Neagoe Basarab.doc

7
Proiect didactic Clasa: a XI-a Instituţia: Liceul Teoretic ,,Ştefan cel Mare”din or.Drochia Profesor: Cernei Cristina Subiectul lecţiei: Neagoe Basarab ,,Învăţăturile către fiul său Theoddosie” – prima sinteză a umanismului românesc. Subcompetenţele vizate: 7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic. 7.2. Interpretarea complexă a textelor prin referire la curentul literar/ contextul istoric/ cultural. 8.1. Comentarea lingvistică şi analiza stilistică a textelor artistice şi de graniţă. 13.1. Lansarea comunicărilor de sinteză despre personalităţile literaturii române în context cultural, naţional şi european. Obiective operaţionale: a) Cognitive: O1: Să citească corect şi conştient, un fragment al textului de referinţă din epoca renascentistă. O2: Să compare fragmentul citit cu altele, studiate anterior. O3: comenteze textul din perspectiva trăsăturilor curentului Umanismul. b) Afective: O4: Să aprecieze primele scrieri artistice şi importanţa cunoaşterii documentelor din trecut, care autentifică cultura şi credinţa poporului nostru.

description

!!!

Transcript of Neagoe Basarab.doc

Proiect didacticClasa: a XI-a Instituia: Liceul Teoretic ,,tefan cel Maredin or.Drochia Profesor: Cernei Cristina Subiectul leciei: Neagoe Basarab ,,nvturile ctre fiul su Theoddosie prima sintez aumanismului romnesc.

Subcompetenele vizate:7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic. 7.2. Interpretarea complex a textelor prin referire la curentul literar/ contextul istoric/ cultural. 8.1. Comentarea lingvistic i analiza stilistic a textelor artistice i de grani. 13.1. Lansarea comunicrilor de sintez despre personalitile literaturii romne n context cultural, naional i european.

Obiective operaionale: a) Cognitive:O1: S citeasc corect i contient, un fragment al textului de referin din epoca renascentist. O2: S compare fragmentul citit cu altele, studiate anterior. O3: S comenteze textul din perspectiva trsturilor curentului Umanismul.

b) Afective:O4: S aprecieze primele scrieri artistice i importana cunoaterii documentelor din trecut, care autentific cultura i credina poporului nostru.

Strategii Didactice:Metode i procedee: Brainstorming, 6De ce?, Diagrama Venn Mijloace de nvmnt: Manual de limba i literatura romn pentru clasa a XI-a, T.Cristei, T.Cartaleanu, O.Cosovan, A.Ghicov; Ed. Cartdidact, Chiinu, 2009; (p.p. 59-61); manual de literatura universal pentru clasele a XI-a i a XII-a, O. Drimba, C. Ionescu, V. Alecu, Gh. Lzrescu; Ed. Didacti i Pedagogic, Bucureti, 1993; (p.p. 80-84). Forme de organizare: Lucrul individual, in grup, frontal

Timp alocat

Obiective

Strategii DidacticeMijloace de nvm nt Forme de organizare Metode i procedee

Etapa

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

I.Evocare5

5

II. Realizarea sensului

10

O1

Propun elevilor s-i Actualizeaz, de la orele aminteasc Regula de de religie, cele 10 Porunci aur, precum i cele 10 ale Domnului: Porunci ale Domnului. 1. S nu ai ali Iniiez o discuie dumnezei. despre unica Porunc, 2. S nu-i faci chipuri Brainrsplata pentru care cioplite, s nu te storming omul o are pe pmnt, nchini naintea lor. dar nu n viaa de apoi 3. S nu iei n deert Porunca a 5-a. Numele domnului. 4. Adu-i aminte de Solicit s fac o ziua de odihn, ca slegtur ntre Porunca o cinsteti (ziua a a 5-a i ideile aptea). renascentiste despre 5. Cinstete pe tatl i demnitatea fiinei pe mama ta. umane, rolul educaiei, 6. S nu ucizi. reevaluarea 7. S nu preacurveti. raporturilor omului cu 8. S nu furi. sine nsui i cu alii. 9. S nu mrturiseti strmb mpotriva aproapelui tu. 10. S nu pofteti casa aproapelui tu[...] nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tu. Concluzioneaz c ascultarea i respectul prinilor snt rostul vieii, iar cei neasculttori au numai de ptimit lucru cunoscut nc din timpurile mitice. Distribui elevii n 3 Citesc textul. grupuri a Extrag ideile umaniste i cte 6 elevi. comenteaz semnificaia Dau instruciunile simbolic a expresiilor ce necesare. conin idei umaniste: Indic limita de timp i Gr. I: ,,s ne nnoim forma de evaluare. omul cel dinuntru. Trec pe la fiecare Gr. II:,,am o grdin i grup, ca s m am crescut-o frumos i conving c elevii au bine. neles sarcina i Gr. III: :,,eu te las s fii lucreaz. gard grdinii mele i s o

Frontal

Individual

Lucrul Manualul n grup

10

O2

Gargantua i Pantagruel

pzeti. Gr. IV: :,,s cade domnului care i caut de grdina sa, s o cureasc di toate nuiale cele uscate. Actualizeaz informaia din Scrisoarea lui Gargantua ctre Pantagruel i determin 2 asemnri i 2 deosebiri dintre lucrarea lui Neagoe Basarab i romanul lui Franois Rabelais.nvturile lui Neagoe Basarab ctre fiul su, theodosie

Diagrama Venn

Lucrul n grup

O3

Stabilesc deosebirile: Romanul lui Franois Rabelais conine un adevrat program de educaie al Renaterii. Pantagruel i sftuie fiul s nvee limbile clasice greaca, latina, ebraica apoi geometria, aritmetica, muzica, astronomia, dreptul civil, medicina, exerciiile fizice, cu excepia astrologiei i alchimiei, pe cnd Neagoe Basarab pune accent pe studiul Sfintelor Scripturi, care e suficient pentru o educaie aleas. Lucrarea lui Neagoe Basarab are un caracter solemn, de transmitere a tezaurului spiritual din tat-n fiu, iar cealalt caracter umoristic. Etc. Stabilesc asemnrile: Snt opere de referin ale

5

umanismului romnesc i a renaterii franceze. Conin nvturi de la tat pentru fiu. Etc.

Manualul Individual

Ex. 8.1., p.61, manual: s formuleze mesajul textului, utiliznd noiunile de stat, conductor de stat, instruire, lege, prosperare.

III. Reflecie

8 O4

IV. Extindere

2

Solicit s opinizeze pe marginea afirmaiilor: ,,nvturile lui Neagoe Basarab ctre fiul su Theoddosie snt: Un manual de educaie patriotic; Un monument de seam al cugetrii i simirii noastre. Tema pentru acas: ex. 8.2., p.61, manual. Explic sarcina. Rspund la ntrebri. Neagoe Basarab este contemporan cu Niccolo Machiavelli i Michelangelo. Propun s se documenteze i despre celelalte dou personaliti, ca elevii s poat schia portretul Omului Renaterii.

Exemplu: Pentru prosperarea statului trebuie s funcioneze legea, iar conductorul de stat trebuie s tind spre propria instruire, dar i a tuturor oamenilor, cci doar prin carte, dreptate i adevr se poate atingescopul propus i dinui n timp, alturi de alte popoare ale lumii. Elevii aleg una dintre variantele propuse i lucreaz n cheia tehnicii 6 De ce?

6 De ce?

Individual

Elevii i noteaz tema pentru acas n caiete.

Manualul