Norvegia Proiect Didactic Cls 6
-
Upload
cristi-stanciu -
Category
Documents
-
view
253 -
download
5
Transcript of Norvegia Proiect Didactic Cls 6
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE
DATACLASA VIPROFESOR Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR - EUROPAEDITURA – DIDACTICA SI PEDAGOGICASUBIECTUL LECTIEI – Norvegia - TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noiCOMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice a Norvegiei 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentăCOMPETENTE SPECIFICE 1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi3.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale şi umane specifice Norvegiei 4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei4.4. Utilizarea reprezentărilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor de geografie a Europei6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a Europei realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 – să precizeze pozitia geografica si limitele Norvegie in conditiile utilizarii Hartii fizice a Europei. O2 - să caracterizeze cadrul natural al Norvegiei, citind si interpretand harta Norvegie din ,manual O3 - sa expuna informatii generale privitoare la populatia si asezarile omenesti ale Norvegiei, utilizand imagini si harta Norvegiei O4 – sa prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale si economia Norvegiei, facand uz de imagini si harti adecvate. O5 – sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualulMATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Europei, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini, videoproiectorul MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor - Europa” clasa VI, Marin, V. Atanasiu, D. Dumitru
- “ Statele lumii”- S. Negut, I. Nicolae- “ Didactica geografiei”- M. Dulama
DESFASURAREA LECTIEI
Ob.
O
pert
.
Doza
reMomentele
lectieiActiv. de predare - invatare Strategii
didacticeEvaluare
Actv. prof. Actv. elevilor
1’ Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor
- aranj. materialului necesar lectie
Pregatirea caietelor si a docum. scolare
Observarea Atentionare
Aprecieri
10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Europa Nordica –specific geografic” prin intreb. scurte
Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior
Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.astfel
- Elevii răspund la întrebări şi completează testul.
Conversatia
Exercitiu
Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii
1’ – 2’ Pregatirea aperceptiva
Se va face cu ajutorul videoproiectorului (O calatorie in imagini prin Europa, elevii trebuind sa ghiceasca ce reprezinta ultima imagine prezentata in slide – resprctiv un simbol al Norvegiei ).
Elevii indentifica fiecare imagine simbol din fiecare stat prezentat inclisiv ultima din Norvegia astfel se anunta si numele noului continut al lectiei
Norvegia
Conversatia euristica
Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului.
O1
20’ –
25‘
Dirijarea predarii - invatarii
Sa citim harta fizica a Europei si sa precizam pozitia geografica a Norvegiei pe continent si vecini sai.
Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul correct sub indrumarea profesorului.
Descoperirea
Observarea
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi
O2
- Sa citim harta Frantei
- sa identificam tinand cont de semnele conventionale prezentate in legenda formele si unitatile de relief.
- Citesc harta Norvegiei inclusa in atlasul geografic sau in manual
- Localizeaza fiecare unitate de relief si precizeaza principalele rauri si fluvii.
- Pe baza unor imagini descopera tipurile de vegetatie si inteleg in ce conditii de clima se dezvolta acestea.
Conversatia
Comparatia
Descoperirea
Lucru cu manualul si harta
Idem
O3 - Sa citim harta Norvegiei privind repartitia populatiei si oraselor, imaginile cu peisaje naturale si urbane si tabelele cu date statistice.
- Sa identificam deosebirile date de densitatea populatiei, marimea oraselor.
- Citesc documentele expuse spre analiza.
- Localizeaza
- Reflecteaza
- Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.
Conversatia
Comparatia
Descoperirea
Lucru cu manualul si
harta
Provoaca participarea
tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze,
sa se autoevalueze
sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi
O4 - Sa citim harta resurselor naturale si a activitatilor economice ale Norvegiei
- Imagini din centrele de extractie si de prelucrare a materiilor prime; din agricultura cu tipuri de culturi agricole si animalele care se cresc; din transporturi cu principalele cai de comunicatie.
- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului constata deosebiri.
- Analizeaza repartitia resurselor naturale, diversitatea si importanta acestora.
Conversatia
Comparatia
Descoperirea
Lucru cu manualul si
harta
Idem
3’ - 4‘
Atingerea feed- backului
Explicati diversitatea faptelor geografice din Norvegia.
Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea
geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului Norvegiei .
Exercitii geografice
Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.
O5
10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor
Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.
Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor.
Interogatiile de control si
dialogul.
Evaluarea finala
1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.
Asculta si noteza. Explicarea
SCHEMA LECTIEI Se va intocmi la tabla schema lectiei REGATUL NORVEGIEI CARACTERIZARE GEOGRAFICA CADRUL NATURAL
POZITIA GEOGRAFICA Norvegia este un stat situat in Europa de Nord in vestul Pen. Scandinave VECINI: N – Oceanul Arctic
S – Danemarca V- Oceanul Atlantic si Marea Norvegiei E – Suedia , Finlanda si Federatia Rusa
RELIEFUL Relief muntos Alpii Scandinavici, munţi vechi, erodaţi, cu aspect de platouri puternic fragmentati de văi adânci, dominate de culmi muntoase, cu piscuri înalte (alt. max. 2469 m - vf. Galdhøpiggen), spre vest formând ţărmurile abrupte şi crestate de fiorduri. Pe litoral câmpiile ocupă suprafeţe foarte restrânse
CLIMA - Climat temperat oceanic influentat de curentul norvegiei care incalzeste apele litorale si din aceasta cauza fiordurile norvegiene nu ingheata niciodata
HIDROGRAFIA - Raurile au trasee scurte dar cu o curgere vijelioasa fiind alimentate din ghetari Lacurile Hornindalsvatnet cel mai adanc din Europa -514m –Lac glaciar
VEGETATIA –paduri de conifere - ¼ din suprafata in regiunile joase sudice - vegetatie de tundra - de ghetari
CADRUL UMAN SI ECONOMIC
POPULATIA – 4,5 mil locuitori Majoritatea populatiei este concentrata in sudul tarii si pe litoral - Valoarea densitati populatiei 14,1 loc/km2
- Populatie urbana - 80% - Natalitatea 11,9%0, mortalitatea 9,5%, speranta de viata -75,9 ani barbatii si 82 ani femeile - Culte- protestantism(evanghelisti-lutrani) 89% , catolici , islamici etc,- Monarhie constitutionala - Limba oficiala –norvegiana - Grad de alfabetizare 100%- Moneda Krone
ORASE : Oslo-capitala tarii -795mii loc , alte orase Bergen, Trondheim, Stavanger, Baerum
ECONOMIA Resurse – petrol si gaza natuale in Marea Nordului la Ekofisk, Eldfisk, Statfjord ocupand locul 2 la productia de petrol si 4 la cea de gaze naturale. Industria Energie electrica prin forta apelor curgatoare –locul 1 in lume Industria construcoare de masini –nave in orasele porturi de la marea Norvegiei Industria pescuitului –locul 10 in lume Principalele centre urbane sunt si centrele dezvoltare industriala – Oslo, Stavanger, Bergen , etc . Agricultura Cesterea animalelor- bovine si ovine Cultura plantelor –orz, plante furajere, cartof dar terenurile cultivate reprezinta doar 4% din suprafata tarii datorita climatului si reliefului mai putin favorabil Tranporturile Are o rete rutiera foarte bine intretinuta care din anul 2000 include si cel mai lung tunel din lume Laerdal 24,5 km Tranportul maritim foarte dezvoltat cu o flota de 693 nave maritime
Turismul Peste 3 mil turisti viziteaza anual acesta tara , cele mai vizitate obiective sunt Oslo cu Palatul regal, si casele memoriale Fr. Nansen si Amundsen, fiordul omonoim, centrul de schi Lillehammer Fiordurile Savangern , Hadanger
FISA DE LUCRU Fixarea cunostintelor se va face printr-o fisa de lucru