platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦ · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA...
Transcript of platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦ · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA...
1
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR POPA DIDICA,
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU ŞAFRAN“ BACĂU
DOMENIUL ȘTIINȚE: ACTIVITATE MATEMATICĂ
CAPITOL: Propoziția logică
TEMA: Clasificarea figurilor și formelor geometrice cu folosirea propozițiilor logice
MODALITATEA DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare - evaluare
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Dezvoltarea capacităţii să de recunoaştere, denumire,
construire şi utilizare a formelor geometrice
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. Cognitive:
-să identifice toate formele geometrice învățate (pătrat, triunghi, cerc);
-să recunoasacă toate culorile învățate (roșu, galben, albastru);
-să compare figurile geometrice;
-să descrie formele geometrice după formă, mărime, culoare;
-sa verbalizeze acțiunile;
-să realizeze asociații între formă și culoare.
B. Psihomotorii:
-să manipuleze piesele după cerință;
-să mânuiască materialul pus la dispoziție.
C. Afective:
-vor manifesta stări afective de admiraţie, bucurie faţă de acţiunile îndeplinite în timpul
jocului;
Conţinutul jocului (sarcini de învăţare) - identificarea formelor geometrice învățate (pătrat,
triunghi, cerc); recunoașterea culorilor învățate (roșu, galben, albastru); comparea figurilor
geometrice; descrierea formelor geometrice după formă, mărime, culoare.
Copiii vor rezolva sarcinile din interiorul cuburilor de gheață, vor completa fişele.
Răspunsurile corecte vor fi recompensate prin aplauze și puncte acordate fiecărei
echipe. În cazul în care un copil răspunde greşit sau nu ştie să rezolve o sarcină primită, poate
fi ajutat de un alt coleg.
Copiii vor fi recompensați la sfârșitul activității de către Olaf.
Sarcina didactică: identificarea formelor geometrice învățate;
Regulile jocului
2
- toate sarcinile încep la semnalul dat de Olaf;
- răspunde copilul numit de Olaf, ceilalţi ascultă şi aplaudă.
Elementele de joc: Olaf, clopoțel.
STRATEGIA DIDACTICA: MIXTA
1. METODE SI PROCEDEE: explicația, conversația, problematizarea, exercițiul,
demonstrația, jocul didactic;
2. MATERIAL DIDACTIC: trusa ,,Logy”, Olaf, cutie cu figuri geometrice,
stimulente, cuburi de gheaţă, fişă de lucru;
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuală
Durata: 35-40 min.
3
EVENIMENTE
DIDACTICE
CONȚINUT ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE STRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUAREACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATE
A COPIILOR
METODE
DIDACTICE
MIJLOACE
DIDACTICE
FORME
DE
ORGANI-
ZARE
MOMENT
ORGANIZATORIC
Crearea condiţiilor necesare bunei
desfăşurări a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare
a activităţii ;
-pregatirea materialului demonstrativ
si distributiv ;
-introducerea copiilor în sala de
grupă;
frontal
1.CAPTAREA
ATENȚIEI
Olaf ne-a spus în scrisoare că vrea să
ajungă la Regatul de gheață, pentru
că acolo locuiește el, dar pentru a
ajunge, trebuie să găsească cheia
pentru a deschide cufărul ce îi dă
parola de intrare în regat.
preșcolarii sunt
atenți la
explica-
țiile
educatoarei
explicația elementele
surpriză:
-Olaf
frontal
4
SCENARIUL DIDACTIC
Drumul nu va fi uşor fiindcă, este
păzit de cel mai puternic om de
gheață și dacă nu trece de probe,
puternicul și nemilosul om de gheață,
ce păzește intrarea în Regat nu-i va
da drumul lui Olaf până ce acesta nu
va descoperi parola..
2.ENUNȚAREA
TEMEI ȘI A
OBIECTIVELOR
Educatoarea le spune copiilor că Olaf
trebuie să ajungă la Regat, după ce va
reuși șă recunoască, să denumească
fiecare figură geometrică și îi va
enumera toate caracteristicile.
preșcolarii sunt
atenți la
explica-
țiile
educatoarei
explicația frontal
3.ACTUALIZAREA
CUNOSTINȚELOR
Educatoarea îi întreabă pe copii cum
se numește figura geometrică din
ecusoane, astfel, așezându-i pe
echipe: echipa pătratelor, echipa
triunghiurilor și echipa cercurilor
Fiecare copil
va denumi
figura
geometrică și
se vor așeza la
echipa de care
aparține
conversația
exercițiul
individual
frontal
recunoașterea
figurilor
geometrice
Voi prezenta regulile jocului şi
5
4.PREZENTAREA
OPTIMĂ A
CONȚINUTU-
LUI ȘI DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII
sarcinile pe care copiii trebuie să le
îndeplinească. Aceste sarcini au fost
lăsate în cuburile de gheață.
Sarcinile le voi citi, iar ei le vor
rezolva pas cu pas; nu vor putea
trece la următoarea dacă precedenta
nu este rezolvată.
Copii, haideti să-l ajutăm pe Olaf să
găsească drumul spre Regatul de
Gheață.
Explicarea și demonstrarea
regulilor jocului:
Voi citi fiecare sarcină pe care
trebuie să o rezolvăm:
- nu trecem mai departe până ce
fiecare echipă nu rezolvă fiecare
sarcină,
-fiecare echipă va primi câte un punct
pentru fiecare sarcină rezolvată
correct;
-veți porni în rezolvarea sarcinilor
preșcolarii sunt
atenți la
explicații
explicația
explicația
demonstrația
explicația
cuburi de
gheaţă
individual
frontal
frontal
individual
6
doar la semnalul dat de Olaf.
Fixarea regulilor:
Solicit 1-2 copii să repete regulile de
joc.
Demonstrarea jocului de către
educatoare
Educatoarea va executa jocul
demonstrativ.
Prima sarcină: Așezaţi fiecare formă
geometrică la căsuța ei! Echipa
triunghiurilor își va aduna
triunghiurile, echipa pătratelor își va
aduna pătratele și echipa cercurilor
își va aduna cercurile.
Desfășor un exercițiu de
exemplificare.
Executarea jocului de către copii
Olaf dă startul pentru ca fiecare
echipă să-și adune figurile
geometrice ce le reprezintă echipa
Complicarea jocului:
preșcolarii
repetă regulile
jocului
sunt atenți la
demonstrație
preșcolarii
execută jocul
de probă
rezolvă
sarcinile
preșcolarii
asează
-jocul
-exercițiul
demonstrația
exercitiul
cuburi de
gheață
frontal
pe grupe
alcatuire
multimi dupa
formă,
mărime,
culoare,
grosime.
.
7
Sarcina nr.2: Așezați formele
geometrice după mărime, indiferent
de culoare , de formă şi de grosime!
Sarcina nr.3: Așezați formele
geometrice după culoare, indiferent
de mărime , formă sau grosime.
Sarcina nr.4: Așezați formele după
grosime, nu contează că e mare sau
mică și nici ce culoare are,sau formă!
corespunzator problematizarea
exercitiul
problematizarea
-
5.OBȚINEREA
PERFORMANȚEI
Olaf ia câte o piesă și îi întraeabă pe
copii ce și cum este această piesă: ex:
acesta este un pătrat mic, roșu ,
subțire.
preșcolarii
numesc figurile
geometrice și
proprietățile
acestora
exercițiul
problematizarea
individual identificarea
figurilor
geometrice și
proprietățile
acestora
8
6.FEEDBACK-UL Olaf, îi întreabă pe copii ce obiecte
din mediul înconjurător au forma
figurii geometrice ce le reprezintă
echipa (câte 2 -3 denumiri pentru
fiecare echipă, ex: - cubul de
gheață, geamul, .. – bulgărele de
zăpadă, capul… -brazii,
acoperișurile caselor…
asociază figura
geometrică cu
elemente din
mediul
înconjurător
exercițiul,
conversația
problematizarea
pe grupe asocierea
elementelor
din mediul
înconjurător cu
figurile
geometrice
7.EVALUAREA
REZULTATELOR
-vor complete o fișă de evaluare exercițiul
individual
analiza
activității
8.RETENȚIA ȘI
TRANSFERUL
Șorțul cu surprize: educatoarea are un
șorț și scoate din buzunar câte o
figură geometrică, pe care copiii o
vor denumi:
Acesta este un cerc
Şi-am să-l rostogolesc,
Parcă-i portocală
Sau soarele de afară.
La, la, la,la……….
Acesta-i un pătrat
conversația
pe grupe
individual
9
Uşor de desenat,
El patru laturi are
Şi toate sunt egale.
La, la, la,la……….
Triunghiul este diferit
Trei colţuri am găsit,
Seamană cu-n cort
Sau cu o felie de tort.
La, la, la,la……….
Fiecare echipă deține probabil puncte
egale, iar dacă acest lucru nu se
întâmplă, Olaf este darnic și le
transmite că pentru el, toți sunt niște
câștigători, pentru că l-au ajutat să
deschidă cufărul ce deține parola
intrării în Regat.
Pentru că toate probele au fost trecute
cu succes, Olaf găsește cheia în unul
din cuburile de gheață, și poate
descuia cufărul ce conține parola:
,,Regat de gheață dar inimă caldă!”
exercițiul,
conversația
problematizarea
analiza
activității
10
Astfel, Olaf poate pleca în Regatul de
Gheață., locul unde este casa lui, dar
noi ne dorim să-i dăm în dar o
amintire că a trecut pe la noi și îi vom
face un tablou din figuri geometrice.
11