Oxizi proprietăți chimice
-
Upload
sarbuanamaria -
Category
Documents
-
view
232 -
download
1
description
Transcript of Oxizi proprietăți chimice
ȘCOALA CU CLS. I – VIII OSICA DE JOS, OLTDISCIPLINA : CHIMIE
PROIECT DIDACTIC
OXIZI – PROPRIETĂȚI CHIMICE
COORDONATOR:
Lect.univ.dr. MARIA SAVU CRISTESCU
PROFESOR, CRISTEA INES
2009
PROIECT DIDACTIC
Titlul lectiei: Oxizi – proprietăți chimiceTimp de lucru: 1 oră de chimieTipul lecției: comunicare/însușiire de noi cunoștințeClasa: a VIII-a Profesor: Cristea Ines
Conținut conceptual:- Proprietățile chimice ale oxizilor- Utilizările oxizilor
Obiective operaționale. La sfârșitul lecției, elevii trebuie să fie capabili:O1 - să stabileasca proprietățile chimice ale oxizilor prin activități experimentaleO2 – să indice utilizări ale oxizilor cunoscând proprietățile acestora O3 – modeleze grafic ecuațiile reacțiilor chimiceO4 – să utilizeze corect substanțele chimice și ustensilele de laboratorO5 – să rezolve exercitii și probleme în care să aplice cunoștințele despre oxizi
Materiale didactice: Lecție virtuală Ael Laptop, videoproiector, ecran Substanțe: sulf, CaO, CuO, HCl(aq), Na2CO3, indicatori Ustensile de laborator: eprubete, pahare Berzelius, pahare Erlenmayer, clește metalic, tub de sticlă, dop de cauciuc, spirtieră. Fișe de lucru, SP.
Metde didactice: Învățarea prin descoperire dirijată Modelarea Problematizarea Mozaicul Eseul de cinci minute
Scenariu didactic
Motivația învățării. Oxizii sunt substanțe compuse, cu multiple utilizări practice. Cunoașterea proprietăților oxizilor este absolut necesară pentru a fi utilizati. Astfel, varul nestins este oxid de calciu, sticla este în principal dioxid de siliciu, pietrele semiprețioase sunt oxizi, etc.
Captarea atenției. Unii oxizi se găsesc în natură. Indicați câțiva oxizi cunoscuți.Se va efectua arderea arderea pulberii de aluminiu.
Enunțarea obiectivelor la nivelul elevilor. La sfârșitul orei va trebui să scrieți ecuații chimice ale reacțiilor care ilustrează proprietățile chimice ale oxizilor și să indicați utilizări ale oxizilor.
Reactualizare cunoștințelor. Elevii vor rezolva itemii din Fișa de lucru nr.1
Stabilirea ideilor ancoră. Oxizii sunt substanțe compuse. Proprietățile oxizilor sunt determinate de metalul sau nemetalul caracintră în compoziția acestora.
Conducerea învățării.
2
Proprietățile chimice ale oxizilor se vor stabili prin experimente, la nivel de grupe de elevi, conform indicațiilor din fișa de lucru nr. 2. Elevii vor fi împărțiti în 4 grupe. Fiecare elev din grupă va primi o fișă de activitate experimentală numerotată de la 1-4. Elevii se regrupează, în funcţie de numărul fişei primite, în grupuri de experţi: toţi elevii care au numărul 1 vor forma un grup, cei cu numărul 2 vor forma alt grup s.a.m.d. După terminarea sarcinilor de lucru,elevii vor revenii în grupul iniţial şi vor preda secţiunea pregătitî celorlalţi membri. Dacă sunt neclarităţi, se adresează întrebări expertului.
Elevii vor fi solicitați să completeze fisele de lucru și să formuleze principalele utilizări ale oxizilor.
Experimentul nr.4 din fisa de lucru nr.2, va fi realizat virtual din lecția Ael de chimie, cls. a VIII-a, Oxizi.La sfârșitul orei elevii vor fi solicitați să elaboreze un ,,eseu de cinci minute", pe bucățele de
hârtie distribuite de profesor. Fiecare elev va răspunde în scris la următoarele cerințe:1. să scrie un lucru pe care l-au învăţat din lecţia respectivă şi 2. să formuleze o întrebare pe care o mai au în legătura cu aceasta.
Întărirea retenției și asiguraea transferului.1. Elevii vor fi solicitați să particularizeze schema generală care indica proprietățile
chimice generale ale oxizilor, proiectată pe ecran. Elevii se vor împărți în 4 grupe, iar fiecare grupă va trage la sorți bilețelul cu denumirea oxidului.
Proprietăi chimice oxizi – schemă generală
Oxizi
Biletul 1
Particularizați shema generală folosind ca oxid Na2O.
Biletul 2
Particularizați shema generală folosind ca oxid CO2.
+ acizi → saruri + H2O Bazici + H2O → baze Oxizi + H2O → acizi Acizi + baze → saruri + H2O
3
Biletul 3
Particularizați shema generală folosind ca oxid MgO.
Biletul 4
Particularizați shema generală folosind ca oxid SO3.
2. Ce cantitate de oxid de calciu rezultă prin arderea a 5 moli de calciu?
Tema pentru acasă:Exercițiile 1/53 si ,,Verifică-te singur" pag 53 din manual.
4
FIȘA DE LUCRU NR. 1
1. Alege succesiunea afirmațiilor de mai jos, pentru a defini oxizii:a) ai oxigenului cu alte elementeb) se numesc oxizic) metate sau nemetaled) compusii binariI. a-b-c-d II. d-a-c-b III. b-a-c-d IV. d-a-c-b
2. Formula generală a oxizilor este…………………………. Particularizează pentru n=2.
3. Denumește următorii oxizi: CO2 ……………………………. NO…………………………… Fe2O3…………………………….. NO2…………………………..
CuO……………………………… SiO2…………………………. CaO……………………………… SO3………………………….. FeO……………………………… PbO2………………………….
4. Clasifică oxizii de la ex. 3 în:
Oxizi metalici Oxizi nemetalicia)……………………………… a)………………………………b)…………………………….... b)………………………………c)…………………………….... c)………………………………d)…………………………….... d)………………………………e)…………………………….... e)………………………………
5. Enumără proprietățile fizice ale oxizilor:
CO2 , SO2, NO2 CaO, CuO, HgO……………………………… ……………………………………………………………… ……………………………………………………………… ……………………………………………………………… ………………………………
5
FIȘA DE LUCRU NR. 2.1.
PROPRIETĂȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR
Nr.Crt.
Denumireaexperimentului
Substanțe șiustensile
Mod de lucru Observații
1 Reacția oxizilorbazici cu apa
-CaO, H2O-fenolftaleină-eprubetă
Toarnă 2-3 mL H2O în eprubeta cu oxid de calciu. După decantare adaugă 1-2 picături de fenolftaleină.
Se obține o soluție cu aspect lăptos care este ………………….,care colorează fenolftaleina în ………………….
Interpretarea rezultatelor
1. CaO + H2O → …………………… reactie de …………………
UTILIZARE: obținerea……………………….
FIȘA DE LUCRU NR. 2.2
PROPRIETĂȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR
Nr.Crt.
Denumireaexperimentului
Substanțe șiustensile
Mod de lucru Observații
2 Reacția oxiziloracizi cu apa
-sulf-turnesol-metilorange-capsulă-spirtieră
Se introduce o cantitate mică de sulf într-o capsulă. Sulful se aprinde, prin încălzire. țineți deasupra capsulei o hârtie de turnesol (metilorange)
Turnesolul se colorează în ……………, iar metilorange-ul în………………….
Interpretarea rezultatelor
2. S + O2 → …………………… reactie de …………………
H2O + …….. ……………………..
UTILIZARE: obținerea……………………….
6
FIȘA DE LUCRU NR. 2.3
PROPRIETĂȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR
Nr.Crt.
Denumireaexperimentului
Substanțe șiustensile
Mod de lucru Observații
3 Reacția oxizilor bazici cu acizii
-CuO-HCl soluție-eprubetă
Toarnă 3-5 mL soluție de HCl în eprubeta cu oxid de cupru II (CuO)
Se obține o soluție de culoare ………………………….,datorită formării ………………….
Interpretarea rezultatelor
3. CuO + HCl → ………… + ………… reactie de …………………
UTILIZARE: obținerea……………………….
7
FIȘA DE LUCRU NR. 2.4
PROPRIETĂȚILE CHIMICE ALE OXIZILOR
Nr.Crt.
Denumireaexperimentului
Substanțe șiustensile
Mod de lucru Observații
4 Reacția oxizilor acizi cu bazele solubile.
-soluție Na2CO3
-soluție Ca(OH)2
-turnesol-eprubetă-tub de sticlă-pahar Erlenmayer-HCl(aq)
-Introduceţi într-o eprubetă Na2CO3
solid peste care adăugaţi cu grijă acid clorhidric. Gazul care care se degajă provocând efervescenţă este barbotat într-un pahar Berzelius ce conţine o soluţie de Ca(OH)2. Legătura între eprubetă şi paharul Berzelius se face cu ajutorul unui tub de sticlă. - Se va relua experimentul, dar de această dată dioxidul de carbon obţinut se va barbota într-un pahar Berzelius ce conţine apă distilată în care s-au adăugat câteva picături de turnesol. Înroşirea soluţiei de turnesol indică formarea unui acid.
Gazul care se degaja este …………………Se va observa ………… …….. soluţiei de Ca(OH)2, ca urmare a formării ………………… insolubil în apă.
…………….soluţiei de turnesol indică formarea unui …..……………..
Interpretarea rezultatelor
4. Na2CO3 + HCl ………….. +…………
Ca(OH)2 + ………… ……….. ↓+ ……………
UTILIZARE: recunoașterea ……………………….
8
FIȘA DE LUCRU NR. 2PROPRIETĂȚILE CHIMICE ALE OXIZI
Nr.Crt.
Denumireaexperimentului
Substanțe șiustensile
Mod de lucru Observații
1 Reacția oxizilorbazici cu apa
-CaO, H2O-fenolftaleină-eprubetă
Toarnă 2-3 mL H2O în eprubeta cu oxid de calciu. După decantare adaugă 1-2 picături de fenolftaleină.
Se obține o soluție cu aspect lăptos care este ………………….,care colorează fenolftaleina în ………………….
2 Reacția oxiziloracizi cu apa
-sulf-turnesol-metilorange-capsulă-spirtieră
Se introduce o cantitate mică de sulf într-o capsulă. Sulful se aprinde, prin încălzire. țineți deasupra capsulei o hârtie de turnesol (metilorange)
Turnesolul se colorează în ……………, iar metilorange-ul în………………….
3 Reacția oxizilor bazici cu acizii
-CuO-HCl soluție-eprubetă
Toarnă 3-5 mL soluție de HCl în eprubeta cu oxid de cupru II (CuO)
Se obține o soluție de culoare ………………………….,datorită formării ………………….
4 Reacția oxizilor acizi cu bazele solubile.
-soluție Na2CO3
-soluție Ca(OH)2
-turnesol-eprubetă-tub de sticlă-pahar Erlenmayer-HCl(aq)
-Introduceţi într-o eprubetă Na2CO3
solid peste care adăugaţi cu grijă acid clorhidric. Gazul care care se degajă provocând efervescenţă este barbotat într-un pahar Berzelius ce conţine o soluţie de Ca(OH)2. Legătura între eprubetă şi paharul Berzelius se face cu ajutorul unui tub de sticlă. - Se va relua experimentul, dar de această dată dioxidul de carbon obţinut se va barbota într-un pahar Berzelius ce conţine apă distilată în care s-au adăugat câteva picături de turnesol. Înroşirea soluţiei de turnesol indică formarea unui acid.
Gazul care se degaja este …………………Se va observa ………… …….. soluţiei de Ca(OH)2, ca urmare a formării ………………… insolubil în apă.
…………….soluţiei de turnesol indică formarea unui …..……………..
9
Interpretarea rezultatelor
1. CaO + H2O → …………………… reactie de …………………
UTILIZARE: obținerea……………………….
2. S + O2 → …………………… reactie de …………………
H2O + …….. ……………………..
UTILIZARE: obținerea……………………….
3. CuO + HCl → ………… + ………… reactie de …………………
UTILIZARE: obținerea……………………….
4. Na2CO3 + HCl ………….. +…………
Ca(OH)2 + ………… ……….. ↓+ ……………
UTILIZARE: recunoașterea ……………………….
10