ochiul 34344

12
Proiect de lecţie Anatomie Analizatorul vizual Scopul lectiei: Înţelegerea rolului ochiului în formarea senzaţiilor vizuale şi în integrarea organismului în mediu. Obiective operaţionale : Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul ei, elevii vor fi capabili să: O1. – identifice rolul principalelor componente ale ochiului în formarea senzaţiilor vizuale; O2. - explice acomodarea vizuală ca proces bazat pe proprietatea de elasticitate a cristalinului; O3. – compare modul de formare a imaginii în cazul ochiului normal, miop şi hipermetrop; O4. – să stabilească tipul de lentile cu care se pot corecta defectele de vedere. Locul de desfasurare: Cabinetul de informatică Tipul de lecţie: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe şi formare de deprinderi intelectuale şi psihomotorii. Metode si procedee didactice: Experimentul virtual, învăţarea prin redescoperire, observarea independentă, rezolvarea de situaţii - problemă, demonstraţia, conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul. Resurse materiale: Pentru întreaga clasă: -„Lecţii interactive de biologie – vol.

description

OCHIUL

Transcript of ochiul 34344

Page 1: ochiul 34344

Proiect de lecţie

AnatomieAnalizatorul vizual

Scopul lectiei:

Înţelegerea rolului ochiului în formarea senzaţiilor vizuale şi în integrarea organismului în mediu.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul ei, elevii vor fi capabili să:O1. – identifice rolul principalelor componente ale ochiului în formarea senzaţiilor vizuale;O2. - explice acomodarea vizuală ca proces bazat pe proprietatea de elasticitate a cristalinului;O3. – compare modul de formare a imaginii în cazul ochiului normal, miop şi hipermetrop; O4. – să stabilească tipul de lentile cu care se pot corecta defectele de vedere.

Locul de desfasurare: Cabinetul de informatică

Tipul de lecţie:

Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe şi formare de deprinderi intelectuale şi psihomotorii.

Metode si procedee didactice:

Experimentul virtual, învăţarea prin redescoperire, observarea independentă, rezolvarea de situaţii - problemă, demonstraţia, conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul.

Resurse materiale:

Pentru întreaga clasă: -„Lecţii interactive de biologie – vol. 1”, versiunea 4.5, Intuitext – 2004,-calculator,-videoproiector,-tablă interactivă,-aparat fotografic optic (preferabil un model vechi, pentru a putea fi demontat cu uşurinţă).Pentru fiecare elev: fişă de evaluare, manual.

Organizarea activitatii: Activitate frontală şi individuală.

Page 2: ochiul 34344

Desfăşurarea lecţiei ,,Fiziologia ochiului’’

Obi

ectiv

e op

erat

iona

le

Evenimentele lecţiei

Timp alocat

(minute)Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode şi procedee didactice

Instrumente de evaluare

O1Momentul organizatoric 5

-rezolvă problemele organizatorice,-pune în funcţiune mijloacele IT si multimedia: calculator, tablă interactivă, videoproiector,-lansează aplicaţiei Intuitext.

Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior

5

-lanseaza modulul “Analizatorul vizual-Anatomia globului ocular”;

-invită pe rând elevi la tabla interactivă, care să prezinte componentele globului ocular şi anexele acestuia.

-observă imaginile

-elevii arată componentele globului ocular şi anexele acestuia, precizând caracteristicile structurale şi după caz, proprietăţile fizice ale acestora.

-demonstraţia-observarea independentă-explicaţia

Evaluare orală şi scrisă (item 1)

Captarea şi orientarea atenţiei

5 -prezintă (demontează) un aparat fotografic optic şi îi invită să realizeze o comparaţie între alcătuirea şi funcţionarea acestuia şi a ochiului uman.

-elevii compară aparatul foto cu globul ocular de pe tabla interactivă şi evidenţiază corespondenţa funcţională dintre elementele acestora.

-demonstraţia-observaţia independentă-dezbaterea-conversaţia euristică

Evaluare orală şi practică

Page 3: ochiul 34344

Anunţarea subiectului lecţiei noi

1

-scrie pe tablă titlul lecţiei noi: “Fiziologia ochiului”,

-notează în caiete titlul lecţiei.

O2O3

Dirijarea învăţării şi prezentarea de conţinut informaţional nou

15

-lanseaza modulul „Analizatorul vizual-Acomodarea”,

-observarea independentă-experimentul virtual-conversaţia euristică

Evaluare orală, practică şi scrisă (item 2)

-invită elevi la tabla interactivă pentru a redescoperi şi explica pe baza aplicaţiei interactive şi a întrebărilor de dirijare puse de profesor, procesul de acomodare;

-efectuează experimentul virtual conţinut în modulul “Acomodarea” şi observă modul în care se formează imaginea pe retină;

-Întrebări de dirijare puse de profesor:-“Ce proprietăţi are cristalinul?”-“Ce corelaţie observaţi între distanţa la care se află obiectul privit, modificările de formă ale cristalinului şi imaginea de pe retină?”-“Cum este imaginea formată pe retină, comparativ cu obiectul privit? De ce? Folosiţi cunoştinţele de la fizică.”

-explică relaţia dintre distanţa faţă de ochi la care se află obiectul privit în experiment;

-observă modificările de formă pe care le suferă cristalinul în timpul experimentului;

-explică rolul de lentilă al cristalinului în acest experiment.

-introduce şi defineşte noţiunea de acomodare. -notează pe caiet definiţia

acomodării;

Page 4: ochiul 34344

-formulează concluziile împreună cu elevii şi le scrie pe tablă.

-notează pe caiet concluziile experimentului;

-explică elevilor că procesul studiat anterior are loc în această formă în ochiul normal, dar există şi defecte ale vederii, în care imaginea de pe retină devine neclară.

-introduce termenii de miopie şi hipermetropie;

-notează pe caiet termenii de miopie şi hipermetropie;

-lansează modulul “Analizatorul vizual-Miopia”;-invită elevi la tabla interactivă (preferabil alţi elevi decât cei dinainte) pentru a redescoperi şi explica defectul de vedere şi cauza apariţiei.

-împreună cu elevii stabileşte concluziile şi le scrie pe tablă;

-realizează un desen schematic care să explice defectul de vedere;

-observă şi compară pe imaginea de pe tabla interactivă, acomodarea în cazul ochiului normal şi în cazul ochiului miop;

-notează concluziile pe caiet;

-realizează pe caiet desenul care explică defectul de vedere;

Page 5: ochiul 34344

-lansează modulul “Analizatorul vizual-Hipermetropia”;

-invită elevi la tabla interactivă (preferabil alţi elevi decât cei dinainte) pentru a redescoperi şi explica defectul de vedere şi cauza apariţiei.

-împreună cu elevii stabileşte concluziile şi le scrie pe tablă;

-realizeaza un desen schematic care sa explice defectul de vedere;

-observă şi compară pe imaginea de pe tabla interactivă, acomodarea în cazul ochiului normal şi în cazul ochiului hipermetrop;-notează concluziile pe caiet;

-realizează pe caiet desenul care explică defectul de vedere;

-introduce notiunea de prezbitism; explicând că deşi se manifestă similar hipermetropiei, aacest defect de vedere are o cauză diferită şi anume, reducerea elasticităţii cristalinului, odată cu înaintarea în vârstă.

-notează pe caiet diferenţa dintre hipermetropie şi prezbitism (cauza prezbitismului);

Page 6: ochiul 34344

O4Conexiunea inversă 9

-lansează modulul “Analizatorul vizual-Corectarea miopiei”;

-invită elevi la tabla interactivă pentru a redescoperi cu ajutorul aplicaţiei interactive, tipul de lentile folosite în corectarea defectului de vedere;

-împreună cu elevii, formulează concluziile şi le scrie pe tablă;

-lansează modulul “Analizatorul vizual-Corectarea hipermetropiei”;

-invită elevi la tabla interactivă pentru a redescoperi cu ajutorul aplicaţiei interactive, tipul de lentile folosite în corectarea defectului de vedere;

-împreună cu elevii, formulează concluziile şi le scrie pe tablă;

-redescoperă cu ajutorul aplicaţiei interactive, tipul de lentile folosite în corectarea miopiei;

-notează concluziile pe caiet;

redescoperă cu ajutorul aplicaţiei interactive, tipul de lentile folosite în corectarea hipermetropiei;

-notează concluziile pe caiet;

-experimentul virtual-rezolvarea de situaţii problemă-conversaţia euristică-observarea independentă

Evaluare orală, practică şi scrisă(item 2)

O2O3O4

Fixare şi evaluare 5

-distribuie fişa de autoevaluare pentru a fi rezolvată pe loc, aceasta urmând a fi discutată ora următoare. -completează fişa de evaluare; -exerciţiul

Autoevaluare pe baza baremului afişat după completarea fişei de către elevi

Page 7: ochiul 34344

O2O3O4

Transfer de cunoştinţe şi indicarea temei pentru acasă.

1

-solicită corelarea cunoştinţelor dobândite la ora de biologie cu cele de optică, dobândite la fizică.

-anunţă tema de pregătit pentru ora viitoare: “Fiziologia ochiului”;

-conversaţia

Notarea elevilor 4

-apreciaza şi notează răspunsurile şi participarea elevilor la desfăşurarea lecţiei. -conversaţia

Page 8: ochiul 34344