Pl suprafata

7

Click here to load reader

Transcript of Pl suprafata

Page 1: Pl suprafata

PROIECT DIDACTIC

Data: Clasa:Obiectul: matematicăProfesor: Ciudin Raluca MarianaUnitatea de invaţare: Unităţi de măsură Tema lecţiei: Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria pătratului şi a dreptunghiului Tipul lecţiei: lecţie mixtă

Obiective operaţionaleLa sfârşitul activităţii elevii vor :

a) Obiective cognitive : OC1 : efectua transformări dintr- o unitate de măsurare pentru suprafeţe în alta; OC2 : calcula aria unor figuri geometrice cunoscute (pătrat, dreptunghi, triunghi şi

paralelogram) utilizând formulele învăţate; OC3 : rezolva cerintele din fişele de lucru utilizând cunoştinţele acumulate precum şi un

limbaj matematic corespunzător.

b) Obiective afective :OA1 : să păstreze atenţia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;OA2 : să participe activ şi cu interes la lecţie ;OA3 : să manifeste interes pentru studiul matematicii ;

Metode si procedee : • explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul ;

Resurse materiale :• fişe de lucru ;

Forme de organizare :• lucru în grupuri mici, activitate individuală, activitate frontală.

Page 2: Pl suprafata

Desfăşurarea lecţiei

1) Moment organizatoric şi captarea atenţiei (2min).• asigurarea condiţilor optime pentru desfăşurarea lecţiei;• verificarea prezenţei elevilor;

2) Verificarea temei pentru acasă şi a cunoştinţelor predate anterior (7min).• verificarea temei pentru acasă se face prin dialog profesor- elev, iar în cazul în

care unul dintre elevi are o neclaritate acesta se va discuta la tablă;• verificarea cunoştinţelor predate anterior se face frontal şi cu ajutorul unor

exerciţii propuse de către profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 1. 3) Anunţarea noii lecţii şi a obiectivelor ei (2min).

Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă iar elevii în caiete:Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria

pătratului şi a dreptunghiului4) Comunicarea noilor cunoştinţe (26min).Obs. 1: A măsura o suprafaţă înseamnă a vedea de căte ori se cuprinde o anumită unitate de

măsură în acea suprafaţă. Obs. 2: Numărul care reprezintă aria suprafeţei depinde de unitatea de măsură folosită.Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos (Fişa de lucru nr. 2) cu ajutorul formelor A,

B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute.

A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

Definiţie: Metrul pătrat (m2) este unitatea principală de măsură pentru suprafeţe. Este, de fapt, un pătrat cu latura de 1m.

A

B C

Page 3: Pl suprafata

Aria pătratului = l• l = 1m • 1m = 1m2

Obs. 3: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mici de 1m2 se folosesc submultiplii acestuia. Ordinul lor scade din 100 în 100.

1m2 = 102 dm2 = 104 cm2 = 106 mm2

Obs. 4: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mari de 1m2 se folosesc multiplii acestuia. Ordinul lor creşte din 100 în 100.

1m2 = 1:102 dam2 = 1:104 hm2 = 1:106 km2

1km2

1hm2

înmulţire 1dam2

1m2

1dm2

1cm2 împărţire1mm2

Obs. 5: Alţi multipli des folosiţi ai metrului pătrat sunt unităţile agrare: 1 hectar = 1 ha = 1 hm2 = 10.000 m2; 1 ar = 1 dam2 = 100 m2; 1 pogon = 0,5 ha = 0,5 hm2 = 5.000 m2.

Obs. 6:• Adreptunghiului = L • l;• Apătratului = l • l ;• Aparalelogramului = b • h;• Atriunghiului = ( b • h ) : 2.

5) Fixarea noilor cunoştinţe (10min).Fixarea noilor cunoştinţe se realizează cu ajutorul unor exerciţii propuse de către

profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 36) Evaluarea activitatii (2min).

• printr-o prezentare orală cu toată clasa se trec în revistă noţiunile învăţate ;• profesorul face aprecieri privind întreaga activitate;• în funcţie de contribuţia elevilor la bunul mers al actului didactic, cei care s- au

evidenţiat vor fi recompensaţi prin note. 7) Tema pentru acasă (1min).

manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 şi 4.

1m

1 m

Page 4: Pl suprafata

Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........;2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........;3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........;4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........;5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... .

Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........;2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........;3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........;4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........;5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... .

Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........;2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........;3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........;4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........;5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... .

Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........;2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........;3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........;

Page 5: Pl suprafata

4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........;5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... .

Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute.

A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute.

A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

A

B C

A

B C

Page 6: Pl suprafata

Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute.

A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

Fişă de lucru nr. 3

I. Efectuaţi următoarele transformări:

1) 5 m2 = ……… cm2; 6) 2450 cm2 = ......... m2;2) 0,25 dam2 = ......... m2; 7) 324500 m2 = ......... hm2;3) 0,032 hm2 = ......... m2; 8) 3470 dm2 = ......... dam2;4) 1,2 km2 = ......... hm2 9) 2453,2 mm2 = ......... cm2;

5) 22 dm2 = ......... mm2 10) 97302 dm2 = ......... hm2.

II. Calculaţi:1) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm;

2) aria unui pătrat cu latura de 9 dm;

3) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ;

4) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.

A

B C

Page 7: Pl suprafata

Fişă de lucru nr. 3

I. Efectuaţi următoarele transformări:

1) 5 m2 = ……… cm2; 6) 2450 cm2 = ......... m2;2) 0,25 dam2 = ......... m2; 7) 324500 m2 = ......... hm2;3) 0,032 hm2 = ......... m2; 8) 3470 dm2 = ......... dam2;4) 1,2 km2 = ......... hm2 9) 2453,2 mm2 = ......... cm2;

5) 22 dm2 = ......... mm2 10) 97302 dm2 = ......... hm2.

II. Calculaţi:5) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm;

6) aria unui pătrat cu latura de 9 dm;

7) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ;

8) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.