Numeral Adjectiv 1

4
PROIECT DIDACTIC CLASA: a VI-a ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Numeralul şi adjectivul TIPUL LECŢIEI: sistematizare COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili de: Cognitive: C1 – definirea adjectivului şi a numeralului; C2 – recunoaşterea adjectivului şi a numeralului în diferite surse; C3 – folosirea adjectivelor potrivite şi a numeralelor în comunicarea orală sau scris; C4 – deosebirea adjectivelor variabile de cele invariabile; C5 – analizarea adjectivelor şi a numeralelor din texte date; C6 – recunoaşterea valorii substantivale sau adjectivale a numeralelor. Afective: A1 – manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor date; A2 – manifestarea dorinţei de a rezolva cât mai multe exerciţii/situaţii-problemă; A3 – manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului. METODE ŞI PROEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin cooperare, jocul didactic. MATERIAL DIDACTIC: manualul, fişe de lucru. BIBLIOGRAFIE:

description

Didactica

Transcript of Numeral Adjectiv 1

Page 1: Numeral Adjectiv 1

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VI-a ARIA CURRICULARA: Limba si comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: Numeralul și adjectivulTIPUL LECŢIEI: sistematizare

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE :La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili de:

Cognitive: C1 – definirea adjectivului și a numeralului; C2 – recunoaşterea adjectivului și a numeralului în diferite surse; C3 – folosirea adjectivelor potrivite și a numeralelor în comunicarea orală sau scris; C4 – deosebirea adjectivelor variabile de cele invariabile;

C5 – analizarea adjectivelor și a numeralelor din texte date; C6 – recunoașterea valorii substantivale sau adjectivale a numeralelor.

Afective: A1 – manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor date; A2 – manifestarea dorinţei de a rezolva cât mai multe exerciţii/situaţii-problemă; A3 – manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului.

METODE ŞI PROEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, explicația, exercițiul, problematizarea, învățarea prin cooperare, jocul didactic.

MATERIAL DIDACTIC: manualul, fișe de lucru.

BIBLIOGRAFIE:

1. Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Bucureşti, 2009

2. Pădureanu,Victoria ,Cerkez,Matei,Lupu, Flori, Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Ed. All, Bucureşti, 1998

3. Programe şcolare. Limba şi literatura româmă clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009;

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.DURATA: 50’

PARCURS DIDACTIC

1. Moment organizatoric – 1 minut - Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare orei de limba română. - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

2. Verificarea temei – 5 minute - Voi verifica modul in care elevii şi-au efectuat tema dată ora trecută. - Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să citească răspunsurile, să motiveze, antrenându-se, prin

Page 2: Numeral Adjectiv 1

întrebări frontale, întreaga clasă.

3. Reactualizarea cunoştinţelor învăţate anterior – 7 minute- Se vor reactualiza, prin conversaţie frontală, cunoştinţele esenţiale despre numeral. Exemple de întrebări:

Ce este numeralul? Daţi exemple de situații în care folosiți numerale.Ce valori poate avea numeralul?

Ce tipuri de numerale cunoașteți? Dați exemple.Ce funcții sintactice îndeplinesc numeralele?

-Pentru reactualizarea cunoștințelor despre adjectiv, elevii vor completa un ciorchine. Ce exprimă adjectivul ? De câte feluri sunt adjectivele ? Ce este adjectivul variabil? Dar invariabil? Ce funcții sintactice îndeplinește adjectivul ?

4. Anunţarea subiectului lecţiei – 1 minut - Voi anunţa elevii că, în această lecţie, îşi vor consolida şi sistematiza cunoştinţele despre

adjectiv și numeral. - Voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii în caiete.

5. Captarea atenţiei – 5 minute- le voi spune elevilor câteva ghicitori :

„  E mișcare, e și stare, / E cântare, e urare / Este orice acțiune / Făcută de om în lume. / N-are gen, are persoană, / Fără el gramatica-i goală”; Este VERBUL.

„Este simplu sau comun, / Defectiv sau colectiv, / Este lucru sau ființă, /Se studiază după voință.”SUBSTANTIVUL

„Este abstract ca un număr, / Este înlocuitor de nume, / Are persoană / Și trebuie-nvățat la școală. ” PRONUMELE

„E cu soț sau fără soț, / Numerotează sau ordonează, / Se substantivizează sau adjectivizează,” NUMERALELE

„ E verde, alb sau pur, / Duios, înalt sau scund, / E amic cu substantivul. / L-ați ghicit ? ” E… ADJECTIVUL.

6. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare

- Se va realiza pe baza unei fișe de lucru; exercițiile vor fi rezolvate ca activitate individuală, dar şi colectivă.. Exerciţiile au în vedere:

analizarea adjectivelor și a numeralelor din textele date, precizând genul, numărul, cazul şi funcţia sintactică, respectiv felul, valoarea, cazul și funcția;

formarea unor enunţuri în care unele adjective să îndeplinească, pe rând, funcţiile sintactice de atribut adjectival şi nume predicativ; precizarea numărului de forme flexionare ale adjectivelor date; trecerea anumitor adjective la toate gradele de comparaţie;

Jocul didactic :1. creează rețeta succesului (a prieteniei, a fericirii) care să conțină numerale.2. scrie în 30 de secunde cât mai multe adjective pentru substantivul carte, apoi pentru

substantivul școală.3. identifică trei calități ale tale, folosind adjective care încep cu litere din prenumele tău.

- Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor: E bine! Da! Exact!

Page 3: Numeral Adjectiv 1

7. Asigurarea retenției și a transferului – 3 min- Elevii primesc o fișă de lucru cu ghicitori și proverbe. Trebuie să recunoască adjectivele și numeralele din textele date.

8. Tema pentru acasă – 1 minut- Elevii vor avea de făcut ca temă pentru acasă o fişă de portofoliu care să cuprindă informaţiile acumulate despre adjectiv de-a lungul ultimelor ore.

9. Autoevaluarea – 1 minut- Le cer elevilor să facă aprecieri cu privire la activitatea lor de astăzi.

Fișă de lucru

Citiți cu atenție textele de mai jos și identificați numeralele și adjectivele:

Am un copac cu patru crengi;una inverzeste;a doua rodeste;a treia vestejeste;a patra se usucă.

Când doi se ceartă al treilea câștigă.

"Anotimpul frunzelor uscate, al lăzilor cu roade încărcate. Anotimpul în care noaptea crește și în care vremea se răcește."

O cartea aleasă e un bun prieten.