MODEL-Autoritate Si Ierarhie

5
PROIECT DE LECTIE Data: 20.10.2010 Şcoala: Nr.12, Decebal, Craiova Clasa : a VIII-a Propunător student: Profesor tutore: Profesor supervizor: Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Unitatea de învăţare : Autoritatea Conţinutul invăţării: Autoritate si ierarhie Tipul lecţiei: de predare-învăţare-evaluare Locul de desfăşurare: sala de clasa Scopul: 1.informativ : sa dobandeasca cunostiinte despre noţiunile de autoritate, ierarhie si putere in comparaţie; 2.formativ : dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a desprinde esentialul si de a generaliza Nivelul initial : 1.clasa se prezinta la nivelul programei si are conturate deprinderi de a sesiza note esentiale , de a face corelari, analogii, sistematizari 2.poseda stil de munca organizat, interes fata de obiect, majoritatea elevilor participa activ la dezbateri Competenţe : a. Competenţe generale: 1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru 1

Transcript of MODEL-Autoritate Si Ierarhie

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Data: 20.10.2010coala: Nr.12, Decebal, Craiova

Clasa : a VIII-aPropuntor student:

Profesor tutore:

Profesor supervizor: Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica

Unitatea de nvare: AutoritateaConinutul invrii: Autoritate si ierarhieTipul leciei: de predare-nvare-evaluareLocul de desfurare: sala de clasa

Scopul:

1.informativ: sa dobandeasca cunostiinte despre noiunile de autoritate, ierarhie si putere in comparaie;2.formativ: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a desprinde esentialul si de a generaliza

Nivelul initial:

1.clasa se prezinta la nivelul programei si are conturate deprinderi de a sesiza note esentiale , de a face corelari, analogii, sistematizari

2.poseda stil de munca organizat, interes fata de obiect, majoritatea elevilor participa activ la dezbateri

Competene:

a. Competene generale:

1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru

organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor

fapte, evenimente, procese din viaa real

2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n

rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea

posibilitilor personale de dezvoltare

3. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i

practice, n cadrul diferitelor grupuri

b. Competene specifice:

1.1. Utilizarea corect i adecvat a conceptelor cu coninut civic n diferite contexte

2.1. Analizarea unor concepte i valori specifice societii democratice

3.1. Rezolvarea n echip a unor sarcini de lucru prin utilizarea capacitilor empatice n diferite situaii civicec. Competene derivate :

1.cognitive:

- ntelegerea modului creare si ierarhizare a autoritatii

2.afectiv-atitudinale:

- s manifeste o atitudine degajat in rezolvarea sarcinilor impuse.

- sa manifeste initiative si sa exprime clar si concis idei proprii in dezbaterea propusaprivind egalitatea anselor;

- s aprecieze rolul autoritatii Strategia didactic:

a) Principii didactice:

- principiul participarii constiente si active a elevilor in procesul de invatamant;

- principul legarii teoriei de practic

- principiul accesibilitatii si individualizarii invatamantului

- principiul asigurarii conexiunii inverse in procesul de invatamant;

b) Metode de invatamant:

- metode de comunicare orala: expunere, explicatie, conversatie, observatie;

- metode de actiune: exercitiul , invatarea prin descoperire ,munca independent;

c) Procedee de instruire :

- explicatia in etapa de comunicare;

- invatarea prin descoperire ,prin rezolvare de exercitii, aplicatii;

- conversatia de consolidare in etapa de fixare a cunostintelor;

d) Forme de organizare: frontala si individuala;

e)Resurse materiale:- manualul de Cultura Civica, Clasa a VIII a; material bibliografic; Constituia Romniei;

f) Metode de evaluare : - evaluare initiala, formativ: intrebari orale;

Continut informativ:-autoritate; diferita intelesuri-tipurile de autoritate; modul de formare-nivele si domenii de autoritate;ierarhieBibliografie:

- Manual Cultura Civica clasa a VIII-a ed. Corint, Bucuresti, 2003, Maria-Liana Lacatus, Mihaela Penu PuscasSCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTUL INSTRUCTIONALACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1.Asigurarea conditiilor de desfasurare a lectiei (3 min)-salut

-scurt conversaie de acomodare

-noteaza absenii; face liniste in clas;

-stabilete un cadru propice desfaurarii leciei-respecta indicatiile profesorului;

-sunt atenti;

2.Verificarea si actualizarea cunostintelor

(10 min)-elevii sunt evaluai din lecia anterioar:

Principiile democratiei Se verific tema

-selecteaza si formuleaza corect raspunsurile;

3.Captarea atentiei,anuntarea subiectului (2-3 min)-anun titlul lectiei: Autoritate si ierarhie-scrie data si titlul lectiei pe tabla.

-comunic lectia sub o forma accesibila si succesiva;-noteaza titlul lectiei;

-recepteaza si dovedesc interes;

4.Prezentarea noului continut si a sarcinilor invatarii (20-25 min)

-solicit elevilor sa raspunda:ce inteleg prin autoritate?

-corecteaz i completeaz cele spuse de elevi .-enumer situaiile de manifestare a autoritatii-dezbate mpreuna cu elevii pe baza cunotinelor de cultur general modalitati de obtinere a autoritatii-identifica manifestarea autoritatii in domenii diferite si pe nivele diferite ; sisteme ierarhice-rspund la intrebarile adresate, insotite de exemplificrile necesare-descriu situaii n legtur cu tema dezbtut

-i exprim prerea

-scriu in caiete.

-sunt antrenai in

discuii.

5.Evaluarea cunostintelor dobandite.Asigurarea retentiei si a transferului (10 min)- la sfarit,face un rezumat al leciei,adresnd elevilor intrebri-sintetizeaz si formuleaz rspunsuri;

5.Tema pentru

acasa(2 min)Tema pentru acasa :

-propune elevilor s ntocmeasc o scurt lucrare cu titlul Ce tip de autoritate ne dorim sa dobindim,

pornind de la tema dezbtut-noteza tema

6.Bilantul activitatii

-se va face evidenierea i respectiv notarea elevilor care au raspuns cel mai bine.Se vor trage concluzii cu privire la subiectul dezbtut.-ascult rezultatele i concluziile trase.

PAGE 1