Mediul înconjurător și protejarea lui

19
PROIECT DIDACTIC Profesor înv. primar: Iojă Angela Clasa: a II-a Disciplina: Cunoaşterea mediului Unitatea de învăţare: Mediul înconjurător şi protejarea lui Conţinut: Protejarea mediului înconjurător de către copii Tipul lecţiei: mixtă Obiective cadru / obiective de referinţă: 2.1.; 3.1.; 3.2. Obiective operaţionale: A. Cognitive: OC1 – să enumere aspecte pozitive/ negative legate de protejarea mediului înconjurător; OC2 – să identifice activităţile pe care le pot desfăşura copiii pentru protejarea mediului; OC3 – să descrie soluţii pentru situaţii în care mediul este afectat de acţiunea ale oamenilor. B. Psihomotorii: 1

description

Mediul înconjurător și protejarea lui

Transcript of Mediul înconjurător și protejarea lui

Page 1: Mediul înconjurător și protejarea lui

PROIECT DIDACTIC

Profesor înv. primar: Iojă Angela

Clasa: a II-a

Disciplina: Cunoaşterea mediului

Unitatea de învăţare: Mediul înconjurător şi protejarea lui

Conţinut: Protejarea mediului înconjurător de către copii

Tipul lecţiei: mixtă

Obiective cadru / obiective de referinţă: 2.1.; 3.1.; 3.2.

Obiective operaţionale:

A. Cognitive:

OC1 – să enumere aspecte pozitive/ negative legate de protejarea mediului înconjurător;

OC2 – să identifice activităţile pe care le pot desfăşura copiii pentru protejarea mediului;

OC3 – să descrie soluţii pentru situaţii în care mediul este afectat de acţiunea ale oamenilor.

B. Psihomotorii:

OPM – să utilizeze corect instrumentele şi materialele de lucru.

C. Afective:

OA – dezvoltarea interesului pentru protejarea mediului înconjurător.

1

Page 2: Mediul înconjurător și protejarea lui

Resurse :

A. Bibliografice : Curriculum National. Programe şcolare pentru învăţământul primar,

Bucureşti, 2004; Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu – Cunoaşterea mediului- manual pentru

clasa a II-a, Editura Aramis, 2004;

B. Metodologice:1. strategia didactică: mixtă;2. metode şi procedee: conversaţia, studiul de caz, ciorchinele, exerciţiul,

explicaţia, jocul didactic.3. forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală;4. mijloace didactice: fişe de lucru, laptop, retroproiector, jetoane, planşă

didactică, manual; 5. forme de evaluare: observarea sistematică, autoevaluarea, evaluarea reciprocă.

C. Temporale: durata activităţii : 50`

2

Page 3: Mediul înconjurător și protejarea lui

ETAPELELECŢIEI

OBIECTIVEOPERAŢIONALE

ACTIVITATEA DIDACTICĂ STRATEGII EVALUARE

1. Captarea atenţiei (2`)

OA Asigur condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.Citesc Mesajul Planetei Pământ. (Anexa 1)Copii, doriţi să ajutaţi planeta Pământ?

ConversaţiaOrganizare frontală

Observarea sistematică

2. Enunţarea obiectivelor (2`)

OAComunic elevilor conţinutul învăţării şi performanţele aşteptate. Voi anunţa elevii că până la sfârşitul orei vom încerca să descoperim cât mai multe lucruri interesante despre protejarea mediului înconjurător şi cum pot contribui ei la menţinerea sănătăţii Pământului.

Conversaţia Organizare frontală

Observarea sistematică

3. Actualizarea cunoştinţelor (4`)

OC1 OC2 OC3 OPM OA

Verific frontal tema pentru acasă. Voi adresa următoarele întrebări:o Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi?o Ce este mediul înconjurător?o Ce acţiuni ale oamenilor dăunează mediului

înconjurător?o Cum crezi că afectează aceste acţiuni mediul natural

şi sănătatea oamenilor?o Ce înseamnă a proteja?

- Li se prezintă în paralel imagini care arată „Pământul bolnav - Pământul sănătos” (exemple de poluare a solului, a apei, a aerului).o De ce credeţi că v-au fost prezentate aceste imagini? o Care sunt activităţile copiilor care pot duce la

„îmbolnăvirea” mediului?

Conversaţia Organizare frontală

Retroproiector Laptop

Observarea sistematică

3

Page 4: Mediul înconjurător și protejarea lui

4. Prezentarea noilor conţinuturi (8`)

OC3

OA1

Astăzi, la ora de cunoaşterea mediului vom vorbi despre cum pot copiii să ajute la protejarea mediului înconjurător.Se va scrie titlul la tablă şi pe caiete: Protejarea mediului înconjurător de către copii- Haideţi să privim imaginile din manual şi să observăm ce se întâmplă în fiecare dintre imaginile de acolo. - se vor purta discuţii în legătură cu imaginile din manual; - se va explica noul cuvânt - „poluare”.- Ce se poate face pentru a opri efectele poluării?- Cum trebuie să se comporte fiecare dintre noi pentru a proteja natura?- Ce alte acţiuni ale omului aduc daune mediului înconjurător?- Voi aţi poluat vreodată mediul înconjurător?- Cum pot proteja copiii sănătatea mediului înconjurător?- Ce ar putea face copiii cu deşeurile care se strâng?

- acestea ar putea fi valorificate, deoarece hârtia, plasticul, sticla, metalele şi alte materiale se pot prelucra şi întrebuinţa la obţinerea unor produse noi, adică se reciclează.

- Ce se poate face cu deşeurile alimentare?- deşeurile alimentare sunt folosite ca îngrăşăminte

naturale şi sunt mai sănătoase decât îngrăşămintele chimice.

- De ce credeţi că este necesară refolosirea deşeurilor?- deoarece refolosirea deşeurilor contribuie la curăţenia localităţii, la economisirea unor materiale naturale şi a energiei necesare prelucrării lor.

Organizare frontală

Conversaţia

Manual

Observarea sistematică

4

Page 5: Mediul înconjurător și protejarea lui

5. Dirijarea învăţării (15`)

OC1

OC2

OC3

Propune fiecărei echipe un studiu de caz. Împarte câte o fişă de lucru conţinând un text însoţit de imagini care reprezintă o situaţie de poluare a mediului (Anexa 2): a) poluarea soluluib) poluarea aeruluic) poluarea apeid) poluarea pădurii. Solicită elevilor să citească textul, să analizeze imaginile şi să rezolve cerinţele formulate:1.Descoperă greşeala făcută!2.Ce efect au faptele prezentate asupra factorilor de mediu?3.Cum poate fi protejat mediul?Elevii prezintă modul în care au rezolvat studiul, completându-se ciorchinele de la tablă, pe baza răspunsurilor elevilor.

Conversaţia Exerciţiul Explicaţia Studiul de cazFişă de lucruOrganizare pe grupe

Organizare frontalăCiorchinele

Observarea sistematică

Fişa de lucru

6. Obţinerea performanței (5`)

OC1OC2OC3

Voi realiza schema lecţiei, cu ajutorul elevilor, adresându-le întrebări. Schema va fi scrisă la tablă şi pe caiete.

Protejarea mediului de către copiiPământul este casa noastră.Acţiuni pentru protejarea mediului:

- ocrotirea plantelor şi a animalelor;- depozitarea gunoaielor în locuri special

amenajate;- colectarea deşeurilor;- întreţinerea curăţeniei în mediul înconjurător;- păstrarea apelor curate.

Protejarea mediului este necesară atât pentru sănătatea noastră cât şi pentru sănătatea planetei.

Exerciţiul Conversaţia Organizare: individuală, frontală

Observarea sistematică

5

Page 6: Mediul înconjurător și protejarea lui

7. Feedback-ul(7`)

OC1OC2OC3

Se va completa un chestionar (Anexa 3). În urma completării acestuia elevii vor putea afla cât de mult sunt interesaţi de protejarea mediului. Se prezintă selectiv unele răspunsuri.

Organizare individualăFişă de lucru

Observarea sistematicăAutoevaluarea Evaluarea reciprocă

8. Evaluarea performanţelor (2`)

Se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat elevii. Se verifică realizarea obiectivelor. Prezint elevilor o fişă de observare a mediului înconjurător, pe care o vor completa ca temă pentru acasă. Se discută fişa ( Anexa 4)..

Conversaţia Organizare frontală

Observarea sistematică

9. Retenţia şi transferul (5`)

OM

OA

Se prezintă elevilor 2 copaci unul vesel iar celălalt trist. Li se cere să-şi imagineze un dialog cu copacul trist. Prezint „decalogul ecologic” şi identifică acţiuni pe care le pot desfăşura copiii pentru a proteja mediul înconjurător.Se împart apoi mai multe jetoane, elevii având ca sarcina să analizeze şi să aşeze jetonul în copacul care se potriveşte. Frunzele verzi au îndemnuri reprezentând acţiuni permise, iar pe cele galbene cu acţiuni interzise, apoi lipesc frunzele în copacul corespunzător.Pentru răspunsurile corecte, elevii primesc STELUŢA MICULUI ECOLOGIST. În final se prezintă poezia Un răspuns ( Anexa 5).

Conversaţia Explicaţia Organizare frontală, individualăLaptop, retroproiector, jetoane.

Observarea sistematică

Evaluarea reciprocă

Autoevaluarea

6

Page 7: Mediul înconjurător și protejarea lui

Anexa 1

7

Dragi copii,

Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe pericole.

Mi se risipesc bogăţiile.

Îmi mor animalele.

Îmi dispar plantele, copacii.

Stratul de aer care mă apără de razele puternice ale soarelui se subţiaza.

Mă acoperă gunoaiele.

Este atât de murdar în jur !

Vă rog, ajutaţi-mă!

Prietenul vostru,

Pământul

Page 8: Mediul înconjurător și protejarea lui

Anexa 2

Texte pentru studiul de caz

1. În recreaţie

S-a sunat de pauză. Eram tare nerăbdători să ieşim la aer. Ne era foame. Am luat pacheţelele şi sticla cu suc şi am mers la băncuţe în curtea şcolii. Am desfăcut cu grijă pachetele, am aruncat hârtia pe jos şi am început să mâncăm. La sfârşit am băut şi restul de suc din recipientul de plastic. După aceea am aruncat cu acesta după un coleg.

1. Descoperă greşelile făcute de şcolar!

.........................................................................................................................................................

2. Ce efect pot avea acestea asupra naturii?

.........................................................................................................................................................

3. Cum trebuia să acţioneze?

.........................................................................................................................................................

2. La treabă

Tata a rezolvat problema cu apa murdară şi cu detergent de la maşina de spălat. A pus un furtun lung şi acum toată curge pe şanţul de la drum. S-au supărat puţin vecinii dar acum s-au obişnuit.

1. Descoperă ce este greşit!

.........................................................................................................................................................

2. Ce efect poate avea aceasta asupra naturii?

.........................................................................................................................................................

3. Cum trebuia să acţioneze?

…………………………………………………………………………………………………….

8

Page 9: Mediul înconjurător și protejarea lui

3. Gospodarii

Se apropie sărbătoarea de Paşti. Părinţii mei încep să cureţe curtea şi casa. Ajut şi eu la treburile mai uşoare. S-a adunat foarte mult gunoi. Tata adună tot ceea ce poate arde şi le dă foc în fundul curţii. După o jumătate de oră au ars. Acum curtea străluceşte de curăţenie.

1. Descoperă greşeala făcută de tata!

.........................................................................................................................................................

2. Ce efect poate avea această faptă asupra naturii?

.........................................................................................................................................................

3. Cum trebuia să acţioneze tata?

.........................................................................................................................................................

4. La pădure

Ionel merge cu tatăl său la pădure. În timp ce tatăl său adună vreascuri, el scoate cuţitul din traistă şi începe să scrie pe coaja unui copac. După o jumătate de oră de muncă este foarte fericit. A reuşit să scobească în scoarţa copacului numele lui şi ale prietenelor săi.

1. Descoperă greşeala facută de Ionel!

…………………………………………………………………………………………………….

2. Ce efect poate avea fapta lui Ionel asupra pădurii?

.........................................................................................................................................................

3. Cum putem proteja acest mediu?

.........................................................................................................................................................

9

Page 10: Mediul înconjurător și protejarea lui

5. La joacă

Andrei şi Mircea sunt în parcul din apropierea blocului. Şi-au terminat lecţiile şi au ieşit să se relaxeze puţin. Au încins un joc de fotbal pe spaţiul verde din mijlocul parcului. E locul lor preferat de joacă. Mircea loveşte cu putere mingea, care ajunge în rondul de flori. O ia de acolo şi continuă jocul.

1. Descoperă greşeala făcută de copii!

.........................................................................................................................................................

2. Ce efect poate avea aceasta asupra naturii?

.........................................................................................................................................................

3. Cum trebuia să procedeze?

.........................................................................................................................................................

6. În excursie

Simona şi Matei pleacă în excursie în munţii Bucegi . În autobuz încep să mănânce pachetele cu biscuiţi, aruncând ambalajele pe geam. Ajunşi în pădure, trag cu praştia în păsărele. Apoi, îi îndeamnă pe ceilalţi colegi să caute lemne să aprindă focul.

1. Ce greşeli au făcut copiii?

……………………………………………………………………………………………………

2. Ce efect pot avea faptele lor asupra naturii?

…………………………………………………………………………………………………….

3. Cum trebuia să procedeze?

……………………………………………………………………………………………………

10

Page 11: Mediul înconjurător și protejarea lui

Anexa 3

CHESTIONAR

Răspunde prin DA dau NU !

1. Aprinzi focul în parc sau în pădure? Da Nu

2. Strângi şi predai resturile de hârtii, metale, sticlă, mase plastice la centrul de colectare?

Bnbbbnb Da Nu

3. Arunci la întâmplare ambalajul de la bomboane, îngheţată, sucuri?

Da Nu

4. Rupi flori şi crengi din parcuri? Da Nu

5. Ai plantat flori şi pomi? Da Nu

6. Îngrijeşti florile din clasă şi de acasă? Da Nu

7. Îţi scrii numele, cu cuţitul, pe tulpina copacilor? Da Nu

11

Page 12: Mediul înconjurător și protejarea lui

Anexa 4

FIŞĂ DE OBSERVARE A MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR

1. Surse de poluare a apei, aerului, solului din localitatea mea:

_________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

2. Observaţi, timp de o săptămână, ce obiecte nefolositoare se aruncă la coşul de gunoi de acasă şi de la şcoală.

_________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________

________________________________________________

3.Clasificaţi deşeurile după materialele din care sunt confecţionate:

lemn________________________________________________________

sticlă______________________________________________________

hârtie_______________________________________________________

plastic______________________________________________________

materiale textile______________________________________________

resturi alimentare_____________________________________________

12

Page 13: Mediul înconjurător și protejarea lui

Anexa 5

UN RĂSPUNS

Dragi copii, ştiu că vă pasă

Doar PĂMÂNTUL ne e casă,

Casă mândră, primitoare

Cu ferestrele spre soare.

Soarele de noi se-ndură

Cu lumină şi căldură,

Fiindcă fără darul Lui

N-ar mai fi păsări şi pui,

N-ar mai fi flori cât se vede

Şi nici pomi cu frunza verde.

Ţelul nostru este sfânt:

S-AVEM GRIJĂ DE PĂMÂNT!

Ca să fie-un loc frumos

Şi curat şi preţios,

Iar copiii să se joace

Fără grijă şi în PACE.13