Angela Ciumac - Trasaturile Structural-semantice Ale Subiectului Ale Subiectului
Momentele subiectului - Popa Tanda
-
Upload
simona-rusu-sym -
Category
Documents
-
view
750 -
download
8
description
Transcript of Momentele subiectului - Popa Tanda
PROIECT DE LECŢIE
Profesor : TĂLPĂŞAN ANCA DIANAData : 12.01.2010Clasa : a VIII – a Subiectul lecţiei : Popa Tanda de Ioan Slavici . Demonstraţie că este nuvelă .Tipul lecţiei : de demonstraţie ,de argumentare , apartenenţa nuvelei la genul epic Obiectiv special : cultivarea receptivităţii literar - aristice a elevilor.
Obiective operaţional – educaţionale:
1.Cognitive : La sfârşiul lecţiei elevii vor fii capabili :
- să ştie ce este nuvela şi să poată singuri să o compare cu alte specii literare ale genului epic : povestire ,schiţa şi romanul ;
- să aplice trăsăturile genului epic învăţate deja pe acest text suport(Popa Tanda de Ioan Slavici) ;
- să poată caracteriza personajele (părintele Trandafir);- să poată povestii nuvela pe momente ale subiectului;- să descopere modalităţile de expunere prezente în nuvelă ;- să înţeleagă caltăţile naraţiunii Popa Tanda şi anume :oralitatea stilului şi
umorul care reies din folosirea stiului retoric , regionalismelor , interogaţiilor , exclamaţiilor şi expresiilor populare .
2. Afective :- implicarea emoşională a elevilor în atmosfera prefigurată de autor ;- inţelegerea mesjului pe care nuvela îl transmite şi anume că „ oamenii trebuie să
ştie să-şi ducă existenţa ca oameni adeevăraţi pe care să- i legitimeze propriile fapte .” (Ioan Slavici).
- Cultivarea dorinţei de a citi şi alte opere ale scriitorului .
Strategia didactică
1. Metode şi procedee : conversaţia , comentariul de text, lucrul cu manualul : 2. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală , alternativ cu activitatea
independentă individuală;3. Resurse :
- textul literar : Popa Tanda de Ioan Slavici ;- capacităţile receptive şi emoţionale ale elevilor ;- cunoştinţele lor anterioare ;- fişele de portofoliu ale elevilor care cuprind informaţii despre
autor , povestirea nuvelei pe momente ale subiectului, caracterizarea personajului principal .
4. Materiale didactice:
- manualul şcolar ;- tabla ;- fişe de lucru :
Desfăşurarea activităţii
Organizarea clasei : absenţe , disciplină , pregătire pentru lecţie .
1. Actualizarea unor cunoştinţe pe care le au deja elevii.
Se poartă o conversaţie cu elevii pentru a-i antrena şi pentru a-i introduce în atmosfera nuvelei şi implicit în subiectul lecţiei. Se face o scurtă recapitulare a informaţiilor însuşite anterior despre acesta nuvelă şi totodată se realizează evaluarea orală a câtorva elevi .
2. Se anunţă titlul lecţiei noi : Popa Tanda de Ioan Slavici . Demonstraţie că este nuvelă .
Profesorul le cere elevilor să-şi amintească noţiuni legate de nuvelă , noţiuni învăţate în clasa a VII –a la lecţia Alexandru Lăpuşneanu de Costache Negruzzi.
Vă mai amintiţi ce este nuvela ?Prin ce se deosebeşte de schiţă ?
Pe tablă profesorul schiţează trăsăturile nuvelei şi împreună cu elevii formulează o definiţie a nuvelei.
Nuvela este o operă literară epică în proză , de dimensiuni mai ample decât schiţa, cu o acţiune dezvoltată , cuprinzând o succesiune de episoade unite , ce formează o acţiune complicată progresiv şi la care participă un număr mare de personaje complex caracterizate .
Trăsăturile nuvelei:- este o opera literară epică în care sentimentele autorului sunt exprimate indirect ,
prin intermediul personajelor şi al acţiunii,- are dimensiuni mai ample decat schiţa,- înfăţişează o succesiune de episoade unite într-o acţiune complicată progresiv,- actiunea ei se desfăşoara într-un timp mai îndelungat decît schiţa şi în locuri
diferite , pe mai multe planuri,- existenţa conflictului ( exterior şi interior),- la acţiune participă mai multe personaje, complex caracterizate, privite din mai
multe unghiuri,- unitatea nuvelei este data de împletirea naraţiunii cu descrierea şi dialogul,- precizarea exactă a timpului de desfăşurare a acţiunii şi a locului( satul
Sărăceni),dar şi durata acţiunii(„în vremea aceasta părintele Trandafir a îmbătrînit cu zece ani”),
- acţiunea nuvelei respectă toate momentele subiectului( expoziţiunea , intriga , desfăşurarea acţiunii , punctul culminant şi deznodămîntul),
- personajele care participă la acţiune sunt complex caracterizate şi sunt clasate astfel:
- personajul principal, părintele Trandafir, poreclit Popa Tanda - personaje secundare: preoteasa care-şi susţine soţul - personaje episodice: copiii şi sătenii,
- existenţa unui narator omniprezent şi omniscient, el povestind la persoana a III-a,- calităţile naraţiunii reies din oralitatea stilului , stilul retoric , a enumeraţiei retorice:”O soţie bolnavă,trei copii mici , al patrulea de lapte , o casă nimai hârb”,- regionalisme:”barabule”, „curechi”etc,- expresii populare: „greu de vorbă”, „a se curăţi de păcate”, „a-i lua cuiva căciula din cap”,- umorul care reiese din situaţii comice: „Auziţi! Să nu ieşiţi afară din curte ! Jucaţi-vă frumos aici acasă !”
3. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Elevilor li se cere să descopere mesajul care se desprinde din aceasta nuvelă.
Ideea serveşte unei idei morale , aceea că prin muncă şi hărnicie oamenii scapă de lipsuri , că omul este cel care sfinţeşte locul.
”În gândul meu, rostul scrierii a fost totdeauna îndrumarea spre o vieţuire potrivită cu firea omenească . Aşadar , oamenii trebuie să ştie să-şi ducă existenţa ca oameni adevăraţi pe care să-i legitimeze propriile fapte .”( Ioa Slavici )
4. Temă pentru acasă Alcătuiţi o compunere în care sa argumentaţi că în nuvela Popa Tanda , Ioan Slavici este nuvelistul nostru de excepţie.În redactarea compunerii trebuie să ţineţi seama de următoarele criterii:
- introducere ( date despre autor ),- explicarea titlului,- timpul , spţiul şi durata acţiunii,- naraţiune,acţiune, personaje,- conflict exterior , conflict interior,- calităţile naraţiunii,- modalităţi de expunere,- încheiere.