O furnica
-
Upload
georgiana-bitu -
Category
Documents
-
view
132 -
download
4
description
Transcript of O furnica
PROIECT DE LECȚIE
ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni
Structura: Școala gimnazială Pietreni
PROFESOR: Bîțu Georgiana
DATA: 17.10.2012
CLASA: a V-a
ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Textul și opera. ,,O furnică” de Tudor Arghezi (prima lecție de
abordare a acestui text)
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe.
COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului
global al acestuia.
2.5. participarea la diferite situații de comunicare.
3.3. identificarea expresiilor și a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să lectureze expresiv fragmente din poezie.
O2 – să exprime idei proprii legate de modul de înțelegere a acestora (interpretarea
incipientă a textului).
O3 – să descrie cu propriile cuvinte sensul cuvintelor nou întâlnite și să formuleze
propoziții cu ele.
O4 – să exprime în construcții coerente semnificația noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul
textului”, ,,autor”.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și mijloace precum:
conversația euristică, lectura expresivă, lucrul cu manualul.
2. Mijloace de invatamant: manualul, tabla, creta.
3. Forme de organizare a învățării: activitatea frontală, alternativ cu activitatea
independentă individuală.
4. Resurse: capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele lor anterioare.
5. Resurse de timp: 50 de minute.
6. Locul de desfășurare: sala de clasă.
7. Bibliografie:
CRIȘAN, Alexandru, DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba
română: manual pentru clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2003.
DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba română: caietul elevului
clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2012.
PARFENE, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală:
Ghid teoretico-aplicativ.
GOIA, Vistian, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu,
Cluj-Napoca: Dacia, 2008.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimetele
lecţiei
Obiective Conţinutul Metode Materiale
didactice
Forme de
evaluare
Moment
organizatoric
1’
Voi avea grijă ca elevii să-și pregătească materialele
necesare orei de limba română și voi nota absenții.
Voi asigura liniștea și disciplina clasei pentru o bună
desfășurare a activității didactice.
Conversația
Verificarea temei
și reactualizarea
cunoștințelor
9’
Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii
vor citii tema dată ora trecută, fiind solicitați, prin
sondaj, să citească și să motiveze, antrenându -se, prin
întrebări frontale întreaga clasă (corectare, observații,
concluzii, evaluare).
Discut liber cu elevii despre poeziile citite de ei, ce
exprimă ele și cum; le voi cere, dacă își mai
amintesc, să recite câteva versuri.
Conversaţia
Chestionare orală
Captarea atenţiei și
anunțarea
subiectului lecției
5ʼ
Le voi spune că mulți poeți ai literaturii noastre au
scris poezii inspirate de lumea necuvântătoarelor. Le
voi cere elevilor să-și amintească versuri pe această
temă, citite de ei în clasele anterioare.
Le voi prezenta câteva informații despre marele poet
Tudor Arghezi.
Expunerea
Voi spune elevilor titlul lecției, îl voi scrie pe tablă și
voi enumera obiectivele urmărie:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să lectureze expresiv fragmente din poezie.
O2 – să exprime idei proprii legate de modul de
înțelegere a acestora (interpretarea incipientă a
textului).
O3 – să descrie cu propriile cuvinte sensul cuvintelor
nou întâlnite și să formuleze propoziții cu ele.
O4 – să exprime în construcții coerente semnificația
noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul textului”,
,,autor”.
Dirijarea
procesului de
învățare
25ʼ
O1
O2
O3
O4
Voi citii textul expresiv, iar elevii mă vor urmării.
Elevii vor citii, prin sondaj, expresiv câte o strofă din
poezie.
Elevii sunt solicitați, apoi, să semnaleze cuvinte
eventual neînțelese. Se explică aceste cuvinte prin
participarea întregii clase, a profesorului sau prin
consultarea dicționarelor.
Pentru înțelegerea noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul
textului” și ,,autor”, voi apela la întrebări ca:
Activitate
frontală
Observarea și
aprecierea
Textul prezent în manual este integral sau
lipsesc fragmente?
Se dă definiția textului integral (Textul integral
reprezintă reproducerea completă, fără omisiuni, a
unei lucrări de mai mică sau de mai mare întindere.).
Care este titlul poeziei?
Dar autorul?
Asigurarea feed-
back-ului
1’
Feed-back-ul se realizează pe parcursul conducerii
învățării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri
verbale (E bine! Corect! Da! etc.).
Asigurarea
retenţiei
6’
Elevii vor avea ca activitate individuală rezolvarea
exercițiului: Alcătuiți patru enunțuri cu cuvinte și
expresii folosite în poezia ,,O furnică”, în care să vă
exprimați propriile impresii despre micuța făptură.
Munca
independentă
Chestionare orală
Evaluarea
rezultatelor
1’
Aprecieri finale.
Aprecieri ale
profesorului
Asigurarea
transferului
2’
Tema pentru acasădin secțiunea Vocabular liniuțele 3
și 4, pagina 47 din manual:
- Găsiți sensul din text al cuvintelor: înfiptă,
făptură, fărâmă, neștiut.
- Indicați sinonime pentru următoarele cuvinte
și expresii: a îmbuca, merinde, a lua drumul
îndărăt, degrabă, în zadar.