Peste 50 Ani Caragiale

9
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a III-a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Peste 50 de ani, Ion Luca Caragiale NUMĂR DE ORE: 3 ore TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (ora I); consolidare (ora a II-a, ora a III-a) SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea deprinderii de citire corectă, fluentă, conştientă; - formarea şi consolidarea deprinderii de a înţelege mesajul unui text literar - formarea şi consolidarea deprinderii de utilizare corectă a semnelor de punctuaţie învăţate OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să citească cursiv şi expresiv textul, respectând punctuaţia; O2 – să recunoască secvenţele dialogate; O3 - să integreze cuvinte noi într-o serie de enunţuri proprii; O4 – să identifice antonimele unor cuvinte date; O5 – să găsească cuvinte cu acelaşi sens pentru cuvinte date; O6 – să explice folosirea cratimei în text; O7 – să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte; O8 – să sesizeze sensurile diferite ale unor cuvinte; O9 – să găsească adjective potrivite pentru substantive date, şi invers, substantive potrivite pentru adjective date; O10 – să analizeze substantive, adjective şi pronume personale desprinse din text; O11 – să explice utilizarea semnelor de punctuaţie; O12 – să împartă textul în fragmente;

Transcript of Peste 50 Ani Caragiale

Page 1: Peste 50 Ani Caragiale

PROIECT DIDACTIC

DATA:CLASA: a III-aARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: Peste 50 de ani, Ion Luca Caragiale NUMĂR DE ORE: 3 oreTIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (ora I); consolidare (ora a II-a, ora a III-a)SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea deprinderii de citire corectă, fluentă, conştientă;

- formarea şi consolidarea deprinderii de a înţelege mesajul unui text literar

- formarea şi consolidarea deprinderii de utilizare corectă a semnelor de punctuaţie învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să citească cursiv şi expresiv textul, respectând punctuaţia;O2 – să recunoască secvenţele dialogate;O3 - să integreze cuvinte noi într-o serie de enunţuri proprii;O4 – să identifice antonimele unor cuvinte date;O5 – să găsească cuvinte cu acelaşi sens pentru cuvinte date;O6 – să explice folosirea cratimei în text;O7 – să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte;O8 – să sesizeze sensurile diferite ale unor cuvinte;O9 – să găsească adjective potrivite pentru substantive date, şi invers, substantive potrivite pentru adjective date;O10 – să analizeze substantive, adjective şi pronume personale desprinse din

text;O11 – să explice utilizarea semnelor de punctuaţie;O12 – să împartă textul în fragmente;O13 – să formuleze ideea principală a fiecărui fragment;O14 – să povestească oral textul;O15 - să enumere câteva trăsături morale ale personajelor principale.

METODE ŞI PROCEDEE: lectura explicativă, conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, lucrul în echipă, munca independentă.

MATERIAL DIDACTIC: fişe de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:- Ana Radu, Ioana Chichirău, Vasilica Iloaia, Raluca Iarovoi, Limba şi literatura română, clasa a III-a (auxiliar).

Page 2: Peste 50 Ani Caragiale

ORA I şi ORA a II-aSECVENŢELE

LECŢIEIOB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV -

EDUCATIVMETODE ŞI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

• Stabilesc liniştea şi ordinea în clasă şi cer elevilor să se pregătească pentru ora de limba română.

2.Verificarea temei pentru acasă şi a cunoştinţelor anterioare

• activitate independentă: Alcătuieşte o propoziţie cu un pronume personal, persoana a III-a, numărul plural• verificarea temei din punct de vedere cantitativ• verificarea activităţii independente• verificarea temei din punct de vedere calitativ• pronumele personal – verificare• alcătuieşte propoziţii cu cuvintele: ea, ia, ei, iei.• Citeşte propoziţia:Moş Ion Roată i-a cerut lui Cuza să-i facă dreptate.- Imaginează-ţi că tu ai fi Moş Ion Roată. Cum i-ai cere lui Cuza, în mod politicos, să-ţi facă dreptate?• Măria ta, te rog să-mi faci dreptate!- Cum se adresau oamenii de rând domnilor români? De ce? Ce este Măria ta ca parte de vorbire?

• munca independentă

• exerciţiul

• problematizare

• capacitatea de a alcătui propoziţii

• capacitatea de a alcătui propoziţii cu cuvinte date

3. Anunţarea lecţiei noi

• Azi vom citi textul Peste 50 de ani, de Ion Luca Caragiale, în care unul dintre personajele principale este însuşi domul Unirii, Alexandru Ioan Cuza.• Scriu titlul pe tablă. Elevii scriu titlul pe caiete.

4. Lecţia nouă

O1

O3

O8

O4

• date despre autor• citire model- Ce-şi aminteşte scriitorul Ion Luca Caragiale?- După câţi ani a povestit autorul întâmplarea?• explicarea contextului istoric• citirea în lanţ, citirea tip ştafetă, citirea selectivă• citiţi primul alineat• explic: am fost de faţă, solemnitate• expresii în componenţa cărora intră cuvântul faţă ( faţă în faţă, a da cărţile pe faţă, i se citeşte pe faţă, de faţă….)• alt sens al cuvântului aproape• un antonim pentru acelaşi cuvânt•antonime: strălucită, primul, deschiderea, unite• transformă substantivul din primul alineat în adjectiv (solemnitate – solemn)

• conversaţia

• lectura explicativă

• explicaţia

• exerciţiul

• capacitatea de a citi cursiv şi expresiv un text

• capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvânt

Page 3: Peste 50 Ani Caragiale

O10

O8

O4

O10

O7

O8

O8

O1

O2O11

O10

O10

• analizează substantivul din al doilea alineat• Ce este şcolar ca parte de vorbire? (adjectiv) De ce? Alcătuieşte o propoziţie în care acest cuvânt să fie substantiv.• Citiţi enunţul care răspunde la întrebarea: Unde învăţau copiii?• explic: baracă, vastă• citiţi enunţurile în care află cum erau îmbrăcaţi copiii. Ce demonstrează felul în care erau îmbrăcaţi?• De ce erau emoţionaţi copiii?• o propoziţie în care substantivul copii să alt înţeles.• transformaţi adjectivul sărăcuţi în substantiv• antonime: îmbrăcaţi, sărăcuţi, plină, vastă, toţi• transformaţi substantivul emoţie în adjectiv• propoziţii: emoţionat, emoţionant• familia lexicală a cuvântului sărac• sinonime: sărăcuţi, sărbătoare, emoţie• propoziţii: s-a/ sa, iar/ i-ar• un pronume personal care să înlocuiască substantivul Vodă. Ce fel de substantiv este? Ce alt substantiv propriu mai avem în acest alineat? (Basil Drăgoşescu)• Cine era Basil Drăgoşescu?• dascăl – alt sens• sinonime: dascăl, inimos, comanda, întreit• De la ce cuvânt s-a format cuvântul inimos?• expresii în componenţa cărora intră cuvântul inimă (rău la inimă, a avea pe cineva la inimă, a muri de inimă neagră…)• antonime: toate, s-a oprit, porneşte• Citiţi alineatele în care află cum l-au întâmpinat copiii pe domnul ţării.• Ce fel de propoziţie este următoarea: „- Să trăiţi, băieţi!” De ce?• explicarea semnelor de punctuaţie din această propoziţie• pronumele personal de politeţe Măria ta, Măriei tale• Unde se aşeză Vodă?• explic jeţ• Ce adjectiv determină substantivul jeţ? (mare)• o propoziţie în care cuvântul mare să

•problematizarea

• lectura explicativă

• exerciţiul

• explicaţia

• exerciţiul

• lectura explicativă

• conversaţia euristică

• capacitatea de a introduce în enunţuri proprii cuvinte noi

• capacitatea de a transforma adjective în substantive

• capacitatea de a alcătui familia lexicală a unui cuvânt

• capacitatea de a găsi sinonime şi antonime pentru cuvinte date

• capacitatea de a explica folosirea semnelor de punctuaţie

Page 4: Peste 50 Ani Caragiale

O6

O7

O10

O3

O5O6

O1

O12

O13

O15

fie substantiv• explicarea folosirii cratimei: s-aşeză- Ce i-a urat dascălul domnului?• sinonime: zise, închinate, patriei• sensuri diferite ale cuvântului adânc• o propoziţie în care cuvântul adânc să fie un substantiv la numărul plural• propoziţii în care ţie să fie pronume şi altă parte de vorbire• familia lexicală a cuvintelor: sănătos, fericire, domn• transformaţi adjectivul închinate într-un substantiv cu care alcătuiţi o propoziţie• Analizaţi substantivele din enunţurile scrise de dascăl pe tablă.• Cum au reacţionat cei de faţă la cuvintele dascălului?• expresia „prea se ridicaseră sufletele”• explic: Alexandru Ioan întâi• Citiţi alineatul în care aflăm cât de emoţionat era dascălul.• sinonime: brav, s-a pornit pe plâns• explicarea ortogramelor: n-a mai putut, s-a pornit pe plâns, i-a zis.• sensuri diferite: a (se) ţine, a bate• citirea integrală a textului• Li se prezintă elevilor pe o planşă planul de idei . Ei trebuie să delimiteze fragmentele.

Plan de idei1. Caragiale îşi aminteşte de o

strălucită solemnitate la care a participat Al. I. Cuza

2. Copiii l-au întâmpinat pe domnul Ţărilor Unite cu mare emoţie

3. Dacsălul Basil Drăgoşescu a adresat domnului vorbe pline de înţelepciune.

4. Cuza a rămas impresionat de vorbele dascălului.• Se citeşte fiecare fragment. Se povesteşte oral fiecare fragment. Elevii au sarcina de a da un titlu fiecărui fragment• povestirea orală a textului• se explică fraza: Patria este casa părintească, şcoala care ne luminează…• scurtă caracterizare a personajelor principale

• exerciţiul

•exerciţiul

• explicaţia

• exerciţiul

• exerciţiul

• explicaţia

• capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvânt

• capacitatea de a analiza părţile de vorbire studiate

• capacitatea de a explica scrierea cu cratimă a unor cuvinte

• capacitatea de a împărţi un text în fragmente

• capacitatea de a formula ideea principală a fiecărui fragment• capacitatea de a povesti oral un text

5. Fixarea cunoştinţelor

• citire integrală

6. Încheierea activităţii

• aprecieri• tema pt. acasă

Page 5: Peste 50 Ani Caragiale

ORA a III-a

SECVENŢELELECŢIEI

OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

METODE ŞI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

• Stabilesc liniştea şi ordinea în clasă şi cer elevilor să se pregătească pentru ora de limba română.

2.Verificarea temei pentru acasă şi a cunoştinţelor anterioare O5

O4

O8

O7

O10

O6

O9

O15

• activitate independentă: Scrie cuvinte cu sens asemănător celor date: solemnitate, jeţ, domn, vivat, baracă, teamă, emoţie, dascăl• verificarea temei din punct de vedere cantitativ• verificarea activităţii independente• verificarea temei din punct de vedere calitativ• citire în lanţ, tip ştafetă, selectivă• pe fişă: Scrie cuvinte cu sens opus celor date: strălucită, s-a ridicat, unite, frumos, deschiderea, neagră, vastă, sănătos, sărăcuţi• 4 echipe: Alcătuieşte enunţuri cu cuvintele:

1. a se ridica2. domn3. a bate4. dascăl

• 4 echipe: Scrie câte 4 cuvinte înrudite cu cuvintele: sănătos, frumos, sărac, şcoală• frontal: Selectează pronumele personale din text şi analizează-le.• frontal: Alcătuiţi propoziţii cu cuvintele: sa/ s-a, ţie/ ţi-e, ia/ i-a• 4 echipe: scrie câte patru adjective pentru substantivele:

1. domn2. dascăl3. vorbe4. copii

• Găsiţi câteva trăsături morale potrivite pentru: Basil Drăgoşescu, Alexandru Ioan Cuza.• 4 echipe: Formulează întrebări pentru răspunsurile:

1. Caragiale îşi aminteşte de o strălucită solemnitate la care a participat Al. I. Cuza

2. Copiii l-au întâmpinat pe domnul Ţărilor Unite cu mare emoţie

3. Dacsălul Basil Drăgoşescu a adresat domnului vorbe pline de înţelepciune.

• munca independentă

• exerciţiul

• lucrul în echipă

• lucrul în echipă

• lucrul în echipă

• exerciţiul

• capacitatea de a găsi sinonime şi antonime pentru cuvinte date

• capacitatea de a citi cursiv, expresiv un text

• capacitatea de a sesiza sensurile diferite ale unui cuvânt

• capacitatea de a alcătui familia lexicală a unui cuvânt

• capacitatea de a găsi adjective potrivite pentru substantive date

• capacitatea de a răspunde la întrebări

Page 6: Peste 50 Ani Caragiale

O14

O10

O11

4. Cuza a rămas impresionat de vorbele dascălului.(Elevii reformulează astfel ideile principale, sub formă de întrebări)• povestirea orală pe fragmente şi în întregime a lecţiei• individual: Transformă adjectivele în substantive: domn, fericire, strălucire, patrie, sărbătoare, frumuseţe• Subliniază în text pronumele personale de politeţe.• frontal: Explică folosirea semnelor de punctuaţie în enunţurile:„Vodă a bătut pe umeri pe dască şi i-a zis:- Să trăieşti! Cu români ca tine n-am teamă!”

•problematizarea

• exerciţiul

• exerciţiul

• capacitatea de a povesti oral un text

• capacitatea de a explica folosirea semnelor de punctuaţie

3. Încheierea activităţii

• aprecieri• tema pt. acasă