MESERIILE

21
Proiect didactic Clasa: Pregătitoare Data: 29..04.2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie” Forma de realizare: lecţie integrată Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?” Conţinuturi: Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii) Citirea literelor, silabelor, cuvintelor. Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe Domenii integrate: Comunicare în limba română Dezvoltare personală Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale şi lucru manual Muzică şi mişcare

description

Proiect didactic

Transcript of MESERIILE

Proiect didacticClasa: Pregătitoare

Data: 29..04.2013

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie”

Forma de realizare: lecţie integrată

Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?”

Conţinuturi:

Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii) Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

Domenii integrate:

Comunicare în limba română

Dezvoltare personală

Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale şi lucru manual

Muzică şi mişcare

Competenţe specifice

Comunicare în limba română:

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar

1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar si rar

1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial si final în cuvinte clar articulate

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar

2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

Competenţe integrate

Dezvoltare personală:

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară

Matematica si explorarea mediului:

1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;

1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru obsrvarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul

apropiat, în scopul identificării unor regularitaţi

Arte vizuale si lucru manual:

2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Obiective operaţionale:

a. Cognitive :

să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp) să formuleze răspunsuri la ghicitori să asocieze numele profesiei cu litera corespunzătoare sunetului iniţial din cuvânt să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical să rezolve sarcinile fişei

b. Motrice:

să manuiasca materialul intuitiv să realizeze un puzzle din piesele primite

c. Afective:

să colaboreze în rezolvarea sarcinilor să manifeste spirit de competiţieResurse:I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda „Ciorchinele”, munca in perechi;

b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, „căsuţa cu surprize”, jetoane cu imagini reprezentând meserii,

ghicitori despre meserii, litere, fişe de lucru, carioci, piese pentru puzzle, lipici ;

c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual

II. Temporale: 50 minute

III. Umane: 14 elevi

IV. Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, stimulente

V. Bibliografice:

Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

EvenimentulDidactic

Compet.specifice

Conţinutul ştiinţific Strategia didactică EvaluareMetode Mijloace Forme

deorganizare

1.Moment organizatoric

DP – 2.23.1

Creez climatul optim desfăşurării activităţilor propuse. Elevii sunt invitaţi să se aşeze pe covoraş pentru întâlnirea de dimineaţă. Dirijez o conversaţie pe următoarele teme :

Conversaţia

MEM -1.1;1.2;3.2

DLC – 1.1

●SalutulHaideti să ne adunăm,

Un semicerc să formăm.Invitatii-i salutăm: Bună dimineaţa!

Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!●Prezenţa

După ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii ne-am întâlnitOare cine n-a venit?”

●Repere temporale (anotimpul, ziua dinsăptămână, data, luna, anul)●Calendarul naturii – prezentat de meteorologul de serviciu●Mesajul zilei: De eşti harnic şi munceşti, Tu, in viaţă, reuşeşti!”

Exercitiul

Problemati-zarea

panoul „Intalnirea

de dimineaţă”

mesajul zilei

FrontalAprecieri verbale

2.Captarea atenţiei

MEM -1.1

DLC – 1.1

În căsuţa cu surprize copiii găsesc materialele necesare desfăşurării activităţilor din ziua respectivă:-plicuri numerotate , având mesaje diferite:1.MESERIE2.BANI3.HĂRNICIE4.RĂSPLATĂ- o scrisoare de la d-nul director al şcolii prin care sunt invitaţi să participe la un concurs: „Suntem harnici, pricepuţi, la muncă neîntrecuţi!”

Conversaţia

căsuta cu surprize

plicuri numerotate

scrisoarea

FrontalObservarea comportamen - tului verbal şi nonverbal

3.Anunţarea temei

MEM -1.1 Astăzi vom acepta provocarea si vom participa la concurs. Deschizând plicurile în ordinea în care sunt numerotate vom rezolva sarcinile concursului.

ExplicaţiaFrontal

Observarea focalizării şi menţinerii atenţiei

4.Dirijarea învăţării prin

anuntarea

Primul plic : MESERIE– reactualizarea cunoştinţelor despre meserii- intuiesc, după mesajul scris pe plic şi după materialele descoperite, tema abordată

Conversaţia

Explicaţia imagini cu Frontal

Observarea

selectiva a obiectivelor

DLC – 1.1; 1.3; 1.4

Proba nr.1: jocul „Ghiceşte si potriveşte!”Prezint copiilor succesiunea regulilor :

1. Descifrarea ghicitorilor 2. Alegerea jetoanele ce reprezintă profesia descoperită prin intermediul ghicitorii 3.Aşezarea imaginii la panou, facând asocierea cu litera corespunzătoare sunetului iniţial si grupa potrivită. Copiii vor fi solicitaţi să observe criteriul după care am alcătuit piramida meseriilor:-meserii care oferă servicii oamenilor-meserii care asigură hrana oamenilor- meserii care asigură educaţia oamenilor- meserii care asigură asistenţa medicalăVoi solicita copiii să alcatuiască propoziţii folosind cuvântul „MESERIE”.

Exerciţiu de identificare

Piramida meseriilor

meserii

ghicitori

panou

măsurii în care sunt înţelese şi respectate regulile

5. Obţinerea performanţei

AV/LM-2.3

DLC – 1.4; 3.1

Pentru urmatoarea probă ,copiii vor merge la mese. Grupaţi în perechi vor rezolva sarcinile unei fişe.Proba nr. 2 - Fişă de lucruSarcinile fişei: 1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe câte silabe are cuvăntul

Conversaţia

Explicaţia

Exercitiul

Problemati-zarea

fişe

puzzle

carioci

lipici

În perechiAprecieri verbale

6. Asigurarea feed-backului

DLC – 1.1;

DP – 2.2

Dupa rezolvarea sarcinilor, copiii vor expune fişele, pentru a putea fi vizualizate de colegi. Vor explica, în perechi, modul cum au rezolvat sarcinile fişei. Are loc o scurtă conversaţie despre importanţa fiecărei meserii.Concluzie: Este bine ca fiecare om să se pregăteasca pentru o meserie care il va ajuta să ducă o viaţă decentă.

Conversaţia

Explicaţia

Evaluarea reciprocă

7. Incheierea activităţii

MM-3.1

Se vor face aprecieri generale si individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.Vor audia cantecul „Sunt atatea meserii”, prezentat pe calculator.

Conversaţiacalculator Frontal

Individual

Aprecieri verbale

Stimulente

ANEXE: fişe, ghicitori despre meserii, piramida meseriilor

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Î N V Ă Ţ Ă T O A R EDoamna este............................................................................................

cre-tă ta-blă sti-lou cărţi

D O C T O R I Ţ ĂDoamna este............................................................................................

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

ste-tos-cop se-rin-gă am-bu-lan-ţă fa-şă

M U Z I C I A NDomnul este............................................................................................

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

vi-oa-ră pi-an a-cor-de-on trom-pe-tă

P I C T O R

Domnul este............................................................................................

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

a-cua-re-le pen-su-le şe-va-let cre-ioa-ne

M E C A N I CDomnul este............................................................................................

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

roa-tă u-lei şu-ru-buri pa-tent

C O F E T A RDomnul este............................................................................................

ca-nă mi-xer a-ra-gaz cân-tar

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

C R O I T O R E A S ĂDoamna este............................................................................................

ac me-tru foar-fe-că a-ţă

Ieri te-a fotografiat,Filmul l-a developat,Azi zâmbeşte pe hârtieChipul din fotografie. (FOTOGRAFUL)

Ciorbe, supe, sărmăluţe,Sosuri bune, chifteluţePregăteşte iscusitCăci e meşter la gătit. (BUCĂTARUL)

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

De vrei să mănânci ceva,Doar la el poţi comandaŞi-ţi va aduce îndatăComanda şi nota de plată. (OSPĂTARUL)

Poartă pistol şi baston,Hoţii îi prinde uşor.Girofarul îl porneşteAtunci când o urgenţă este. (POLIŢISTUL)

El ştie că să vopseascăCu pensulă şi cu pistol,După gustul tuturorMeseria-i de ....... (VOPSITOR)

Lângă baltă-l poţi vedea,Peşte mult să prindă-ar vrea:Şalău, ştiucă, somn, homar.Meseria-i de........... (PESCAR)

Cu aromă-mbietoare,Pâinea rumenă apare.Din cuptorul dogoritCine-o scoate mulţumit? (BRUTARUL)

Te învăţa să citeşti,Să scrii şi să socoteşti,Munca să o preţuieştiDe vrei bun şi drept să creşti. (ÎNVĂŢĂTOAREA)

Ea lucrează cu cei miciAvând o grupă de pitici.Este o bună povestitoare,Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)

Te consultă şi-ţi prescriePotrivită doctorie.Cum să nu fii bucurosCând te face sănătos?! (MEDICUL)

PIRAMIDA MESERIILOR

SĂNĂTATE

M

P

PB

OFV

B

SERVICII

HRANĂ

EDUCAŢIE