui îi place să învețe?

Voi aveți un stil de învățare?

Răspund

Conversația

Activitate

frontală

3 min.

3.Desfășurarea

activității

1. Ce este stilul de învățare?

Cum putem să ne identificăm stilul de învățare?

Aplicație: Vă invit să vă gândiți pentru un minut la

modul cel mai eficient în care ați învățat până acum

ceva nou, urmărind întrebările de pe această fișă.

V-aș ruga să fiți sinceri pentru că ceea ce facem

astăzi e menit să vă ajute și, deci, veți avea doar de

câștigat.

Răspund

Analizează o

situație

personală

Conversația

Descoperirea

Activitate

frontală

5-7

min.

Page 3: Plan de lecție

Împarte elevilor o fișă cu întrebări de ghidaj (Anexa

1) pentru a realiza sarcina propusă și apoi invită

câțiva elevi să răspundă tare.

2. Acum, pentru a vedea într-adevăr ce stil de

învățare aveți, o să vă rog să completați un

chestionar și apoi o să discutăm pe baza

rezultatelor. Completarea ar trebui să dureze în jur

de 10 min. și la final o să calculăm împreună

scorurile.

Împarte elevilor chestionarele (Anexa 2) și le dă

instrucțiunile de completare.

După completare, dă elevilor indicațiile pentru

calcularea scorurilor și interpretarea lor.

Analizează împreună cu elevii rezultatele obținute,

întrebându-i în care stil dominant de învățare se

situează fiecare și apoi discută referitor la

următoarele întrebări:

Vă simțiți cel mai confortabil cu acest stil?

De ce este important să identificăm stilul de

învăţare dominant?

Sunteţi de acord că stilul de învăţare cel mai

slab dezvoltat este cel care reiese din inventar?

De ce credeţi că este mai slab dezvoltat decât

altele?

Dacă vă gândiţi la ultima experienţă de învăţare

a unui conţinut nou, ce stil de învăţare v-a ajutat

cel mai mult?

Vi se pare firesc să avem câte un pic din toate

stilurile?

2-3 elevi dau

exemple de

stiluri proprii

de învățare

Completează

chestionarul

Calculează

scorurile

Răspund

Conversația

Chestionar

individual

Explicația

Conversația

Lucrul cu

fișe

Chestionar

Activitate

de grup

Activitate

individuală

Activitate

individuală

Activitate

frontală

10

min.

5 min.

5 min.

Page 4: Plan de lecție

3. Mai departe, roagă elevii să se împartă în 3

grupe, în funcție de stilul lor dominant de învățare

și le dă sarcina de a discuta și identifica strategii de

învățare specifice fiecărui stil, puncte tari și slabe

ale stilurilor de învățare și modalități de dezvoltare

a stilului propriu de învățare. Le spune că vor găsi

sarcina de lucru scrisă pe dosul primelor fișe

primite.

Monitorizează activitatea elevilor.

Dă cuvântul pe rând fiecărei grupe să prezinte ce a

lucrat.

Se grupează

în 3 grupe

Discută între

ei

Răspund

Lucrul în

grup

Conversația

Activitate

pe grupe

10

min.

5 min.

4.Evaluarea

activității

Pe dosul foii cu chestionarul aveți câteva sugestii

de strategii pentru îmbunătățirea stilului propriu de

învățare, pe care le puteți citi acasă și implementa,

dacă vi se par de utile (Anexa 3).

Considerați că v-a fost de ajutor ora de astăzi, așa

cum vă promiteam la început?

Cine consideră că da? De ce? Cine consideră că nu?

De ce?

La final, mulțumește elevilor pentru implicare și

colaborare și apreciază intervențiile bune.

Răspund

Explicația

Conversația

Fișe de

lectură

Activitate

frontală

3 min.

Anexa 1

Aplicaţie:

• Aminteşte-ţi cum procedezi atunci când doreşti să înveţi ceva nou?

Cu ce începi? Cum începi? Cum progresezi?

Îţi faci un plan de acţiune? Care sunt paşii pe care îi urmezi?

Cum integrezi ceea ce ai învăţat în „bagajul” pe care îl ai deja?

În ce condiţii afirmi că ai avut succes?

Cu cine îţi place să înveţi?

Preferi să înveţi din ceea ce îţi prezintă altcineva?

Page 5: Plan de lecție

Preferi să citeşti?

Iei notiţe? Faci scheme? Subliniezi cu culori ideile principale?

Îţi place să mesteci gumă în timp ce înveţi?

Sau preferi să participi la o aplicaţie practică?

Anexa 2

Fișă de lucru - Inventarul stilurilor de învăţare

Afirmaţii Da Nu

1. Îmi place să discut materialul de învăţat cu un coleg.

2. Învăţ cu voce tare. 3. Prefer să învăţ ceva nou, citind despre acel subiect.

4. Adesea notez observaţiile pe care mi le face cineva, pentru a nu le uita.

5. Prefer exerciţiile fizice şi sportul. 6. Învăţ mai bine când am o imagine sau un text scris.

7. Sunt capabil să îmi imaginez lucrurile.

8. Învăţ mai bine când cineva îmi explică.

9. De obicei, îmi notez informaţiile pentru a putea reveni asupra lor. 10. Pot număra silabele dintr-un cuvânt lung, atunci când îl aud rostit de cineva.

11. Am o memorie bună pentru cântece şi melodii.

12. Îmi plac discuţiile în grupuri mici. 13. Îmi amintesc uşor mărimea, forma şi culoarea obiectelor.

14. Repet adesea instrucţiunile pe care mi le-a dat cineva.

15. Îmi place lucrul manual. 16. Îmi amintesc uşor feţele actorilor, locuri şi alte detalii vizuale dintr-un film.

17. Utilizez mâinile şi mişcările corporale când explic ceva.

18. Prefer să desenez diagrame pe tablă şi nu pe foaie.

19. Învăţ mai bine dacă mă ridic şi mă mişc în timpul studiului. 20. Dacă vreau să asamblez o bicicletă, am nevoie de instrucţiuni cu imagini care să mă ghideze la fiecare pas.

21. Îmi amintesc obiectele mai bine când le ating sau le manevrez.

22. Învăţ mai bine privind la altcineva. 23. Bat mult din degete sau mâini când sunt aşezat.

24. Îmi place să construiesc obiecte.

25. Vorbesc cu uşurinţă o limbă străină. 26. Pot urmări subiectul unei poveşti ascultată la radio.

27. Îmi place să repar lucruri acasă.

28. Pot înţelege o povestire când o aud înregistrată pe casetă.

29. Utilizez cu uşurinţă uneltele şi aparatura. 30. Mi se pare că este foarte dificil să stai mult timp liniştit.

Page 6: Plan de lecție

31. Îmi place să joc sau să fac pantomimă.

32. Observ cu uşurinţă caracteristicile unor modele prezentate. 33. Am nevoie de pauze dese în timpul studiului, pentru a mă mişca.

34. Îmi place să recit şi să scriu poezii.

35. De obicei, înţeleg ceea ce spun oamenii, chiar dacă au un accent deosebit.

36. Îmi dau seama de diferenţa dintre linii melodice asemănătoare. 37. Îmi place să dansez şi să creez noi mişcări sau paşi de dans.

38. Îmi plac activităţile care necesită coordonare motrică.

39. Urmăresc mai uşor indicaţiile scrise decât pe cele orale. 40. Recunosc uşor diferenţa dintre sunete, chiar dacă sunt asemănătoare.

41. Îmi place să creez sau să utilizez rime pentru a învăţa anumite texte.

42. Îmi place să particip la ore în care se realizează experimente.

43. Pot spune rapid dacă două forme geometrice sunt identice. 44. Conţinuturile pe care mi le amintesc cel mai uşor sunt cele prezentate în imagini.

45. Urmăresc mai uşor instrucţiunile orale decât pe cele scrise.

46. Învăţ mult mai uşor numele instrumentelor muzicale, dacă le ating sau le examinez. 47. Trebuie să spun cu voce tare unele idei pentru a le ţine minte.

48. Pot să redau cu uşurinţă pe hârtie o formă pe care am văzut-o.

49. Pot urmări cu uşurinţă o hartă. 50. Pot să-mi reamintesc cu exactitate cuvintele unei persoane şi tonul vocii ei câteva zile după discuţie.

51. Îmi amintesc mai repede direcţia, dacă cineva îmi oferă repere (anumite clădiri, copaci).

52. Observ uşor culorile şi combinaţiile de culori.

53. Îmi place să pictez, să desenez, să sculptez. 54. Îmi amintesc cu uşurinţă întâmplări şi experienţe din trecut.

Anexa 3

Strategii pentru stilul de învăţare vizual!

Luaţi notiţe! Cea mai eficientă cale pentru o învăţare de lungă durată.

Alegeţi un loc de învăţare liniştit! Cei mai mulţi cu acest stil învaţă cel mai bine singuri.

Când învăţaţi luaţi multe notiţe şi explicaţi-le detaliat, în josul paginii.

Dacă folosiţi notiţele altcuiva, rescrieţi-le, daţi-le o notă personală! Vă veți aminti mult mai bine!

Utilizaţi marcatoarele, culorile pentru a sublinia ideile principale!

Priviţi persoana cu care vorbiţi! Vă ajută la concentrare asupra sarcinii de învăţare.

Înainte de a începe o sarcină/temă pentru acasă stabiliţi-vă obiectivele şi scrieţi-le. Afişați-le! Să fie cât mai vizibile, să vă atragă atenţia,

să fie uşor de citit.

Înainte de a citi un capitol sau o carte, treceţi în revistă, “scanaţi” imaginile, fotografiile, schemele, titlurile etc.

Page 7: Plan de lecție

Notaţi-vă ideile principale pe cartonaşe colorate (engl.“flashcards”), apoi verificaţi-le!

Folosiţi diagrame, hărţi, postere, filme, programe atunci când studiaţi, când aveţi de pregătit o temă sau când faceţi o prezentare.

Strategii pentru stilul de învăţare auditiv!

Studiaţi cu un/o prieten(ă)! Astfel puteţi discuta cu acesta despre materialul de învăţat, vă auziţi unul pe celălalt, vă clarificaţi.

Recitaţi/ spuneţi cu voce tare informaţiile pe care doriţi să vi le amintiţi mai mult timp.

Înregistraţi casete audio cu punctele importante pe care vreţi să vi le amintiţi şi ascultaţi-le în mod repetat. Este foarte folositor pentru

învăţarea materialelor în vederea participării la teste. Întrebaţi cadrele didactice dacă puteţi prezenta temele sau munca voastră ca o

prezentare orală sau pe o casetă audio.

Când citiţi, parcurgeţi rapid de la un capăt la altul textul, priviţi imaginile, titlurile capitolelor, alte indicii şi spuneţi cu voce tare ce idei sunt

transmise în carte.

Confecţionaţi cartonaşe colorate cu ideile de bază pe care doriţi să le învăţaţi şi repetaţi-le cu voce tare. Folosiţi culori diferite care să vă

ajute memoria.

Stabiliţi obiectivele pentru tema de casă şi verbalizaţi-le. Spuneţi obiectivele, etapele de lucru cu voce tare de fiecare dată când începeţi

rezolvarea sarcinilor.

Citiţi cu voce tare ori de câte ori este posibil! Aveţi nevoie să auziţi cuvintele pe care le citiţi pentru a le înţelege mai bine sensul.

Când faceţi calcule matematice, calculaţi cu voce tare.

Strategii pentru stilul de învăţare tactil-kinestezic!

Pentru a memora, plimbaţi-vă şi spuneţi cu voce tare ceea ce aveţi de învăţat, folosind notiţele.

Când citiţi o scurtă povestire sau un capitol dintr-o carte, încercaţi “abordarea întregului ca o parte”. Aceasta înseamnă că este de dorit

să respectaţi următoarea succesiune: să urmăriţi imaginile, să citiţi titlurile capitolelor, să citiţi primul şi ultimul paragraf şi apoi să identificaţi

“emoţiile şi sentimentele” transmise. Puteţi de asemenea să treceţi în revistă scurta povestire/capitolul, de la sfârşit la început, paragraf cu

paragraf.

Dacă sunteţi o fire agitată, nervoasă, nu-i deranjaţi pe cei din jurul vostru. Faceţi exerciţii pentru mâini, degete, picioare, tălpi, părţile

corpului, practicaţi un sport, jucaţi-vă cu o minge de tenis, strângeţi în pumn o minge elastică sau ceva similar.

Este posibil ca nu întotdeauna să studiaţi cel mai bine la birou sau în bancă. De aceea, încercaţi să studiaţi într-un spaţiu adecvat, folosind

un scaun confortabil, chiar un şezlong cu o pernă de sprijin, unde vă şi puteţi relaxa în acelaşi timp.

Studiaţi cu muzică în fundal (de ex. muzica barocă, clasică este cea mai recomandată faţă de o muzică zgomotoasă, de ex. heavy-metal).

Decoraţi clasa, mediul în care lucraţi cu hârtie colorată. De asemenea puteţi să vă acoperiţi banca, biroul, masa. Alegeţi culoarea favorită

care vă ajută să vă concentraţi. Această tehnică este numită fond de culoare, “engl. colour grounding”.

Luaţi frecvent mici pauze! Dar asiguraţi-vă că vă întoarceţi repede la lucru. Un orar eficient cuprinde 15-25 minute de studiu, 3-5 minute de

pauză.

Ca tehnică de învăţare şi memorare, ţineţi ochii închişi şi scrieţi ideea în aer sau pe o suprafaţă, de ex. pe bancă cu degetul. Găsiţi

imaginea şi sunetul cuvintelor în minte. Mai târziu, când vreţi să vă amintiţi informaţia, închideţi ochii şi încercaţi să vedeţi cu ochii minţii şi

să auziţi ideile învăţate anterior.

Când învăţaţi o nouă informaţie, confecţionaţi cartonaşe colorate în care să includeţi ideile esenţiale, cuvintele cheie.