Numeral Ul
-
Upload
anca-elena-nan -
Category
Documents
-
view
1 -
download
0
Transcript of Numeral Ul
C.S.E.I . Fãgãraş
Jud. Braşov
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învãţare: Colegiul Naţional “Radu Negru” Fãgãraş
Data: 27.03.2015
Profesor itinerant /de sprijin: Nan Anca Elena
Clasa V B, grupa de elevi cu cerinţe educative speciale ( CES)
Activitate la cabinetul de resurse
Unitatea de învãţare: Dialogul
Titlul lecţiei : Numeralul
Tipul lectiei: fixarea cunoştinţelor( consolidarea cunoştinţelor)
Durata: 45 minute
Competenţa cheie : Competenta a învãţa sã înveţi
Competenţe generale:
o Utilizarea corectã si adecvata a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologatã şi dialogatã
o Receptarea mesjului scris din texte literare şi nonliterare în scopuri diverse
o Utilizarea corectã şi adecvatã a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite context de realizare,cu scopuri diverse
Competenţa specificã:
o Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
o Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate
Obiective generale:
o Sã cunosacã conceptele specifice limbii române
o Sã utilizeze conceptele specifice limbii române
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1 Sã defineascã numeralul
OC2 Să recunoască numeralul cardinal
OC3 Să introducă în enunţuri diferite numerale în funcţie de cerinţe;
OC4 Să ilustreze,prin exemple proprii, funcţiile sintactice pe care le poate avea numeralul;
OC5 Să utilizeze corect numeralul cardinal şi numeralul ,respectând genul;
OC6 Să exemplifice valoarea substantivală şi adjectivală a numeralului;
Afective
OA1 Să stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltând simţul critic
OA2 Să dezvolte spiritul de observaţie şi concentrarea în rezolvare
OA3 Să fie atenţi şi să participe afectiv şi activ la lecţie
Psihomotorii
OP1 Să scrie lizibil pe caiete
OP2 Să lucreze ordonat
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, jocul didactice, metoda R.A.I. , problematizarea, explicaţia, conversţia euristicã, mingea sau balon
Mijloace de realizare: reviste,ziare, planşe,caietul, fişe
Forme de organizare: individual, frontal
Bibliografie:
1. Programã şcolarã – Limba şi Literatura Românã , clasele V- VIII, Bucureşti, 2009
2. Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, ed. Paralela 45, 2001
3. Hadrian Soare, Gheorghe Soare, Gramatica didacticã a limbii romane, Ed. Craminis,Pitesti, 2010.
4. Alois Gherguţ, Sinteze de pishopedagogie specialã, Ediţia a III-a, Ed. Polirom , Bucureşti 2013
DESFÃŞURAREA LECŢIEI
Etapele Lecţiei Timp Obiective Conţinuturi Strategii didactice Metode de Evaluare
Actvitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee
Mijloace de învãţãmânt
Moment organizatoric
1 min
Se creeazã condiţiile optime necesare desfãşurãrii eficiente a lecţiei de matematicã.
Elevii îşi vor pregãti cãrtile şi caietele de matematicã.
ConversaţiaEvaluare frontalã
Captarea atentiei
6 min
OC2OA2OP1OA3
Profesorul va solicitã elevilor
să decupeze din reviste, ,
anunţuri publicitre şi sã le
lipeascã pe o planşã sau în
caiet.
Apoi se discuta pe baza lor.
Conversaţia
Elevii decupeazã din revistã si lipesc pe numeralele.
Jocul didactic RevisteZiareAfişe
Observare sistemicã
Anuntarea temei şi a obiectivelor
5 min
OA3
Profesorul anunţa titlul lecţei noi si competenţele urmãrite Numeralul- Profesorul le spune elevilor că astăzi vor actualiza noţiunile legate de numeral. -Până la sfârşitul orei va trebui ca toţi elevii să definească numeralul, să indice tipul numeralului
Elevii ascultã cu atenţie.
Conversaţia Evaluare frontalã
identificat , să alcătuiască enunţuri cu numeralele date , să identifice cazul si funcţiile sintactice ale numeralului cardinal , cât şi valorile numeralului
Dirjarea învãţãrii
20
OA 1
OC1
OC2
OC3
OA2
“Joc cu mingea “Se verifica cunostintele
asimilate anterior despre
numeral prin metoda R.A.I-
Ce fel de numeral este zece ?
Exemple : Ce este numeralul
?
Ce este numeralul ?
- De câte feluri este
numeralul? Da-ţi
exemplu
- Ce valori pot avea
numeralele în
comunicare?
- Ce funcţie sintactică
au numeralele cu
valoare adjectivală?
Dar cele cu valoare
substantivală
Cu ajutorul metodei se
Elevi participa la joc, raspund la întrebãri. Jocul didactic
Problematizarea
Explicaţia
MingeaObservare sistemica
Aprecieri verbale
Evaluare fontalã
OA1
OA2
OA3
OA2
OP1
OC6
actualizează noţiunile de bază
privind definiţia, valorile şi
funcţiile sintactice ale
numeralelor. Elevii răspund
la întrebări , adresează
întrebări altor colegi şi se
implică activ în desfăşurarea
lecţiei.
Se oferã informaţii teoretice
legate de numeral.
Profesoara va oferi elevilor
spre rezolvare o fişã de lucru
pe care o vor rezolva. Explicã
modul de rezolvare a
exerciţiilor de pe fişã.
Ascultã cu atenţie
Sunt atenţi la indicatiile profesoarei
Rezolvã fişa
Conversaţia euristicã
Planşã
Fişã de lucru
Evaluare oralã
Intensificarea
retenţiei şi
asigurarea
trasnferului
11min
OP1
OP2OC5OC6
Profesoara va oferi spre rezolvare o fişã de evaluare explicând modul de rezolvare.
Elevii sunt atentiRezolvã fişa de evaluare
Explicaţa
Conversaţia Fişa de evaluare
Evaluare individualã
Evaluare scrisã
Evaluarea performanţelor 2
min
OA3 Se fac aprecieri privin modul de lucru al lecţiei şi al elevilor
Ascultã cu atenţie Conversaţia Aprecieri verbale
Anexa 2
Fişã de evaluare
Citiţi cu atenţie textul:
Am numărat în vitrina magazinului cincisprezece jucării. Când să intru şi să-mi aleg două, m-a oprit colegul meu.- Nu cred că faci bine dacă îţi iei două jucării. Nu o să-ţi rămână bani pentru patru caiete.- Ai dreptate. Tu ţi-ai luat toate rechizitele?- Nu încă. Am zece caiete, un stilou, trei vocabulare, şase creioane şi o riglă. Mai am nevoie de două blocuri de desen, trei pensule şi douăzeci şi cinci
de radiere.- Douăzeci şi cinci? Pentru ce îţi trebuie atâtea?- Cred că voi greşi mult în anul acesta şcolar!
Raspundeti la urmatoarele cerinte in caiet
1.Subliniaţi cu o linie numeralele 2. Alcatuiti enunturi cu patru numerale din text3. Analizaţi trei numerale din text
Fişã de lucru Anexa 1
Ursuleţul Winnie Pooh( ursuleţul de pluş) trebuie sã rezolve o fişã de lucru , dar nu prea ştie şi are nevoie de ajutorul vostru pentu cã sunteţi copii isteţi.
1. Scrie cu litere cifrele din propoziţiile de mai jos:
Casa mea este la numărul 15...............................................
Maşina 134............................................. şi tramvaiul 18.................................. se întâlnesc la capătul şoselei.
Am citit 1001................................................... de nopţi.
Am ajuns al 8-lea..............................
3. Subliniază numeralele cardinale din textele următoare şi precizeză-le valoarea:
– Jupâne, îţi mai aduci aminte că am ospătat aici acum vreo douăzeci de ani şi nu ţi-am plătit?
- Da, da! Îmi aduc aminte. Ai mâncat cinci ouă şi o bucată de pâine.
- Da, întocmai. Cât costă ?
- Apoi masa aceea costă două mii de lei.
(Pãcalã avocat)
4)Indicaţi funcţiile sintactice ale numeralelor din exemplele:
Am cules optsprezece puieţi.-
În vază sunt cinci flori.-
Doi s-au uscat în timpul verii.-
Din merele de pe farfurie am ales două.-
Elevii sunt doi.-
5)Subliniaţi forma corectă a numeralelor cardinale din următoarele enunţuri:
●Ziua mea e pe doi/două mai
●Pe douăsprezece/doisprezece iulie voi pleca la mare.
●Azi suntem în douăsprezece/ doisprezece februarie.
●Treizeci şi unu/ treizeci şi una decembrie e ultima zi a anului.
6)Alcătuiţi patru propoziţii în care să includeţi numerale cardinale.
...........................................................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................
Bravo! Winnie the Pooh este fericit!Coloreazã-l!