Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

7
PROIECT DIDACTIC – Migrații în lumea contemporană Profesor: Crăciun Ștefan Data: 20.11.2015 Clasa a XI-a Disciplina: Istorie Timp: 1 oră Unitatea de învățare : Economie şi societate în lumea postbelică Conținut: Migrații în lumea contemporană Tipul lecției: Lecție de comunicare, dobândire de cunoştințe, deprinderi şi competențe Metode: conversația, explicația, jocul de rol, problematizarea, demonstrația, învățarea prin descoperire Mijloace de învățământ : Manual Istorie , clasa a XI-a, coord. Alexandru Barnea, Ed. Corint, Bucureşti, 2008 Declarația Universală a Drepturilor Omului Competențe specifice: 1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie 2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetățeniei democratice 3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susține/ combate un punct de vedere Obiective operaționale: 1.3. să formuleze şi să exprime opinii referitoare la emigrația legală şi ilegală 2.1.să argumenteze necesitatea însuşirii valorilor cetățeniei democratice 3.1. să comenteze surse istorice şi informații mass-media referitoare la emigrație SCHIȚA LECȚIEI MIGRAȚIILE: DEFINIȚIE, CAUZE, FORME Migrația- fenomen ce constă în deplasarea unor mulțimi de persoane dintr-o arie teritorială în alta, urmată de schimbarea domiciliului şi/ sau de încadrarea într-o formă de activitate în zona de sosire Cauzele migrațiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioase 1

description

Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

Transcript of Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

Page 1: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

PROIECT DIDACTIC – Migrații în lumea contemporană

Profesor: Crăciun ȘtefanData: 20.11.2015Clasa a XI-a Disciplina: IstorieTimp: 1 orăUnitatea de învățare : Economie şi societate în lumea postbelicăConţinut: Migraţii în lumea contemporanăTipul lecţiei: Lecţie de comunicare, dobândire de cunoştinţe, deprinderi şi competenţeMetode: conversaţia, explicaţia, jocul de rol, problematizarea, demonstraţia, învățarea prin

descoperireMijloace de învăţământ :

Manual Istorie , clasa a XI-a, coord. Alexandru Barnea, Ed. Corint, București, 2008

Declaraţia Universală a Drepturilor OmuluiCompetenţe specifice:1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine/ combate un punct de vedereObiective operaționale:1.3. să formuleze şi să exprime opinii referitoare la emigraţia legală şi ilegală2.1.să argumenteze necesitatea însuşirii valorilor cetăţeniei democratice3.1. să comenteze surse istorice şi informaţii mass-media referitoare la emigraţie

SCHIȚA LECȚIEI

MIGRAŢIILE: DEFINIŢIE, CAUZE, FORME

Migraţia- fenomen ce constă în deplasarea unor mulţimi de persoane dintr-o arie teritorială în alta, urmată de schimbarea domiciliului şi/ sau de încadrarea într-o formă de activitate în zona de sosireCauzele migraţiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioaseForme de migraţie:

Imigraţie (ansamblul intrărilor) Emigraţie (ansamblul ieşirilor)

Emigraţia poate fi: Legală Ilegală

Emigraţia legală:-Definitivă (cu acordarea cetăţeniei; azi Canada şi Noua Zeelandă)-Temporară (acordarea unor permise de muncă)*principalele probleme:-compatibilitatea sistemelor de învăţământ şi recunoaşterea diplomelor-favorizarea muncii supercalificate sau a muncilor umile

Emigraţia ilegală:-imposibil de controlat

1

Page 2: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

-implică: munca la negru, traficul de persoane, sclavia modernă Identifica problemele emigrantului (manual, pg. 44). Pornind de la aceste repere imaginaţi-

vă că emigraţi. Cu ce probleme anticipaţi că vă veţi confrunta? Exprimaţi-vă opinia în legătură cu necesitatea luptei împotriva emigraţiei ilegale şi a

traficului de fiinţe umane, răspunzând următoarelor întrebări:Sunt acestea o formă de exploatare umană?Sunt vinovaţi cei ce folosesc munca la negru?Ce consideraţi că trebuie făcut pentru combaterea celor două fenomene?

MIGRAŢIILE AZI- O PROBLEMĂ?

Statutul imigranţilor: minoritari-uneori etichetaţi (ex.„ români căpşunari”), respinşi, marginalizaţi, discriminaţi-au şansa de a depăşi statutul social şi condiţia din ţara de origineSe impune:-recunoaşterea identităţii culturale-acceptarea diversităţii şi multiculturalismului-legislaţie adecvată, în coformitate cu Declaraţia Universală a Drepturilor Omului.

Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Momentele lecţiei Compet.specifice

Detalieri de conţinut

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

I.Momentul introductiv

Verificarea cunoştinţelor anterioare

C.1.3

C.2.1

C.3.1

Captarea atentiei. Notarea absenţelor.

Verifică, prin sondaj, tema pentru acasă:

Aspecte ale vieții publice de ordin tehnic, progres științific, mișcări sociale.

Elevii își expun ideile pe care le-au prezentat în tema pentru acasă.

II. Desfăşurarea activităţiiActivitate pregătitoare

Anunţarea subiectului şi a competenţelor operaţionale ce trebuie formate

Dirijarea învăţării

Exemplificaţi, pe baza cunoştinţelor dobândite în anii anteriori, câteva fenomene migraţioniste

Răspund:-indoueropenizarea, migratiile din mileniul I d.Hr., migraţia evreilor din diaspora, colonialismul etc.

Se prezintă conţinutul activităţii:

MIGRAŢII IN LUMEA CONTEMPORANĂ Migraţiile: definiţie, cauze, forme Migraţiile azi- o problemă?

Receptează mesajul, direcţionând structurile cognitive către preluarea şi procesarea de noi informaţii

MIGRAŢIILE: DEFINIŢIE, CAUZE, FORME

2

Page 3: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

C.1.3

C.2.1

C.3.1

Migraţia- fenomen ce constă în deplasarea unor mulţimi de persoane dintr-o arie teritorială în alta, urmată de schimbarea domiciliului şi/ sau de încadrarea într-o formă de activitate în zona de sosireCauzele migraţiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioaseForme de migraţie:

Imigraţie (ansamblul intrărilor) Emigraţie (ansamblul ieşirilor)

Emigraţia poate fi: Legală Ilegală

Emigraţia legală:-Definitivă (cu acordarea cetăţeniei; azi Canada şi Noua Zeelandă)-Temporară (acordarea unor permise de muncă)*principalele probleme:-compatibilitatea sistemelor de învăţământ şi recunoaşterea diplomelor-favorizarea muncii supercalificate sau a muncilor umile

Emigraţia ilegală:-imposibil de controlat-implică: munca la negru, traficul de persoane, sclavia modernă

Exprimaţi-vă opinia în legătură cu necesitatea luptei împotriva emigraţiei ilegale şi a traficului de fiinţe umane, răspunzând următoarelor întrebări:

Sunt acestea o formă de exploatare umană?Sunt vinovaţi cei ce folosesc munca la negru?Ce consideraţi că trebuie făcut pentru combaterea celor două fenomene?

MIGRAŢIILE AZI- O PROBLEMĂ?

Analizaţi graficul de la pg. 41, observarea aluxul populaţiei străine

Care sunt ţările în care forţa de muncă străină are un procent ridicat?

Care sunt ţările preferate de emigranţii români? Dacă aţi emigra ce formă de emigrare aţi alege şi ce ţară aţi prefera? De ce? Ati păstra legătura cu ţara de origine?

Analizaţi opiniile de la pg. 43. Consideraţi că migraţia devalorizează conceptele de naţiune, societate, cultură? Argumentaţi răspunsul vostru.

Notează

Formulează răspunsuri, exprimă puncte de vedere proprii.

Identifică procentele şi ţările de imigraţie: Australia, Elveţia, Austria, Germania, Belgia

3

Page 4: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

C.1.3

C.2.1

Statutul imigranţilor: minoritari-uneori etichetaţi (ex.„ români căpşunari”), respinşi, marginalizaţi, discriminaţi-au şansa de a depăşi statutul social şi condiţia din ţara de origine

Se impune:-recunoaşterea identităţii culturale-acceptarea diversităţii şi multiculturalismului-legislaţie adecvată, în coformitate cu Declaraţia Universală a Drepturilor Omului:

Analizaţi următoarele Articole din Declaraţia Universală a Drepturilor Omului

Identificaţi principalele drepturi ale omului

„Articolul 3. „Orice fiinţă umană are dreptul la viaţă, la libertate şi la securitatea persoanei sale”.

„Articolul 4. Nimeni nu va fi ţinut în sclavie, nici în servitute; sclavajul şi comerţul cu sclavi sunt interzise sub toate formele lor.”

„Articolul 6. Fiecare om are dreptul să i se recunoască pretutindeni personalitatea juridică”

„Articolul 13. 1. Orice persoană are dreptul de a circula în mod liber şi de a-şi alege reşedinţa în interiorul graniţelor unui stat”.

„Articolul 13.2. Orice persoană are dreptul de a părăsi orice ţară, inclusiv a sa, şi de a reveni în ţara sa”.

„Articolul 14.1. În caz de persecuţie, orice persoană are dreptul de a căuta azil şi de a beneficia de azil în alte ţări”.

„Articolul 15. 1. Orice persoană are dreptul la o cetăţenie”.

„Articolul 15.2. Nimeni nu poate fi lipsit în mod arbitrar de cetăţenia sa sau de dreptul de a-şi schimba cetăţenia”.

„Articolul 23.2. Toţi oamenii, fără nici o discriminare, au dreptul la salariu egal pentru muncă egală”.

Notează

Identifică principalele drepturi ale omului referitoare la emigraţie

o Dreptul la viaţăo Dreptul de a fi libero Dreptul la libera

circulaţieo Dreptul la cetăţenieo Dreptul la muncă

III. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor C.1.3

C.2.1

C.3.1

Fişă de lucru:1. Menţionaţi cel puţin două situaţii de risc la

care este expus emigrantul ilegal.

2. Precizaţi cel puţin două dintre drepturile omului care îi permit să emigreze

3. Citiţi cu atenţie textul de mai jos.

„.Suntem conştienţi de legătura importantă care există între migraţia internaţională şi dezvoltare, ca şi de necesitatea de a trata această problemă coordonat şi coerent, astfel încât ţările de origine, de tranzit şi de destinaţie să beneficieze de oportunităţile oferite de migraţii şi să exploateze potenţialul pozitiv al acestora. Recunoaştem că migraţiile internaţionale nu ridică numai probleme comunităţii mondiale, ci

Completează fişa de lucru

4

Page 5: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

Tema pentru acasă

Aprecierea activităţii elevilor

aduc şi avantaje”(Documentul final al Adunării Generale a ONU,

2005) Prezentaţi două aspecte pozitive ale migratiei pentru ţara de adopţie.

Tema pentru acasă:Urmăriţi timp de o săptămână emisiunile radio-tv sau presa scrisă, apoi, pe grupe, realizaţi câte o revistă a presei, în care să indicaţi: de câte ori mijloacele mass-media au transmis informaţii despre emigranţi, cum au fost prezentaţi aceştia, ce fel de imagini au fost utilizate. Elaboraţi un raport cu rezultatele acestei monitorizări.

Notarea elevilor

Notează tema pentru acasă

5