p.l. Domeniile de Viata Ale Terrei

7
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Unitatea de învăţământ : Şcoala Gimnaziala „Sfântul Andrei” Mangalia Clasa : a-V-a Profesor: Popa Ionela Unitatea de învăţare: Biosfera Subiect: Domeniile de viaţă ale Terrei Durată : 50’ Tipul lecţiei:mixtă Locul de desfăşurare: sala de clasă Competenţe generale : 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea realităţii geografice; 2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi straine; 3. Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şitehnologie în studierea mediului terestru; 5. Accesarea şi utilizarea conţinuturilor cu caracter geografic prin tehnologia informaţiei şi comunicării; 7. Dobandirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregatirea permanentă. Competenţe specifice : 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi ; 2.1 Recunoaşterea denumirilor şi termenilor geografici în limbi străine: 3.2 Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile;

Transcript of p.l. Domeniile de Viata Ale Terrei

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICAUnitatea de nvmnt : coala Gimnaziala Sfntul Andrei MangaliaClasa : a-V-a

Profesor: Popa IonelaUnitatea de nvare: BiosferaSubiect: Domeniile de via ale TerreiDurat : 50

Tipul leciei:mixtLocul de desfurare: sala de clas

Competene generale :

1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea realitii geografice;

2. Utilizarea corect a numelor proprii i a termenilor n limbi straine;

3. Transferarea unor elemente din matematic, tiine itehnologie n studierea mediului terestru;5. Accesarea i utilizarea coninuturilor cu caracter geografic prin tehnologia informaiei i comunicrii;7. Dobandirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregatirea permanent.Competene specifice :

1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli n contexte cunoscute sau n contexte noi;2.1 Recunoaterea denumirilor i termenilor geografici n limbi strine:3.2 Identificarea legturilor ntre elemente, fenomene i procese observabile;5.1 Identificarea informaiilor cu caracter geografic n baze de date accesibile prin internet;

7,1 Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate;7.4 Prelucrarea informaiei: completarea unui tabel cu date extrase din alte surse.Valori i atitudini

Atitudine pozitiva fat de educatie i cunoastere; Respectul pentru diversitatea natural i uman Disponibilitatea pentru nvtarea permanent;

Relationarea pozitiv cu ceilalti.Obiective operationale:

O1: S numeasc principalele medii de via ale Terrei pe baza imaginilor prezentate;

O2: S cunoasc principalele caracteristici ale mediilor de via ale Terrei;O3: S utilizeze concepte: vegetaia, fauna, specie, zone de vegetaie. O4: S analizeze n fotografii modaliti de adaptare a plantelor i animalelor din mediile de via; O5: S precizeze 2 -3 diferene ntre mediile de via acvatic i cel terestru; O6 S recunoasc domeniile de via din orizontul local;

O7 S completeze corespunzator itemii fiei de evaluare.Strategii didactice:Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, comparaia, lucrul cu harta, nvarea prin descoperire, elaborarea posterului,;Mijloace de nvmnt: Harta biogeografic a lumii, manual, fie de lucru, imagini Power Point. Videoproiector;

Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, n perechi, ,individual.

Bibliografie :

Geografia , manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora;

Steluta Dan, C.Coenelia Rdulescu, Zamfir Datcu, Nicolae Lazr, Geografia Europei, caiet pentru clasa a V-a, Ed.. Teora; Maria Eliza Dulam, Metodologii didactice activizante, Ed.. Clusium, 2008;

Maria Eliza Dulam, Didactica axat pe competente, Ed.. Presa Universitar Clujean, 2011.

Scenariul didactic

Momentele lectiei Obiective operationale.Detalierea etapelor i a coninuturilorStrategii didacticeEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoric2 minNoteaz absenii.Organizeaz clasa.

Elevii sunt atenii.Pregatesc materialele.Chestionare oralObservare sistematic.

Verificarea

cunotintelor anterioare

5 minSe realizeaz prin metoda Copacul cu ideiElevii extrag cte un bileel din copac, identific soluiile i rspund cerinelor.Explicaia

Chestionare oralObservare sistematic.

Pregatirea aperceptiv2 minProfesorul ntreab dac plantele i animalele triesc toate pe uscat?Dar n apa Oceanelor exista viata ?n Scoara terestr exist viat ?Elevii rspund solicitrii profesorului.Conversaia

euristic

Observare sistematic.

Anunarea lectiei noi i a obiectivelor1 min Noteaz titlul leciei pe tabl i anun oral obiectivele urmrite: Domeniile de via ale TerreiNoteaz titlul leciei.Conversaia

euristic

Observare sistematic.

Dirijarea invatarii25min

O1O2O3O4.O5O6Profesorul le prezint principalele domenii de via de pe glob.

S identificm condiiile de via din domeniul acvatic urmarind imaginile prezentate.

De ce petii din gropile abisale sunt foarte turtii i au vzul dezvoltat?Profesorul ntocmete schia la tabl.Profesorul le prezint condiiile de via din mediul subteran notndu- le pe tabl. Cere elevilor s dea exemple de animale care triesc n acest mediu.

Ce sim au mai puin dezvoltat aceste vieti?Profesorul le prezint principalele domenii de via de pe suprafaa Pamntului.S identificm 2-3 elemente care fac diferena dintre cele 3 domenii de via ale planetei noastre.

Sunt ateni, analizeaz i noteaz n caiete.Elevii sunt ateni la imaginile prezentate si numesc conditiile de via din domeniul acvatic oceanic: presiunea, lumina solar, oxigenul Elevii. noteaz n caiete.

Elevii sunt ateni la explicaiile profesorului i noteaz n caiete. Rspund :carti, liliac.Simul cel mai puin dezvoltat vazul.

Elevii ascult i privesc imaginile proiectate.Elevii prezint diferenele dintre mediul acvatic i cel subteran,i diferentele dintre mediul terestru i cel subteran.Explicaia Conversaia

euristicConversaia

euristicLucrul cu videoproiec-torul

Conversaia

euristicAnalizaComparaia

Observarea sistematic

Chestionare

oral

Chestionare

oral

Aprecieri verbaleChestionare

oral

Observare sistematic.Observaia, stimularea participrii elevilor la formularea rspunsului

Realizarea feed-backului3 min.Credei c omul poate s traiasc n alt mediu dect cel terestru ?Reanalizeaz, sintetizeaz i rspund.ProblematizareaStimularea rspunsurilor cortecte.

Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunotinelor10 minO7Realizai un poster n care s folosii decupajele primite.Selecteaz decupajele i le lipesc n spaiile potrivite.Evaluare

finalAprecieri verbale

Anuntarea temei. Notarea elevilor

2 minIdentificai i scriei care sunt domeniile de via din oraul nostru i dai exemple de organisme vegetale i animale din aceste domenii.Elevii i noteaz sarcina de lucru pentru acas.Conversaia euristicNotarea elevilor