oanna_insecte_inspectie

28
“PRIMAVARA, IN GRADINA SI LIVADA” PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA:”Cand, cum si de ce se intampla ?” SUBTEMA : « Gaze, fluturi,flori,albine »

Transcript of oanna_insecte_inspectie

Page 1: oanna_insecte_inspectie

“PRIMAVARA, IN GRADINA SI LIVADA”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA:”Cand, cum si de ce se intampla ?”SUBTEMA : « Gaze, fluturi,flori,albine »

Educatoare : Cusmulescu Ionela

Page 2: oanna_insecte_inspectie

Gradinita : Smadovita

2

Page 3: oanna_insecte_inspectie

DOMENIUL PSIHO MOTRIC (DPM)

JOC-“florile si fluturasii”

STIINTA :“fliturii vin la flori( fisa de lucru individuala )

ARTA:« fluturi,albinute

buburuze,furnicute »- desen -

ACTIVITATE INTEGRATA:

Primavara,in gradina si livadaACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Domeniul limba si comunicare « Gaze,fluturi,flori,albine » – joc didactic

Domeniul om si societate (activitate practica)«  Gradina primaverii »

BIBLIOTECA:Citire de imagini-

insecte“Ghicitori despre

insecte”

3

Page 4: oanna_insecte_inspectie

PROIECT DIDACTIC

DATA : 29.04.2010GRADINITA : SmadovitaEDUCATOARE : Cusmulescu IonelaNIVELUL : II

TEMA ANUALA DE INVATARE: »Cand,cum si de ce se intampla ? »TEMA ACTIVITATII : « primavara in gradina si livada »FORMA DE REALIZARE : Activitate integrataTIPUL ACTIVITATII : consolidare si verificare de priceperi si deprinderiMIJLOC DE REALIZARE : joc didactic , aplicatie, joc de miscare .

CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE : 1. Activitati pe domenii experientiale (ADE) :- Domeniul limba si comunicare

« gaze, fluturi, flori, albine » – joc didactic- Domeniul om si societate (activitate practica)

« gradina primaverii»- Domeniul psiho motric « joc- florile si fluturasii »

2. Activitati liber alese (ALA):- Biblioteca : «  citire de imagini-insecte,

Dezlegare de ghicitori despre insecte »- Arta : « desen - fluturi,albinute,buburuze,furnicute »- Stiinta : « jocul insectelor » -fisa de munca independenta

3. Activitati de dezvoltare personala (ADP):- Rutine : Intalnirea de dimineata, spalatul pe maini..- Tranzitii : Joc cu text si cant : « infloresc gradinile » , joc de miscare :

«  zborul fluturasului », noutatea zilei .

4

Page 5: oanna_insecte_inspectie

SCOPUL ACTIVITATII : Sistematizarea, consolidarea si evaluarea cunostintelor despre anotimpul

primavara si despre insecte. Exersarea capacitatii de observatie, analiza, sinteza, reconstituire,

dezvoltarea gandirii critice, a atentiei, memoriei reproductive. Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical

si sintactic. Consolidarea priceperii si deprinderii de a lipii si asambla diferite materiale

pentru a realiza o lucrare practica inspirata din natura. . Sa-si coordoneze segmentele corpului pentru pastrarea echilibrului. sa asigure dezvoltarea calitatii motrice viteza de reactie prin jocuri adecvate.

1.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE :Domeniul limba si comunicare (DLC)Tema : gaze ,fluturi ,flori, albineMijloc de realizare : joc didcatic

Sarcina didactica : Folosirea corecta a singularului si pluralului Formularea de propozitii simple sau dezvoltate cu cuvintele descoperite Despartirea cuvintelor in silabe, precizarea numarului de silabe a

cuvintelor date ; Gasirea unor cuvinte care incep cu silaba data

Reguli de joc: Grupa este impartita in doua echipe,. Educatoarea numeste un copil, de la fiecare echipa, care va alege un

jeton, denumeste imaginea,spune cu ce sunet incepe cuvantul,formuleaza o propozitie,spune cate cuvinte sunt in propozitie,desparte cuvintele date in silabe, apoi mentioneaza numarul de silabe.

Copiii vor rezolva probele jocului, ajutand-o astfel pe mica buburuza sa-si gaseasca bulinele pierdute.

Elemente de joc : Miscarea, aplauzele,supriza,bulinele buburuzei, recompense

5

Page 6: oanna_insecte_inspectie

OBIECTIVE OPERATIONALE :O1 – sa recunoasca dupa cateva caracteristici esentiale insectele ;O2 – sa folosesca corect singularul si pluralul substantivelor ;O3 – sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical, pe baza unor imagini descoperite ;O4 – sa desparta cuvintele in silabe, precizand numarul de silabedin care este format fiecare cuvant ;O5 – sa alcatuiasca cuvinte care incep cu silaba data ;O6 – sa sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor;O7 – sa rezolve sarcina de pe fisa de lucru

II.Domeniul om si societate ( DOS)Tema : gradina primaveriiMijloc de realizare : decupare si lipireObiective operationale :O1 – sa combine materialul primit potrivit temei ;O2 – sa sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior : colorare, decupare, lipire ;O3 – sa sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei ;O4 – sa gasesca utilitatea obiectelor realizate in cadrul activitatii practice ;

III. Domeniul psiho motric (DPM)Tema: Mers in echilibru pe o linie trasata pe sol cu pasire peste obstacol si transport de obiecte.Joc- « florile si fluturasii »Obiective operationale :

O1 - sa execute corect exercitiile vizand miscarea diferitelor segmente de corp pentru optimizarea dezvoltării fizice ;

O2 - sa coordoneze miscarile proprii cu miscarile propunatoarei si ale colegilor sai;

O3 - sa asigure dezvoltarea calitatii motrice viteza de reactie prin jocuri adecvate;

6

Page 7: oanna_insecte_inspectie

2. Activitati liber alese ( ALA)1 – Biblioteca: citire de imagini-insecte, sa dezlege ghicitori despre insecte ;comportamente urmarite :

- sa asculte cu atentie ghicitorile pentru a gasi raspunsurile corecte ;- sa descrie imaginile citite si sa recunoasca insectele ;

2 – Arta : desen-insecte : flututi, albinute, buburuze, furnicute ;comportamente urmarite :

- sa deseneze insecte folosind culorile potrivite ;- sa lucreze curat si ingrijit

3 – Stiinta : » jocul insectelor »-fisa de lucru individualcomportamente urmarite :

- sa realizeze corect fisele de lucru individual ;- sa foloseasca corect culorile pentru complectarea fiselor de lucru- sa denumeasca insectele din imaginesi sa spuna ce fac fiecare ;

STRATEGII DIDACTICE : Metode si procedeee : Conversatia euristica, explicatia, descrierea,

exercitiul, problematizarea, lucrul in grup, , demonstratia, observatia, brainstorming, analiza, sinteza, metoda activa piramida.

Mijloace de invatare : buburuza,buline rosii,fise de lucru.jetoane cu imagini sugestive,cosulete cu elemente decupate pentru insecte, lipici, creioane colorate, coli colorate, fofecute,planse model,imagini cu insecte ; minge,obstacole, transport de greutati-galetute ;

FORME DE ORGANIZARE :- frontal ;- pe grupuri.- individual

DURATA : o zi.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :1. «Revista Invatamantul Prescolar 1-2/2010», Editura Arlequin.2.  « Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar »,

Editura Didactica Publishing House 2009.3. « Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru

prescolari », Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti 2008.4. « Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cu varsta

cuprinsa intre nastere si 6/7 ani – 2008 ».

7

Page 8: oanna_insecte_inspectie

INTALNIREA DE DIMINEATASALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii

asezati in cerc vor rosti salutul de dimineata.

IMPARTASIREA CU CEILALTI: “Suntem veseli ca soarele!”- Copii, astazi eu sunt Soarele (voi purta un soare in piept), iar voi, dupa

ecusoanele pe care le purtati veti fi: « albinute », « buburuze », « fluturasi », « furnicute », « greierasi ».

Ii voi saluta pe fiecare, adresandu-ma in functie de ecuson:- Buna dimineata, fluturasi!(furnicute, buburuze, albinute, greierasi).- Buna dimineata, soare !

CALENDARUL NATURII : Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la « Calendarul naturii » jetoanele corespunzatoare.

NOUTATILE ZILEI : Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.

ACTIVITATI LIBER ALESECopiii descopera centrele pregatite si sarcinile de lucru si isi aleg centrul

preferat. La centrul « Biblioteca » vor asculta ghicitori despre insecte si vor citi imagini cu gaze de primavara , la « Arta » vor desena « albinute, fluturasi,buburuze, greierasi» , la centrul « Stiinta » vor rezolva fisele de lucru ;

Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.

TRANZITIE : Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale, copiii vor interpreta cantecul : »infloresc gradinile », executand miscarile sugerate de textul cantecului.

8

Page 9: oanna_insecte_inspectie

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

1. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICAREIn continuare se va desfasura jocul didactic “gaze ,fluturi,flori,albine».

Atentia copiilor va fi indreptata spre surpriza acoperita : buburuza care doreste sa-si recapete bulinele rosii pierdute,noi o vom ajuta desfasurand jocul didactic «  gaze,fluturi,flori,albine ». Copiii trebuie s arezolve sarcinile corect, denumind imaginile din jetoane, sa spuna cu ce sunet incepe fiecare imagine,sa formuleze corect propozitii,sa desparta propozitiile in silabe, sa spuna cate silabe are un cuvat si sa reprezinte grafic propozitiile formulate

TRANZITIE : « Spune-mi iubite copilas ! » - joc de miscare.

2. DOMENIUL OM SI SOCIETATE – Activitate practica.

In cadrul acestei activitati copiii vor realiza prin colorare, decupare si lipire o lucrare cu tema « gradina primaverii ». Se vor antrena copiii intr-o scurta discutie despre insecte. Se explica copiilor ce au de facut si se motiveaza actiunile ce urmeaza a fi derulate prin prezentarea pe intelesul copiilor a obiectivelor. Copiii intuiesc materialele respectand indicatiile primite. Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind efortul colectiv si individual.

RUTINE : Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini, iar apoi vor servi pranzul.

4. DOMENIUL PSIHO MOTRIC

La domeniul psiho motric vom invata deprinderile de mers in echilibru cu pe o linie trasata pe sol cu pasire peste obstacol si transport de obiecte, iar apoi vom executa jocul-fluturasii si florile.Ne vom pregati organismul pentru efort prin diferite exercitii fizice de incalzire, apoi vom invata deprinderile de mers in echilibru prin jocul- « florile si fluturasii ».Copiii sunt atenti la regulile jocului, fiecare copil va trebui sa mearga pe un anumit traseu in echilibru cu doua galeti in mana pasind peste un obstaloc apoi ocolind alt obstacol mergand si predandu-i stafeta celuilalt copil.Echipa castigatoare va primi medalii.

9

Page 10: oanna_insecte_inspectie

Secventeleactivitatii

Continutul instructiv-educativ al activitatiiStrategii didactice

Evaluare - instrumente si

indicatori1. Moment organizatoric

Pregatirea materialului. Aranjarea mobilierului. Intrarea copiilor in sala de grupa. Rutine : salutul, prezenta, calendarul naturii.

Conversatia Corectitudinea raspunsurilor.

2. Captarea atentiei

Intalnirea de dimineata : « Suntem veseli ca soarele ! « 

- Copii, astazi eu sunt Soarele ! (voi purta un soare in piept), iar voi, dupa ecusoanele pe care le purtati, veti fi : furnicute, buburuze, fluturasi, greierasi, albinute.Ii voi saluta pe fiecare, adresandu-ma, in functie de ecuson :- Buna dimineata, furnicute ! (buburuzelor, fluturasilor, greierasi, albinutelor).- Buna dimineata, Soare !

captarea atentiei se va realiza prin prezenta Zanei Primaverii la activitate,care a venit la noi in grupa pentru a-i ruga pe copii sa o ajute sa cunoasca cat mai multe lucruri despre insecte.

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Elementul surprizaZana Primaverii

Atentia, promptitudinea raspunsurilor.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Se anunta tema activtii in termeni accesibili : pentru a o ajuta pe Zana Primaverii sa cunoasca cat mai multe lucruri despre insecte astazi noi vom desfasura o activitate care se numeste : « primavara in gradina si livada ».

Se prezinta sracinile pe care le au de rezolvat pe parcursul activitatii : vor desena insecte, vor asculta ghicitori despre insecte, vor rezolva fisele de munca individual, vor raspunde la intrebari . Apoi vom juca jocul : »gaze, fluturi, flori,albine », vom realiza « gradina primaverii «  unde vom lipi elemente care lipsesc din peisaj iar apoi ne vom juca un joc: « florile si fluturasii « 

Conversatia

explicatia

Explicatia

Observarea comportamentului copiilor.

10

Page 11: oanna_insecte_inspectie

a Explicarea regulilor de joc

Copiii vor vizita cele patru sectoare de activitate ( Arta, Biblioteca, Stiinta,), li se va spune ce au d e facut la fiecare centru iar in functie de dorinta lor se vor grupa pentru a incepe activitatea.La sectorul Arta-copiii vor colora corespunzator insectele : fluturi, albinute, furnicute, buburuze..etc. la sectorul Biblioteca copiii vor asculta ghicitori despre insecte si vor studia imagini cu insecte. La sectorul Stiinta copiii vor rezolva fisa de munca independenta si vor raspunde la intrebari.

Tranzitii : joc cu text si cant : ‘infloresc gradinile’

In continuare se va desfasura jocul didactic : ‘ gaze, fluturi,flori, albine’, (DLC).Va sosi in clasa elementul surpriza al activitatii – Buburuza care si-a pierdut bulinele. Ea va aduce copiilor un cosulet cu jetoane.Se prezinta copiilor tema si obiectivele propuse . pentru ca Buburuza sa isi recapete bulinele pierdute , noi o vom ajuta desfasurand jocul : «  gaze, fluturi,flori, albine « . In jocul nostru de astazi ve-ti descoperi mai multe surpzize aduse de mine, trebuie s a rezolvati corect sarcinile jocului,sa formulati corect propozitii,sa despartiti cuvintele in silabe, sa spuneti cu ce sunet incepe fiecare cuvant, sa recunoasteti singularul sau pluralul cuvintelor.Pentru a gasi bulinele buburuzei ne vom impartii pe 2 echipe , echipa Fluturasilor si echipa Albinutelor. Buburuza primeste o bulinuta de la echipa castigatoare, tot ea va aprecia raspunsurile voastre.

Exercitiu

Expunerea

Observatia

Explicatia

Demonstaratia

Verificarea orala

Observare curenta

Orala

Frontala

Aprecieri verbale

b.Explicarea si demonstrarea jocului

Se alege un jeton de pe masuta de catre un copil din echipa fluturasilor, denumeste imaginea,spune cu ce sunet incepe cuvantul respectiv , apoi formuleaza o propozitie , desparte in silabe cuvintele si precizeaza numarul silabelor.Daca raspunsul este corect si Buburuza este multumita , echipa primeste o bulina care este prinsa pe buburuza in partea echipei fluturasilor.La fel procedeaza si echipa albinutelor.

Explicatia

Conversatia

Aprecieri individuale

11

Page 12: oanna_insecte_inspectie

c.Jocul de proba

d. Obtinerea performantei

Este solicitat un copil sa descopere un jeton , sa denumeasca imaginea, sa spuna cu ce sunet incepe cuvantul sa formuleze o propozitie,sa desparta in silabe cuvantulsi sa precizeze numarul silabelor. Pentru realizarea acestei sarcini se vor antrena 3-5 copii.

Executarea jocului propiu-zisDupa ce copiii au inteles regulile jocului se trece la executarea jocului propiu-zis. Raspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu aplauze si aprecierea Buburuzei. Pe tot parcursul jocului sunt antrenati toti copiii, incrajandu-le spiritul de competitie.Complicarea jocului Zana scoate din cutie mai multe imagini si le cere copiilor sa ordonezeaceste imagini pe cartoane colorate care reprezinta o piramida.Astfel la baza , o echipa va aseza trei insecte.La mijloc, flori de primavaracare au culoare rosie.La varf , imaginea pomului in anotimpul de primavara.Se precizeaza numarul de silabe ale cuvintelor care denumesc imaginile de pe piramida si se aseaza cifra corespunzatoare.

La fiecare copil se va da o fisa de lucru individuala, ce reprezinta insecte, vor denumi imaginile si le vor reprezenta grafic.

Tranzitie : ‘ joc cu text-zborul fluturasului’

Jocul

Jocul

Explicatia

Metoda activaPiramida

Problematizarea

Exercitiu

Rezolva corect sarcinile date

Participa la activitate atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor

Copiii se grupeaza conform regulii si rezolva corect proba.

Despart corect in silabe si asociaza cifra corespunzatoare.

Aprecieri colective

Evaluarea fiselor de munca individuale

5. Realizarea feed-back-ului.

Zana Primaverii descopera o noua surpriza “ gradina primaverii” explicandu-le copiilor ca vantul a speriat toate insectele din gradina si solicita ajutorul copiilor sa le aduca inapoi pentru a fi folositoare florilor si pentru ca Buburuza sa aibe prieteni iar gradina sa fie din nou vesela.Se impart copiii in doua grupe.Fiecare copil are sarcina de a colora insecte, sa le decupeze si sa le lipeasca la locul ptrivit in gradina, fluturasii zburand, albinutele pe flori si pe langa stup, furnicile la musuroi…etc.Se realizeaza intuirea materialului :- ce aveti pe masute ? ( carton colorat cu gradina primaverii , lipici, forfecute, culori,imagini cu insecte).

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Observatia

Proba orala : recunoasterea unor aspecte ale anotimpului primavara.

Copiii intuiesc materialele si observa modelul prezentat.

12

Page 13: oanna_insecte_inspectie

.Pregatirea organismului pentru efort

.Invatarea deprinderii motriceJoc-“floriile si fluturasii”

- cu ajutorul lor vom realiza “insectele din gradina primaverii”.Se explica modul de realizare al lucrarii, cum sa lipeasca fiecare insecta folosindu-se de lipici.Inainte de a incepe sa lucreze copiii vor executa exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii :

- cantam la pian, ne spalam pe maini,- morisca, inchidem si deschidem pumnii,- spalam o batisuta, o stoarcem, o scuturam, o intindem pe sarma si o prindem cu cleme.Se va trece apoi la realizarea de catre copii a lucrarii. Pentru a avea un aspect cat mai corect, mai placut , noi va trebui sa lucram cat mai ingrijit, sa coloram si sa decupam corect apoi sa lipim, respectand etapele de lucru.Le voi reactualiza copiilor cerintele privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor , cooperarea intre copii.In timp ce copiii lucreaza , educatoarea ii indruma , stimulandu-le increderea in fortele propii si incurajandu-i.Dupa expirarea timpului de lucru Zana Primaverii si Buburuza apreciaza lucrarile realizate de copii la fiecare grupa.

Tranzitie : poezia - « Primavara »

Domeniul psiho motric (DPM) In continuare vom desfasura jocul «  florile si fluturasii”, avand ca tema formarea deprinderii de mers in echilibru pe o linie trasata pe sol cu pasire peste obstacol si transport de obiecte.

Se alinieaza copii, se fac cateva exercitii pentru incalzirea organismului ( diferite tipuri de mers, variante de alergare, si exercitii pentru trunchi, cap si brate ). Apoi se va invata deprinderea mortica de mers in echilibru pe o linie trasata pe sol cu pasire peste obstacole prin executarea jocului «  florile si fluturasii »

Copiii sunt asezati pe doua coloane, coloana florilor si coloana fluturasiilor.Fiecare copil va ocoli un anumit obiect apoi va sari peste el iar pe urma il va lua dandui stafeta urmatorului coleg din grup.Grupa care va termina prima accea va fi castigatoare primind drept rasplata medalii.

Demonstratia

Expunerea

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Sunt atenti la etapele de lucru si ordinea lor pentru reusita lucrarilor.

Copiii lucreaza ordonat, coopereaza intre ei si se ajuta pentru executarea temei.

Din coloană cate unul se trece în coloană cate doi, apoi cate patru.

Din coloana de gimnasctica in coloana cate doi

Fiecare copil va trebui sa mearga pe un anumit traseu in echilibru cu doua galeti in mana pasind peste un obstaloc apoi

13

Page 14: oanna_insecte_inspectie

.Revenirea organismului dupa efortJoc Stop! arata mainile

Evaluarea

Incheierea activitatii

Pentru revenirea organismului dupa efort se face jocul linistitor: Stop! arata mainile.Copiii sunt asezati in cerc cu mainile la spate si dau din mana in mana o mingie. In mijlocul cercului se gaseste un copil, care va ghici la cine este mingia.Copilul din mijloc va indica pe cineva care crede ca are mingia sau la care se crede ca s-a oprit spunand:

Stop!Arata mainile!.Daca jucatorul a fost ghicit va trece in mijloc daca nu se continua jocul.La sfarsitul activitatii se fac aprecieri generale si individuale.Echipa castigatoare primeste medalii (flori), cealalta de ( fluturi).Se evidentiaza copiii care au executat corect alergarea si care au respectat regulile jocului.

Se realizeaza evaluarea lucrarilor colective, evidetiin efortul colectiv si individual.Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la rezultatele obtinute de colegii lui, participa la analizarea actiunilor desfasurate in sectoare,face aprecieri despre actiunile celorlalti si poate exprima predictii despre posibile activitati viitoare. Se apreciaza intrebarile copiilor , modul de exprimare in propozitii , se apreciaza cele mai corecte si mai interesante raspunsuri .Educatoarea aduce cuvinte de lauda asupra modului de cooperare si interactiuni dintre membrii aceleeasi echipe.

Zana Primavara le multumeste copiilor pentru lectia frumoasa si pentru activitatile desfasurate in aceea zi.Buburuza le multumeste si ea copiilor pentru bulinele primite si acum poate zbura din nou.

Conversatia

ocolind alt obstacol mergand apoi su predandu-i stafeta celuilalt copil.

mers pasire

obstacol mers ocolire obstacol mers

Copii sunt atenti la regulile jocului.

Aprecieri verbale

.

14

Page 15: oanna_insecte_inspectie

6. Obtinerea performan-telor.

Interpreteaza actiunile de simulare. Aprecierea comporta-mentului.

Aprecierea modului de decizie asupra titlului.

Evidentierea grupului/grupuri-

15

Page 16: oanna_insecte_inspectie

7. Realizarea feed-back-ului.

ine 

? », « unde ? », « cand ? », « de ce ? ».

Pe rand fiecare grup vine langa imagine si raspund intrebarilor, astfel stimuland activitatea grupurilor.CE :1. Ce anotimp este prezentat in imagine ?

lor

Creativitatea copiilor.

Tablou de primavara

Ce?

De ce?

Cand?

16

Cine?

Page 17: oanna_insecte_inspectie

8. Evaluarea

9. Incheierea activitatii.

2. Ce pasari calatoare sosesc din tarile calde ?3. Ce se intampla in natura primavara ?CINE :1. Cine culege flori ?2. Cine incalzeste Pamantul ?3. Cine ingrijeste livada ?UNDE   : 1. Unde au rasarit ghioceii ?2. Unde si-au facut randunelele cuib ?3. Unde se planteaza pomii ?CAND   : 1. Cand infloresc ghioceii ?2. Cand vin pasarile din tarile calde ?3. Cand incepe sa se topeasca zapada?DE CE   : 1. De ce spunem ca a venit primavara ?2. De ce ne imbracam mai subtire ?3. De ce poarta masca bunicul si copilul cand umbla la stupul de albine ?

Initiez – Jocul intrebarilorCopiii raspund la intrebari

Valorificarea educativa a continutului prin simulare. Varianta de jocLe prezint niste imagini specifice anotimpurilor iarna si primavara, cerandu-le copiilor sa faca distinctia intre acestea.Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au studiat.

Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii.

Tranzitie : Joc cu text si cant – « Barza si broastele »PAUZA – Rutine (spalatul, toaleta).

La activitatea practica (DOS) vor realiza lucrarea cu tema « Sosesc randunelele »- Care este titlul temei de astazi ?- De ce este Primavara numit anotimp al bucuriei ? (trezeste intreaga natura la viata, plantele, padurile, pasarile, animalele infrumuseteaza viata prin coloritul lor, cantecul lor, improspateaza aerul).

Voi purta o scurta discutie cu copiii referitoare la instrumentele de lucru pe care le vor folosi in realizarea desenului.

Aprecieri verbale

Stand expozitional – centrul tematic.

17

Page 18: oanna_insecte_inspectie

Se realizeaza intuirea materialului (coli, randunele, lipici). Cu ajutorul lor vom realiza lucrarea « Sosesc randunelele ». Se realizeaza modelul pe care il au de executat.Le voi explica si demonstra copiilor cum sa lipeasca randunelele folosindu-se de lipici.Inainte de a incepe sa lipeasca, copiii vor executa exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai manutelor : « Degetelele ». « Degetul mare pleaca la plimbareAratatorul aduce paltonulMijlociul duce pardesiulInelarul aduce fularulDegetul mic nu duce nimicDegetul mic nu duce nimicFiindca este cel mai micFiindca este cel mai mic. »Se va trece apoi la realizarea de catre copii a lucrarilor. Pentru a avea un aspect cat mai corect, mai placut, noi va trebui sa lipim cat mai corect, sa nu depasim, sa lucram ingrijit la masute, respectand etapele de lucru.Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acurateatea lucrarilor, cooperarea intre copii.

In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii indruma, stimulandu-le increderea in fortele proprii si incurajandu-i.

Atmosfera de lucru este relaxanta, desfasurandu-se pe fond muzical.Dupa expirarea timpului de lucru, Zana Primavara apreciaza lucrarile realizate.

Se realizeaza evaluarea lucrarilor, evidentiind efortul colectiv si individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la rezultatele obtinute de colegii lui, participa la analizarea actiunilor desfasurate in sectoare, face aprecieri desre activitatile celorlalti si poate exprima predictii despre posibile activitati viitoare. Se apreciaza intrebarile copilor, modul de exprimare in propozitii, se apreciaza cele mai corecte si mai interesante raspunsuri. Educatoarea aduce cuvinte de lauda asupra modului de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi echipe.

Zana Primavara le multumeste copiilor pentru lectia frumoasa.

18

Page 19: oanna_insecte_inspectie

Educatoarea impreuna cu copiii vor realiza expozitie cu lucrarile cele mai frumoase.

Se va purta un dialog prin care se apeleaza la spiritul critic si autocritic al copiilor in aprecierea rezultatelor si a participarii lor la intreaga activitate.Copiii vor da un titlu tabloului pe car e l-au studiat. Se aminteste si denumirea metodei de grup folosita « explozia stelara ».In incheiere, activitatea va fi completata de jocul de miscare « Au sosit randunelele » - tranzitie.Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii.

Schema de operare a metodei “Explozia stelara”

19

Page 20: oanna_insecte_inspectie

Ce?

Cine?

Unde?

Tablou de primavara

De ce?

Cand?

20