PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala...

19
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana DATA : 14.03.2018 CLASA : a V- a și aVII -a TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită DISCIPLINA : Limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Primăvara SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Adjectivul TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor SCOPURI: S1 - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă corectă; S2 - Fixarea cunoştinţelor referitoare la adjectiv. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- definească adjectivul; O2 - dea exemple de adjective; O3- să găsească însușiri opuse celor date; O4 -să transforme substantivele în adjective;

Transcript of PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești

PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

DATA : 14.03.2018

CLASA : a V-a și aVII-a

TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită

DISCIPLINA : Limba română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Primăvara

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Adjectivul

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

SCOPURI: S1- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă corectă;

S2 - Fixarea cunoştinţelor referitoare la adjectiv.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să definească adjectivul;

O2- să dea exemple de adjective;

O3- să găsească însușiri opuse celor date;

O4-să transforme substantivele în adjective;

Page 2: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

O5- să găsească adjective potrivite pentru substantivele date și invers ;

O6- să schimbe numărul substantivelor care le însoțesc;

O7- să completeze proverbele cu adjective potrivite ;

O8- să identifice adjectivele din texul dat;

O9- să compare un text cu și fără adjective.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia

Ciorchinele

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Jocul didactic

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

Flipchart

Marker

Jetoane cu ghiocei

Fișe de evaluare

Page 3: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

FORMA DE ORGANIZARE: în grup, individual

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

RESURSE UMANE: 2 eleve

RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă

REFERINŢE BIBLIOGRAFICE : *** Constanţa Munteanu, „ O gramatică”, -Editura SUCCES, Brăila, 1991

***Adina Grigore, „Comunicare - Exerciții de limba română”, Editura Ars Libri, 2012

*** Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu Limba şi literatura română , manual pentru

clasa aIII -a, Editura Aramis, 2004

*** www.didactic.ro

Page 4: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele

activității

Ob

op

Conținutul lecției Strategii didactice

Evaluarea Activitatea propunătorului Activitatea

elevului

Metode

și procedee

Mijloace

de

învățământ

Forma

de

organizare

1. Moment

organizatoric

Crearea unui climat afectiv

pozitiv, eficient pentru

desfăşurarea activităţii.

Asigur condiţiile necesare

desfăşurării lecţiei

Se pregătesc

pentru activitate

Conversaţia

În grup

2. Captarea

atenţiei

Citesc elevelor o poezie.

,,Mă cheamă să-l ajut

mereu,

Și nu lipsesc din adunare,

Ca să împart la fiecare

O însușire, două, trei...

Sunt bun şi darnic, dragii

mei!

Isteţ, dorit şi inventiv,

Sunt renumitul ……….,,

(ADJECTIV)

(Anexa 1)

Elevele ascultă

cu atenție

Conversaţia

Flipchart

În grup Stimularea

interesului

şi

curiozităţii

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ tema şi obiectivele

operaţionale ale activităţii,

într-o manieră accesibilă

elevilor, care să contribuie la

stimularea şi implicarea lor

în activitate.

Ascultă

explicațiile date.

Conversaţia

În grup

Page 5: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

,,Astăzi vom vorbi despre

adjectiv.Vom face diferite

exerciții și jocuri în care va

trebui să dați exemple de

adjective, să realizați

acordul lor cu substantivele

pe care le însoțesc ,să

alcătuiți propoziții cu

adjectivele date, să le

recunoașteți în propoziții.,,

Scriu titlul pe tablă.

,,Adjectivul,,

4.

Reactualizarea

cunoștințelor

O1

O2

Pe parcursul întregii ore ne

vor însoți primii vestitori ai

primăverii , prietenii noștri

de astăzi,ghioceii,care ne-au

adus surprize pe care le

vom descoperi împreună.,,

,,Ce este adjectivul?,,

,,Pe această coală este

imaginea unui ghiocel.Voi

trebuie să completați

spațiile goale cu însușiri

potrivite

acestui substantiv.,,

(Anexa 2)

,,Adjectivul este

partea de vorbire

care arată însușiri

ale

ființelor,lucrurilor

,

fenomenelor ale

naturii.,,

Elevele scriu

însușiri pentru

ghiocel.

Conversaţia

Ciorchinele

În grup Individual

Aprecierea

răspunsuril

or primite

Page 6: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

5 Dirijarea

învățării

O2

O3

Adjectivele ne arată însușiri

care se pot referi la:

formă., mărime, culoare,

gust,etc. Vă propun jocul

,,Ghioceii ne învață!,,

Eu am aici mai mulți

ghiocei cu diferite exerciții

pe care le veți rezolva

aplicând cunoștințele despre

adjectiv.,,

,,Primii ghiocei ne-au adus

și primul exercițiu,,

(Anexa 3)

,,Următorii ghiocei au alte

exerciții pentru voi.,,

Scrieți în dreptul

fiecărui adjectiv opusul

lui, apoi alcătuiți oral

propoziții cu acesta.

mică................

călduroasă.......

întunecată........

amară.............. Unește fiecare

substantiv cu

adjectivul potrivit.

Elevele

completează

tabelul cu

adjective

Elevele sunt

atente la

explicații, dau

exemple de

cuvinte cu înțeles

opus și alcătuiesc

propoziții cu ele.

Conversația

Explicația

Jocul

didactic

Jocul

didactic

Planșă

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

Marker

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

În grup

Individual

Individual

Aprecierea

răspunsuri-

lor primite

Aprecierea

răspunsuri-

lor primite

Page 7: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

O5

O6

O4

elev coaptă

clasă silitor

soare frumoasă

cireașă strălucitor

pâine albastră

rochie proaspătă

(Anexa 4)

,,Un alt exercițiu pe care

ni l-au adus ghioceii este

următorul:

Treceți la plural

exemplele de mai jos

și subliniați adjectivele.

stea luminoasă-.........

zi bună -...............

prieten adevărat-.........

carte interesantă-..........

măr dulce-...................

căciulă nouă-................ (Anexa 5)

,, Ghioceii ne propun

următoarele exerciții:,,

Transformați

următoarele substantive

în adjective. inimă-...............

umbră-..............

minciună-...............

lumină-...............

piatră-................

răcoare-..............

Elevele unesc

substantivul cu

adjectivul

corespunzător

Elevele rezolvă

cerința

exercițiului

Elevele

transformă

substantivele în

adjective

Exercițiul

Explicația

Exercițiul

Conversaţia

Explicația

Jocul

didactic

Explicația

Jocul

didactic

Marker

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

Marker

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

Marker

Individual

Individual

Aprecierea

răspunsuri-

lor primite

Aprecieri

stimulative

Page 8: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

O5

O7

Potriviți la adjectivele

date substantivele din

paranteză

curată,răcoritoare,limpede-.....

rotund,luminos,strălucitor-.....

alb.dulce,cristalizat-...............

albastră,întinsă.nesfârșită-......

(zahăr, apă,soare, mare)

(Anexa 6)

,,Să vedem și următorii

ghiocei ce exerciții ne

propun.,,

Completează proverbele

cu adjectivele de mai

jos:

Ziua ...........se cunoaște de

dimineață.

Minciuna are picioare.........

Vorba ........mult aduce.

Buturuga......răstoarnă

carul.......

(bună, dulce, mică, mare,

scurte)

(Anexa 7)

Elevele potrivesc

substantivele

Elevele

completează

proverbele.

Conversaţia Explicaţia Exercițiul

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

Marker

Jetoane cu

ghiocei

Flipchart

Marker

Individual

Individual

Îndruma-

rea

Aprecierea

verbală

Page 9: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

6.Realizarea

feedback-ului

O8

O9

Propun elevelor să citească

textul de pe planșă, să

sublinieze adjectivele , apoi

să le acopere și să citească

din nou textul.

(Anexa8)

,,Cum este textul fără

adjective?,,

,,Care este rolul

adjectivelor?,,

Elevele citesc

textul cu și fără

adjective.

,,Mai sărac,,

,,Fac propozițiile

mai clare ,mai

frumoase,,

Conversaţia

Flipchart

Marker

Etichete

Individual

Îndruma-

rea

7.Evaluare

Modul în care elevele au

înţeles conţinutul lecţiei se va

realiza prin intermediul fişei

de lucru.(Anexa 9)

Fiecare elevă va

lucra pe fişa de

lucru.

Explicația

Conversaţia

Exercițiul

Fișe de

evaluare

Individual

Îndruma-

rea

Aprecierea

verbală

8. Încheierea

activității

Fac aprecieri cu privire la

modul de participare al

elevelor la lecţie

Ascultă

aprecierile făcute.

Conversaţia

În grup

Valorizare

pozitivă

Page 10: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 1

,,Mă cheamă să-l ajut mereu,

Și nu lipsesc din adunare,

Ca să împart la fiecare

O însușire, două, trei...

Sunt bun şi darnic, dragii mei!

Isteţ, dorit şi inventiv,

Sunt renumitul ……….,,

(ADJECTIV)

Page 11: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 2

Page 12: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 3

EXERCIȚII PROPUSE

Găsiți câte trei adjective pentru:

culoare formă mărime miros gust

Page 13: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 4

Scrieți în dreptul fiecărui adjectiv opusul lui, apoi alcătuiți oral propoziții cu

acesta.

mică .................

călduroasă ..................

întunecată ..................

amară ..................

Unește fiecare substantiv cu adjectivul potrivit.

elev coaptă

clasă silitor

soare frumoasă

cireașă strălucitor

pâine albastră

rochie proaspătă

Page 14: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 5

Treceți la plural exemplele de mai jos și subliniați adjectivele:

stea luminoasă - ......................

zi bună - ........................

prieten adevărat - .........................

carte interesantă - ........................

măr dulce - .....................

căciulă nouă - .......................

Page 15: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 6

Transformați următoarele substantive în adjective.

inimă-.............................

umbră-............................

minciună- ................

lumină- ...........................

piatră -............................

răcoare - ..........................

Potriviți la adjectivele date substantivele din paranteză.

curată,răcoritoare,limpede-....................

rotund,luminos,strălucitor-.....................

alb.dulce,cristalizat- ..............................

albastră,întinsă.nesfârșită-.....................

(zahăr, apă,soare, mare)

Page 16: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 7

Completează proverbele cu adjectivele de mai jos:

Ziua ...........se cunoaște de dimineață.

Minciuna are picioare.........

Vorba ........mult aduce.

Buturuga......răstoarnă carul.......

(bună, dulce, mică, mare, scurte)

Page 17: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 8

Stejarul bătrân şi rămuros îşi întindea crengile groase, cu frunze crestate.Uneori,

câte un plop mlădios îşi tremura frunzele foşnitoare. Poiana verde s-a împodobit cu flori

multicolore, frumoase. Păsările vesele ciripesc şi gâzele mici cu aripioarele străvezii

desenează în aerul uşor linii nevăzute.

Page 18: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

Anexa 9

FIȘĂ DE EVALUARE

1.Uniţi printr-o linie substantivul cu adjectivul care i se potriveşte:

iarnă dulce

soare geroasă

om harnic

ghiocei parfumați

prajitură strălucitor

2. Potriviţi la adjectivele date substantivele din paranteză:

albastru, limpede, nesfârşit-..............................

curajos, darnic, bun-.........................................

verde, rotundă, înfoiată-...................................

zemoasă, galbenă, parfumată-..........................

( copil, varză, cer, pară)

Page 19: PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DID ADJECTIV red.pdf · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana

3.Scrie cuvinte care să aibă înţeles opus:

gros- ……………………… negru - ………………………...

mic - ……………………… cald - ……………………..

moale - ……………………….. umed - ………………………..