Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

13
PROIECT DIDACTIC Data: 13 decembrie 2012 Propunător: Bala-Grec Loredana-Manuela Şcoala: Şcoala Gimnazială Şagu Clasa: I Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Abilitǎţi practice Subiectul: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiective de referinta: 1.2 - să observe tehnici simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice; 2.2 - sǎ descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale ; 4.1 - să identifice modalităţi de folosire a produselor executate; Obiective operaţionale:

Transcript of Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

Page 1: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

PROIECT DIDACTIC

Data: 13 decembrie 2012Propunător: Bala-Grec Loredana-Manuela Şcoala: Şcoala Gimnazială ŞaguClasa: I Aria curriculară: TehnologiiDisciplina: Abilitǎţi practiceSubiectul: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipireTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinta:

1.2 - să observe tehnici simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;

2.2 - sǎ descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale ;

4.1 - să identifice modalităţi de folosire a produselor executate;

Obiective operaționale:

a) cognitive

O.1 - să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;

O.2 - să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul model.

Page 2: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

b) psihomotorii

O.3 - sǎ decupeze dupǎ contur hârtia;

O.4 - sǎ asambleze prin lipire elementele prelucrate pe suportul cartonat, pentru a obţine produsul final – Pasărea în colivie;

O.5 - sǎ lucreze corect, îngrijit, asigurând aspectul estetic al lucrării;

O.6 - sǎ utilizeze corect instrumentele de lucru (foarfece, lipici, creion);

O7- să decoreze cât mai original lucrările confecţionate.

Metode și procedee: - expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, aprecierea verbalǎ;

Mijloace didactice: - lucrarea model, hârtie cartonată de diferite culori, şabloane pentru trasarea conturului, pene colorate, ață, lipici,

foarfece.

Forme de organizare:- frontală, individuală;

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală;Durata: 45 minute

Bibliografie:

M. Diaconu- „Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion , Bucureşti , 2001; Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Editura Didactica Press, 2004;L. Stan.- „ Abilităţi practice- ghid metodologic clasele I- IV”, Ed . Aramis, 2002, Bucureşti

Page 3: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

Desfasurarea lectiei:

Nr. Crt.

Etapele lectiei Ob. op.

Timp Continut instructiv-educativ Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

1. 1. Captarea atenţiei

4 Dragi copii, ce animale de companie aveau elevii din imaginea de la abecedar? (canari, hamster, pești de acvariu)Voi aveți acasă animale de companie?Ce animale aveți?Cum le îngrijiți?Cu ce le hrăniți?Dar în clasă avem animale de companie?(Nu)V-ați dori să avem?Și totuși în clasă avem un animăluț care a fost cu noi încă din prima zi de școală și este în continuare cu noi. Stiți la cine mă refer?(mascota clasei Tweety)Tweety este un canar. Unde stăteau canarii pe care i-ați văzut în manual?(în colivie)Ce alte păsări cunoașteți care pot trăi în colivie

ConversațiaExplicația

Frontală Răspunsurile elevilor

2. 2.Anunţarea temei

1 Astăzi la ora de abilități practice vom realiza o pasăre în o colivie, vom afla informații noi despre modul în care se îngrijește și hrănește o pasăre de colivie asfel încât atunci când vom

ConversațiaExplicația

Frontală

Page 4: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

avea una să știm cum să o îngrijim .Interpretarea cântecului ,,Canarul,,Anexa 1Citesc elevilor informații despre creșterea și ingrijirea canarilorAnexa 2

Intepretarea

ExpunereaConversațiaExplicația Fișă

Frontală

Frontală

3. 3. Dirijarea învǎţǎrii O1

30 Intuirea modelului şi a materialelorPrezint lucrarea model – Pasărea în colivie;

Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e confecţionat modelul;

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru

Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:

- decuparea dupǎ contur a elementelor componente;

- asamblarea prin lipire;

- lipirea elementelor de decor: aripioarele din evantai, codița din pene;

- decorarea lucrării

Anexa 3

Expunerea, Conversaţia, Explicaţia, Observaţia

Expunerea, Conversaţia, Explicaţia, Observaţia Demonstra-

ția

Exercițiul

Lucrarea model, Hârtie cartonată de diferite culori,

Pene colorate, Ață,

Lipici,

Foarfece.

Frontală

Frontală

Răspunsurile elevilor

Răspunsurile elevilor

Page 5: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

O3O4O5O6O7

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre eleviSupraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie;

Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;Asigur un climat favorabil lucrului

Expunerea, Conversaţia, Explicaţia, Demonstra-

ţia, Exerciţiul, Observaţia, Aprecierea

verbalǎ;

Hârtie cartonată de diferite culori,

Pene colorate, Ață,

Lipici, Foarfece

Individuală

4. 4.Evaluarea lucrǎrilor

O2 8 Realizeaz o expoziţie cu lucrările elevilor;

Turul galeriei

Se face aprecierea şi autoaprecierea lor, ţinând cont de următoarele criterii:

- respectarea etapelor de lucru;- gradul de finalizare al lucrǎrii;- aspectul estetic; originalitate;

Expunerea,Aprecierea verbalǎ;

Frontală Lurările elevilor

5. 5. Încheierea

lecţiei

2 Formulez concluzii şi aprecieri cu privire la modul cum au lucrat, la ordinea şi disciplina în timpul orei.

Aprecierea verbalǎ;

Frontală

Anexa 1

Page 6: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

CANARUL

Canarul este una dintre cele mai putin pretentioase pasari. Fiind o pasare de colivie, este usor de intretinut si se adapteaza foarte repede oricarui mediu. Canarul este o pasare solitara si tocmai de aceea nu este afectat in cazul in care nu are un partener de colivie.

Numele pe care il poarta provine de la originea lor, si anume Insulele Canare

Varsta este un factor important, pentru ca un canar mascul, bine ingrijit, poate sa traiasca pana la 10 ani. Diferentierea dintre sexe este semnificativa, deoarece masculul poate ciripi mult mai frumos decat o femela. Fara indoiala si femela ciripeste armonios, insa trilurile lor sunt mai scurte decat cele ale masculilor.

Un canar poate manca zilnic o greutate de seminte egala cu propria lui greutate. Amestecurile de seminte, disponibile in magazinele specializate, reprezinta hrana de baza.

Colivia canarului trebuie sa fie metalica sau din plastic, usor de curatat, si sa contina un recipient pentru apa si unul pentru mancare. Locul unde asezam colivia trebuie sa fie ferit de curentii de aer rece sau cald.

Sensibil si delicat, un canar bine ingrijit este cea mai adaptabila si rezistenta dintre toate pasarile cantatoare.

Page 7: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

Anexa 2

CANARUL

Am un prieten un canar, Ziua începe cu un tril

Neobosit căntă iar şi iar, Şi apoi se revine tot în tril

Li, li, li, li, Ri, li, li, li,

Bine dispus mereu să fi Cântaţi şi voi copii cu noi

Lili, lili, lili, Lili, lili, lili, lili,

Cu drag vesteşte-o nouă zi Lili, lili, lili, lili

Un băţ, de puf, ce cântă cu năduf. Un băţ, de puf, ce cântă cu năduf.

Page 8: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire

Anexa 3

Page 9: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire
Page 10: Pasăre în colivie – folosirea tehnicilor de îndoire, pliere, decupare şi lipire